bannerlord ırk ve bayrakları

Users who are viewing this thread

iplemez

Recruit
Old Guard
bannerlordda gerçeğe dayalı ırk ve gerçeğe dayalı bayraklar olmamasını öneriyorum. çünkü milletler ve din mensupları arasında düşmanlık vardır. her ne kadar günümüz oyuncuları seçtikleri karakterlerin hikayesine ve sembollerine dikkat etmese de bu böyledir. ben göğsünde haç sembolü olan bir şovalyeyle oynayıp eğlenemem, benim dinim bunu yasaklıyor. ve göğsünde hilal olan bir savaşçıyla da oynamak istemem çünkü bu sefer de dinimi oyuncak etmiş olurum.

anlamadığım şey, warband hikayesi kalradya denen hayali bir yerde geçiyor. ama ırkları gerçeğe dayalı.

bütün müslüman oyuncuları da bu hususta hassasiyete davet ediyorum. kendinize acayip klan isimleri seçmeyin ve ezeli düşmanlarınızın hizbini seçerek eğlenmeye kalkışmayın ve ne yazık ki warbandın ırk listesinde düşmanınız olmayan bir hizip yok, vaegiri seçeyim deseniz, islam öncesi zamanların insanları olduğundan yine ıskalamış olursunuz. bannerlordda aseraiyi seçeyim deseniz bu sefer de islami esintiler barındırdığı için dininizi oyuncak etmiş olabilirsiniz. benim sözüm inancı olanlara.

yok ben istediğimi yaparım, sen gereksiz insansın diyenler benimle tartışmaya gelmesinler.

benim hassasiyetlerime yabancı olanlar bana insanlık öğretmeye gelmesinler.

çoğunuz 18-20 yaşında insanlarsınız, bu hayata çok yabancısınız.

bir gün savaş çıktığında rus flaması, ingiliz arması ile savaşamayacaksınız. o yüzden başka ırklarla kendinizi eğlendirmeye bir son verin.

oyunlardaki bu gerçeğe dayalı ırk seçimleriniz küresel devlet planına bir katkıda bulunmanız demektir. çünkü küresel bir devlet kurmanın en iyi yollarından biri yozlaşmış milletler oluşturmaktır.

hiç bir dine, kültüre bağlı değilseniz, bu plan için uygun kişisiniz demektir.

bu oyunlarda ingiltereyi, fransayı seçerken hissettiğiniz rahatlık zamanla karakteriniz haline gelmiş ve çoğunuz bu sözlere ingiltereymiş muamelesi yapıyorsunuz.

bu oyunun ırkları gerçeğe dayanmak zorunda değil. gerçek ırklara dayanmayan sayısız oyun var ve bir kaç özelliğiyle zamanlarının en iyileriydi. şimdilik isimlerini vermiyorum ki bu başlığı da kilitlemeye bir bahane olmasın.

ve gördüğünüz gibi tek başıma bir şeyi değiştiremiyorum. eğer birazcık hassasiyetiniz varsa bu konuyu destekleyin ki bir şeyleri değiştirebilelim.

milletinize ve dininize ihanet etmeyin.

Oyun bu abi oyun.Türk tarafı olmayan almanya vs abd olan bir oyunda da iki taraftan birini seçiyorsun.Gerçeğe dayanmıyor ama fantastik bir oyun olmadığı için illaki esinlenilenler olacaktır.Sen gidip warbandda bannerlordda haçlı kıyafeti aldın diye de kafir olmazsım veya kimliğini zedelemezsin.Devlet meselesine falan da çeviemeye gerek yoktur bence.Kolay gelsin

Black Dead said:
Oyun bu abi oyun.Türk tarafı olmayan almanya vs abd olan bir oyunda da iki taraftan birini seçiyorsun.Gerçeğe dayanmıyor ama fantastik bir oyun olmadığı için illaki esinlenilenler olacaktır.Sen gidip warbandda bannerlordda haçlı kıyafeti aldın diye de kafir olmazsım veya kimliğini zedelemezsin.Devlet meselesine falan da çeviemeye gerek yoktur bence.Kolay gelsin

Ne anlatsan boş maalesef.

YusufPasha said:
Black Dead said:

Herkesin söz hakkı var :smile: Dediklerinde haklı olabilir lakin sanal ortamda önemsememek gerek bence, bu herhangi bir dizide haçlı rolünü oynamak gibi.

