M&B Warband - Savaş Taktiklerinizi Anlatın!

Users who are viewing this thread

Merhabalar, bu konuda oyun içerisinde yaptığınız savaşları anlatacaksınız ve pek çoğumuz bunları test ederek faydalanacak. Tüm taktikleri kendim yazamayacağıma göre oldukça farklı işlerin çıkacağını da varsayarak konuyu açıyorum. Taktiğinizi paylaşmadan önce dikkat etmeniz gereken temel birkaç kuralın olduğunu unutmayalım, paylaştığınız taktikler konuya eklenecek.

# Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar;
- Oyunu hileyle oynuyorsanız taktik paylaşılmayacak.
- Zorluk seviyeniz en az %80 zorluğunda olacak.
- Kodlarını paylaşacağımız şemaya ve benim de yazdığım taktiğe uygun bir şekilde yazın ki rahat anlaşılır olsun.  :smile:
- Taktiklerinizi herhangi bir modda uygulayabilirsiniz ancak hangi modda uyguladığınızı belirtmelisiniz.
- Paylaşacağınız taktiğin ismini seçerken kendinize ait olmasına dikkat edin, başka bir üyenin paylaştığı taktik ile aynı olmasın.
- Mümkünse spoiler içerisinde paylaşın.
- Son olarak bu kurallar her birine uyun ve alttaki şemayı doğru kullanın.  :smile:

Code:
[b]Karakterin Adı:[/b]
[b]Kiminle Savaştınız:[/b]
[b]Arazi:[/b]
[b]Savaş Türü:[/b]
[b]Kullandığınız Mod:[/b]
[b]Zorluk Seviyesi:[/b]
[b]Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:[/b]
[b]Ordunuzun Sayısı:[/b]
[b]Düşmanınızın Sayısı:[/b]
[b]Taktiğinize Verdiğiniz Ad:[/b]
[b]Taktiğinizden Sonraki Başarınız:[/b]
Yukarıdaki kodları "seç" kısmından seçip aynen kopyalayın ve eğer uzunsa spoiler içine alın ki iletiler daha hoş gözüksün. Açıkçası konunun tekrar açılmasındaki sebep bu bölümü sorunlar dışında kullanmak yerine biraz tecrübelerimizi yansıtarak da kullanmak. O halde paylaşmaya başlayalım, ilk ben paylaşıyorum. İçimizdeki cevheri dışarı yansıtmanın vakti geldi sanırsam.  :razz:

Karakterin Adı: Tanhu Noyan
Kiminle Savaştınız: Kont Klargus
Arazi: Düz bozkır
Savaş Türü: Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod:
Zorluk Seviyesi: %149
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Khergit, Sarranid ve Vaegir
Ordunuzun Sayısı:80 civarı
Düşmanınızın Sayısı: 170 kadar sanırsam.
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Yersen Taktiği
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Mareşalleri dağıldıktan sonra kaleme planlanan saldırı da iptal oldu, bu süreç içerisinde kaleye daha fazla asker yığarak savunma güçlendirildi.

Askerler meydanda dizilmeye başladığında düşmanımızın bolca şövalye, bir o kadar da acemi askerlere sahip olduğunu farketmiştik. Bizden açık ara fazla olan askerleri bununla birlikte hücum etmeyip öylece bekliyorlardı, bizim ise saldırıp o kargaşa içerisinde kaybolmaya pek niyetimiz yoktu. Grubumdaki yeni terfi olup atlarına kavuşmuş olan Khergit askerlerini feda ederek düşmana karşı bir hücum başattık, pek çoğunun daha oraya ulaşmadan arbeletçilerle öldürüleceğini bliliyorduk ancak bir iki tanesi ölmüş geri kalan 10 kadarı ulaşmış, biraz acemi keserek onlar da hayatlarını kaybetmişti. Ben ise hızlı atımla oradan uzaklaştım ve şans eseri fazla canım gitmedi. Bu saldırının ardından ordu garip bir şekilde saldırıya geçmeye başladı, grubumdaki memlükleri iyice uzaklaştırdıktan sonra Vaegir okçularına atışa başlamalarını emrettim ve yakınlaştıklarında düşmanın bir kaç askeri bu şekilde öldü. Bu esnada atlı okçular beni takip ediyordu, şövalyeler peşimize takılmışken piyadeleri okçularımıza saldırıyordu. Memlüklere hücum emri verdiğimde orada ne kadar askerleri varsa silinip süpürüldü.

