Bannerlord Co-op Sorunu İçin Öneri

Users who are viewing this thread

olirium

Recruit
Resim: https://resmim.net/f/RRwtWq.jpg
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Bannerlord'u Co-op olarak oynamak için geliştirdiğim yöntemi sizlerle ve görürlerse yetkililerle paylaşmak istiyorum.
Yukarıda linkini verdiğim Mount and Blade haritası üzerinden fikrimi açıklamaya çalışacağım.
Diyelim ki bir harita üzerinde arkadaşınızla birlikte 2 kişi oyunu oynuyorsunuz. 1. oyuncu haritada gezinirken resimde görülen üçgende bir savaşa rastladı. 1. oyuncu savaşa girmeye karar verdi. Savaşa girmeden önce yapay zekanın düşman lordları savaşa dahil olabilecek. Fakat 1. oyuncu savaşa girdikten sonra yapay zeka savaşa dahil olamayacak. 1. oyuncu 2. oyuncudan yardım istediğinde 2. oyuncu savaş alanına doğru hareketlenecek.
Ne zaman ki 2. oyuncu resimde görülen çemberin içine girdiğinde yapay zeka olan düşman lordlar savaşa dahil olma hakkı kazanacak. Çemberle gösterilen alanı ise oyunu yapanlar belirleyecek. 2. oyuncu savaş alanına ulaşıp savaşa dahil olduktan sonra savaşa yapay zeka lordlarının girmesi tekrardan kapanacak. Yani savaşa son girecek olan 2. oyuncu olacak. Tabi savaş sürerken zaman yine devam edecek.
Oyunun normal diplomasileri filan sürecek. Sadece savaşa yapay zeka dahil olamayacak. Böylece oyun zamanı gerçekçi bir şekilde hiç durmadan devam edecek. Savaş bittikten sonra yapay zeka tarafından uygulanan diplomasiler oyuncular için geçerli olacak.
Mesela oyun zamanı hiç durmadığı için herhangi bir oyuncu ortada karakterini bırakamayacak.
Bu durumda ise oyun yapımcıları tarafından haritanın belirli yerlerine koyulacak olan kervansaraylarda ordunun büyüklüğüne göre belirli miktar dinar karşılığında güvenle kalınabilecek.
Kısacası oyun sürekli dinamik bir şekilde sürecek ve herkesin hayali olan Co-op sistemi de hayata geçirilmiş olacak.
Dilim döndüğü kadar anlatmaya çalıştım. Yetkililerden biri görüp fikir aklına yatar ise çok daha detaylı anlatmaya çalışırım.
Teşekkürler  :smile: .

tek bir oyuncunun azcık bir şeyi değiştirmesiyle birbirinden farklı birçok hesaplama yapılırken oyuncu sayısı artarsa hesaplanacak şeyler de artar. O yüzden bence 2 oyuncu tek partide olsun, savaşa da beraber girsinler, oyun onları tek parti olarak ele alarak yaptıklarını hesaplasın.

Bence : Bot olmamalı, her şehir tarafsız olabilir.Her oyuncu başlangıçta bir başkent seçer ve seçtiği başkente 2 köy 1 kale gibi bir şey verilebilir.Bu oyuncular alanlarında genişlerler ve karşılaştıklarında savaşırlar, lordlar oyuncu kale/şehir aldıkça ortaya çıkar 1 oyuncu başka bir oyuncu ile savaşıyorken kuşatma yaparsa, kuşatma savaşan oyuncunun savaşının bitiminden sonra kurulmaya başlar ve yaklaşık +5 dk daha bekletir, böylece bir kişi savaşta iken çıktığında yardım için kaleye ulaşabilir.Yani oyunun teması biraz bozulur illaki böyle bir şey yapılıyorsa.

HyperCharge said:
tek bir oyuncunun azcık bir şeyi değiştirmesiyle birbirinden farklı birçok hesaplama yapılırken oyuncu sayısı artarsa hesaplanacak şeyler de artar. O yüzden bence 2 oyuncu tek partide olsun, savaşa da beraber girsinler, oyun onları tek parti olarak ele alarak yaptıklarını hesaplasın.
O hesaplamaların hepsi bütün partiler için yapılıyor. Oyuna 1 tane daha haydut partisi eklemekten farksız. Ayrıca diğer dediğin şeyin hiçbir değeri yok çünkü yapıldı o tarz şeyler zaten.

