Irkçılık normal midir?

Users who are viewing this thread

Bugünkü gündemde, poz vermek için zıplarken uçurumdan düşüp ölen bir adamın videosu dikkatimi çekti. Video şu:
https://youtube.com/watch?v=Fzyhudq9Nfs
Ve konu birçok yerde ünlü oldu ve konuşuldu, size ekşi başlığını vereyim:
https://eksisozluk.com/poz-vereyim-derken-ucurumdan-dusen-adam--5540583

Şimdi mesele şu; birçok kişi adamla dalga geçmiş ve "doğal seleksiyon, doğululara örnek olsun, 8 çocuklu olduğunu öğrendiğim için üzülmedim, çomar" gibi şeyler denmiş .. Ancak olayın seleksiyonla pek alakası yok çünkü ordan düşmek bayağı talihsizlik ve adam uçurumdan 1-2 metre geriye atlıyor ama bu önemli değil. Ölen bir insanla dalga geçmek sanıldığı gibi basit değil. Diyelim ki doğal seleksiyon diyen adamın anasının ayağı kaydı ve kafasının pekmezini akıttı yada çocuğu hoplayıp zıplarken kafasını bi yere vurdu öldü, biz de bunun üzerine cenazesine gidip dalga geçebiliriz demek olacaktır bu.

Bu konuya girişi uzun tuttum ama olayı anlamamız için. Şimdi asıl soru "Irkçılık normal midir?" olacak. "Ee bize tü kaka öğretilen ırkçılığı neden tartışıyoruz?" deme. İnternette ve sosyal medyada birçok yeri inceliyorum: forumlar, video paylaşım siteleri, twitter, sözlükler çoluk çocuk sitelerinden tut yetişkinlere hitap eden sitelere vs. vs. ve gördüğüm tablo Türkiye Türklerinin EN AZ %50'sinin ırkçı olduğunu görüyorum. Ve bu EN İYİMSER ihtimal.

Çünkü ırkçılar illa "Irkçıyız nolcaq" demez. Irkçılık yapıp yapmadığımı iddia eden korkaklar yada ikiyüzlüler olacak veyahutta dışarıda sokakta kendi halinde geçinip, eline klavye alınca atsızcı olacak. Ayrıca ırkçılık sadece Kürtlere yapılmıyacaktır, birçok Türk milliyetçisi Kürt düşmanı olacakken, Dindar kesim Ermeni ve Yahudilere ırkçılık yapacak, ayrıca çok büyük bir kesim ise Suriyeli ve Araplara ırkçılık yapacak. Velhasıl kelam umarım en iyimser şekilde ırkçılığın %50 olduğunu söylerken beni anlamışsınızdır...

Şimdi gelin ırkçılığı tartışalım. Normal midir anormal midir? Benim sorularım şunlar:

1-Seçemediği birşeyden ötürü insanı suçlamak normal mi?
2-Eski Türklerin ırkçı anlayışını Türklerin egemenlik sebebi(Yada sebeplerinden biri) olarak görsek bile bu düşünce çağımızda işe yarar mı?
3-Doğanın ve dünyanın acımasız olduğu düşünmek yada realist olduğunu iddia etmek gerekçesiyle vicdana ve insanlığa aykırı olmayı savunursan aynı düşünceyi sana karşı kullanacak bir başka millet nolacak? Kürt'ün Türk'e misilleme yapmasının önünü açmayacak mısın?

Samimi bir şekilde kendi görüşünüzü paylaşırsanız yada sorularıma cevap verirseniz sevinirim

Irkçılık denen şey aslen cehaletten beslenir. Irkçılığın yok edilme yöntemi ise eğitimdir. Örneklediğin video'yu izlemedim, fakat evrim bilen insan doğal seleksiyonun varlığına da inanır, "şanssızlık/kadersizlik" gibi kavramlar fizikte yoktur. Eğer kendisini riskli bir konum olarak algılanabilecek bir alana götürüp sonucunda da ölüyorsa; bu bir doğal seleksiyondur, sadece Homo Sapiensler için değil, diğer primat akrabalarımız veya diğer bütün hayvanlar/bitkiler vb. için de geçerlidir.

Bu arada ırkçılık denen şey, hayali ırklardan birini destekleyip diğer bir hayali ırka düşmanlık güdmek değildir. Irkçılık, başlı başına hayali bir ırka inanmaktır. Yani sen eğer Türk diye bir ırkın varlığına, veya Kürt, Arap, Çerkez, Alman, Japon vb. gibi ırkların varlığına inanıyorsan, ırkçısındır. Bu hayali ırklara yönelik tutumunun bir önemi yok.