Eğer bu tarz bir oyunda diğer gruplarla oynamazsan verdiğin parayı bir parça çöpe atmış olacaksın örneğin ben eu4'te çeşit çeşit millet olarak oynamış olmama rağmen-ana dilinin imlâ kurallarına gösterdiğin özeni düşünürsek-  eminim ki senden daha milliyetçiyim. İşin ironik olan kısmı ise ne mülim ne de gayri müslim olarak oynamak istememen, sana önerim "RPG'ler günahtır" deyip oyun oynamayı tamamen bırakman. Son olarak da "bütün müslüman oyuncuları da bu hususta hassasiyete davet ediyorum" ne demek yanlış bulduğun bir şeyi tek başına eleştiremiyor musun?

Black Dead said:
Dostum dininizi fazla iyi bilmediğinizden dolayı kaynaklanan hatalarınız var. Bilmediğiniz konularda fetva verircesine "kafir olmazsınız veya kimliğinizi zedelemezsiniz." demişsin. Bir çok hadis-i şerif dizilebilir bu konu hakkında, sadece kafirler gibi giyinmek bile azabın size değmesine yeterlidir.

"Bir de sakın zulmedenlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da göremezsiniz." (Hud, 11/113)

"Bizden başkasına benzemeye çalışan, bizden değildir" (Ebu Davud, Libas 4)

“İlerde bir fitne olacak. O fitne içinde kişi mümin olarak sabahlayacak, kâfir olarak akşamlayabilecek. Ancak Allah’ın ilimle kalbini dirilttiği kimseler hariç.”

"Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, akşama kâfir olur; mü'min olarak akşama erer, sabaha kâfir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse, Hz. Âdem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen olsun, öldüren değil)."

İmam-ı Rabbani (ks) şöyle bir hadiseyi naklediyor;
“Bizim bir komşumuz vardı, Müslüman olmasına rağmen bazı yanlışları vardı. Vefat etmek üzereydi, komşuluk hakkı üzere beni çağırdılar. Gittim ve gördüm ki komadadır. Kendini kaybetmiş olarak onu gördüğümdendir ki teveccühte bulundum, mânevî bir yönelişle kendisine yanaştım. Kalbine nazar ettim (baktım), zifiri karanlık bulutlar çökmüş, iman nuru sönecek bir mum gibi kalmış olarak gördüm. Komşuluk hakkını mülâhaza ederek ne yapabileceğimi düşündüm. Karanlıkları dağıtmak amacıyla teveccüh ettim, dua ettim lakin zerre kadar karanlık açılmadı, dağılmadı. Bunu bir iki kere denedim ama fayda yok. Üçüncüde de olmayınca 
‘Yâ Rabbi! Acaba bende mi bir kusur var bugün’ diye düşündüm. ‘Bu kadar Sana müracaat ettim ama hiçbir faydası olmadı’ diye niyâz ederken tam o esnada kalbime bir nida: ‘Ey İmam! Eğer sen bu teveccühlerini dağlara yapmış olsaydın, senin hürmetine ve teveccühün bereketine dağları yerinden sökerdim. Ama bu adamdan sen bir karanlık açamazsın, çünkü bunun karanlığı bazı amel noksanlıklarından değil, bazı günahları işlediğinden değil, dinsizlerin ve müşriklerin Hindu’ların şirk merâsimlerine katılmasındandır. Burada şirk vardır ve bu nedenle senin teveccühüne iltica edilmiyor’ diye bir ilham geldi. O zaman Hindistan’da şirk bayramlarında boyalı, renkli pilav pişirip birbirlerine bunu hediye ediyorlarmış. Bu Müslüman adam da onlardan etkilenmiş aynı günde aynı şekilde pilav pişirip yiyor, dağıtıyor ve de kutluyormuş. (Mektubat-ı İ. Rabbani 1/266.)

İslamiyet yolu kıldan ince, kılıçtan keskincedir. İnsanlar farkında olmadan bir çok kez dinden çıkıp tekrar girebiliyor. Ne yazık ki bunun farkında bile olmuyoruz. İman ne kadar artarsa, hassasiyette bir o kadar artar. Açık bulmaya çalışan arkadaşlar da olacaktır elbet; "ehehehe bilgisayar neden oynuyorsun, internet neden kullanıyorsun, neden onu içiyorsun neden bunu yiyorsun" tarzında bir şeyi nerede kullanıp kullanmadığın gerçekten önemli, müslüman olmayanın yaptığı bir keşifte olsa, aslına gidersek bunu ona ilham eden, nefesini dahi alıp-vermesini sağlayan zat yani Allahu Teala vermiştir. Bu icatları güzel bir şekilde kullanadabiliriz. Tebliğ aracı olarak, imanımızı arttırıcı bir vesile olarak vesselam. Zaruri ihtiyaçlarımızı da maalesef yeme-içme gibi uygulamak zorundayız.
YusufPasha said:
Black Dead said:

Sana gelirsek komünistcik ortada seni zerre kadar ilgilendiren bir problem yok. Hassasiyetini belirtmiş, öneri olarak sunmuş. Değiştirilmesini arz etmiş bundan doğal daha ne var? Hayır sana batan ne? Çok mu yobaz? Çok mu gerikafalı? Her görüşe saygılısınız ya. Sana karşı daha güzel bir üslupla yazmam gerekiyor ancak sen bundan önceki konuda da fazla göze batan bir arkadaştın. Nasiplenmek amacın değil, amacın yermek.