_Barbar_ said:
O hesaplamaların hepsi bütün partiler için yapılıyor. Oyuna 1 tane daha haydut partisi eklemekten farksız.

lord partileri tek party template'den yola çıkılarak türetildi. haydutlar da aynı şekilde. Yani oyunda 120 tane lord partisi( 6x20 ) yok normalde. Dolayısıyla hesaplamalar bir parti üzerinden yapılıyor.

_Barbar_ said:
Ayrıca diğer dediğin şeyin hiçbir değeri yok çünkü yapıldı o tarz şeyler zaten.

Link atar mısın varsa? merak ettim.

Battle Time modunu diyorsan, onda haritadayken tek parti halinde dolaşma yok. Sadece arkadaşını savaşa çağırıyor onda.

Black Dead said:
Bence : Bot olmamalı, her şehir tarafsız olabilir.Her oyuncu başlangıçta bir başkent seçer ve seçtiği başkente 2 köy 1 kale gibi bir şey verilebilir.Bu oyuncular alanlarında genişlerler ve karşılaştıklarında savaşırlar, lordlar oyuncu kale/şehir aldıkça ortaya çıkar 1 oyuncu başka bir oyuncu ile savaşıyorken kuşatma yaparsa, kuşatma savaşan oyuncunun savaşının bitiminden sonra kurulmaya başlar ve yaklaşık +5 dk daha bekletir, böylece bir kişi savaşta iken çıktığında yardım için kaleye ulaşabilir.Yani oyunun teması biraz bozulur illaki böyle bir şey yapılıyorsa.
Oyuncu sayısı artarsa çember kuralı devam eder. Her savaşa girecek oyuncu çembere girince savaşa yapay zeka katılır çemberin içinde kimse olmayınca yapay zeka savaşa katılamaz. Bence iyi bir çözüm :smile:

HUMMAN said:
Olay sadece muharabe değil, bir oyuncu şehirde 10 dakika dolaşırken diğer oyuncu bir gün geçirebilir.
Şehrin içini 10 dakika gezme kaldırılır, her şeyi menüden yaparsın? :smile:

HUMMAN said:
Olay sadece muharabe değil, bir oyuncu şehirde 10 dakika dolaşırken diğer oyuncu bir gün geçirebilir.
Zaman hiç durmayacak dedim zaten ister 10 dakika gezsin ister 1 saat ne fark eder sonuçta şehirden çıktığı zaman yaşanan politik olaylar onun içinde geçerli olacak.

Şöyle ki yolda gezerek bir gün geçirmek 1 dakikaysa, sen bir gün içinde  15 dakika durağan olaylar yapabilirsin. Sen köye gidip görev alana kadar 2 gün geçiyo bi bakmışsın savaş çıkmış bir kalen düşmüş. Tüccara erzakları satacan bir baktın  yapacağın görev günü geçtiği için iptal olmuş? Sonra hep aceleyle ne oynadığını anlamadan oynamaya başlarsın ya da zaman aşırı yavaş olur bu sefer gün beklerken sıkılırsın. Gece ordun dinlenecek adam savaşıo ekrana 5 dakika bön bön bakacan mı? Normalde biraz bekle diyoruz şıp diye geçio bir gün. Yani ayarlanamaz demiyorum ama işte zaman geçsin denilecek kadar basit bir durum değil, yapımcılar çoktan daha farklı şeyler düşünmüştür.

Merhaba,

Aslında şöyle bir düşünceyi ele alalım.. Single Player (Co-op).

Biliyorum ki "Mount & Blade" Online Co-op olarak karşımıza çıkabilir. Birgün olabilir kimbilir.

eski oyun ps4 üzerinde yeterince işlemci yiyordu maçlar sapıtıyor ama uzun süreli olduğu için tek single player pek faydalı olmadan oyuncuyu yoruyordu. Beki oyun, bütün platformlar üzerinde kayıtlı olduğumuz arkadaş listelerine ping atabilseydi (belki ileride dış dünyaya ping atabiliriz) böylece anlık olarak single player oynarken arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirdik/savaşabilirdik. Co-op olayı @olirium un düşündüğü şekilde savaş sonrası mark olarak kalabilirdi vs vsvsvsvssvssszZz.

olirium said:
Resim: https://resmim.net/f/RRwtWq.jpg
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Bannerlord'u Co-op olarak oynamak için geliştirdiğim yöntemi sizlerle ve görürlerse yetkililerle paylaşmak istiyorum.

Mesela zaman çizelgesi üzerinde tutulan loglarda singe oyunumuza giren kullanıcı arkadaşlarımızı (lordlar çömezler...) görebilir ve bizde onlara ping atabilirdik..

HUMMAN said:
Şöyle ki yolda gezerek bir gün geçirmek 1 dakikaysa, sen bir gün içinde  15 dakika durağan olaylar yapabilirsin. Sen köye gidip görev alana kadar 2 gün geçiyo bi bakmışsın savaş çıkmış bir kalen düşmüş.

Co-op için hangi teknik olaylar yapılır bilmiyorum fakat, yardımcı olması için çeşitli fikirler söyleyebilirim.

Küçük Kümeler halinde kurulacak dünya yatarılmalı ve hikayeler üzerinde oluşan görevlerde diğer oyuncuları görmeden, belki sadece onların başarılarını takip edebilseydik, bu oyun co op olabilirdi.

Bence gerçek zamana uyarlanmalı böylece birkaç ayda biter sen şehir içinde gezerken kral senin hakkında karar alabilsin mesela

CO-OP için en iyi çözüm, eğer oyuncular aynı partide olmayacaklarsa, taraflardan biri savaşa girdiğinde, diğerinin de onun savaşına katılmasıdır (izleyici olarak veya savaşta bulunan bir birimin kontrolünü sağlayabilir).

Bunun dışında oyun için 5 tonda zaman birimin olması ve bu zaman birimlerinin standart seviyesinin 3 olması, üst seviyelerin oyuncunun inisiyatifinde olup, kalan düşük dilimli 1 ve 2'nin ise oyun tarafından otomatikman duruma göre geçilmesi. Bu örnek, ilk verilen örnekten daha zor olduğu kanaatindeyim.

--

Bu arada oyun yapımcılarına selamlar, işlerinde kolaylıklar diliyorum.

HalilBey said:
Co op değilde pw modunu oyuna uydursalar belki daha iyi olur. Harita yerine var olan geniş bir sahne üzerinde oynarız askerlerinle gezersin filan. Böyle anca olursa olur

FW de oturma , merdiven ve cami falanda var fw daha iyi uyar ama destekliyorum ayrıca tek sunucu olmamalı genel ülkeler [ tr en cze fra vs ] için resmi sunucular olmalı ve başlarında admin durmalı ama onun haricinde oyuncuda sunucu açmalı bunun için dlc ye gerek yok 2 ayda yapabilcekleri bişey Cooperative oyun türü eklerler ve olur.

Zaman dilimlerinin farklarından dolayı co-op olması imkansız gibi bir şey ancak şöyle bir şey yapılabilir, oyuncu şehre girdiğinde diğer oyuncuya bir oyuncu şehre girdi gibi uyarı verilip oyun durdurulabilir çıkınca devam edebilir, yada harita yerine sahne dosyaları kullanılıp, şehre girse bile sahnede olduğu için zaman dilimleri eşitlenebilir, yada diğer yol harita zaman hızını sahne hızına eşitlemek ancak oyuncu şehirde iken yani haritada değil iken harita durduğu için böyle bir şey yapılamaz sanıyorum, yani ilk dediğime geri dönmüş olduk. Aynı şekilde oyuncu 1 savaşta iken oyuncu 2 haritada ise ve zaman durursa yine savaşa katılamaz, o zaman da co-op olmasının anlamı kalmaz.

Co-op olmasının tek yolu, oyuncu 2, oyuncu 1 in partisinde olacak, oyuncu 2 şehre girince kendi yönetecek istediğini alabilecek vs, oyuncu 1 yada 2 şehirden çıkarsa diğer oyuncuyu bekleyecek otomatik, sonra oyuncu 1 in partisi oluşacak haritada oyun devam edecek, böylece 2 farklı asker tek parti içinde sorunsuzca oynayabilir, ancak buda %100 olarak co-op olmaz yine de üstte saydığım durumlardan daha fazla co-op sayılabilir, yani en azından beraber savaşıp, beraber gelişebilirler, ancak 2 oyuncudan 1 i sadece oyunu yönetip diğeri de freelancer yada tutsakmış gibi haritada iken izleyecek. 

Aslında zaten arkadaş önceki mesajlarda basitçe açıklamış ama tekrar açıklayayım, bir oyuncu kaleye girdiği zaman yani bir sahneye geçtiği zaman zaman yavaş akar, ama haritada zaman daha hızlı akar, yani bir oyuncu sahneye girip diğeri haritada dolaşırsa, 2 dakikalık şehir turundan sonra haritaya çıktığında belki kaleni kaybetmiş halde bulabilirsin kendini, çünkü normal şartlarda oyuncu sahne içinde iken haritada hareket durur, bu nedenle biz savaşırken kalemiz kuşatılmaz, ancak eğer ki bir oyuncu mesela 1000 kişiye karşı savaşa girerse, diğer oyuncu da haritada dolanır ise, oyuncu savaştan çıkana kadar kalesini kaybedebilir yani başka bir lord gidip kalesini kuşatıp alabilir. Yani basitçe söylemek gerekirse, sahne içindeki 30 saniye = haritadaki 1 saat (hiç space kullanmadığını, kamp yapmadığını, bir yerde beklemediğini var sayarsak).  Yani şöyle ki arkadaşın verdiği örneği vereyim, mesela sen bir kaleye girip 1-2 dakika oyalanırsan ve harita bu sırada durmazsa, oyun zamanında 4-5 saat geçmiş hatta kalen kuşatılmış ve hatta alınmış bile olabilir.

