Üniversiteyle İlgili

Users who are viewing this thread

deJAvu

Sergeant Knight
Merhaba arkadaşlar ben meslek lisesi otomasyon bölümlü son sınıf öğrencisiyim. Meslek lisesi olduğumuz için şimdiye kadar hiç kimse anlatmadı herhangi birşey. Çocukluğumdan beri özel öğretmenler ve dershanelere gittiğim için lise boyunca hiç bir yere de gitmedim.

Üniversite ilgili çok bi beklentim yok. Ama olursa iyi olabilir. Gelelim soruma

8mGgVa.png
Meslek lisesi olduğum için çok yüksek bir puan alabilceğimi zannetmiyorum. O yüzden 210 230 arası yeter diye düşünüyorum. Kırmızı ile olan seçeneklere giriş yapabilmem için ne gerekli olduğunu ufak bi ayrıntı ile anlatabilir misiniz. Yada matematik dersi görmeyen birisi için nasıl bir taktik uygulanabilinir.

Lütfen link vermeyin anlatırsanız benim için iyi olur...

Meslek lisesi öğrencileri galiba bu sınav konularını görmedi epey adil bir sistem neyse biz konuya gelelim malum meslek lisesi oldugundan bence lysden çok ygsye bakmalısın . ygsde yapabildiğinin en iyisi yapmaya çalışmalısın çünkü  işi lysye bırakırsan seni epey bi  hırpalar istediğin bölüm çok yüksek bir puan değil  ygs barajı geçmen yeterli olabilir (180) okulda zaten en az 30 puan verir böylece lysye biraz daha rahat girersin tabii ygsde ne kadar yüksek yaparsan işin o kadar rahat olur sana önerim ;

1- İlk adım bir tane 0 matematik ygs kitabı alman  en azından günde 1 konu ilerlemen / fem olabilir

2-Türkçenin 30 sorusu  sadece okudugunu anlaman bunları kaçırmaman lazım  düzenli  kitap oku ve bir tane paragraf test kitabı al / çok güzel sadece paragraf sorularını bulunduran kitaplar var

3 - Az bir çalışma ile ygs kimyayı full bile çekebilirsin  /ilk adım bir tane kimya kitabı ve palmenin ygs kimya soru bankasının öneririm

4- Geometri benim her zaman sorunum olmuştur bunla ilgili öneri vericek kapasitede değilim :smile: / Güvender kolay geometri

5-Biyoloji . bunun kaçarı yok bunla ilgilenmek zorundasın kendiliğinden olan bir ders değil biliyorsan yapıyorsun bilmiyorsan bakıyorsun / ben simetri ygs biyoloji ve palme A ve B serisi ile hazırlanmıştım çok işime yararmıştı sınavlarda he birde bence biyolojiyi, okumayı bilen  ve düşünen herkes yapabilir çalışırsan olur çalışmasan olmaz

6- Fizik , salla :smile: bu sene çok kolay sordular ama ne yapacakları belli olmuyor . /

7- Tarih , cografya , felsefe ve dinin pek etkisi yok mf-4 ama gene aralarında çok çerez sorular oluyor özellikle dinde  az bir etkisi olsada bu soruların seni hedefine yaklaştırır

İlk adım < Orta dereceli soru bankası < C serisi birey :smile:     

he birde çalışma temponu bilmiyorum ama haftada bir veya 2 haftada bir deneme sınavı çözmende fayda var

Birkaç taktik ve sınavdan önce yapılması gerekenler :
1-  ÇIKMIŞ SORULARI ÇÖZ , çok önemli bu ösymnin soru stilini görürsün
2-  YGS = DENEME  , deneme çözme bu işin sırrıdır çok çok önemlidir kendine strateji geliştirirsin
3-  Lys , meslek lisesi olduğun için zor gelir hele ki  türev integral felan o yüzden asıl vuruşu ygsden yapmalısın
4- Bir gidiş yöntemin olsun mesela ben gerçek sınavda heyecanlanırım diye hep matematikten başlardım , türkçe sorularını heyecandan  kaçırırım diye

Lys ile ilgi pek önerim yok çünkü pek iyi değilim bu konuda hatta nefret ederim 1 sene mi bu sınav için feda ediyorum suan :smile:
son 2 hafta türev integral çalışıp, özel ders alıp mat sınavını yetiştirememiştim , bu sene intikamımı alıcam ama :smile:

Son olarak bu sınav 3 şeyden ibaret : TAKTİK , UFAK BİR ZEKA , ÇALIŞMA
Biraz kaptırmış olabilirim sorduğun soru bu muydu onu bile bilmiyorum tecrubelerimi paylaşmak istedim aklıma ufak stratejiler gelirse yazarım .