Kibirliye karşı kibirli olmakta sünnettir. Ya insan gibi cevap yazarsın, yada seni ilgilendirmeyen bu konudan uzaklaşırsın. Saygı göstermiyorsan, saygı bekleme.

Hiç bir şekilde dini insanların gözüne sokamazsın, öyle bir hakkın yok. Kaldı ki karşındakinin dinini bilmiyorsun bile. Yani teknik olarak boş yapıyorsun. Ha, dinini bilme demiyorum, ama şehadet getirmeyi bilmeyen müslümanların olduğu bir ülkede bence bu konuda fazla konuşmamalısın.

Beni sorarsan siz zealot insanlar için biraz “günahkar” biriyim, yani şansını fazla zorlama.

Afrandez said:
Hiç bir şekilde dini insanların gözüne sokamazsın, öyle bir hakkın yok. Kaldı ki karşındakinin dinini bilmiyorsun bile. Yani teknik olarak boş yapıyorsun. Ha, dinini bilme demiyorum, ama şehadet getirmeyi bilmeyen müslümanların olduğu bir ülkede bence bu konuda fazla konuşmamalısın.

Beni sorarsan siz zealot insanlar için biraz “günahkar” biriyim, yani şansını fazla zorlama.
Sen konuyu iyi okudun mu cidden? Zaten dini sembolleri, esintileri koymayın diyor. Kimse bunu görmek zorunda değil, hayali -fantastik- bir şekilde olabilir. "Ha, dinini bilme demiyorum, ama şehadet getirmeyi bilmeyen müslümanların olduğu bir ülkede bence bu konuda fazla konuşmamalısın." Buradaki hassasiyete cevap verdik. Fetvasını çok umursamadan basit sandığınız konular aslında derin konular, piri olmadan kurcalamayın demekti amacımız. Bir nevi bilinçlendirme.

Biz senden daha "günahkar" bir bireyizdir. Bundan bahsetmenin amacı neydi ki? Sadece konuşmak için konuşmuşsun, yazdıkların burada konu sahibini destekler nitelikte fakat muarız görüşte yazmayı arzulamışsın. Hem istersen konuyu "tartışma" konusu haline getirme de konuyu kapatmak için bir bahane olmasın.

Evet, tahmin ettiğim gibi bayağı zealot çıktın. Tebrikler, bu ülke sizinle çoook ilerleyecek, ama bu sırada ben mutlak tanrıya ve onun gücüne ulaşmış olacağım. İşte benim “günahkarlığım” bu.
Size din isimli uyuşturucuyla iyi eğlenceler diliyorum, en yakın zamanda bundan kurtulup aydınlanmanızı diler, ve bu konda uğraşırım. Umarım hayaletimi görmezsin.

Deneme said:
Afrandez said:

Sen konuyu iyi okudun mu cidden? Zaten dini sembolleri, esintileri koymayın diyor. Kimse bunu görmek zorunda değil, hayali -fantastik- bir şekilde olabilir. "Ha, dinini bilme demiyorum, ama şehadet getirmeyi bilmeyen müslümanların olduğu bir ülkede bence bu konuda fazla konuşmamalısın." Buradaki hassasiyete cevap verdik. Fetvasını çok umursamadan basit sandığınız konular aslında derin konular, piri olmadan kurcalamayın demekti amacımız. Bir nevi bilinçlendirme.

Biz senden daha "günahkar" bir bireyizdir. Bundan bahsetmenin amacı neydi ki? Sadece konuşmak için konuşmuşsun, yazdıkların burada konu sahibini destekler nitelikte fakat muarız görüşte yazmayı arzulamışsın. Hem istersen konuyu "tartışma" konusu haline getirme de konuyu kapatmak için bir bahane olmasın.
"kalbini gördüm,karanlıktı" gibi bir sözü ciddiye alan birisi olarak başkalarına bir işin pîri olmayı mı öğütlüyorsun? Birisinin kalbi karanlıksa çok sigara içmiştir ya da başka bir sorunu vardır. Oyunda hristiyan olunca hristiyanlaşmış oluyoruz da müslüman olunca islamla dalga geçmiş mi oluyoruz? Mesela hayatında hiç suçlular ilgili film/dizi izleyip kendini onların yerine koymadın mı? Hapis yatman gerekmiyor mu?

