Kafa Yakan 11 Paradoks

Users who are viewing this thread

oranoran said:
yaratamıyorsa her şeye kadir olmadığı anlamına geliyormuş :smile:
Yaratabilirse herşeye kadir olmadığı anlamına gelir.Paradoks falan da değil bu,basit bir mantık hatası.

yaratamıyorsa eğer, kaldıramayacağı bir taş yaratmaya kadir olmadığı anlamına gelmez mi?

oranoran said:
yaratamıyorsa eğer, kaldıramayacağı bir taş yaratmaya kadir olmadığı anlamına gelmez mi?
Gelmez
Kadir olması için kaldıramayacağı bir taş olmaması gerekiyor çünkü.
Gücü sonsuz olan birşeyden gücünün sonsuz olduğunu kanıtlaması için gücünün sonsuz olmamasını gerektiren birşey yapmasını istiyorsun. :razz:

SeMaGo said:
oranoran said:
Gelmez
Gücü sonsuz olan birşeyden gücünün sonsuz olduğunu kanıtlaması için gücünün sonsuz olmamasını gerektiren birşey yapmasını istiyorsun. :razz:

Olursa peki; seni beni dinlemez, kaldıramayacağı bir taşı var ederse, kendisiyle çelişir mi? Ben yaratabilir ama yaratmadığı için ortada bir çelişki yoktur diyorum, ki bence daha makul ve basit bir cevap. ilk sayfadaki mesajıma bakabilirsin

1453FSM said:
bunları ben bulmadım başka bir yerden aldım ben yazmışım gibi cevap veriyorsunuz

Ne önemi var ki? Bence sen de konuya dahil ol ve düşüncelerini yaz :smile:

1453FSM said:
bunları ben bulmadım başka bir yerden aldım ben yazmışım gibi cevap veriyorsunuz
Bunları alıp buraya yazdığına göre ve "Alıntıdır" yazmadığına göre aynı zamanda onaylamış da oluyorsun, yani bir bakıma sen yazmış oluyorsun.

oranoran said:
SeMaGo said:
oranoran said:
Gelmez

Olursa peki; seni beni dinlemez, kaldıramayacağı bir taşı var ederse, kendisiyle çelişir mi?
Yaratmasına gerek yok yaratabilmesi kendisiyle çelişmesi için yeterli olurdu.
oranoran said:
Ben yaratabilir ama yaratmadığı için ortada bir çelişki yoktur diyorum, ki bence daha makul ve basit bir cevap. ilk sayfadaki mesajıma bakabilirsin
Yaratamaz,yaratamadığı için çelişki yok.
SeMaGo said:
Gücü sonsuz olan birşeyden gücünün sonsuz olduğunu kanıtlaması için gücünün sonsuz olmamasını gerektiren birşey yapmasını istiyorsun.

Yaratabiliyorsa kaldırmaya kadir değildir.
Yaratamıyorsa, yaratmaya kadir değildir.

Yapabiliyor olması çelişki için yeterli diyorsun. Bence değil. Neye göre söylüyorsun bunu? Asıl yapması, yaratması, çelişkiyi gösterir. Fakat yapabilir ise, yapmayadabilir :smile:

SeMaGo said:
Gücü sonsuz olan birşeyden gücünün sonsuz olduğunu kanıtlaması için gücünün sonsuz olmamasını gerektiren birşey yapmasını istiyorsun.
Şu cümlenin neresini anlamadın?

SeMaGo said:
SeMaGo said:

istersem ne gibi bir çelişkiye düşerim anlamadım

SeMaGo said:

hmm

oranoran said:
SeMaGo said:
SeMaGo said:

istersem ne gibi bir çelişkiye düşerim anlamadım
Senin istediğin şeyi yapabilmesi,gücünün sonsuz olduğunu değil,olmadığını kanıtlar.Gücü sonsuz olduğu için yapamıyor.Gücünün sonsuz olmasını gerektiren birşey yapmasını istemen gerekiyor.

Yapamaz dediğin zaman benim içime oturuyor işte, elimde değil... Yapabilir, buna kadir, gücü yeter, istese herkesi cehenneme iter ama yapmayacaktır diyebilemez miyiz?? :smile: (tabi herkesi cennetten eder mi dendiğinde yapmaz diyebiliyoruz, taşı kaldırmaya gelince yapmaz demek de Allah adına konuşuyormuş hissi verdiriyor gibi..)

oranoran said:
Yapamaz dediğin zaman benim içime oturuyor işte, elimde değil... Yapabilir, buna kadir, gücü yeter, istese herkesi cehenneme iter ama yapmayacaktır diyebilemez miyiz?? :smile: (tabi herkesi cennetten eder mi dendiğinde yapmaz diyebiliyoruz, taşı kaldırmaya gelince yapmaz demek de Allah adına konuşuyormuş hissi verdiriyor gibi..)

Back
Top Bottom