Son anda geldi aklıma ben 11 sınıfken dersanede köyden gelen bir mezun vardı ilk sene barajı geçemişti , o sene tekrar girmişti gene olmamıştı , ben 12 olunca o gene bizim dersanedeydi adam çalışıyordu ama bir türlü yükselemiyordu adam sıfırdan başlamıştı sıfır bile değil eksilerdeydi bölme işlemi dersanede öğrenmişti ( bazen mezunlarla derse giriyordum oradan biliyorum)  ama herif çalışıyordu .  hayatından 3 sene verdi ve osmangazi bilgisayarı kazandı  tamam hadi çok yüksek değil ama burada önemli olan o değil önemli olan kararlıklık ve azim  bu ikisi olduktan sonra ituyede girersin odtüye girersin :smile:

@EsN kitaplar hakkında yazdığın için sana soruyorum. Dershanenin verdiği fasikülleri mi çözsem yoksa Güvender,Fem ve Esen yayınlarını mı kararsız kaldım. Hepsini çözmeye vaktim kalmıyor.

Toprakg said:
@EsN kitaplar hakkında yazdığın için sana soruyorum. Dershanenin verdiği fasikülleri mi çözsem yoksa Güvender,Fem ve Esen yayınlarını mı kararsız kaldım. Hepsini çözmeye vaktim kalmıyor.
Fasikulde kastin fem in verdikleriyse ben hic cozmedim. Guvender cozme bence basit (En azindan denemeleri)

Toprakg said:

Esen favorimdir. Esen çöz bence.

@deJavu sana gelince eğer çok bilgin yoksa, zorlanıyorsan Esen başla. Esen'in hem çok kolay soruları oluyor hem zor soruları. Kolaydan yaparsın sonra yavaş yavaş orta kolay, orta, zor diye ilerlersin. Tamamen kendini YGS'ye verme yoksa LYS'den iyi bir şey yapıcam diye o 3 ayda kendini harap edersin benden demesi.

Beyler ben de burdan sorayım.Ben Dil bölümü öğrencisiyim.YGS matematiğini en son 9.sınıfta gördüm adam akıllı.YGS matematiğini kavrayabilmem için hangi yayınları önerirsiniz?

Senin altında dediğim gibi esenin anlatımlı fasikülleri bir harika. Kesin çözersin. Olmazsa Fem'in başta anlatan sonra sorular soran fasikül şeklinde değil de tek kitap halinde kitapları var. 3 tane idi kesin işini görür. Neydi ismi unuttum şu an geometrik anlatımmıydı neydi.

deJAvu said:
Merhaba arkadaşlar ben meslek lisesi otomasyon bölümlü son sınıf öğrencisiyim. Meslek lisesi olduğumuz için şimdiye kadar hiç kimse anlatmadı herhangi birşey. Çocukluğumdan beri özel öğretmenler ve dershanelere gittiğim için lise boyunca hiç bir yere de gitmedim.

Üniversite ilgili çok bi beklentim yok. Ama olursa iyi olabilir. Gelelim soruma

8mGgVa.png
Meslek lisesi olduğum için çok yüksek bir puan alabilceğimi zannetmiyorum. O yüzden 210 230 arası yeter diye düşünüyorum. Kırmızı ile olan seçeneklere giriş yapabilmem için ne gerekli olduğunu ufak bi ayrıntı ile anlatabilir misiniz. Yada matematik dersi görmeyen birisi için nasıl bir taktik uygulanabilinir.

Lütfen link vermeyin anlatırsanız benim için iyi olur...
Saçma sapan konuşmayın lütfen. Meslek lisesi çıkışlı bir sürü insan var benim bölümümde(İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü) Ayrıca meslek lisesi çıkışlı arkadaşlar "genelde" bize göre daha avantajlı oluyorlar az çok malzemelerle içli dışlı oldukları için. Ha senin lisende ilgilenmemişlerdir dersen EsN kardeş çok güzel özetlemiş yapman gerekenleri. Hadi marş marş.

carrier said:
Toprakg said:

Esen favorimdir. Esen çöz bence.

@deJavu sana gelince eğer çok bilgin yoksa, zorlanıyorsan Esen başla. Esen'in hem çok kolay soruları oluyor hem zor soruları. Kolaydan yaparsın sonra yavaş yavaş orta kolay, orta, zor diye ilerlersin. Tamamen kendini YGS'ye verme yoksa LYS'den iyi bir şey yapıcam diye o 3 ayda kendini harap edersin benden demesi.

Esen YGS Matematik var bende. Genel olarak güzel bence ama son testler baya zorluyor.

Back
Top Bottom