Deneme said:
YusufPasha said:
Black Dead said:

Sana gelirsek komünistcik ortada seni zerre kadar ilgilendiren bir problem yok. Hassasiyetini belirtmiş, öneri olarak sunmuş. Değiştirilmesini arz etmiş bundan doğal daha ne var? Hayır sana batan ne? Çok mu yobaz? Çok mu gerikafalı? Her görüşe saygılısınız ya. Sana karşı daha güzel bir üslupla yazmam gerekiyor ancak sen bundan önceki konuda da fazla göze batan bir arkadaştın. Nasiplenmek amacın değil, amacın yermek.

Kibirliye karşı kibirli olmakta sünnettir. Ya insan gibi cevap yazarsın, yada seni ilgilendirmeyen bu konudan uzaklaşırsın. Saygı göstermiyorsan, saygı bekleme.

BlackDead zaten anlatmak istediğimi anlatmıştı. Ama zihniyetin değişmediğini bildiğim için yorum yapmayı düşünmedim. Madem İslami bir şey koyup dini oyuncak etmek istemiyorsunuz, madem haç var kâfir olmak istemiyorsunuz, sizi bu oyunu oynamanız için tutan biri yok. Ayrıyetten oyundaki Kergitlerin atası olan ırk da şaman yaşantısına sahip orta asya halklarına ait izler katılmış. Ama bunu eleştirmezsiniz. Sonuçta tarihimiz değil mi? Peki neden diğer şeylere tarihimiz olarak bakmadın? Yaptığınız eleştiriler ve öneriler sizin kesiminize artı getirdiği gibi diğer kesimlere eksi etki yapıyor. Bu oyun sizin için yapılmıyor. Bir de sizin sürekli karşı ideolojiden birini gördüğünüzde olayı direk ona vurmanız çok gereksiz.

Afrandez said:
Evet, tahmin ettiğim gibi bayağı zealot çıktın. Tebrikler, bu ülke sizinle çoook ilerleyecek, ama bu sırada ben mutlak tanrıya ve onun gücüne ulaşmış olacağım. İşte benim “günahkarlığım” bu.
Size din isimli uyuşturucuyla iyi eğlenceler diliyorum, en yakın zamanda bundan kurtulup aydınlanmanızı diler, ve bu konda uğraşırım. Umarım hayaletimi görmezsin.
Afrandez said:
Sen gerçekten kafası baya bir enli arkadaşsın. Konuyu saptırıp, inanca hakaret etmekti amacın ve başardın da niyetini belli ettin. Günahkar iman edip fakat hala günah işlemeye devam edenlere denir yani bizim gibilere. Sen ise yazından anladığım kadarıyla şirk ehlisin ve kafirsin. Allah'tan sana hidayet dilerim. İnşaAllah doğru yolu bulursun. Zira 60-70 sene için Allah'a şirk koşmaya değer miydi? Ne kalbini sen istediğin zaman attırıyorsun ne de durdurabiliyorsun. Tuvalet ihtiyacı olan bir insansın, uyuman gerekiyor. Kolunu kaldırırken hangi kaslarını oynatman gerektiğini dahi bilmiyorsun. Firavun 500 sene yaşamış bir kez baş ağrısı çekmemiş bari ona benzer bir hallerin olsa da davanda sadece hakaret amacı gütmesen.
Very Important Physcopat said:
Deneme said:
Afrandez said:

"kalbini gördüm,karanlıktı" gibi bir sözü ciddiye alan birisi olarak başkalarına bir işin pîri olmayı mı öğütlüyorsun? Birisinin kalbi karanlıksa çok sigara içmiştir ya da başka bir sorunu vardır. Oyunda hristiyan olunca hristiyanlaşmış oluyoruz da müslüman olunca islamla dalga geçmiş mi oluyoruz? Mesela hayatında hiç suçlular ilgili film/dizi izleyip kendini onların yerine koymadın mı? Hapis yatman gerekmiyor mu?
İmam-ı Ahmed Rabbani Hz. iki bin yılın müceddidi. Devrin en büyük kamil-i mürşidlerinden. Sadece 700.000 Evliya yetiştirmiş bir zat. Bu zatı ciddiye almayalım sizin bizim gibi cahillerin sözlerini ciddiye alalım haklısın. Yabancı olduğunuz sular olduğu için oradan örnek bile vermememiz gerekiyordu. Yanlış yaptık. Bu konuyu tartışma haline bile getirmeye gerek yok. Oyunda Müslüman olunca islamiyet ile dalga geçiyoruz diye bir şey yok. Bakarsan yabancı ülkelere, oyunlarında her zaman kendi lehlerine propagandalar, çoğu zaman terörist müslümanlar, subliminal mesajlar, bilinçaltı mesajları vb. şeylerle gayet iyi iş başarıyorlar. Onlar yapıyorsa biz de yapalım ve en azından onlar gibi yalan dolana ihtiyacımız yok hakkıyla yansıtabiliriz. Türk ve sanıyorum ki Müslüman bir topluluk TaleWorlds. Forumundan bahsetmiyorum. Ya dini bir sembol koymayın yada illa ki koyacaksanız, Müslümanlığı gerçek ve güzel haliyle yansıtın diyoruz. Onların yaptığının aksine kimseyi kötü göstermeye gerek yok. Gerçekleri olduğu gibi "İslamiyeti de" hakkıyla yansıtabilirseniz ne âlâ.

Sadece hakkıyla islamiyeti yaşayan ve hal itibariyle binlerce kişiyi müslüman etmiş Judocu yok mu? Oyun dahi olsa bir kişinin aklında bırakacağı güzel bir etki onu müslümanlığı araştırmaya teşvik edebilir, güzelliklerini görebilir ve dahası müslüman bile olabilir.

YusufPasha said:
Deneme said:
YusufPasha said:
Black Dead said:

BlackDead zaten anlatmak istediğimi anlatmıştı. Ama zihniyetin değişmediğini bildiğim için yorum yapmayı düşünmedim. Madem İslami bir şey koyup dini oyuncak etmek istemiyorsunuz, madem haç var kâfir olmak istemiyorsunuz, sizi bu oyunu oynamanız için tutan biri yok. Ayrıyetten oyundaki Kergitlerin atası olan ırk da şaman yaşantısına sahip orta asya halklarına ait izler katılmış. Ama bunu eleştirmezsiniz. Sonuçta tarihimiz değil mi? Peki neden diğer şeylere tarihimiz olarak bakmadın? Yaptığınız eleştiriler ve öneriler sizin kesiminize artı getirdiği gibi diğer kesimlere eksi etki yapıyor. Bu oyun sizin için yapılmıyor. Bir de sizin sürekli karşı ideolojiden birini gördüğünüzde olayı direk ona vurmanız çok gereksiz.
Sorularının cevabını yukarıda verdiğimize inanıyorum. Karşı ideolojiden birini görünce olayı ona vurma gibi bir niyetim ve amacım yoktu. Ama senin bundan önceki konuda da ve hâlâ bu konuda da sürekli bir yerme amacın olduğundan dolayı rahatsız oldum. Senin din ile bir alakan olmadığı halde çomak sokarcasına gelip -doğru düzgün üslupla yazsan gene kafi- sürekli fitlemen yüzünden yazılmıştı.

Haçlıları koyup, Frankleri koyup, İskandinavyayı koyup, Rusyayı koyup, Moğolları koyupta İslamiyeti koymak yerine niye Mecusiler seçilmiş ki? İslamiyeti yansıtmak taraf tutmak oluyor da sadece islamiyeti koymayıp diğer ülkeleri koymak objektiflik mi oluyor? Zira Müslümansanız taraf tutmak zorundasınız. Zaten önerimiz ya hiçbirini koymayın yada hepsini güzel bir şekilde koyun. Ki objektif düşünmek zorunda da değiliz milyon tane onların lehine bizim aleyhimize oyun var. Bir tane de bizim lehimize oyun olsa çok mu kötü olur? Bunu yaparken onları kötülemeye ihtiyacımız da yok. Ama satışlar düşer aman prestij düşer diye objektif durulmaya çalışılıyorsa bu nasıl objektiflikse onları yansıtıp kendimizi gizlemek gibi -kendi kendime çıkarım yapıp suçlamak istemiyorum.- onunda ayriyeten cevabı var.

700.000 kişiyi yetiştirmiş ne demek, saymayı mı bilmiyorsunuz? Kalbi görmek vb. şeyler bilim dışı iddialardır. Böyle saçma iddiaları ciddiye alarak ancak kendinizi gülünç duruma düşürürsünüz. Ya bu adam yalan söylüyor ya da başkası onun hakkında yalan söylüyor.

iplemez said:
ve göğsünde hilal olan bir savaşçıyla da oynamak istemem çünkü bu sefer de dinimi oyuncak etmiş olurum
Buyur işte tam burada denilmiş "müslüman karakter olmak islamla alay etmektir diye.

