Recent content by Irbis

  1. Irbis

    Mount&Blade Mods

    Ok.merci frumos.cred ca la urma urmei am sa raman tot pe native.joc de 3 ani si tot nu m-am plictisit  :smile:
  2. Irbis

    Mount&Blade Mods

        Un link pentru acest Expanded se poate va rog?  search-ul de pe repository mi se pare varza,si eu nici nu am jucat vreun mod pana acum...
  3. Irbis

    Problema With Fire and Sword

    Se pare ca toata lumea e in vacanta,pe skiuri, si au lasat deocamdata M&B-ul  :mrgreen: dupa *** vezi si eu am ceva probleme cu Fire and Sword si deocamdata niciun raspuns. Poate ca mai inainte nu ai dus pana la capat sau ai refuzat "misiunea speciala"? in primele zile ale jocului si nu mai tii minte? din cate stiu daca refuzi o misiune speciala de la vreo factiune, dupa aceea nu mai poti merge pe story line-ul respectiv.daca ai timp si rabdare,reia jocul cu mai mare atentie.
  4. Irbis

    *** jucam Mount&Blade?

    SeRgYu said:
    Wooden Stick cu Tabard.


            Sergyule esti tare daca lupti asa. mai fac si eu din-astea,cand mai simt nevoia de un pic de adrenalina :smile:)
  5. Irbis

    Problema With Fire and Sword

      Ei da,probleme probleme cu jocul aista....am luat versiunea 1.143 care zice-se ar fi cea mai noua si mai stabila - daca nu gresesc - si are mai multe bug-uri....de exemplu,armele de foc....atata eu,daca folosesc vreuna,cat si restul unitatilor,trag o singura data si apoi nu reincarca neam. mai exact,asta se intampla doar pentru muschete,pistoalele pot fi reincarcate. are cineva idee de ce se intampla asta si *** se poate remedia? personal nu ma deranjeaza pt ca sunt arcas, dar mi se pare lipsit de realism ca puscasii dusmani sa traga doar o data si apoi sa astepte sa ii tai eu din fuga calului. apoi am mai observat mici bug-uri la descrierile sagetilor si cred ca ar mai fi cate ceva.
      A thought, anyone  :?:
  6. Irbis

    Scoala...

        Da,asa e....cati am cunoscut si eu,cam tuturor le placea sa povesteasca despre gloriosul si eroicul trecut al republicii lor,desigur subliniind doar victoriile, nu si datile cand au luat-o pe coaja - daca sta cineva si socoteste cred ca in egal numar cu victoriile lor.
      referitor la campaniile in Moldova,iarasi e adevarat, ca tot faceam si eu referire la "Neamul Soimarestilor" .
  7. Irbis

    Scoala...

        Romanele lui Sienkiewicz sunt de un patriotism exacerbat,si filmele facute dupa romane, la fel. Referirile la Tarile Romane sunt sporadice si scurte. Eu le-am citit curios fiind la referirile la Hanatul Crimeeii, si am fost in egala masura dezamagit; si cam in aceeasi masura de reprezentarea acestuia in jocul "With fire and Sword"...ca sa nu mai spun ca nu pricep de ce nu i-a fost alocat si un storyline.
        Cu o tematica un pic apropiata, sincer imi place mult mai mult "Neamul Soimarestilor". Batalia de la inceput mi se pare mult mai clar si mai dinamic descrisa.Si romanul,per total e mai captivant. Si chiar si filmul mi se pare mai reusit  :grin:
  8. Irbis

    Un sfat ca de gamer la gamer

      Bravo, spor la jucat si felicitari pt masina aleasa  :grin:  In GT4 jucam cu un Nissan Fairlady lasam competitia in praf si gaze de esapament si pe Nurburgring eram ca la mine acasa....ah,da...volan si pedale....ce vremuri  :cry:    :wink:
  9. Irbis

    Ce melodii ascultăm...

