Lord of the Rings Online/Şimdi Steam'de!

Users who are viewing this thread

Breelander

Banned

http://www.lotro.com/​

Lord of the Rings Online uzun yıllardır varığını sürdüren,gelişen ve gelişmekte olan bir devasa çoklu oyunculu rol yapma oyunudur.

Oyun J.R.R. Tolkien'in yarattıı Orta Dünya'nın(şimdilik) kuzeyinde geçmektedir.Eriador'un Özgür Halkları'nın Sauon'un yardımcısı olan Cadı Kral'a karşı verdiği mücadeleyi konu alır.

Yüzüklerin Efendisi kitaplarını baz alarak hazırlanmış olan oyunumuz bizi ana senaryonun içine katıp Aragorn ile omuz omuza çarpışmak yerine mantıklı olarak izlediği Yol'a paralel bir senaryo bırakmış ama yinede bize kahramanların tümüyle tanışma fırsatını vermiştir,filmlerde bulunmayanlarla bile!

Oyun yöneticileri tüm Orta Dünya'yı tek seferde yapmak yerine parça parça eklemeyi seçmişler.İlk önce Rhovanion'un parçası olan Eriador'u daha sonra tüm Rhovanion'u sonra Moria'yı ve sonrasında Lothlorien'i ve şimdide Isengard'ı oyuna eklemiş bulunmaktalar.Bu yılın sonlarında Rohan bölgesinin de oyuna eklenmesi planlanıyor.

Bölüm 1:Oyun hakkında;
LOTRO'da neredeyse her konuya ait animasyon bulunmaktadır.Yüzme olsun gülmek,ağlamak,şaşırmak,korkmak olsun şuanda aklıma gelmeyen herşey oyunda mevcut.
Oynayışa değinmek gerekirse oyunda ister bir narin bir Elf,ister kaba bir Cüce yada bahtsız ama bir o kadarda yürekli olan İnsan ırklarını seçebilir,gönlünüzce haylaz bir Hobbit bile olabilirsiniz!Yüzlerce zırh kombinasyonlarından istediğinizi seçin ve görüntülerine önem vermeyin,istediğiniz bir zırhın görüntüsünü kullanabilirsiniz.İster dağlarda kol gezen bir Kolcu olun,ister köyünde tarımla uğraşan sıradan bir adam her istediğinizi yapabilirsiniz.
Ha illa ki iyilerin tarafonda olacağız diye bi'şey yok isterseniz karanığa hizmet eden iğrenç bir Ork,vahşi bir Kurt(Warg),bir Troll hatta bir Örümcek bile olabilirsiniz!
Binek sistemine gelince,oyunda at satınalabilir,kiralayabilir ve istediğiniz yere gidebilirsiniz ama ne yazık ki bineğimizin üzerinde savaşmak mümkün değil.(Şimdilik,bazıları Riders of Rohan eklentisinin bu olayıda kapsayacağını söylüyor)

Bölüm 2:Sınıflar

Burglar
Gizlenme uzmanlarıdır.Debuff skillerine sahiptirler.Görünmeden düşmanın arasından kolaylıkla geçebilir,ani bir atakla şaşırtabilirler.Ettenmoors bölgesinde en çok iş yapan sınıflardan biridir yani PVP'de çok etkilidir.Gurup içerisinde dostlarını debufflayarak ve seri vuruşlar yaparak kendini gösterir.
Şu ırklarda seçilebilir:İnsan,Hobbit.
Captain
Adı üstünde kaptan,savaş anında dostlarına moral vermekle görevlidir.Hafif healing skillerine sahiptir ama asıl becerisi çeşitli bufflarla gurubun gücüne gç katmaktır.Tek başınayken daha yalnız değildir.Kendisine buff veren bir bayrak taşıyıcı çıkartabilir.Gurupların vazgeçilmez ismidir.Oyunda çok fazla bulunmaz.Oyuna ilk başladığınızda biraz sıkıcı olabilir ve maceranızın devamında item bulmanın zor olduğuna dair iddialar dolaşmakta.
Sadece İnsan ırkında seçilebilir.
Champion
Oyunun en basit sınıfıdır.Her silahı kullanabilir.Gurupta tek amacı düşmana zarar vermektir.
Hobbit ırkında seçilemez.
Guardian
Oyunun yine basit sınıflarındandır oynaması oldukça kolay ve yüksek morali sayesinde kaygısızdır.Oyunun ana tank sınıfıdır.Moralleri yüksek olsada skillerinin cooldownları ve DPS'leri düşük olduğundan solo takılırken veya kasarken biraz sıkabilir.Ama biraz ilerlediğinizde skirmishlerin veya instancelerin aranan adamlarında olursunuz ve işinizi yapmak oldukça kolaydır.
Her ırkta seçilebilir.
Hunter
Hasarları çok yüksek olsada önünde bir tank olmadan tek başına çok zorlanır.Moral değeri en düşük sınıflardan biridir.Guruptaki görevi basit gibi dursada uygulaması zordur.DPS'si çok yüksek olduğundan tankların başını ağrıttığı zamanlar olur.İyi bir hunter her zaman tankın vurduğuna vurmayı kesinlikle bilmelidir.
Her ırkta seçilebilir.
Lore Master
Powerın uzmanıdır.Yanında savaşması için bir pet çıkartabilir.Bazı skilleriyle yüksek hasar verebilsede bu skillerin cooldown süresi biaz uzundur.Gurup içinde destek görevi görür yeri geldiğinde hasar vererek destek çıkar.
Seçilebildiği ırklar:İnsan,Elf.
Ministrel
Oyunun çoğu kişi için en önemli sınıfıdır.Guruplar o olmadan pek bişey başaramazlar çünkü oyunun ana healeridir.Gücünü müzikten ve eski çağların elf bestelerinden alır.Kahramanlık şarkıları çalarak gurubun moralini yükseltir.
Her ırkta seçilebilir.
Rune-Keeper
Oyuna sonradan eklenmiş ve oyunun en yüksek hasarını veren ve bunu çok hızlı yapan öyleki düşmanını daha önüne gelmeden düşürmeyi başaran aynı zamanda kendini ve gurubunu healeyebilen tek sınıftır.Moral değerleri biraz düşükte olsa kendini healleyerek bunu kapatır.
Seçilebildiği ırklar:Cüce,Elf.
Warden
Oyunun en zor sınıfıdır.Oyundaki herşeyden biraz biraz yapabilir.Javelini sayesinde uzaktan hasar verebilir,yakın dövüş sılahıyla yakındanda hasar verebilir.Kendini healleyebilir.Gurupta genelde tank olsada DPS'de oynayabilir.Guardianlardan kat kat hızlı saldırı yapar ve DPS'si daha yüksektir moralide yine onun kadar yüksektir.
Asıl olan gambit denilen bir çeşit combo sistemi vardır.Çeşitli skillerini belli sıralarda uygulayarak ortaya yeni skiller çıkartır.
Seçilebildiği ırklar:İnsan,Hobbit,Elf.
Bölüm 3:Irklar
Yukarıda sınıfların seçebildiği ırklardan bahsettik.Peki bu neyi değiştirir?Irklar görünüş olarak farklılık sağladığı gibi hem size değişik bir senaryo sunar hemde oyunda küçük avantaj ve dezavantajlar sağlar.Bunlar çok büyük farklılıklar değildir ve kolaylıkla kapatılabilir.
İnsan
Gift of Men: +15 Fate
Diminishing of Mankind: -7 Will
Easily Inspired: +5 Incoming healing
Strong Men: +15 Might
.
.
.