Taleworlds'ün neden islami propaganda yapmak zorunda olduğunu da anlamıyorum. Yapımcılar senin dinine inanmıyor olabilirler, ya da inansalar bile oyunlarını propaganda olarak kullanmak istemeyebilirler. Eğer bu kadar istekliysen kendin bir oyun geliştir bu propagandanı da orada yap.

Hayatı sadece maddiyattan ibaret sanan, pozitivist bilimden ötesini göremeyen, evrende aklın alamadığı şeyler yok sadece aklın idrak edebildiği şeyleri var olarak gören sen gülünç duruma düşmüyorsun da ben düşüyorum öyle mi? Akıl idraki mevzu bahis ise gayette makul bir şekilde idrak edilebilir ve ediliyor da zaten.

Konuyu farkındaysan ben açmadım. Benim kullanmadığım bir sözü bana karşı benim görüşümmüş gibi kullanmak ne kadar sağlıklı? Hem öyle bir görüşüm olmadığını da belirtmişim ayrıcalıkla.

Müslüman olduklarını düşünerek yazdık, müslüman değillerse hiç mevzu bahis bile değil bu öneri. Eğer ki islamiyet mensubuysalar ve bağlıysalar ya adam akıllı objektif olunsun ya da gerçekten hakkıyla yansıtsınlar diyoruz anlaşılmayacak ne var? Görüşümü belirtiyorum diye illa kendim oyun yapıp "propagandamı" orada yapacağım? O halde ne diye var bu öneri başlığı? Öneri sunamayız illa bizim mi yaptırım uygulamamız gerekiyor?

Neyse tartışma konusu haline getirilmemesi gerektiğini tekrar söylüyorum. Konu tekrar kilitlenmesin.

Öneri sunulabilir , öneri eleştirilebilir de.Benim dini görüşlerimin zayıf veya olmadığını nereden tahmin edebiliyorsun merak ettim :smile: oyunun oyun olduğu, sanalın sanal olduğunu unutuyorsunuz.Oyunda svadya şövalyesi isa'ya tapmıyor veya sarranidli namaz kılmıyor, sadece bazı sembollerin 'esintileri' var.Yani ta kendisi de yok.Ta kendisinin olan oyunlarda olmasına rağmen kimse gelip sana kafir,yobaz veya sarranid oynayarak müslümanlıkla dalga geçen biri olarak görmez kardeşim.Hiç var olmamış semboller X Y Z gibi bayraklar mı yapsınlar doğrusu onuda bilemiyorum.Önerisine saygı duyuyorum ama yanlış olduğunu da söylemekten çekinmiyorum.İyi günler.

Black Dead said:
Öneri sunulabilir , öneri eleştirilebilir de.Benim dini görüşlerimin zayıf veya olmadığını nereden tahmin edebiliyorsun merak ettim :smile: oyunun oyun olduğu, sanalın sanal olduğunu unutuyorsunuz.Oyunda svadya şövalyesi isa'ya tapmıyor veya sarranidli namaz kılmıyor, sadece bazı sembollerin 'esintileri' var.Yani ta kendisi de yok.Ta kendisinin olan oyunlarda olmasına rağmen kimse gelip sana kafir,yobaz veya sarranid oynayarak müslümanlıkla dalga geçen biri olarak görmez kardeşim.Hiç var olmamış semboller X Y Z gibi bayraklar mı yapsınlar doğrusu onuda bilemiyorum.Önerisine saygı duyuyorum ama yanlış olduğunu da söylemekten çekinmiyorum.İyi günler.
Öneri eleştirilebilir hiç bir sözüm yok ancak arkadaş, istediğiniz yapılmayacak böyle bir öneri olamaz, istiyorsanız gidin kendiniz yapın yoksa da susun. İmajı verdiği için söyledim. Dini görüşlerine zayıf veya olmadığını nerden bilebilirim ki? Böyle bir şeyde iddia etmedim zaten. Sadece dinini fazla iyi bilmediğinden dolayı böyle düşündüğünü söyledim, ki bunu görmekte çok zor değil. En başta açıklamasını yapmışız zaten.

