En son hangi kitabı okudunuz?

Users who are viewing this thread

Finde said:
Yayın evi Pegasus  :meh: Çok hata yok. Çevirmen kalitesi de hissetiğim kadarıyla ortalama üstü. Almanca'dan çevirilerden nefret ederim dersek yanlış olmaz, okurken çok rahatsız etmedi beni. Okunuyor yani, keyif de verdiriyor. Bu arada biliyorsunuz ki yazar oyunlardan nefret ediyor. O yüzden çeviri yaparken oyunlardan olabildiğince az yararlanılmış. Bu belli ediyor.
Teşekkürler,6 45 yayınları faciasından sonra özellikle dikkat ediyorum bu konulara.Witcher serisinin güme gitmemesi iyi olmuş.

''Direniş'' Karatay

Selçuklu dönemininde bir adamın hikayesini anlatan bir kitap.Konya'da bir KTO Karatay Üniversitesi Özel Yayınlarına ait.
Selman KAYABAŞI yazdı.Ayrıca Kurtlar Vadisi'yle Payitaht Abdülhamit'in danışmanıymış.

Coming Up for Air / Boğulmamak İçin, George Orwell. İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcından üç ay önce yayınlanmış kitap, orta yaş krizinde bir İngiliz'in eski güzel çocukluk günlerini, gözünde I. DS sonrası anlamsız bir hale dönüşen toplumu ve geleceğe karşı olan korkusunu anlatıyor. Mizah unsurları sıklıkla kullanılmış. 

Montesquieu said:
Hukuku Sinemada Görmek - Sevtap Metin
Bazı popüler filmlerin hukuki ve sosyolojik tahlillerini içeriyor.
İçindekilere baktım da 12 Öfkeli Adam filminin olmayışı çok garip geldi bana. İçimdeki Deniz filmi güzel bir seçim olmuş. Kitabın siparişini verdim bakalım.

Ötenazinin hukuksal boyutu ilgini çekiyorsa bizim bir hocanın konuyla alakalı blog sayfası var. Bu adreste hocanın şahsi hesabı ve blogu bulunuyor

Ayrıca 8 öğrenci iki hocadan oluşan bir ekipteyim, proje başındaki kişi de bu hocamız. Haftada 1 gün belirlenen bir film veya kitabın tahlilini 1 öğrenci yapıyor.

https://mobile.twitter.com/olmehakki

Hesap Günü
Mustafa Kutlu
Dergâh Yayınları
Hikâye
8/10

Liseden arkadaşımın tavsiyesi üzerine Mustafa Kutlu'dan bir şeyler okumaya karar vermiştim. Kısmet bu güneymiş. Anlatım tarzını önceden okuduğum hikâyelere göre oldukça farklı buldum. Kendisiyle muhabbet ederek olayları anlatması hoşuma gitti. Karşımda duran iki kişinin muhabbetini dinliyormuş hissi uyandırdı. 150 sayfalık kitabı bir oturuşta bitirdim, yani oldukça akıcıydı. Hayatı, iş-güçle uğraşarak geçmiş bir adamın cenaze namazıyla başlıyor hikâye. Konusu "Dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir." ayeti etrafında gelişiyor. Yazarın buradan İslamcı olduğunu da anlayabiliyoruz. Genel olarak kitabı sevdim diyebilirim.

Turkish Cavalry said:
ErkutErdem said:
Martin Eden - Jack London
Jack London' un beyaz diş kitabını okumuştum çok güzeldi. Bu nasıl ? Okudum konusu ilgi çekici.
Jack London'un yarı-otobiyografik eseri. Kitabın ana karakterinin içine düştüğü bireyselciliği eleştiriyor, ancak karakterle benzer bir sürü özelliği var. Akıcı bir roman diyebilirim. İngilizce okumama rağmen iki günde bitti. Tavsiye ederim.