Fakat ırkçılık şiddet kullanılarak da çözülmez. Mesela PKK, pan-kürdist ırkçı bir terör örgütüdür, fakat yıllardır silah ile yok edilmeye çalışılmaktadır. Halbuki silah ile, halihazırda varolan ırkçıları öldürebilirsin. Fakat bu, yeni neslin, ırkçılarca beyninin yıkanmayacağı anlamına gelmez. Irkçı örgütlere yeni ırkçı insanların katılmasını engellemenin yolu, varlığına inandıkları hayali ırkların aslında varolmadıklarının okullarda öğretilmesidir, fakat bu "evrim yok, kafir uydurması bu" diyen zihniyet tarafından gerçekleştirilemez  :lol: Evrimi çok iyi öğretmediğin taktirde, çocuk hayali ırklara inanmaya devam eder.

Özetle; Eğitim, öğrenim.

Sevgisiz Sevgilisiz said:
2-Eski Türklerin ırkçı anlayışını Türklerin egemenlik sebebi(Yada sebeplerinden biri) olarak görsek bile bu düşünce çağımızda işe yarar mı?
Hangi eski Türklerin, hangi ırkçılık anlayışı ? Hiçbir şey anlamadım, yazdığını biraz daha seçikleştir.

Son Excellence Monsieur Sly said:
Hangi eski Türklerin, hangi ırkçılık anlayışı ? Hiçbir şey anlamadım, yazdığını biraz daha seçikleştir.
Bende atsızcıların yalancısıyım

Soruyu sorma amacım, yazdığını tasdik etmek ya da yalanlamak değildi. Çıkış noktanı anlayamadım sadece. ''Atsızcılar'' ne diyorlar ?

"Irkçılık bir takım şarlatan maskaraların ileri sürdüğü gibi kafa ölçmek, kan tahlil etmek, yedi ata saymakla ilgili değildir. Irkçılık kan ve ırka dayanmakla beraber Türklük şuurunda olmak, yabancı bir ırkın şuuruna sahip çıkmamak davasıdır."

Nihâl Atsız, Ötüken Dergisi, 15 Şubat 1966, Sayı: 26

Atsız'ın ırkçılık anlayışı bu yönde.

Türkiye'de aşağı yukarı herkeste bir ırkçılık algısı vardır. Türkçülük, Milliyetçilik, Irkçılık gibi terimler sürekli karıştırılıyor zaten. Türkiye'deki ırkçılık seviyesini Ötüken Birliği Partisi'nin kısa sürede popüler olmasından anlayabilirsiniz.

Eğer bir ırkçı gibi düşünecek olursak, hiçbir insan doğacağı ırkı seçemez, bir insan Türk doğmayabilir, lakin Türkleşebilir veya Türkleştirilebilir. Kim bilir, belki de bu politika üzerinden, "Türkiye Türklerindir" ideali gerçekleştirilebilir.

ben kendimin irkci oldugumdan eminim. birisi beyaz veya turke benzemeyen bir irktan oldugu zaman konusurken verdigim dikkatin azaldigini net bir sekilde gozlemleyebiliyorum. ayni sekilde seksi buldugum insanlar da agirlikli beyaz oluyor. hepimizde vardir az cok irkcilik. bir insan irkci degilim diyebilir, irkin olmadigina inanabilir ama bu irkci olmadigi anlamina gelmez.

Düşen adam İsveçli veya Danimarkalı olsaydı, ''çok yazık olmuş ya ayağı kaymış ölmüş şanssızlık düzgün basamamış off'' diyeceklerdi ama ölen adam doğulu olunca 'çomar, atlamamayı akıl edemez ki, doğal seleksiyon vs vs' diyorlar. Bu açık açık ırkçılıktır. Vasıfsız, boşuna oksijen israfı yapan insanlar, hayatlarında övünecek bir şeyleri olmadığı için tek övünecekleri şey olarak ırkları kalıyor.

İyi de, olay hakikaten bir doğal seleksiyon. Doğa popülizm yapmaz, doğa duygusal davranmaz. Doğa eler, herkesi her koşulda elemek için çabalar, yaş/cinsiyet ayrımı yapmaz. Kimisi elenir, kimisi elenmez.

Rhotromir said:
Arapların Osmanlı'ya yaptıkları ve sonrada Osmanlı sömürgeci dedikleri yüzünden sevmiyorum.

İyi de Arap diye bir ırk yok ki. Onlar da senin gibi homo sapiens.