The Braveman said:
Bu oyuna başlama hevesim gerçekten var. Daha ayrıntılı anlatır mısın? Konu için ellerine sağlık.
Steam eklersen daha ayrıntılı anlatayım.
halbarad12
Birkaç kişi toplayıp orada bir bütünlük oluşturmak istiyorum.

Mosin-Nagant said:
Ben bir süre oynamıştım ama oyun bildiğin tek kişilik oyun gibiydi. Herkes ayrı ayrı görevleri yapıyor :grin:
Afedersin ama sen oynayamamışsın. :razz: Zaten oyun Player vs NPCM tarzı ve görevlerin yarısını tek başına tamamlamak imkansız.

Glaber said:
bende oynayacaktım ama bir türlü indirememiştim
Evet,indirmek biraz uzun sürüyor.

Başlamak isteyenler Steam'den ulaşırlarsa daha kolay bilgi verebilirim.
halbarad12

Glaber said:
ama oyundan resimlere bakınca soğudum o alt tara çok karman çorman  :shock:
Onların kullanımı o kadar kolay ki anlatamam.Hem onların hepsi kullanılmıyor maksimum 5-6 tane kullanırsın.Çoğu pasif skill zaten.

Hazır bi konu vardı aslında. Tee oyun çıkmadan açmıştım.

Araştıraydın iyiydi aslan.

Edit: Eskiden açtığım konu demiştim, he işte burada. http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,137117.0.html

He bak bir de bu vardı http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,134379.0.html

Anlaşılmayacak bir şey yok. Verdiğin bağlantılar, geçen yıl sildiğin hesabından kalma. Ne güncellenmesi var, ne de aylardır o konulara bir şey yazan. İnsanlar pek ala yeni konu açıp, bıraktığın konuları yeniden sürdürebilirler. Sen karar veremezsin buna aslanım.

bide oyun türkçemi?
türkçeyse oyuna başlayacaklar özel mesaj atsın başlarık baraber  :mrgreen:

oyunu bir süre oynadım ama beklediğim sonucu alamadım. filmleri izlerken ki yaşadığım heyecanı yaşayamadım bu oyunda .gerçi lotr oyunlarının çoğu böyle

akilliteyp said:
oyunu bir süre oynadım ama beklediğim sonucu alamadım. filmleri izlerken ki yaşadığım heyecanı yaşayamadım bu oyunda .gerçi lotr oyunlarının çoğu böyle
Yüzüklerin Efendisi aslında film değil kitap olduğu için LOTRO kitapları konu alıyor ve kitapta ne varsa oyuna aktarmış.

Oyunu level 12'ye kadar oynadım (tahammül edebildim). Oyun özentisiz, oyunu yapan firma (ayrıca DDO'Yu yapan firma ile aynı) ne arayüzlere ne tasarımlara ne de oynanışa kafa yormuş, yüzüklerin efendisi loruna güvenmiş, gerisini koyvermiş. Yıllardır MMO oynuyorum; hiç bir MMO vaktimi bu kadar değersiz hissettirmemişti. (bi de DDO; onu da level 4'e kadar oynamıştım)

Önemli Dip Not: Oyunun Free to play olduğunu sakın düşünmeyin, çünkü hiç de bedava değil; ilerleyen kısımlarda görev paketleri, inventory slot, talent sıfırlama için herşeye tonla para vermenizz gerekiyor. Normal pay to play bir oyuna ayda 14$ verirken, buna ortalama 20$ felan veriyorsunuz.

Back
Top Bottom