Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

@fusuy
Senin sorunun şu dostum. Önce "iddia etti" deyip sonra da ben "ortaya attı" deyince "ben öyle bir şey demedim" demen. İddia etmek bilim dünyasında kesin bulgu olarak kabul ediliyor mu? Bu iddianın seneler sonra doğru çıkması onun iddia olduğunu değiştirmez. İddia etmek kelimesinin anlamını bilmediğini söyledim sadece sana. Yoksa Kur'an'da evrenin genişlediğine dair ayet de var. Bu da yakın bir zamanda kanıtlandı. Sorun o değil. Sorun senin dediğin şeyi inkar etmen veya kullandığın kelimelerin anlamını bilmemen.

Arapça'da bir kelime Türkçe'de 33 ayrı anlama geliyor şuan ki tartışmanın ne kadar boş olduğunu bu anlatır sanırsam. Tek anlam farkı ışığın kaynağı değilmiş fakat aynı zamanda ışığın kaynağı anlamına da geliyor. Keşif olmadan öncesine gidip sorman lazım bunun için oda sanırsam imkansız. Bu söylediğim ashab-ı kehf olayında kehf suresindeki olay yabancı bir profesörün keşfetmesinden sonra gerçekleşiyor. Yakın zamanda gerçekleşen bir olay. Köpeğin sabit durması dikkatini çekiyor ve araştırdığında gerçekten de işin hakikatini anlıyor. Senin istediğin mucize tarzı bu olsa gerek. Yoksa bir şey keşfedildikten sonra Kur'an'da yazıyor aa bak! Demelerine karşı olduğunu anlıyorum yazılarından. Bu mucizeler olduktan sonra kabul ediyor musun peki Kur'an-ı Kerim'in Allah kelamı olduğunu? Senin gerçek testine uyan şeyler de var çünkü.

Kara Bey said:
@fusuy
Senin sorunun şu dostum. Önce "iddia etti" deyip sonra da ben "ortaya attı" deyince "ben öyle bir şey demedim" demen. İddia etmek bilim dünyasında kesin bulgu olarak kabul ediliyor mu? Bu iddianın seneler sonra doğru çıkması onun iddia olduğunu değiştirmez. İddia etmek kelimesinin anlamını bilmediğini söyledim sadece sana. Yoksa Kur'an'da evrenin genişlediğine dair ayet de var. Bu da yakın bir zamanda kanıtlandı. Sorun o değil. Sorun senin dediğin şeyi inkar etmen veya kullandığın kelimelerin anlamını bilmemen.

Bence sen iddia kısmına takılmış kalmışsın.

Anaksagoras bu iddia ettiği kadar arkadasında durduğu bir düşünceydi ki bu yüzden hapse bile atılmayı göze almış ve atılmış. Basit birşey değil yani adamın giriştiği.

Bilimsel yöntemler ortaçağın sonlarına doğru ortaya çıkıyor. O döneme kadar açıklanan şeyler bilim tarafından filtrelenmiyor. Ne Anaksagoras'ın ne Kuran'ın döneminde böyle bir olanak var ama o dönem öğrenilen şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

Keza kaldı ki bunu yazılı belgelere dayalı olarak söyleyen Anaksagoras. Ondan sonra Pisagor, Da Vinci ve Gallieo da bu gerçeği biliyor ve söylüyor mesala. Bu saydıklarım arasında en gencinin ölümünden, 1950 arasında yüzyıllar var.

Zaten ayın evreleri, tutulmaları gözlemleyerek açıklayabileceğin bir olay olduğu gibi modelini yapmak için bir mum ışığı ve iki yuvarlak cisim yeterli. Bunun için 1950'yi beklemek nedir?

ForumUser395 said:
Soru 1-Aleviler neden namaz kılmaz?
Soru 2-İddia edildiği gibi mum söndü olayları oluyor mu?
Soru 3-Alevileri Şiilerden ayıran unsurlar nelerdir?

Teşekkürler...
İbadet şekli kuranda belirtilmediği için mezhepten mezhebe değişiyor ibadet şekli.

Bir sürü mum söndü hikayeleri var. Herkes birini seçiyor. Artık sen hangisini soruyorsun bilemedim..

Şiilik Ortodoksluk gibi bir mezhep. Aleviler ise Türklerin İslam'da kendileri için buldukları bir mezhep.. Mesela genelde Hristiyan Türkler Nasturiliği tercih ederler. Kendi gelenek ve göreneklerini, adetlerini vs. İslam ile birleşmesine yardımcı oluyor.. Bu yüzden çoğu Alevi geleneği Şiilikte bulunmaz. Mesela kadın erkek ayrım konusu çok farklı. Alevilikte beraber ibadet ediyorlar..

Şia siyasi-itikadi mezheptir. Alevilik, Caferilik, Nusayrilik vs. onun kollarındandır. Mesela İranlılar genellikle Caferi şiidir. Suriye'de daha çok Nusayrilik yaygındır.

Calradianın Bilgesi said:
Ben de Alevilik Sii'ligin kolu degil diye biliyorum.

Ama benim bildigim kadariyla bu forumda bir Alevi de yok bu konularda guclu bilgisi olan da yok. Bence tercihen bir cemevine git sor, olmadi internetten daha alevi platformlarina falan bak bizden bisi cikmaz.
Emin olmak için google'a yazdım. Benim dediğim gibi. Misal Hanefilik, Malikilik, Hanbelilik, Şafilik de Maturidi siyasi itikadi mezhebinin bir koludur. Ona benzer.

http://www.alevisesi.com/aleviler-sii-midir.html

Kara Bey said:
Şia siyasi-itikadi mezheptir. Alevilik, Caferilik, Nusayrilik vs. onun kollarındandır. Mesela İranlılar genellikle Caferi şiidir. Suriye'de daha çok Nusayrilik yaygındır.
Aslında Caferîlik zamanında Sünnîliğin bir alt kolu yapılmak istediği, Osmanlı bunu kabul etmedi.