Peşime düşen şövalyeler ise hızımıza yetişemiyor ve atlı okçular tarafından öldürülüyordu, geriye birkaç tane kaldığında bizim güruhun arasına karşıştık ve kalanları da memlükler halletti. 30 kadar askerim ölürken düşmanın ilk dalgasını kırdık ve neredeyse 40 küsür asker kaçtı. Şövalyelerini tamamen yok ettiğimizde ikinci saldırıyla meydanda kim varsa öldürüldü, geriden gelen düşman takip etmeyi bıraktığı gibi Kont Klargus da kalemde konuğum oldu.
Karakterin Adı: Lord 2. Krakudas
Kiminle Savaştınız: Lord Haringot
Arazi: Dere ile ayrılmış Vadi
Savaş Türü:Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod:grin:iplomasi
Zorluk Seviyesi:%110
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Svadyan-Vaegir
Ordunuzun Sayısı:103 (Kesin)
Düşmanınızın Sayısı:120 (Civarı)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Okçuların İntikamı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Kan ve Para!

Okçularınızı en öne koyup aralarınızı açıyoruz böylece daha geniş bir alana yayılıyorlar ve Karşı tarafından Okçularından (Arbeletçilerinden) Daha az zarar alıyorlar. Piyadeleri tam arkalarına aralarını açarak konumlandırıyoruz (10 Adım ileri ile tabii ki.) Süvariniz var ise sizin yanınız da beklesinler.  Okçularınız düşmanlarınıza ok yağdırırken Aradaki dereyi geçerken yavaşlayacaklardır. Bu sırada okçularınız daha fazla adam öldürme imkanına sahip olur. Düşmandan en az 10 kişi dereyi geçmeden saldırmayın. Geriye zaten canı azalmış düşman birlikleri kalacağı için işiniz kolaylaşacaktır.

Dipnot: Bu taktik yalnızca Svadyanın zayıf Kalkanları için yapılmıştır.
Dipnot 2: Aralarını iyi açtığınızdan emin olun gelen düşmanlara piyade ve süvari ile saldırırken aradan geçmek zorundalar.
Dipnot 3: Düşşman okçuya saldırır saldırmaz saldırın.
Karakterin Adı: Leydi Johanna
Kiminle Savaştınız: Kont Rayeck
Arazi: Engebeli Dağ
Kullandığınız Mod: Diplomocy
Zorluk Seviyesi: %109 (o civar bişey. net bişey söyleyemeyeceğim.)
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Khergit - Nord - Svadya
Ordunuzun Sayısı: 80
Düşmanınızın Sayısı: 130-140 civarı.
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: 4 Duvar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Bolca satacak esir.

Sarranid'lerle savaş halindeydim. Emir İmirza ile karşılaştım. 120'ye yakın kişi vardı. 20-25 civarı memluk, diğerleri piyade. Kolay bir savaştı kabul ediyorum. Engebeli bir arazi idi. Dört yanı dağlarla örülmüş, ortasında büyükçe bir ova vardı savaş alanında. Önce okçularıma bizim tarafımızdaki tepeye konumlanmalarını söyledim. Sonra hafif süvarilerim ile birlikte düşmanın sol tarafındaki cepheye geçtim. Piyadelerim okçuların önündeydi. Hafifleri bıraktıktan sonra Svadya Şovalye'lerim ile sağ kanata geçtim. Düşman gelmeye başlayınca ilk önce dağdan ok atışı yaptı. En fazla 3-4 adamımı kaybettim. Sabırla oklarının tükenmesini bekledim, ova çok geniş olduğu için bizim bulunduğumz engebeye çıkmaları dakikalar alabilirdi. Sonunda istediğim mekana çektim onları. Ovanın tam ortasındaydılar. Hafif süvarilerime oyalamaları için hücum emri verdim. O sırada Şovalyelerim ile düşmanın arkasına geçtik. Hafif süvarilerimin bir çocuğunu kaybettim ama buna deydi. Arkadan saldırıya başladık. Memluklarda dahil olmak üzere çoğu Sarranid'liyi kıstırdık. O sırada okçularıma atış emri verdim. 30 saniyeden kısa bir sürede hafif süvarilerimle yaralanmış olan birlikler başarısızlığa uğradı. Piyadelerimi salıp artıklarıda temizleyince muhteşem  bir zafer kazanmış oldum.
Karakterin Adı:Atilla
Kiminle Savaştınız:Nord
Arazi:Svadya Tepeleri
Savaş Türü:Meydan
Kullandığınız Mod:Floris Mod Pack
Zorluk Seviyesi:%140 gibi birşeydi
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Svadya ve Paralı Askerler
Ordunuzun Sayısı:70 + 70 (Müttefik)
Düşmanınızın Sayısı:150-200
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Beklenmedik Saldırı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Kendi kendimi Düklüğe atadım :grin:

Benim süvarilerim orta halli (Floris Mod Pack'e göre öyle,askerler çok zor rütbe atlıyor).Yanımda da mütteğim vardı o da yaklaşık 70 kişi felandı.Ordusuna baktım,genelde piyade ve okçuydu.Fakat düşmana göre aşırı zayıftık onlar çoğunlukla elitti.Onları ölüme yolladım,ben ise süvarilerimi arkama takarak yanlardan ilerlemeye başladım.Burdaki amacım arkada kalan ezik düşman askerini hemen temizlemek ve Nordları kalkanlarını tutamadan temizlemekti.Müttefiğim çarpışmaya başladığında ben çoktan düşmanın arkasındaydım.Hücum emri verilir.Nordların leşleri kuşlara yem edilir.
Karakterin Adı: Colombos
Kiminle Savaştınız: Desert Bandits
Arazi: Çöl
Savaş Türü: Meydan savaşı
Kullandığınız Mod: Native
Zorluk Seviyesi: %109 civarı
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Sarranid
Ordunuzun Sayısı: 10 yaya
Düşmanınızın Sayısı: 30 süvari
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Dön Babam Dön
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Düşmanın esir ettiği elit askerleri orduma katmak :razz:

Öncelikle ordunuzun askerlerin %50 si piyade ve %50 si okçu olmalı. Savaş başlar başlamaz en yakınızdaki tepeye askerlerinizi çıkartın. Sonra tek başınıza atınızı düşmana sürün. Tam yaklaştığınızda manevra(sağa yada sola) yaparak. Onları arkanıza bağlayın. Arada 2-3 tanesi askerlerinize gidecektir. Meraklanmayın zaten taktiğin amacı süvarileri teker teker göndertip piyadelerimizin onları öldürmesini sağlamak. Arkanıza taktığınız düşmanı yanınıza aldığınız crossbow veya yay ile avlamaya çalışabilirsiniz ama dikkatli olun çünkü kargılılardan biri size değerse bayılabilirsiniz. Bu yüzden sürekli olarak [wa] ikilisi veya [wd] ikilisine basmanızı öneririm. Bu savaş oldukça uzun sürecektir. Uzaktan okçularınız zaten onları teker teker indirecektir. Son 2-3 kişi kaldığında atınızı kendi adamlarınıza doğru sürün ve onların öldürdü askerle savaşı kazanmanın keyfini çıkarın

Savaş sonunda
Colombos'un asker kaybı: 1 sarranid footman(ölü) 1 sarranid skirmisher (yaralı)
Düşman: 30 ölü
Karakterin Adı:Osman Bey
Kiminle Savaştınız:Rodok
Arazi:Otla Kaplı Alan
Kullandığınız Mod:Osmanlı Senaryosu
Zorluk Seviyesi:%113
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Osmanlı
Ordunuzun Sayısı:90 (Civarı)
Düşmanınızın Sayısı:140 (Civarı)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Arkanı Kolla
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Nam,Onur,Maras Kalesi

Ordumun hepsi Osmanlıdan idi. Süvari,piyade, okçu hepside mevcuttu. Rodok ve Osmanlı Bölgesinin sınırında devriye geziyordum. Hile kapalıydı. Birden karşıma Rodok'un bir lordu çıktı. Beni yakalamıştı. Askerlerimi geride bırakamadım. Rodokların süvarisi yokdu, bunu biliyordum. Fazla engebeli değildi. Düz dnilebilir bir ovada savaş yapacaktık. Hemen biraz yüksek yere çekildim. Okçuları yüksek yere koydum onları koruması içinde piyadeleri aşağıya koydum. Rakibin okçuları önde olan piyadelere sıkacaktı ama kalkanları vardı. Hemen süvarileri peşime takıp kenardan kenardan rodokların arkasına geçtim. Düşman, benim piyadelerle buluşur buluşmaz o '' Hücuuummm !! '' emrini verdim ve rodoklara süvarilerimin tatlı kargılarını yedirdim :grin: zaten rodok askerleri okçularım sayesinde kayıplar vermişti. Ölmüyenler ise canları azdı. O savaşı fazla değil ya heralde 12-13 kayıpla kazandım. Tabi adamlık bizde kalsın diye serbest bıraktım. O yüzden ARKANA BAK :grin:
Karakterin Adı:Turgut Han
Kiminle Savaştınız:Haçlı Seferi
Arazi:Tepeli Vadi
Kullandığınız Mod:1453 - Avrupa'nın Fethi
Zorluk Seviyesi:%100'e yakın.
Ordunuzun Sayısı:300(yaklaşık)
Düşmanınızın Sayısı:650-700(yaklaşık)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Asya Kapanı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:razz:ara,Zayıf Düşen Haçlılara Taarruz Fırsatı ve Çoğu Sayıda Esir Lord

