Bir Tanığın Gözünden 2009 URUMÇİ KATLİAMI

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oğlum NATO varken ne edicen özbekistanı, kırgızistanı? Özbekistan ordusunun başında Timur var sanki

Turan fikri askeri destek için ya da siyasi ortaklık için çok mantıklı değil. Bana kalırsa Orta Asya'daki Türk devletlerinin yer altı kaynaklarından yararlanmamız için bu fikir öne atılabilir. Fakat Çin'le Rusya'yla savaşa girmek için Turan fikri mantıksız. Orta Asya devletleri bize yükten başka bir şey olmaz. 20 kilometrekare alana 1 kişi düşen ve sanayi yeni yeni kurulan ülkelerden bahsediyoruz ve orta çağda değiliz. Türkçü=Hayalperest gibi  bir olgu oluşuyor kamuoyunda. Oysaki tutarlı ve soğukkanlı olmalıyız. Türk devletleri ile oluşacak askeri bir koalisyon bizim bir işimize yaramaz.

Hayalperest olmayan Türkçü görmedim ben  :lol:
Yarısı turan kalan yarısı kürtleri oldurelim atalım bi kısmı cumayi Moskova'da kilalim filan. Bi de ülke bayraklarini kendi istediği renk ve şekilde görenler var onları hiç karistirmiyorum bile  :lol:

Editlemissin zaten mesajı neyse ozaman

Wesley Sneijder said:
Hayalperest olmayan Türkçü görmedim ben  :lol:
Karşındayım. Artık gördün.
Moskova'da cuma namazı kılacağız diyen zaten Türkçü değildir. Gelip burada her gördüğün Ülkücü-Alperenci sentezini bize Türkçü diye satma.

Hayalperest değilsen Türkçü olmanın ne anlamı var  :lol:
Bana kalırsa Orta Asya'daki Türk devletlerinin yer altı kaynaklarından yararlanmamız için bu fikir öne atılabilir 
Bu bile hayalperestlik

Toor said:
Wesley Sneijder said:
Hayalperest değilsen Türkçü olmanın ne anlamı var  :lol:
Bana kalırsa Orta Asya'daki Türk devletlerinin yer altı kaynaklarından yararlanmamız için bu fikir öne atılabilir 
Bu bile hayalperestlik
Kürtlerin Malazgirtte yardım ettiğin filan savunmaya çalış. Buralar aşar seni.
Malazgirt savaşının asıl kahramanları Kürtlerdir. Unutursanız biber gazı kokan geceyi hatırlatırız şeyh said adlı hevali. Wesley ne adamsın olum yaa.

Malazgirt savaşı zamanında kürtler daha anadoluya girmemişlerdi. Yavuz döneminden yüz yıllar önce gerçekleşmiş bir savaş, ve o zamanlar Türkmenler dönemin süpergücü, karşısında ordu dayanmıyor ve kendilerini Doğu ve Batı'nın tek hakimi görüyorlar (Selçuklu bayrağının anlamı o zaten), yani kendi klanları dışında yardım almayı küfür ve güçsüzlük alameti saydıkları bir tarih. (Gerçi şuan da Anadolu'da çok kürt yok, Anadolu bir yarımadadır ve şuan bizlerin güneydoğu anadolu dediğimiz yer, Anadolu'nun dışında kalan siyasi bir terim :grin: Bazen siyasi ve coğrafik terimler böyle iç içe girebiliyor işte)

Toor said:
Wesley Sneijder said:
Ne sacmaladigin hakkında ikimizin de bi fikri yok şu anda eminim
https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,326696.0.html

Şu konuyu açıp ve aynı zamanda paralel olarak Türk varlığına nefret kusuşun çoğu kişinin aklındadır. Tarih hakkındaki absürt yorumlarını acılar içinde hala savunuşun da içler acısı.

SuqLaT said:
Malazgirt savaşının asıl kahramanları Kürtlerdir. Unutursanız biber gazı kokan geceyi hatırlatırız şeyh said adlı hevali. Wesley ne adamsın olum yaa.
kurt-atasozleri--i624928.jpg
Lan oğlum ya.  :lol:

Malazgirt Savaşı'nda Kürtlerin rolüyle ilgili en önemli bilgi 13. yüzyıl yazarlarından Sıbt İbnü'l-Cevzi ismiyle tanınan Ebu'l-Muzaffer Yusuf'un "Mir'atü'z-zeman fi Tarihi'l-âyan" isimli eserinde şu şekilde geçer:

"Az önce 10 bin Kürt de Sultan'a katılmıştı. Bununla beraber (sultan) Tanrı'dan sonra buyruğundaki 4 bin kişilik hassa askerine güveniyordu"

http://www.hepsiburada.com/mir-atu-z-zaman-fi-tarihi-l-ayan-da-selcuklular-pm-kturktarih388494