Bazı alimlere göre Maturidîlik Türk Din anlayışıymış. Şaşırtıcı...

Lord Arthur said:
dini tartışma var diye geldim sadece islam tartışmışsınız  :sad: başka şeyleri de tartışın biraz kuzum.
Mesela Mısır mitindeki horusun hikayesinin isa ile  nerdeyse aynı olması bakire bir anne tanrı bir baba doğumu müjdeleyen yıldızlar vs.

Kendi kafamdan şöyle bir fikir geliştirdim. Dünya üzerinde tek tanrılı ve çok tanrılı dinler var. Allah her kavme peygamber göndermiş deniyor. Dünya üzerindeki tek tanrılı dinler (Burhancılık ,Tengricilik , Hristiyanlık , İslam vb.) zamanında Allahın göndermiş olduğu dinler. Çok tanrılı dinler ise insanların kendi oluşturduğu dinler (Buna en güzel örnekler mitoojiler. Yunan olsun Kuzey olsun Türkler olsun ) . Neredeyde her halkın zamanında kendi mitolojisi , tanrıları vardı. Bu demek oluyorki insanlar eğer bir din yaratırlarsa bu din genellikle çok tanrılı oluyor. Eğer bir yerde tek tanrılı bir din varsa onu Allah göndermiştir. Benim fikrim bu. Bunun için çokta araştırma yapıp üzerine ciddi düşünmedim. Sizce ne kadar tutarlı ? Ne kadar mantıklı ?
_________
Edit : Birkaç örnek ekledim

Niye tek tanrılı dinleri insanlar yapamasın ki. Belki eski uygulıklardan ders çıkarıp, tek tanrılı din çıkartmaya karar vermişlerdir.

Ek olarak zaten olay çok tanrılı dinlerde ota boka tanrı atanmasıydı. Baktılar böyle olmuyo, bir tane tanrı olsun geri kalanı melekleri olsun kötülüğü de meleği vs yapsın. Sonuçta tanrıya İyilik Timsali, Adalet Dağıtan anlamı falan yüklüyoruz, kötülük yapamamalı.

PubliusCornelius ScipioAnatolius said:
Kendi kafamdan şöyle bir fikir geliştirdim. Dünya üzerinde tek tanrılı ve çok tanrılı dinler var. Allah her kavme peygamber göndermiş deniyor. Dünya üzerindeki tek tanrılı dinler (Burhancılık ,Tengricilik , Hristiyanlık , İslam vb.) zamanında Allahın göndermiş olduğu dinler. Çok tanrılı dinler ise insanların kendi oluşturduğu dinler (Buna en güzel örnekler mitoojiler. Yunan olsun Kuzey olsun Türkler olsun ) . Neredeyde her halkın zamanında kendi mitolojisi , tanrıları vardı. Bu demek oluyorki insanlar eğer bir din yaratırlarsa bu din genellikle çok tanrılı oluyor. Eğer bir yerde tek tanrılı bir din varsa onu Allah göndermiştir. Benim fikrim bu. Bunun için çokta araştırma yapıp üzerine ciddi düşünmedim. Sizce ne kadar tutarlı ? Ne kadar mantıklı ?
_________
Edit : Birkaç örnek ekledim
tutarsız.

The Serious StormTrooper said:
Mesela Mısır mitindeki horusun hikayesinin isa ile  nerdeyse aynı olması bakire bir anne tanrı bir baba doğumu müjdeleyen yıldızlar vs.
mithra kültünde de neredeyse aynı.

Cpt. Tlgklz ▄︻̷̿┻̿═━一 said:
Niye tek tanrılı dinleri insanlar yapamasın ki. Belki eski uygulıklardan ders çıkarıp, tek tanrılı din çıkartmaya karar vermişlerdir.

Ek olarak zaten olay çok tanrılı dinlerde ota boka tanrı atanmasıydı. Baktılar böyle olmuyo, bir tane tanrı olsun geri kalanı melekleri olsun kötülüğü de meleği vs yapsın. Sonuçta tanrıya İyilik Timsali, Adalet Dağıtan anlamı falan yüklüyoruz, kötülük yapamamalı.

yalnız kardşemim ne diyor Kuranda:

"Allaha şirk koşmayın şüphesiz ki o en hızlı koşandır."

-Depar suresi 18. ayet

Açıkçası eski Türklerin tek tanrılı olduğu da biraz efsane. Biraz eski Türk mitolojisini araştırırsanız birden çok Tanrı olduğunu(umay, erlik, ülgen gibi) çoğu yerde Gök Tanrı’nın daha çok Zeus gibi baştanrı pozisyonu olduğunu, tek tanrıcı yorumlarda bile doğa üstü güçleri ve kutsallığı olduğuna pek çok varlık olduğunu öğrenebilirsiniz.

Calradianın Bilgesi said:
Açıkçası eski Türklerin tek tanrılı olduğu da biraz efsane. Biraz eski Türk mitolojisini araştırırsanız birden çok Tanrı olduğunu(umay, erlik, ülgen gibi) çoğu yerde Gök Tanrı’nın daha çok Zeus gibi baştanrı pozisyonu olduğunu, tek tanrıcı yorumlarda bile doğa üstü güçleri ve kutsallığı olduğuna pek çok varlık olduğunu öğrenebilirsiniz.
Atalardan medet ummak da cabası.

Back
Top Bottom