Kuruluş "Osman"

Users who are viewing this thread

Vay be açalı 1 seneye yaklaşmış. İlk fragman yayınlandı. Diriliş ismi değiştirilip Kuruluş olmuş.

İşbara Alp said:
Diriliş yerine Kuruluş olarak devam edebilirdi bence.

Benim için bir dilek tut nolur. :lol:

İLK FRAGMAN

https://m.youtube.com/watch?v=CE-0hK8AI5g

ATV yine uyuzluğunu yapıp video engeli getirmiş. Mecbur link attım.

Erken dönem Osmanlılar düşünceme göre Tengriciliği ve İslamiyeti harmanladılar. Ki şuan Bektaşilik dediğimiz şey de aynen bu olay. Ayrıca Orhan Bey zamanında bile "Geyikli Baba" diye bir karakter aynı şekilde Orhan Beyin savaşlara geyiğine binip gittiği söylenir. Eski Türklerde halka yol gösteren geyik figürleri vardır. Geyik eski Türklerde ulu sayılan canlılardan biri. Misal; Orhon alfabesinde "ÖK" diye bir damga vardır. Bu damga geyikten esinlenerek yapılıyor. Belki de en önemli damga bu.

Kısaca, diyebiliriz ki Osmanlının ilk dönemlerinde (En azından Kanuni'ye kadar) aşırı bir ümmetçilik veyahut İslamcılık yok. Yavuz devrinde bile yok. Halifelik gerçek manada I.Süleyman döneminde tesir ediyor.

Dizideki İslamiyeti ön plana çıkarmayı daha çok ekranlara oynamak diye görüyorum. Sonuçta bu ülkede Müslüman değil diye; Atilla, Mete Han, Bumin Kağan gibi isimleri sevmeyen bir kitle var.

Olm ben bunu da izlemem ama adam karizmatik olmuş atı falan siyah, yalnız tilt olduğum bir kaç şey var mesela hala deri boktan kostüm giydiriyorlar. Gidip baksınlar müzelere falan, adamlar zincir zırh giyiyor bildiğin, bunlarda bi deri kostümcü bulmuş paso uyduruk şeyler giydiriyorlar sinirleniyorum.

Dirilişin kopyası ya dizaynlar filan. Senaryo adam akıllı olsa ve 1 saat olsa, mekanlar değiştirilse iyi olur. Eğer Osmanoğulları Beyliği'nin kurulduğu dönem anlatılacaksa kerpiçten evlerin filan olması lazım. Artık yerleşik hayata geçiyor çünkü Kayılar.

Kara Bey said:
Vay be açalı 1 seneye yaklaşmış. İlk fragman yayınlandı. Diriliş ismi değiştirilip Kuruluş olmuş.

İşbara Alp said:
Diriliş yerine Kuruluş olarak devam edebilirdi bence.

Benim için bir dilek tut nolur. :lol:

İLK FRAGMAN

https://m.youtube.com/watch?v=CE-0hK8AI5g

ATV yine uyuzluğunu yapıp video engeli getirmiş. Mecbur link attım.
:lol:
Turkish Cavalry said:
Olm ben bunu da izlemem ama adam karizmatik olmuş atı falan siyah, yalnız tilt olduğum bir kaç şey var mesela hala deri boktan kostüm giydiriyorlar. Gidip baksınlar müzelere falan, adamlar zincir zırh giyiyor bildiğin, bunlarda bi deri kostümcü bulmuş paso uyduruk şeyler giydiriyorlar sinirleniyorum.
+1
Ben kuşatma sahnelerini meydan savaşlarını falan nasıl yapacaklar onu merak ediyorum.  :grin:

Geyikli Baba figürüne ve de Bektaşiliğe bir bak istersen. Evet, Müslümanlar lakin eski Türk dinini de İslam ile harmanlayarak kendi yaşam tarzlarını kurmuşlar.

murhorse said:
ertuğrul gazi ve osman bey in müslümanlığı daha yeni yeni kavradığını yazanları gördüm. Arkadaşlar bu boylar oğuzlardan gelmiştir. Oğuz yabgu devleti ise müslümanlığı ilk olarak selçuk bey ile yavaş yavaş kabul etmeyi başlamışlardır yani 11. YY'da felan oğuzlar müslümanlığı benimsediler. Dizinin geçtiği yüzyıl 13. YY yani daha ne kadar müslüman olabilirler?:d
Günümüzde ne kadar Müslümansak onun binde biri belki.

Bu diziyi milyonlarca nasıl izliyorlar acaba. milletçe ayrı bir damak tadımız olsa gerek. ha bende diriliş ertuğrul'un ilk 1.bölümü 2.bölümünü izledim. ama 1 derken 2 derken 3.bölümde e hadi derken zorlayarak 4.bölümde bırakmıştım. İlk bölümlerini beğenmiştim. Ama şimdilerdeyse çok farklı bir yere gelmiş onlarca bölümü var ve sadece belli duyguları istismar ederek kendisini izletiyor.

' Kurtarış Vahdettin ' ' Direniş Abdülhamit ' 'Fethediş Fatih' 'Reform eyle mahmud' a kadar devam eder herhalde.

modunu ben 7 yıl önceden yapmaya başladım yalnız :lol:
Yav sen yaptın ama Rise of Ottoman olanını yaptın. Şimdi Burak Özçivit'in sıfatını ana karaktere monte etsen, arkaya 3-5 Kuruluş jenerik müziğini koysan, yalandan 3-5 çadırlı Kayı oymağı kursan; al sana niteliksiz Kuruluş Osman modu.

winx club izleyin hem bölümleri de kısa. gerçekten izleyin. kuruluş osmandan daha güzel ve ana teması güzel işleniyor. hikayesinin vermek istediği bir mesaj var ve tempo çok yavan ya da ani kalkış inişli değil.

favorim bloom.

ertuğrul gazi ve osman bey in müslümanlığı daha yeni yeni kavradığını yazanları gördüm. Arkadaşlar bu boylar oğuzlardan gelmiştir. Oğuz yabgu devleti ise müslümanlığı ilk olarak selçuk bey ile yavaş yavaş kabul etmeyi başlamışlardır yani 11. YY'da felan oğuzlar müslümanlığı benimsediler. Dizinin geçtiği yüzyıl 13. YY yani daha ne kadar müslüman olabilirler?:d
O yıllarda para kazanmak genellikle savaş ya da ticaret üzerinden mümkün oluyordu. Türkler paralı askerlik yapmalarıyla meşhurdur. Sen gerçekten Selçuk Bey'in İran'ın bir şehrine gidip 1 günde müslüman olduğuna inanıyor musun ya da en basitinden Alp Arslan'ın hristiyan dünyasını yıkmak istemesine ? Adam zaten arapların üzerine yürüyecekti, Bizans ayağına dolandı bizimki de ezdi geçti. Türklerin bütün derdi para. I.Selim'in Arabistan'a yaptığı sefer de buna dahil, kasayı doldurmak amaç.

Sen bu linkleri bi incele bakalım. Tam da bu televizyon dizisinin geçtiği döneme tarihli bir türkmen beyinin türbesi. Ertuğrul Gazi'nin sağ kolu diyebileceğimiz bir abimiz.

Okumaya vakti olmayanlar için birkaç resim bırakıyım.
saman14-743x1024.jpg
saman6.jpg
saman16.jpg

Back
Top Bottom