:lol:

Bu arada konunun içeriğiyle şimdi konuştuğumuz Malazgirt Savaşı ne alaka hala anlamadım ben :grin:

Zaten antropoloji de kürtlere ait bir fenotip yok. Türklere bakıyoruz Alpinid, West Turanid, Pamirid, Aralid var oğlu var. Ermeniler Armenid, Cappacoid falan. Ama kürtlere özgü bir tane fenotip yok. Kimi kürtler İranid kimisi Armenid hatta bazıları Türki fenotipte bile oluyor ki bunlar büyük ihtimal asimile olan Türkmenlerdir. Konuştukları dil yerel dillerin karışımından ortaya çıkmış, buradaki bir kürt ile 2 sokak ötedeki kürdün konuştukları dilin birbiri ile alakası yok. Sözün özü kürtler tam olarak bir millet değildir. "Kimlere kürt denilir?" sorusunun bir cevabı yok yani.

Millet kavramını neden fenotiple kıyaslıyorsun onu anlamadım yani? Millet, aynı kültüre sahip bir topluluktur, fenotipleri farklı olsa ne olacak?

carrier said:
Millet kavramını neden fenotiple kıyaslıyorsun onu anlamadım yani? Millet, aynı kültüre sahip bir topluluktur, fenotipleri farklı olsa ne olacak?
Aynı kültürde olmaları için aynı dili de konuşmaları lazım. Kürtlerin ne fenotip -ya da kan bağı olarak- ne de dil olarak bir ortaklıkları yok.

Dil bakımından bir fikrim yok, lakin fenotip ve kan bağı millet olgusu için gereksiz şeyler.

Bir birleşme şuan için imkansızdır. Bize en yakın ülke olan Azerbaycanla aramızda mezhep farkı var daha alevilere tahammül edemeyen bir halk 9 milyon Şii'ye mi tahammül edecek? Bu arada asıl Azeriler İrandadır şuan İranda 27-35 milyon Azeri vardır ve Tahran pazarını ellerinde tutmaktadır. Ülkenin bütün ekonomisini Azeri tüccarlar döndürmektedir.

Orta Asya Türklerine gelicek olursak özellikle Özbekistan ve Türkmenistan diktatörlükle yönetilmekte ve yeni yeni sanayileşmektedir. Kazakistan biraz daha Türklük konusunda atılgan olmasına karşın oda hala Rusyanın kukla devletlerinden biridir. Kırgızistanda su kıtlığı çok ciddi bi problem olmakla beraber insanların çok büyük bir yüzdesi işsizdir. Bir birleşme bu liderlerin kendi arzularıyla olmaz. Adam gibi bir liderin ültimatomları ve askeri tehtditleriyle kısacası darbelerle olur çünkü bu ülkeler tahmin edemeyeceğiniz kadar değerli yer altı kaynaklarına sahip ve diktatörler bunları bırakmak istemez. Halka internet bile sınırlı Türklük bilinçleri gelişmesin diye.

Doğu Türkistan konusuna gelirsek bağımsızlığı imkansız değildir. Çin ordusuyla savaşarak bağımsız olamaz fakat SSCB nin dağılması gibi Komünist Çin de dağılacaktır. O zamana kadar asimile olmamaları ve bağımsızlık ilan edebilecek bir alt yapı oluşturmaları gerekiyor. Özellikle Tayvan kendine Çin Cumhuriyeti deyip asıl Çin biziz diyor bu konuda desteklenmeli ve fikir ayrılıklarına kışkırtılmalılar. Şunuda unutmayın ki Japonya 120 milyonluk nüfusuyla Çini işgal edip Çinde 4-5 kukla devlet kurdurdu. Nüfus fazla diye göz korkutmaya gerek yok o nüfusu besleyecek ve silahlandırıcak ekonomik kuvvet hiçbir ülkede yok.

Hayır işte, bu kadar küçük coğrafyada en fazla konuşma ağzı farkı olur. Mesela bir karadenizli ile egeli, birbirlerinden konuşma ağzı farklıdır ama birbirlerini anlarlar. Türkiye Türk'ü ile Kazak Türk'ünün konuştuğu lehçeler farklıdır çünkü coğrafyaları uzaktır, buna rağmen En doğudaki Türk boylarından Uygurlarda "Bu kim?" sorusu Türkiye'de de "Bu kim?"dir. Türkiye Türkçe'sini bilen biri duruma göre az çok diğer lehçeleri de anlar. Balkanlardaki bir Türk ile Yakutistan'daki, Çin'deki bir Türk bile. Fakat aynı durum Kürtlerde pek yok.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom