Chernobyl

Users who are viewing this thread

Penta

Bu dizinin konusunun açıldığını, hatta forumda bahsedildiğini bile görmedim o yüzden konusunu açayım dedim. PCye erişimim yok, pek detaylandıramayacağım şimdilik idare edin.  :iamamoron:

Evet beyler/bayanlar dizi 6 Mayıs 2019'dan itibaren toplamda 5 bölüm olacak şekilde HBO'da yayınlanmaya başladı ve üç bölüm yayınlandı şimdiye kadar. Ben ilk ikisini izledim ve oldukça başarılı buldum, kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi diyebilirim.

Bu konuda dizi hakkında konuşabilirsiniz.

İlk dört bülümü de bitirdim şimdi. İlk iki bölümde heyecan yüksekti ama bir patlama noktası olmadı. Olaylar dizisindeki coşku en üst seviyedeydi fakat bir olaydan diğerine geçerken yapılan finaller pek iyi değildi. Ama ilk dört bölüm gayet güzeldi, ben beğendim. Sosyal medyada lanse edildiği gibi de sıkıcı bulmadım.

Yalnız şu takıldı aklıma, ben Çernobil olayları hakkında pek bilgi sahibi değilim. Sadece genel hatlarıyla biliyorum. Dizideki bu ayrıntılar ve olaylar gerçekten yaşandı mı, yoksa kısıtlı bilgi ışığı altında eklemeler yaparak senaryolaştırıldı mı?

Yaşanan olaylar doğru. Önceden belgeselini izlemiştim, o zaman da Anatoli Dyatlov'a çok sinir olmuştum. Verilen kararların hepsi belgeseldekiyle aynıydı. Dizide en çok beğendiğim şey, radyasyonun etkilerini başarılı bir şekilde yansıtmış olmaları. Gözle göremediğin bir şeyle mücadele etmek epey zor bir durum. Bunu kullanarak dozunda gerilimi de katmışlar. Bir de Sovyetlerin yozlaşmış bürokrasisini vs. işlemeleri gözümden kaçmadı. :d

https://www.google.com/amp/s/www.ntv.com.tr/amp/galeri/sanat/gorbacov-cernobil-dizisini-mutlaka-izleyecegim,H1rFiBVzg0qp4DdR94xvmA

Recep Tayyip Erdoğan (112): Akkuyu dizisini kesinlikle izleyeceğim.

Not: Akkuyu ve Sinop santral projelerini destekliyorum.

İzlerken her ne kadar "keşke daha uzun olsaymış" desem de 5 bölümde tadında bırakmaları, sündürüp başka bir şeye dönüşmesinden daha iyi olmuş bence. Konuyu işlerken yoğunluk ve tempoyu çok iyi tutturmuşlar.

editto: zamanında konuyla ilgili şöyle bişey çıkmış bizden, Mehmet Ali Birand sunuyor.

Kurnαz said:
Yaşanan olaylar doğru. Önceden belgeselini izlemiştim, o zaman da Anatoli Dyatlov'a çok sinir olmuştum. Verilen kararların hepsi belgeseldekiyle aynıydı. Dizide en çok beğendiğim şey, radyasyonun etkilerini başarılı bir şekilde yansıtmış olmaları. Gözle göremediğin bir şeyle mücadele etmek epey zor bir durum. Bunu kullanarak dozunda gerilimi de katmışlar. Bir de Sovyetlerin yozlaşmış bürokrasisini vs. işlemeleri gözümden kaçmadı. :d
Sovyetler'den böyle açık bilgiler sızdırılaması zor olurdu diye tahmin ediyorum. Beşinci bölümde yapılacağı gibi Çernobil faciasındaki bazı kişilerin olayları batı konferanslarında açıklaması mı söz konusu?

The White Wolf said:
Kurnαz said:
Sovyetler'den böyle açık bilgiler sızdırılaması zor olurdu diye tahmin ediyorum. Beşinci bölümde yapılacağı gibi Çernobil faciasındaki bazı kişilerin olayları batı konferanslarında açıklaması mı söz konusu?
Onu tam olarak bilmiyorum. Rüzgarla taşınan radyoaktif materyalin diğer ülkelerdeki tespitiyle birlikte ilk kez kazadan haberdar oluyorlar. Muhtemelen konferanslarda detaylı bilgiye ulaşmışlardır. Çünkü Batı Almanya'dan robot geleceği zaman bile adamlara radyasyonun gerçek dozunu söylememişler.

Ben onu senaryo uydurması sanıyordum ama gerçekmiş ciddi ciddi. Adamlar kontrol çubuklarını ucuz olsun diye baştan savmışlar yoksa test o kadar kritik değilmiş.

https://www.themoscowtimes.com/2019/06/04/putins-media-struggle-to-deal-with-hbos-chernobyl-a65866

Ruslar kendi Chernobyl dizilerini çekiyorlarmış. Dizide sorumlu olarak Amerikan ajanı gösterilecekmiş. Mevzu Amerikaya patladı yine.  :lol:

Pentagram said:
https://www.themoscowtimes.com/2019/06/04/putins-media-struggle-to-deal-with-hbos-chernobyl-a65866

Ruslar kendi Chernobyl dizilerini çekiyorlarmış. Dizide sorumlu olarak Amerikan ajanı gösterilecekmiş. Mevzu Amerikaya patladı yine.  :lol:
Diriliş: Çernobil

USSR döneminde SNPP, amacına uygun olaraktan iki tip reaktör yapmıştır. Bunlardan ilki WWER’dir, ikincisi ise herkesin bildiği üzere RBMK’dir. WWER hafif-su bazlı bir reaktördür, RBMK’de öyledir; ve fakat WWER ile RBMK arasındaki fark RBMK’de grafit modülasyonunun bulunmasıdır. Genelinde USSR ve özelinde SNPP ilkesel bir yaklaşım sergileyerek WWER’in diğer ülkere ihraç edilmesini, RBMK’nin ise yalnızca USSR sınırları içerisinde kullanılmasını sağlamıştır.
RBMK’nin grafit modülasyonu içermesinin sebebi nedir? Her nenden önce bilmek gerekiyor ki RBMK’deki grafit modülasyonu kontrol çubuklarında yer almaktadır; ve fakat kontrol çubukları baştan aşağıya grafitten oluşmamaktadır. Grafit, kontrol çubuklarının ucunda bulunmaktadır ve takipçi statüsündedir. Grafit kullanımındaki amacın sadece ekonomik bir temele indirgenmesi olayın vahameti karşısında şarlatanlıktan başka bir nen değildir. Çünkü grafit kullanımındaki amaç, kontrol çubuklarının değerini arttırmaktır. Kontrol çubuklarının değerinden kasıt ise herhangi bir takipçisi bulunmayan kontrol çubukları ile bulunan kontrol çubuklarının hareketlerinin kıyaslanmasında yatmaktadır. Bu kıyas sonucunda elde edilen fark şudur ki herhangi bir takipçisi olmayan kontrol çubuklarının reaktiviteye katkısı (azaltma konusunda) belli bir seviyedeyken, bir takipçisi olan kontrol çubuklarının reaktiviteye katkısı bu seviyeden katbekat fazladır.
Çernobil vahametinin olmasındaki sebebin Amerika’nın ya da herhangi bir ülkenin ajanı olduğunu sanmıyorum. Operatörlerin güvenlik kültürünün eksikliği ve yine operatörlerin reaktör hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediği, üstüne üstlük yalanlar ile bazı nenlere inandırıldığı ve diğer nenler ile birlikte bunların tamamı Çernobil vahametinin asıl sebebidir, hâlâ daha inkâr edilse bile.

Dizi gayet güzel ve tadında bırakılmış. İlk bölümdeki vuruculuk sonra boşta kalıyor biraz ama olsun hoş bir tarz.

Ama revize edilmiş anti-Sovyet propagandası rahatsız ediciydi. İnsancıklar barış içinde yaşayacaktı ama pis Lenin ve kurduğu şerefsiz Sovyetler ve onların amansız gözcüsü KGB her kötülüğün kaynağıydı vah vah.

Aptallar da ABDden Türkiyeye, Iraktan Japonyaya bütün devletler masum da bir tek Sovyetler böyle yaptı sanır. Dün neyse bugün de böyle her yerde.

https://www.ahvalenotlar.com/cernobili-fukushima-ve-uc-mil-adasindan-ayiran-ne-jim-geraghty/

afa said:
editto: zamanında konuyla ilgili şöyle bişey çıkmış bizden, Mehmet Ali Birand sunuyor.

YouTube önerdi bana da. Dizi patlayınca arşivden bulup atmışlar. 1993 yılının perspektifi vermesinin yanında Dyatlovla röportaj da çok güzel. Bu röportaja kalırsa Dyatlov hiç hata yapmamış neredeyse. Hatta elinden geleni yapıp diğer reaktörlerin patlamasını engellemiş diye anlatılıyor. Birandın aldığı bilgiler ya da sunmak istediği şey de makineye güven olmaz acil durum butonu çalışmamış şeklinde. Kimbilir hangisi doğru işte bunlara kalırsa insan hatası sıfır, hata tamamen Sovyetler in bizim makinede kusur olmaz moruk demesinde. :grin:

https://seyler.eksisozluk.com/5-bolumle-unutulmazlar-arasina-giren-chernobyl-dizisinde-yanlis-anlatilanlar
https://www.birgun.net/haber-detay/chernobyl-kara-propaganda-ve-gercekler.html

İkinci link tamamen ideolojik yazılmış ama sonuçta özünde ideoloji savaşı var Çernobşl tartışmasının. Yine de take it with a grain of salt.

Back
Top Bottom