Gerçi bu konuda uzunca araştırma yapmış ve ayrıntıları ile anlatmıştı bir arkadaş, ancak konu adını hatırlamıyorum :smile:

Porshy said:
Aslında zaten arkadaş önceki mesajlarda basitçe açıklamış ama tekrar açıklayayım, bir oyuncu kaleye girdiği zaman yani bir sahneye geçtiği zaman zaman yavaş akar, ama haritada zaman daha hızlı akar, yani bir oyuncu sahneye girip diğeri haritada dolaşırsa, 2 dakikalık şehir turundan sonra haritaya çıktığında belki kaleni kaybetmiş halde bulabilirsin kendini, çünkü normal şartlarda oyuncu sahne içinde iken haritada hareket durur, bu nedenle biz savaşırken kalemiz kuşatılmaz, ancak eğer ki bir oyuncu mesela 1000 kişiye karşı savaşa girerse, diğer oyuncu da haritada dolanır ise, oyuncu savaştan çıkana kadar kalesini kaybedebilir yani başka bir lord gidip kalesini kuşatıp alabilir. Yani basitçe söylemek gerekirse, sahne içindeki 30 saniye = haritadaki 1 saat (hiç space kullanmadığını, kamp yapmadığını, bir yerde beklemediğini var sayarsak).  Yani şöyle ki arkadaşın verdiği örneği vereyim, mesela sen bir kaleye girip 1-2 dakika oyalanırsan ve harita bu sırada durmazsa, oyun zamanında 4-5 saat geçmiş hatta kalen kuşatılmış ve hatta alınmış bile olabilir.

Gerçi bu konuda uzunca araştırma yapmış ve ayrıntıları ile anlatmıştı bir arkadaş, ancak konu adını hatırlamıyorum :smile:
Oyuncu 1 haritada dolaşırken oyuncu 2 şehire girdiğinde otomatikmen oyun hızı yavaşlayabilir. Hem dediğinizi düşününce biraz oyuna realistlik katıyor. Mesela ordumuz diyarın öbür ucundayken başka düşman birlikleri kalemizi kuşatabilir bence çok gerçekçi olur.

Haritada dolaşırken oyundaki her saat gerçek zamanda 4 sn ye denk geliyor (WB'de). Eğer 1. oyuncu turnuvaya katıldı diyelim, bütün sorunları ortadan kaldırmak için haritada zaman normal aksın diyelim. Bu seferde Sunodan Narraya varmak (ortalama 7 hızda) gerçek zamanda ve oyunda 2. oyuncu için 24 saat alacak. Tabi ki 1. oyuncu 24 saat şehirde duracak değil ama 2. oyuncuya oyunu oynamaktan bezdirecek. Aynı şey 1. oyuncununda başına gelecek. Hadi diyelim, şehre girmeyen oyuncu için zaman gerçek şekilde değilde belli oranda yavaşlatılmış olarak aksın. Bu seferde şehre giren oyuncu zamanını çok iyi değerlendirmek zorunda kalacak çünkü dışarıda ne kadarda zaman yavaşlatılmış olsun ona göre çok hızlı akacak. Yani şehre girmek isteyen oyuncu için bu sefer her şey sıkıntı olacak. Zaten Bannerlord'da şehirlerin oyuncuya çok daha fazla seçenek sunacağını düşünürsek oyuncular daha şehirleri keşfetme hazzını yaşayamadan turnuvaya veya şölene katılmadan haritaya çıkmak isteyecekler. Bu 2 partili co-op işi bu oyun için her türlü yaş. Tabi TW hiç düşünülemeyen bir yol bulabilirse. Ama arkadaşının girdiği bir savaşta onun atıyorum piyadelerinin çavuşu olarak oynamak mükemmel olur bunu oyunun çıkışında yapmasalarda ondan sonra kesin ekleyeceklerdir veya moderlar bir çözümünü bulacaktır.

Back
Top Bottom