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

■ = Mızraklı,
● = Okçu,
◆ = Süvari, olsun.

●                                                                                                                                                        ●
  ●          ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■          ●
    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●   
                                            ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
                                              ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
                                                  ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆

Taktik : Ben süvarileri önce peşime takıp,sonra kenarda biryere bırakıyorum.Ardından tek başıma düşmanı dürtüp,yukarıdaki şekildeki gibi yerleştirdiğim ordumun olduğu bölgeye çekiyorum.Amaç karşı ordunun dizilişini dağıtmak.Düşman dağılıp stratejik olarak yıpranmış halde ana bölgeye doğru yol alırken,o ara da ben de hemen,önceden kenara bırakmış olduğum süvarimin yanına çekiliyorum.Düşman ,yerleştirdğim birliklerime yaklaşırken,ok darbelerinden askeri olarak da yıpranıyor.Mızrakçılarıma kadar geldiklerinde,Ben de süvarilerimle meydana çıkıp,düşmana arkasından dalıyorum ve hem stratejik hem de askeri olarak yıpranmış düşman ordusu,hem ön taraftan hem de arka taraftan kıstırılıp büyük bir hüsrana uğruyor...
Karakterin Adı:Leona
Arazi:Bozkı(nordlar kergitlere savaş açıp birkaç bölge ele geçirmişlerdi)
Kullandığınız Mod:Native
Zorluk Seviyesi:%97
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kergit
Ordunuzun Sayısı:102
Düşmanınızın Sayısı:154
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Başımız döndü
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Düşmanın esir aldığı kergit askerlerini orduma katmak ve para.

Atlı okçuları peşinize alarak düşmanın etrafında turlamaya başlıyorsunuz.Düşmanın sayısı ne kadar büyükse o kadar büyük bir çember çiziyoruz.Kargıcıları da savaş alanına yakın bir yerde tutuyoruz ki savaşın sonunda kaçmaya çalışan kişileri hemen öldürsünler.Atlı okçularla turlarken neredeyse tüm askerler peşinize takılıyor.Birkaç kişi kargılılara gidecektir,kargıcılar hemen onları indirir,sorun yok.Kalan tüm askerler peşinize takılacaktır.Hepsinin takıldığına emin olduğunuz an,alanın etrafında geniş bir kare çizmeye başlayın.Piyadelerle aranızı ne çok yakın tutun ne de çok uzak.Eğer yeterli uzaklıkta peşinize takarsanız,yaklaşık 4-6 dakika içerisinde tüm askerleri öldürmüş oluyorsunuz.(rütbelerine bağlı olarak tabi)

Savaş sonunda:
Leona'nın kayıpları:
6 Kergit atlı okçusu(çok yakın durdular)

Düşman kayıpları:
130 ölü 20 yaralı

Not:Bu taktik piyade ağırlıklı düşmanlar için geçerlidir,bu taktiği kergitlere karşı falan kullanırsanız teker teker inersiniz haberiniz olsun.
Karakterin Adı:[Kürşad Han]
Kiminle Savaştınız:[Kingdom of Helvetia]
Arazi:[Kale Kuşatması]
Savaş Türü:[Kale Kuşatması]
Kullandığınız Mod:[The Red Wars]
Zorluk Seviyesi:[%110]
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:[ Nord Keskin Nişancısı, Balionic BlackCoat ]
Ordunuzun Sayısı:[90]
Düşmanınızın Sayısı:[325]
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:[Keskin Ölüm]
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:[Helvetia Krallığı Çöküşü Svadya-Helvetia İttifakının Sonu]

YAPILIŞI
Keskin Nişancıları Kaleden Uzak Bir Yerde Bekletin.Black Coatları Üstlerine Sürün Keskin Nişancılar Zaten Girişte Bekleyenleri Temizler Yavaş Yavaş Keskin Nişancıları İçeriye Doğru Menzillendirin.Ve Finish Savaş Sizindir 

Karakterin Adı:Meliodas
Kiminle Savaştınız:Kral Harlaus
Arazi: Svadya ormanları
Savaş Türü:Muharrebe
Zorluk Seviyesi:%112 civarı
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Sarannid ve Kergit
Ordunuzun Sayısı:78
Düşmanınızın Sayısı:80 civarı
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: ATLAR TAKTİĞİ
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Başarısız kuşatmanın ardından Svadyaya verilen bu hasar nedeniyle Svadya Kergitlerle barış imzaladı ve antlaşmadan önce Harlaus'u sattım :grin:

Ordum sarannid memlük ve kergit kargıcılarından oluşuyordu içinde 3-4 tane piyade vardı sadece . Kuşatmadan sonra yorgun düşen kral harlausun ordusu parçalanmıştı 200 civarından 80 civarlarına indi bu anı fırsat kollayıp harlausu ormanlara kadar kovaladım sonunda yakaladım . Orda saldırdım ve tüm süvarilerime attan inmelerini emrettim attan indiler at onlar için savunma olmuştu svadya süvarileri atlara çarpıp yavaşlıyordu yada duruyordu hemen saldırttım askerlerimi ve 4 dakika kadar sonra sadece 16 kayıp vererek savaşı kazandım .

Kısaca süvarilere at in emrini verip atları bariyer olarak kullanıyoruz böylece süvariler hiçbir şey yapamıyor.
Karakterin Adı:[Vera]
Kiminle Savaştınız:[Haçlı Devleti,Haçlılar]
Arazi:[Çöl(Emin değilim)]
Savaş Türü:[Meydan Savaşı]
Kullandığınız Mod:[1257AD]
Zorluk Seviyesi:[%110 veya %90]
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:[ Memlükler,İlhanlılar]
Ordunuzun Sayısı:[Yaklaşık 300]
Düşmanınızın Sayısı:[Yaklaşık 400]
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:[Ok Yağmuru]
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:[ Haçlıların zayıflaması,2 gün sonra bütün lordlarını kendi tarafıma çekmem.]

Okçuları saf yapıp ateşe hazır hale getiriyorsunuz.Daha sonra Süvariler ve Atlı Okçuları takip etmesini söyleyip düşmana yürüyorsunuz.Belli bir mesafeden sonra Atlı Okçuları(Siz de duruyorsunuz) durdurup,Süvarilere hücum diyorsunuz,süvariler düşmanın tam önünde iken Süvarilere çekil emri veriyorsunuz.Daha sonra Atlı Okçular ile beraber(sizi takip ettikleri için) hem okçuların yanına gidiyor hem de arada bir arkaya dönüp düşmanı vuruyorsunuz.Belli bir mesafeden sonra Atlı Okçulara ateşi kes emri veriyorsunuz.Ve okçuların arkasına geçip ok yağmurunu izliyorsunuz.
Karakterin Adı:Kaiser Konrad II
Kiminle Savaştınz:Belir Noyan
Arazi:Narra yakınları
Kullandığınız Mod:1812-1815 Napoleonic
Zorluk Seviyesi:%98
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:İngiliz,Prusyalı
Ordunuzun Sayısı:101
Düşmanınızın Sayısı:158
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Hussar Taktiği
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Belir Noyan'nın işi bitince Narra'ya sefer düzenleyip aldım.

50 tane tüfekçiyi on adım ileri gönderdim.Düşman atlılarını baya zarar verdiler.Piyadeleride 10 adım ileri gönderdim.Süvarilerin İşini btirdiler. :mrgreen:
40 tane hussar subayıyla vur kaç taktiği yaptım(40 tane hussar subayı ile 65 tüfekçiyi öldürdüm)Geriye kalanlar kaçtı. :cool:
Taktiğin Adı: Bekle Ve Çök
Senaryo: Osmanlı Senaryosu
Zorluk: %94
Arazi: Nehirle ayrılmış düzlük
Karakter Adı: Akıncı Umut Paşa
Kimle Savaştınız: Macar Lordu
Ordunuzun Irkı: Osmanlı Ve Memluk
Ordunuzun Sayısı: 145
Düşman Ordusunun Sayısı: 165
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Son büyük ordusu da Dağılan Macar Krallığı Ateşkese mecbur edildi.