    Ma gandeam ca e pushtan...in sfarsit si-a dat arama pe fatza si si-a luat si kick-u de rigoare...tin minte ca abia abia desluseam ce incerca sa scrie prin unele postari. Dar revenind la topic...  http://www.youtube.com/watch?v=P3WJX1cIuY4      incercati o sarja pe melodia asta....sau merg chiar mai multe ale baietilor astora,dupa mine :wink:
  10. Irbis

    finalul jocului

      Un amic care mi-a adus si de existenta jocului la cunostinta l-a terminat si din ce am inteles de la el,dupa ce cuceresti toata harta....asta e....iti mai ramane sa te bati cu banditii si dezertorii ca sa nu iti iesi din mana,cred :smile:)) imi pot doar imagina ce income trebuie sa ai de pe toata harta :smile:)
  11. Irbis

    Cea mai buna tactica a mea :D

      Hmm....cea mai buna tactica...eu sunt adeptul cavaleriei,asa ca o sa incep din premiza ca am doar calareti,ceea ce se cam intampla 90% din cazurile cand intru in lupta.prefer Khergiti, dar daca am ocazia folosesc si orice alta cavalerie grea - Knight,Mameluke,Mercenary sau medie - Vaegir sau Sarranid Horsemen,Men at Arms,si desigur ceva arcasi calare,proportia acestora variaza nu e constanta, in trupa. De regula dau hold position la toata gasca,o iau inainte,daca inamicul avanseaza incet, daca au multa cavalerie si ataca,le tai fatza si ii las sa ma urmareasca, parthian shot cu arcul in spate si la u nmoment dat cand ii aduc intr-o poziie dezavantajoasa pentru ei,charge sau follow me pt restul trupelor mele. in felul asta le pica in spate sau in flanc urmaritorilor mei. rezultatul,de regula,pozitiv pt mine.
      Ceea ce am observat ca nimeni nu mentioneaza este aportul personal al jucatorului la batalie. Dupa manevra de mai sus,incep si fugaresc la randul meu in stanga si dreapta, este ca un dog fight de avioane de vanatoare, un calaret dusman urmareste unul de al meu iar eu il lovesc din spate,flanc,front de unde il prind cu ce nimeresc: sabie,lance sau sageti.
        O tactica similara si daca am trup de infanterie/arcasi.....sincer nu imi bat capul prea mult cu ce trupe am sau ce grade au ele....initiez singur atacul,dau peste cap in vreun fel formatia inamica si apoi ii chem p-ai mei la atac. Works like a charm  :grin:
  12. Irbis

    Ajutor !

          Si am gasit si Masterwork Scimitar, relativ repede,dupa vreo 21 de zile in joc ,cred.
      Caracteristici:
      Greutate: 1,5
      Damage: 35c
      Viteza:102
      Alonja:97
      Pret: undeva pe la 6300 denars, oricum eu tineam niste bani "deoparte" in caz ca intalneam exemplarul mult ravnit. Dupa mine este o sabie buna,tre sa mai cresc skill-ul la one handed weapons si power strike-ul si cred ca apoi va fi si mai bine. Oricum pentru mine,*** am mai zis,este o alegere estetica,subiectiva  :wink:
  13. Irbis

    Ajutor !

    wersad said:
    eu am o sabie curbata cu 45 c sau 47 nu mai stiu sigur dar oricum este peste 40 si e foarte buna si rapida



          Probabil ca este two-handed, cu damage-ul asta peste 40c. sunt destul de rapide,cu viteze undeva intre 96 si 100,dar eu ma refeream la one handed scimitar  :wink:
  14. Irbis

    Ajutor !

        Am gasit in cele din urma un Masterwork Elite Scimitar  :grin:  . A trebuit sa il cumpar, dar pentru o sabie "top tier" *** s-ar zice, nu a fost din cale afara de exorbitanta. Si vizavi de observatia lui Lup_Alb, nu aveam *** sa ma lupt cu Mamlukes - ei sunt inarmati de regula cu asemenea sabii, poate doar cu unii dezertori,caci sunt vasal al sultanului la momentul actual.
        Eh,si pana ma dumiresc eu unde mi s-a salvat screenshot-ul cu inventory-ul,aceasta sabie are urmatoarele caracteristici:
    - greutate: 1,5
    - atac - swing: 37c
    - speed rating: 101
    - reach: 103.

        Dupa mine,este cea mai buna sabie de o mana.

      Sper sa gasesc si Masterwork Scimitar, diferenta la acesta fiind curbura mai pronuntata a lamei,ceea ce duce la o alonja mai mica, de 97 cred. Tocmai datorita acestei curburi,personal prefer modelul acesta de scimitar,evident din motive pur estetice  :cool:
  15. Irbis

    Ajutor !

    Illitheas said:
    Există, dar se găseşte mai greu ca Balanced sau Tempered.

        Multumeesc.Mai caut,in cazul asta,tre sa apara odata si-odata. Balanced si Tempered le am,si cel simplu si Elite.e sabia mea preferata,sabie de cavalerie orientala  :grin:
Back
Top Bottom