Mass Effect 3

Users who are viewing this thread

mass-effect-3-sam-shepard-wallpaper-1024x640.jpg

Merhaba arkadaşlar! Çabucak bir arama yaptım, baktım ME ile ilgili bir konu yok. Belki aramada çıkmamış olabilir, umarım hata yapmamışımdır.

Bu seri bir süredir devam ediyor. 3. oyunu çıkıyor yakında, geçen hafta demosu çıktı ve uzun süredir beklenen bir oyun.

Hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse;

Plütonda bir geçit kapısı bulunması ve uzay çağına geçiş yapılması ile evrendeki diğer yaşam türleri tanışılması, Citadel Konseyine girme, güç sahibi türler arasında bulunma, kendine yer edinme ve gezegenleri kolonizeleştirme derken kısa ömürlü insanların bir anda evrene yayılmaları söz konusu oluyor. Oyunun Commander Shepard oluveriyoruz. Bu arkadaş ( Cinsiyeti başlangıçta seçilebiliyor ) gönderildiği bir görevte bütün yaşam formları tehdit eden bir makine ırkının varlığından haberdar oluyor ve Konseyi inandıramadığı için galaksiyi kurtarma görevi onun üstüne düşüyor.

Bunlar tabi ilk oyunda olanlardı. O kadar zaman geçti, Reaper denen makine ırkıyla savaşıp durduk. Ama tek yaptığımız dikkat çekmek oldu ve Reaperler sandığımızdan çok daha güçlü çıktı. 3. oyuna geldik ve Reaperlar da Dünya'ya geldi.

Oyun Bioware yapımı, yani diyaloglar ve yapacağınız seçimler oyun boyunca sizi etkileyecek. Tabi çok fazla diyalog olduğu için iyi bir ingilizce gerekiyor. Ayrıca seslendirme ve hikaye yazımı konusunda usta seviye denilebilir. Hani, film olsa da olurmuş. :razz:

Oynanışa bakacak olursak, cover sistemli bir shooter oyunu olarak düşünülebilir.  Demo Gameplay Videosu.

ME3, ilk defa sisteminde Multiplayer barındırmakta. Denemiş biri olarak çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Endişelerim vardı, ama yerinde yapmışlar. Multiplayer'ı denemek isterseniz demoda mevcut.

Son olarak, oyunun demosunu indirip denemek isterseniz, buradan elde edebilirsiniz.

Daha önce bu seriyi oynamadım. O yüzden 2.yi alıp onu bitip sonra mı 3.ye geçeyim? Yoksa direk 3'e mi geçeyim? (Yani, hem bir şey kaçırır mıyım öncekileri oynamadığım için, hem de 2 oynamaya değer mi?)

İlk oyununu oynadım. Gerek atmosfer, gerek oynanış ve verdiği eğlence olarak harika bir yapımdı. Tabi çok ilerlememe rağmen bilgisayara virüs girdiğinden format attım ve dolayısıyla oyunu da bitiremedim. O zamandan sonra da bir daha hiç oynamadım. Belki bir ara tekrar başlarım, Steam'de varsa eğer.

Origin'dense hiçbir platform kullanmam daha iyi. Cidden, Steam'den sonra çok kullanışsız ve boş geldi.

Amazon'da ilk oyunu 10 dolara ve ikinci oyunu da 15 dolara buldum. Dragon Age II almayı planlıyordum ama buna da göz atacağım sanırsam.

Origins fena değildi o yüzden ciddi ciddi almayı düşünüyorum birkaç gündür.

Neden yahu, nesi kötü? :eek:

Origins ile alakası yok. Combat arcade stiline dönmüş. Dungeonlar birbirinin aynısı. Alacaksan Kingdoms of Amalur: Reckoning al. Yeni çıktı. Origins gibi ama çok daha iyi bir savaş mekaniği var ve çok daha büyük. DnR da satılıyor. Fakat pahalıdır şimdi.

zar zor buldum o dosyaları, aslında bulmasam daha iyimiş; Wrex ölü, Miranda ölü, Tali ile yiyişilmiş, Baş karakterler ve doktor hariç bütün mürettebat ölü, Allien konsey ölüme terkedilmiş felan

Demo'yu oynadığım kadarı ile Mass Effect 2'den pek bir oynanabilirlik değişiklikleri yok.Mass Effect 2'yi eğlenerek oynamıştım ve epey beğenmiştim.Ancak Demo'da gördüğüm bölümler çok sade ve kalitesizdi.Harita olayını çok dar yapmışlar.

Yani koskoca bir şehrin arkaplanı var ama 2 binanın çatısında dolaştıktan sonra şehirden ayrılıyoruz...Çok yetersiz geldi.Hele o oynadığım geniş Mass Effect 2 haritalarından sonra çok sade oldu bu.

Multiplayer'a giremedim.(Battlefield 3'e sahip olmak gerekiyormuş sanırım...)Ancak izlediğim videolar kadarı ile pek iyi bir Multiplayer ortamı oluşacağını düşünmüyorum.Zaten Mass Effect Singleplayer oynanışı ile oynayanı etkilemesi gereken bir oyun.

Eğer Mass Effect serisini seviyorsanız size Mass Effect 2'nin Multiplayer eklentili DLC'si gibi gelecektir.Hiç oynamadıysanız da beklentilerinizi fazla büyük tutmayın...  :sad:

Demo olduğu için ve bütün platformlara çıktığı için ilk bölüm biraz kötü olmuş. Pek bir özelliği yoktu zaten. İkinci bölümü oynadın mı?

Multiplayer demo çıktıktan 2 gün sonra açıldı herkese. Gayet de iyi bir multiplayer seçeneği var aslında.

Goker said:
Demo olduğu için ve bütün platformlara çıktığı için ilk bölüm biraz kötü olmuş. Pek bir özelliği yoktu zaten. İkinci bölümü oynadın mı?

Multiplayer demo çıktıktan 2 gün sonra açıldı herkese. Gayet de iyi bir multiplayer seçeneği var aslında.

İkinci bölümü de denemiştim.Aslında o da pek farklı değildi.Alanlarda pek bir çeşitlik yaratılmamış.Mesela taktiksel çeşitlilik yok.Tek bir yöne doğru ilerliyorsun.Ayrıca Insane'de bile oynarken o kadar zorlanmadım.Botların davranışları çok saçma geliyor.Hele o Boss'dan bahsetmeyeceğim.Sadece mermi israfı idi.Çok zorlayan botlar hazırlanmamış oyun için.

Demek ki o bahsedilen erken girişti.Neyse,tekrar yükleyebileceğim bir oyun değil.Pek beğenmedim.Hele o Mass Effect 2'deki büyük ilerlemeden sonra iyi olmadı bu...  :???:

Multiplayer ise çok zordu. 4 kişilik Co-Op tarzı bir multiplayer modu var ve 2 kişi oynamaya kalktığın zaman dağıtıyorlar. Zorluk seviyesinde bir sorun olduğu bile söyleniyordu.

Mass Effect 2 ve 3 arasında ben senin bahsettiğin farkı göremiyorum doğrusu. İkisinde de combat alanları çok dar ve linear işleyen bir sisteme sahip. Oynadığın demo sadece görev üzerine kurulu olduğu için öyle gelmiş olabilir.

Geniş alan var derken,daha çeşitli idi haritalar.Tabi geniş alanlar da mevcuttu.Ya da sanırım benim aklımda geniş olanlar kalmış.Emin değilim ama bu demoyu oynadıktan sonra hiç alasım gelmedi oyunu...  :sad:

Var olan isteğimin içine etti...  :cry:

Back
Top Bottom