Başlık Bozkurtlar: Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor
Yazar Hüseyin Nihal Atsız
Yayıncı Ötüken Neşriyat A.Ş., 2014
ISBN 6051551115, 9786051551111
Uzunluk 626 sayfa

Bozkurtlar Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor Bozkurtlar, yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri sonucunda “Bozkurtların Ölümü” ve “Bozkurtlar Diriliyor” adlı ölümsüz eserlerin, bir arada yayınlanmak suretiyle aldığı yeni isimdir. Bozkurtlar, her idealist Türk’ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir. Bu roman, Atsız Bey’in daha sağlığında iken edebiyatımızın klâsikleri arasında yerini almış ve yazarını da ölümsüzleştirmiştir. Ötüken Neşriyat, uzun bir aradan - ki bu zaman zarfında bir çok meşru ve korsan baskıları da yapıldıktan- sonra, Türklüğün şuur ve gururu olan Bozkurtlar’ı yeniden yayınlarken on binlerce okuyucusunun heyecanını tazelemekten ve sevincine vesile olmaktan kıvanç duyar.

[ Ötüken Neşriyat ]

Aslında format kendi düşüncelerini yazmak konusunda kitabın ön sözünü ya da arka kapağını yazmanın bir anlamı yok zaten almayı düşünen adam bunlara kolaylıkla bakabilir. Ayrıca atsız okuyan kaldı mı ya.

Finde said:
Ayrıca atsız okuyan kaldı mı ya.
Bu neydi şimdi ? Adamın ideolijesini benimsemiyor olman onun kalemini küçümseyebileceğin anlamına gelmez. Bende siyasi görüşünü doğru bulmuyorum ama gerçekten kaliteli bir yazar. Ayrıca her şeyden okumak lazım.

Dan Brown' un yeni kitabını ( başlangıç) okuyan var mı ? Nasıl içeriği, akıcı mı ? Almayı düşünüyorum, toplu indirim yapan bir yer bulursam witcher kitapları ile birlikte alacağım gibi.

Turkish Cavalry said:
Finde said:
Bu neydi şimdi ?
Beğenmediğimi ifade ediyorum.

Bana kalırsa senin yaptığın alakasız. Burda başka kitaplara ve yazarlara da iyi kötü yorumlar geliyor ama konu atsız olunca neden bir çıkışma oldu? Her şeyi okumak diye bir şey doğru değil. Önyargısız yaklaşmalı dersen hak veririm. Ama mesela yorumlarına güvendiğim bir kaç yer yahut kişi bir kitap ya da bir şey hakkında olumsuz yorum yaptıysa ben onu her şeyden okumalıyım diyerek okumalı mıyım? Ayrıca benim beğenmememden daha çok, beğenilmesi ideolojik. Ve bu tür duygulara hitap etmesi.

Finde said:
Turkish Cavalry said:
Finde said:
Bu neydi şimdi ?
Beğenmediğimi ifade ediyorum.

Bana kalırsa senin yaptığın alakasız. Burda başka kitaplara ve yazarlara da iyi kötü yorumlar geliyor ama konu atsız olunca neden bir çıkışma oldu? Her şeyi okumak diye bir şey doğru değil. Önyargısız yaklaşmalı dersen hak veririm. Ama mesela yorumlarına güvendiğim bir kaç yer yahut kişi bir kitap ya da bir şey hakkında olumsuz yorum yaptıysa ben onu her şeyden okumalıyım diyerek okumalı mıyım? Ayrıca benim beğenmememden daha çok, beğenilmesi ideolojik. Ve bu tür duygulara hitap etmesi.
Atsız olunca çıkışma oldu değil olay, senin üslubun aşağılayıcı onun farkında değilsin. Konunun atsız ile alakası yok sen bu sadece şimdi denk geldiğim bir konu. Sen tutup ''J.K rowling çocuk kitabı yazıyor okunur mu o ya'' desen  yada ''Peyami Sefa çakma sherlock yazıyor onu mu okuyorsunuz ya'' desen ben gene çıkışırım sana. Atsız fanatiği değilim hatta 1-2 senedir hiç bir şeyini okumadım ama 2 kitabını ve bazı şiirlerini okuduğum için yaptığın yorumu saygısızca buluyorum, hem yazara hem de onu sevenlere karşı. Ben okumamış olsam da saygısızca dediğin şey. Beni biraz yanlış anlamışsın, sevmen gerekmiyor ama sevmemek ile saygısızlık arasında bir çizgi var. Genel okuru geçtim en basitinden, adam okuduğu şeyi paylaşmış adamın okuduğu şeyle dalga geçmiş oluyorsun.

Back
Top Bottom