Bilmediğiniz bir şey var. Savaşlar sadece meydanlarda yapılmıyor. Bugün bakarsan medya aracılığıyla ne kadar kişi ölüyor? Bütün algımız nasıl değişebiliyor? Sadece küçücük bir oyunda bile aksettirilen bir görüşün ne kadar büyük bir etkisi oluyor? Bugün bazı küçük gördüğümüz şeyler aslında bize alıştırılmış olan şeylerdir. Hepimize böyle enjekte edildi ve edilmeye de devam ediliyor. Uyumamız emrediliyor bize fark ettirilmeden fakat bunu emrederken de kendi düşüncelerimiz bu yöndeymiş gibi yapılıyor. Ne kadar dahice değil mi? Ağzım açık izliyorum bazı şeyleri gerçekten en ufak şeyleri bile ne kadar sistematik dizayn edipte kontrol sağlamaya çalışmaları ve başarmaları büyük bir başarı. Kim bilir ne zaman uyanırız...

Kendince yanlış olduğunu söylemekten çekinmeyebilirsin, kendi fikirlerini burada saygı çerçevesinde karşı tarafı kırmadan söyleyebilirsin. Kendince yanlıştır-doğrudur saygı duyarım senin bana duyduğun şekilde her şey karşılıklıdır. İyi günler dilerim.

Yazık... Gerçekten uyuşturucu etkisindesin. Rönesans’tan önceki Avrupa’yı biliyor musun? Ya da İsa zamanındaki Filistin’in durumunu? İslamiyetin neden yozlaştığını peki? “Müslüman müslümanın kardeşidir” hani , niye kafa kesiyorsunuz? Bilmiyorsun. Eğer bilginin peşinde koşşaydın her bir şeye dini yaklaşım vurmaz, dinin bir pranga olduğunu anlardın. Avrupa aydınlandı, siz karanlığa gömüldünüz. Hiç de sormadınız niye 124k peygamberin hepsi ortadoğuya gelmiş diye. Yozlaşıyorsunuz.

Ayrıca sana bir sır vereyim, tek değilim. Tarihte pek çok kişi tanrı olmak, onun gücünden faydalanmak istedi. Eski monarşilerde güç tanrı tarafından verilirdi, islam öncesi türk devletlerindeki kut anlayışı, çindeki mandate of heaven(cennetin himayesi) gibi.

Parmaklarımı fazla yormayacağım, çünkü akıllanmanız için en az 200 yıl lazım. Umarım o zaman 200 yıldan erken gelir de dönüp geriye baktığınızda utanırsınız.

Deneme said:
Allah'tan sana hidayet dilerim. İnşaAllah doğru yolu bulursun.

Skolastik dönemdeki düşünce yanlışlığı dinin mi yanlış olmasından kaynaklanıyordu yoksa onu istismar etmek isteyen insanlardan dolayı mı kaynaklanıyordu? Gücü elinde tutmak isteyen insanlardan mı kaynaklanıyordu? Sen insanların yanlışlığını dine atfedemezsin. "Müslüman, müslümanın kardeşidir." diyip kafa kesenlerle de dini bağdaştıramazsın. Bugün 72 tane bozuk fırka var bunun ayrılması insanlar sapkınlığından dolayı kaynaklanıyor.

Din nasıl yaşanırsa öyledir. Milletleri aydınlığa da iter karanlığa da, nasıl kullanıldığı ve sömürü haline getiriliyor mu yoksa getirilmiyor mu? Bugün ilerlememiz gerekirken bazıları dini ön gösterip çoğu şeye engel oluyor mu olmuyor mu? Ama sizin yanlışınız bunu dine atfetmek. Çok daha güzel örnekleri var din ile nasıl hidayete ermişler nasıl gelişmişler. Bir çok devrin ötesinde eser mevcut. Müslüman Din adamlarının, filozoflarının, sosyologlarının, matematikçilerin, fizik, kimya ... say say bitmez. Devrin ötesinde olduğu herkesçe bilinir. Allah'ın yolunda hakkıyla olmakla olur bunlar. Müslümanlıkla yakından uzaktan alakası olmayan, sadece bağnaz bir şekilde bilgisiz bir şekilde savunan, yaşamayan, hiçbir değer vermeden sadece inandım demenin de getirisi bizi yozlaşmaya itti. Daha da itecek. İnsanlar akıllanıp gözlerini açana kadar.

124.000 Peygamberin sadece orta doğuya geldiğini söylüyorsun. Artı bilmemekle suçluyorsun. Her kavime bir peygamber bir uyarıcı gönderilmiştir. Hepsi orta doğuya gönderilmedi, insanların çoğunluğu nerede yaşıyorsa oraya gönderilmiştir. Orta Doğu'da fazlaca insan yaşadığından dolayı da peygamberlerin büyük bir kısmı oraya gönderilmiştir. Bilginin peşinde koşmayı tavsiye ediyorsun lakin sen bunu yaparken tek taraflı yapıp bilgi kazandım zannediyorsun. Yapmadığın bir şeyi başkasına tavsiye etmek acizlik değil midir?