Her insan bireyi, kendi hatalarından mesuldür. Belki senin büyük büyük büyük büyük büyük büyük büyük baban da balık çaldı balıkçıdan, balıkçılar gelip nefret mi etsin senden  :iamamoron:

Herkesin içinde bir ırkçı kişilik vardır. Ben bir Yunanı, bir Bulgarı Araptan daha çok severim. Bu dünya için gereksizler diğer Orta Doğu milletleri gibi.

Varrak said:
İyi de, olay hakikaten bir doğal seleksiyon. Doğa popülizm yapmaz, doğa duygusal davranmaz. Doğa eler, herkesi her koşulda elemek için çabalar, yaş/cinsiyet ayrımı yapmaz. Kimisi elenir, kimisi elenmez.
Arkadaşım anlamadın galiba birçok insan zaten kendi hata paylarından ölür çıkıp da doğal seleksiyon denmez, ayıptır. Adamın teki Atatürk için "Aptaldı, ölümüne içki içti, doğal seleksiyon" dese nolacak?

Tamam da bi kişinin ölümü seçmesiyle ölümle istemediği anda karşılaşması farklı şeyler. Ben şahsen komik buldum. Aklı olan herhangi bir insan güvenliğini almadan orada öyle bir hareket yapmaz. Ne ırka mensup olup olmadığı da beni gram alakadar etmez.

Varrak said:
İyi de Arap diye bir ırk yok ki. Onlar da senin gibi homo sapiens.
Her zaman katılabileceğim görüşlerin yok ama şu konudaki en haklı yer bu. Irk yok, dolayısıyla ırkçılık da saçmalık. Şayet Nean Deartheller, Erectuslar falan olaydı da biz Homo Sapienler diğerlerinden üstünüz hede hödö yapılsaydı ırkçılık olurdu.

Türk, Kürt, Arap millettir ırk değil.

hobeto13 said:
Aklı olan herhangi bir insan
Bazı cümlelerde, kişilerin ırkı hakkında bilgi alabilirsiniz, alıntıladığım cümlede, haberdeki kişinin ırkına dair ayrıntı bulabilirsiniz.

"Irk değil millet" tartışması, askeriyede ki "Tanrımıza Hamdolsun" sözünün, "Allahımıza Hamdolsun" ile değiştirilmesi kadar saçma geliyor bana. Irk sözcüğü daha ilgi çekici gelmiştir bana her zaman.

Arkadaşım anlamadın galiba birçok insan zaten kendi hata paylarından ölür çıkıp da doğal seleksiyon denmez, ayıptır. Adamın teki Atatürk için "Aptaldı, ölümüne içki içti, doğal seleksiyon" dese nolacak?

Yahu banane bu sözcüğü kırıcı bir anlamda kullananlar varsa, ben "doğal seleksiyon değil buuu!1!bir!" diyen tayfa için yazdım onu, bu bir doğal seleksiyondur.

Sanırım sen, adamın atlayışıyla dalga geçip eğlenen insanlardan birinin "doğal seleksiyon" tanımını kullandığını gördün, sonra da bu tanımı, kafanda "dalga geçme" amacıyla bütünleştirip...?... bu olayın doğal seleksiyon olarak sınıflandırılamayacağı sonucuna vardın? o_O

Kusura bakma da doğa duygusal işlemez, doğanın çalışma şekli bu değildir.

Jonah Amare Horridus de Theodosiopolis Incliti et Pax Turcia said:
Türk, Kürt, Arap millettir ırk değil.
Vatandaşlık isimleridir. Hangi ülkelerin anayasalarının vatandaşlık tanımlarında geçiyorlarsa, değiştirilebilirler de. Mesela yarın bir gün bir iktidar, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 4. maddesini kaldırıp, anayasanın vatandaşlık tanımının yazdığı yasayı değiştirip "Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olanlara Elma denir, Elma milletini oluştururlar" yazarsa, hepimiz elma olacağız.

Hukukun üstünlüğü olan devletlerin güzelliği burada, bireylerin düşüncelerinden ziyade yasada ne yazıp ne yazmadığı mühim.

Harry Potter said:
"Irk değil millet" tartışması, askeriyede ki "Tanrımıza Hamdolsun" sözünün, "Allahımıza Hamdolsun" ile değiştirilmesi kadar saçma geliyor bana. Irk sözcüğü daha ilgi çekici gelmiştir bana her zaman.
Homo Sapien Sapien'den sonraki insanlığın evrim aşaması olduğunu falan düşünüyorsun yani.

Back
Top Bottom