Netflix's The Witcher

Users who are viewing this thread

İlk bölüm harikaydı, dövüş sahnesi efsaneydi zaten. Geralt'ın sesi neredeyse aynı olmuş, o da çok hoşuma gitti. İlk bölümün seviyesini görünce "sıçtık, sonraki bölümler kötü olacak" dedim ve 3. bölümü izledikten sonra kalitenin devamlı düştüğüne tanık oldum. Kalan bölümleri izlemedim ama izleyince yorum yazarım.

Yen ve Triss o kadar kötü ki insan dikkatini alamıyor, hele Triss'i görünce "Abe çiçek verem mi" diyecek zannediyorum.

Şimdi biraz vakit buldum ben de yazayım görüşlerimi. Edit olarak atmıştım ama yeni mesaj olarak atmak daha mantıklı.

Öncelikle bazı cast seçimi çok iyiyken bazısı olmamış.

Örneğin Yennefer beklediğim kadar kötü çıkmadı ama hala Yennefer'i yansıtamamış. O ego sorunları olduğu için egoist, kibirli, ve şehvetini kullanan kadın olamamış.
Ama ilk kambur halini çok iyi oynamış.

Triss. Oyuncu fena değil. Aslında anlamış Triss'in nasıl biri olduğunu ama hem daha genç görünmeli hem de bir tık daha şen şakrak olması lazımdı.

Dandelion'u oynayan abi galiba müzikalci. Sesi çok güzel. Oyunculuğu da çok güzel. Ama adamın mizacı o kadar eğlenceli değil gibi. Ne zaman görsem aa çok güzel Dandelion rolü yapan bi adam dedim.

Geralt 9.5/10
Ciri 10/10
Calanthe 10/10
Renfri 8/10
Istredd 4/10
Istredd fazla iyilik meleği gibi olmuş. Bu biraz senaristin de hatası.

Bi de Visenna var ki ah o ne güzel Visenna. Şaka maka Geralt'ın anasına sulandırttılar bizi.

Müziklere gelirsem çok güzel müzikler var çok güzel düşünülmüş ve müzikle kullanılarak gerçekleştirilimiş yerler var ama doğru sahnede doğru müziğin girmediğini hissettiğim çok oldu.

Kitaptan kesip attıkları ve değiştirdikleri sahneler olmuş. Nedense bunlar bazı kitap faşistlerinin aksine hiç rahatsız etmedi. Ben genel olarak senaryonun ilerleyişinden memnundum. Çok az noktada ah buna bu kadar zaman ayıracağınıza şunu biraz daha anlatsaydınız dedim.

Ayrıca bahsedilen zaman atlamalarını kötü bulmadım. Ama işlev olarak güçlü olmamış. Bunu kullanıp 1-2 plot twist filan yapsalar çok güzel olurmuş. Sadece kitapları bilmeyenlerin diziyi izlerken olayları karıştırıp bir noktada çözmelerini istemişler.
En rezil sahne ilk bölüm Nilfgaard vs Cintra savaşında Calanthe'nin gemilerin gelmeyeceğini öğrendiği sahneydi.
-Ee nerde kaldı bu gemiler.
+Aa biz söylemedik mi size onu? Pardon ya. Biraz tam savaşın ortasında gibiyiz ama, battı o gemiler bekleme sen onları hacı.
-???

Genel olarak 8/10 veririm diziye rahat. Beklentimi karşıladı hatta bir tık üzerine çıkmayı başardı.

Oyunculuklarda çok fazla problem yok. Gözlerimiz oyundaki isimlere öyle alıştığı için tabi alışılmaz oluyor. Göz kanaması yaşattı mı? Hayır.

Müzikler inanılmaz kaliteli. Oyunda yaşadığım müzik zevkini bunda da yaşadım.

Geralt trailerdaki gibi değil. Sesi özellikle çok güzel olmuş. Madalyon ve gözler beni memnun etmese de ne yapalım? Elimizden bir şey gelmiyor.

Zaman atlamaları olayını güzel ayarlayamamışlar. Çok mu kötü? Hayır.

10 üzerinden 8 alır rahat. Eğer dizi beklediği kazancı sağlarsa bütçede de büyümeye giderler.

3 bölüm izledim, beğendim diziyi. Siyahi elf konusu irrite etmiyor, güzel yedirmişler diziye takdir ettim. Triss çingene gibi olmuş, dizinin en büyük aksiliği Triss karakteri. Geralt’a bayıldım, özellikle sesi ve tavrı çok iyi. Müzikleri de kaliteli, üç bölümdeki izlenimlerime göre dizi  8/10 civarı hak ediyor

Bu diziye yorum bile yapmadığımı fark ettim. Beklentilerimin yüksek olmasına karşın ilgi çekici fantastik bir evrenin diziye uyarlanmasıyla değil de kötü bir parodisiyle karşılaşıyor olmak hevesimi fazlasıyla kırdı tabii. Hikayenin anlatımı ve oyuncu seçimleri hayal kırıklığıydı benim için. Ellerinde bu kadar iyi bir malzeme olmasına karşın zorlayarak kötüleştirmeye çalışmışlar sanki. Her ne olursa olsun Witcher serisi olduğu için isimden bile sağlam puan alabiliyor işte.

İkinci sezonu ancak yeni bitirdim.
Normalde büyük hayranı olduğum evrenin ikinci sezonunu çıktığı an izlemem gerekirdi ama ilk sezonu pek sevemediğim için ikinci sezonu izlemekte acele etmedim. İlk sezondan pek farkı yok yani meraklısına iyi gider diyeyim ama benim yine beklentimin altında kaldı dizi bazında. Ama buna rağmen Geralt'ı ve anlatılan hikayeyi görüp oyunları ve kitapları anımsamak da iyi bir deneyimdi, zevk aldım. Orijinalinden kopan birkaç nokta vardı Sodden Tepesindeki on dördüncü Triss'den alınıp Yen'e verilmiş ne alaka bilemedim. 20-30 tane witcher olduğunu görünce ona da anlam verememiştim ama son bölüme doğru hepsi ölünce anladım niye bu kadar Witcher bastıklarını :grin: Diğer okullardan da bahsetmediler hiç girmeyecekler o olaya sanırım. E madem öyle, madem tek bir okul var ilk sezonda Striga'nın öldürdüğü Witcher'ı Geralt niye tanımıyordu? Neyse çok da irdelenecek şeyler değil beklentim düşüktü zaten. Her şeye rağmen Emhyr var Emreis babamın o son sahnesi için bile izlenir. Gloir aen Ker'zaer!

Vesemir tam bir fiyasko benim için. Sadece Wiltcher 3'ü oynamış biriyim. Kitapları okumadım. Oyunda yaratılan hava Vesemir'in Geralt'ın akıl hocası olduğuydu ama dizide Geralt akıl hocalığı yapıyordu Vesemir'e. Oyundaki Wild Hunt'a tuzak kurma planını yapan, planı açıklarken tüylerimi diken diken eden adamdan eser yok dizide.

Back
Top Bottom