Sır vermene gerek yok biz zaten Firavun'u örnek göstermişiz? Senin gibi bir çok aciz insan da var zaten merak etmiyorum emin ol.

Deneme said:
YusufPasha said:
Deneme said:
YusufPasha said:
Black Dead said:

Sorularının cevabını yukarıda verdiğimize inanıyorum. Karşı ideolojiden birini görünce olayı ona vurma gibi bir niyetim ve amacım yoktu. Ama senin bundan önceki konuda da ve hâlâ bu konuda da sürekli bir yerme amacın olduğundan dolayı rahatsız oldum. Senin din ile bir alakan olmadığı halde çomak sokarcasına gelip -doğru düzgün üslupla yazsan gene kafi- sürekli fitlemen yüzünden yazılmıştı.

Haçlıları koyup, Frankleri koyup, İskandinavyayı koyup, Rusyayı koyup, Moğolları koyupta İslamiyeti koymak yerine niye Mecusiler seçilmiş ki? İslamiyeti yansıtmak taraf tutmak oluyor da sadece islamiyeti koymayıp diğer ülkeleri koymak objektiflik mi oluyor? Zira Müslümansanız taraf tutmak zorundasınız. Zaten önerimiz ya hiçbirini koymayın yada hepsini güzel bir şekilde koyun. Ki objektif düşünmek zorunda da değiliz milyon tane onların lehine bizim aleyhimize oyun var. Bir tane de bizim lehimize oyun olsa çok mu kötü olur? Bunu yaparken onları kötülemeye ihtiyacımız da yok. Ama satışlar düşer aman prestij düşer diye objektif durulmaya çalışılıyorsa bu nasıl objektiflikse onları yansıtıp kendimizi gizlemek gibi -kendi kendime çıkarım yapıp suçlamak istemiyorum.- onunda ayriyeten cevabı var.

Şimdi de komünistler dinsizdir din düşmanıdır olayı başladı. Gerçekten tartışmaya değer biri olarak göremiyorum seni fakat son diyeceğim bunun bir oyun olduğu ve zaten madem İslam'a dayalı esintiler görmek istiyorsun zaten o esintiler var bilmeden boş yaptığında ortaya çıkıyor önceki tartışmada erennumandı sanırım onun dediği mecusi olayı ciddi değildi ama ciddi anlamışsın hatta doğru kabul etmişsindir. Bu neyin ne olduğunu karar verememenden kaynaklanıyor mesela Warbandde cami vardır eğer edit modu açarsan görürsün. İslâmiyet de var al vahşi bir Arap gibi savun.

Oyundaki esintiler de krallıklar isim benzerliğiyle koyulmuş. Nordric - Nord, Swabia - Swadia, Sassanid - Sarranid gibi. Bende ilk önce İslamiyet olarak düşünmüştüm fakat görüldüğü üzere bayraklarında ateş var ki bu ateş büyük ihtimalle mecusi ateşi. O dediğin arkadaş Zerdüştlükten bahsediyordu. Zerdüştlük değil mecusilikti diyordu. Bilmediği şey Zerdüştlük ile Mecusilik aynı şey. O bahsettiğin camii de hatırladığım kadarıyla Ateşgah Mabetlerine benziyor. Yani açık saçık, ayan beyan ortada olan bir şey yok. Gördüğün gibi isim benzerliğinden yüksek ihtimalle Sassanid, bayrağında ateş sembolü olması da bunun kanıtı.

Komünistler dinsizdir, din düşmanıdır olayı başladı? Dostum senin cidden savunduğun ideolojiden bi haberin felan var mı? Karl Marx dinin afyon olduğunu komünizme erişmek için dinin yok edilmesi gerektiğini söyler. Neyin ne olup olmadığını bence sen tam anlamıyla idrak edememişsin.

Daha fazla yazışıp vaktimi harcamak istemiyorum. Çünkü çok fazla harcadım bir ton yazı yazdık. Eşeğin kulağına şiir söyleyip, önüne destan koymak gibi bir şey oldu. Nasiplenmeniz olsaydı eğer sabaha kadar konuşabilirdik. Ama ne yazık ki onu göremiyorum. Ne siz nasipleniyorsunuz ne de ben kendime yeni bir şey katıyorum. Sadece zaman kaybı. Ne siz yazın ne biz yazalım konu kapansın aksi taktirde yazmaya devam etmek zorunda kalacağız.

Back
Top Bottom