Amatör Oyun Yapımcıları

Users who are viewing this thread

unity'nin motoru iniyor şu an.Ailemden birkaç kişi C# felan biliyor.Onlara danışacağım.  :cool:

dediğin oyun motorlarına bakacağım.Teşekkür ederim ilgilendiğin için. :smile:

o dediğin yapacağın şeye göre değişiyor.Oyunu modlamak veya oyun yapmak amacıyla her dediğimiz de doğru oluyor.  :smile:

oyun yaparken kendi yazdığın motor mu yoksa hazır aldığın motor mu daha iyidir diye sormuştum.

modlama yaparken de geçerli bu.Hazır bir kodun mantığını çözmek uzun zaman alır.Neyi nereye koyacağını bilemezsin.Fakat kendi yaptğın kodun yapısının ne olduğunu bilebilir,onda istediğin düzenlemeyi yapabilirsin.En önemlisi sana ait olması.Bu açıdan sormuştum.  :roll:

Bu işe meraklı arkadaşlara tavsiyem;
Visual Studio'dan C# Console derslerine bakın biraz temel'ini algılayın.Daha sonra form ekranına geçin orda basit oyunlar yapın Puzzle dır cart curt. (Dersleride mevcut zaten) Bunlara hakim oldukdan sonra C# destekli oyun motorlarına(Unity vs.) giriş yapın, faydasını göreceksiniz.

Bu arada Unreal Engine, Unity'den kat kat daha üstün bence gerek grafiksel gerek kullanış açısından ama bana soracak olursanız ben Unity'i seçerim C# destekli olmasından dolayı.

HyperCharge said:
o dediğin yapacağın şeye göre değişiyor.Oyunu modlamak veya oyun yapmak amacıyla her dediğimiz de doğru oluyor.  :smile:

oyun yaparken kendi yazdığın motor mu yoksa hazır aldığın motor mu daha iyidir diye sormuştum.

modlama yaparken de geçerli bu.Hazır bir kodun mantığını çözmek uzun zaman alır.Neyi nereye koyacağını bilemezsin.Fakat kendi yaptğın kodun yapısının ne olduğunu bilebilir,onda istediğin düzenlemeyi yapabilirsin.En önemlisi sana ait olması.Bu açıdan sormuştum.  :roll:
Dediklerine katılıyorum ama eğer azcık C# bilirsen (özellikle if else yapısı) hazır kodu istediğin gibi düzenleyebilirsin. Hatta bazıları kendinin yazdığını bile düşünebilir. Ama yine de kendin yazması daha garanti
Størtbeck said:
Game Maker hepsini tek geçer. =)
Ben Game Maker da kullandım da 3D desteği paralı ve sınırlı. Yani çok büyük bir şey yapılamaz. -bence-
mountblade4ever™ said:
Bu işe meraklı arkadaşlara tavsiyem;
Visual Studio'dan C# Console derslerine bakın biraz temel'ini algılayın.Daha sonra form ekranına geçin orda basit oyunlar yapın Puzzle dır cart curt. (Dersleride mevcut zaten) Bunlara hakim oldukdan sonra C# destekli oyun motorlarına(Unity vs.) giriş yapın, faydasını göreceksiniz.

Bu arada Unreal Engine, Unity'den kat kat daha üstün bence gerek grafiksel gerek kullanış açısından ama bana soracak olursanız ben Unity'i seçerim C# destekli olmasından dolayı.
Ben Visual Studio biraz kullandım fakat çok faydasını görmedim. Belki Unity'e göre daha zor olduğu içindir. Çünkü unity'de kod yazma manttığı bence daha kolay.

NyberCraft said:
Ben Visual Studio biraz kullandım fakat çok faydasını görmedim. Belki Unity'e göre daha zor olduğu içindir. Çünkü unity'de kod yazma manttığı bence daha kolay.

Bikaç farklılık dışında ikisinin mantığı aynı aslında. Unity'de basit Script'lere baktığınız için size öyle geliyordur bence.

Unity öğrenen arkadaşlara önerebileceğim bir kaç kaynak var:

https://www.youtube.com/watch?v=78H4DId64JI&index=1&list=PLvLMFRixKogYli0PTXBH4PlzW3WmSuY5P Türkçe kaynak isteyen arkadaşlar için gayet yararlı olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 120 küsür video var. Baran Hocamız gayet güzel bir şekilde Unity hakkındaki çoğu şeyi anlatmış.

https://www.youtube.com/watch?v=YYqzz1dy3Ak&list=PLE5C2870574BF4B06 Bu videoları Unity hakkında genel olarak bilgi sahibi olduktan sonra izlemeye başlayın. Kendinizi geliştirmeniz de oldukça faydalı olacaktır. Yaklaşık 400 videoluk hack'n slash tutorialı var.

Bunların dışında türkçe kitapları da deneyebilirsiniz. Fakat kitaplardan videolardaki kadar verim alamazsınız. Yinede "Ben bi' bakayım" diyen arkadaşlar olacaksa; http://www.kodlab.com/BookDetail.aspx?ID=31173

Unreal Unity karşılaştırmalarına gelecek olarsak benim tercihim Unity'den yana. Sebebi ise çok daha kullanıcı dostu olması. Unreal gerçekten profesyonel işi. Yeni başlayan arkadaşlara ben Unity'i tavsiye ederim. Öğrenmeleri ve öğrendikleriyle ortaya bir ürün çıkartmaları çok daha kolay olur. Yine de Unreal öğrenmek istiyorum diyen arkadaşlara şu kitabı öneririm.

Unreal Engine 4 teknoloji yönünden oldukça gelişmiş olduğu için basit bilgisayarlarda projeler yapmak hiç de kolay olmuyor. Bilgisayarımda unity'i oldukça rahat bir şekilde kullanabilirken, Unreal'da sadece bir projeyi açmak için bile 5 dakikaya yakın bir süre beklemek zorunda kalıyorum.

Unreal'ın hoşuma giden bir yanı var o da "visual script" olayı. Görsel programlama çok eğlenceli bir şey. Hiç bir programlama bilgisi gerektirmiyor. Bu yüzden öğrenmesi ve uygulaması oldukça kolay. Fakat bir o kadar da performans yiyici. Unreal Engine 4 iki şekilde programlamaya müsaade ediyor; 1. C++ 2. Blueprints(visual script). Yanlış hatırlamıyorsam blueprint ile yapılan projeler c++ ile yapılan projelere göre 10 kat daha yavaş bir şekilde çalışıyor.

Unreal'ın marketplace'i unity'nin store'u ile karşılaştığında gerçekten çok sönük kalıyor. Unreal'da en ufak modeller bile 40-50$'a satılırken, Unity'de çok daha düşük fiyatlara aynı kalitede modeller bulabiliyorsunuz. Bu bence Unity'nin çok büyük bir avantajı.

Bunların dışında Unity'i öğrenirken bulabileceğiniz ingilizce/türkçe kaynak sayısı Unreal'a göre çok çok daha fazla. Bu da Unity'nin avantajlarından biri.

Mobil oyun yapmak isteyen arkadaşlar kesinlikle Unity'yi tercih etmeliler. Performans konusunda Unreal'a göre çok daha fazla verim alırsınız.

Kodlamaya yeni başlayan arkadaşlar direk olarak istedikleri dilin derslerine başlamadan önce bence biraz algoritmalarını geliştirmeli. Programlama dediğin şey zaten algoritma mantığıyla çalışıyor. Eğer işin mantığını kavrayabilirseniz hiç bir programlama dilini öğrenirken sıkıntı çekmezsiniz.  "Ben algoritmamı geliştirmek ondan sonra da c# öğrenmek istiyorum." diyen arkadaşlara bu kaynağı öneririm.

Yeni başlamışsan bu işe ve daha çok mobile yönelik projeler gerçekleştirmek istiyorsan; Unity. Unreal'a kendini bu işte geliştirdikten sonra geç.

Pro ve free arasında abartılacak derecede farklar yok. Bu işte yeni olduğunu göz önünde bulundurduğumuz da Unity'nin free özellikleri senin için yeter de artar bile.

İndieDB'de şöyle bir şey buldum, GoldSrc'nin gelişmişi gibi bir şeymiş sanırım veya idsoftware'ın motorları var açık kaynak olarak. En azından iş ilerlerse para veeer demiyorlar.

Unity'i az önce deneme fırsatı buldum, free'sini, cidden kolay.

neden insanların unity'i tercih ettiklerini anladım şimdi.  :smile:

Unity ile yapılan oyunlardan birkaç tane sayabilir misiniz ?

HyperCharge said:
Unity'i az önce deneme fırsatı buldum, free'sini, cidden kolay.

neden insanların unity'i tercih ettiklerini anladım şimdi.  :smile:

Unity ile yapılan oyunlardan birkaç tane sayabilir misiniz ?
www.unity3d.com/showcase/gallery

Unreal Engive 4 hakkında ufak bir not: motor daha tam anlamıyla oturmuş değil, eksiği gediği çok (profesyonel anlamda kullanan arkadaş var okulda, 4.x'de olan fonksiyonalr 4.x+1 sürümünde komple ortadan kaybolabiliyor falan dedi.) ksıacası Unreal'in sene sonlarına kadar falan bir olgunlaşma dönemi olacak (onun dışında motora Leap Motion desteği falan da oldu olacak, baya gideri oldu motorun :smile: )

bir de Valve Source 2 yi komple bedava yapacakmış, tek şartı yaptığınız oyunu satacaksanız Steam üzerinden mutlaka satmak zorunda olmanız. Steam dışı platformlarda da satmanza izin verecekmiş oyunu Steamde sattığınız sürece...

Back
Top Bottom