Arazi Nehirle ayrıldığı için ve askerlerimin çoğu ağır birliklerden oluştuğu için ordumu nehri çok iyi gören bir tepeye takip ettirdim. Okçular tepenin zirvesinde, piyadeler ve süvarileri, piyadeler arkada olacak şekilde dizdim. Düşman ordusu Nehire girdiğinde yani okçuların menziline girdiğinde, okçulara Atış emri verdim. Düşman ordusu nehirde iyice yavaşlamış ve %30 kadarını kaybetmişti. Nehirden yeni çıkmış ve henüz toparlanamamış düşman ordusunun üzerine Süvarilerle ağır bir darbe indirdim. Amacım düşman süvarilerini hızlanmadan durdurmak, Okçu ve piyadelerimi korumaktı. Bu arada Okçulara Ateşi kes emrini verdim. Süvariler ağır Baltalı piyadeler Yüzünden kayıp vermeye başlayınca geri çektim ve ağır piyadelerimle düşmanı yavaşlatmak için tekrar hücuma geçtim. Bu sefer amacım süvarilerin yeniden toplanması için zaman kazanmak ve düşmanı okçuların menzilinde tutmaktı. Piyadeler düşmanla ne kadar baş etmeye çalışsa da sayıca azdılar ve yavaş yavaş geri çekiliyorlardı. İşte bu noktada amacım yeterli alan kazanmaktı. Piyadeleri onar adım Yavaşça geri çektim ve Nehirle düşman Arasında, süvarilerin arkadan dolaşabileceği kadar bir alan kazandım. Bu arada oku biten okçular da tepeden iniyor ve saldırıya geçiyordu. Süvarileri nehrin kıyısına dizdim ve son Hücum emrini verdim. Macar ordusu kaçak bile veremeden 165 net kayıpla yok oldu.

Düşman Kayıbı: 105 Ölü, 60 Yaralı
Kendi Kayıplarım: 20 Okçu, 32 Piyade, 23 Süvari (Ölü-Yaralı Karışık)
Karakterin Adı: Alaattin
Kiminle Savaştınız: Macar Krallığı
Arazi: Bataklık Vadi, Resmi:
Savaş Türü: Meydan (!) Savaşı
Kullandığınız Mod: 1257 AD
Zorluk Seviyesi: %134
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Moğol-Türk
Ordunuzun Sayısı: 180
Düşmanınızın Sayısı: 220
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Vadide Katliam :grin:
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Para-Nam-Macar Başkentinin Düşüşü- Macar Kralı'nın esir alınması

Ben Altınordu'ya bağlı biriydim. Macar Krallığı ile savaştaydık. Macarlar'ın başkentini kuşatmaya gittim. Ordumun tamamı ağır süvarilerden ve atlı okçulardan oluşuyordu. Ben başkenti kuşatırken Macar Kralı IV.Bela kuşatmayı kaldırtmak için bana saldırdı. Ben ağır süvarilerim olduğundan dolayı çok rahattım çünkü meydan savaşıydı bu. Ama öyle olmadı. Savaş alanı bir vadi olduğundan süvari üstünlüğüm dezavantaja dönüştü. Düşman ise ağır mızraklı piyadelerden oluşuyordu. Atlı okçularımı ve yoldaşlarımı attan indirdim. Onları merkeze yerleştirdim. Daha önceden süvarilerimi sağ ve sol olarak bölmüştüm. Sağ süvarileri bir tepeye, sol süvarileri bir tepeye yerleştirdim. Düşmanın hücum etmesini bekledim. Düşman hücum etmeyince mecbur kışkırtmak zorunda kaldım. Bunun için atlı okçuları tekrar ata bindirip düşmanın üzerine yolladım. Düşman düzeni bozulmuştu ve düzensizce bize doğru hücum etmeye başladılar. Tam istediğim noktaya geldiklerinde süvarilerime hücum emri verdim. Yandan ve arkadan sarıldıkları için mızraklı birimler bir şey yapamıyorlardı. Bu şekilde savaşı kazanmış olduk :grin:
Kayıplarım: 20 Yaralı
Düşman Kaybı: Tüm ordusu yok oldu.
Karakterin Adı:Erich von Schneil
Karakterin Adı:Erich von Schneil
Kiminle Savaştınız: Kral Ragnar,Kont Olaf
Arazi: Orman
Kullandığınız Mod:Calradia Imperial Age
Zorluk Seviyesi:%120
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Sarranid,Vaegir,Svadya,Rodok,Castillon,Vilincha,Mercenary
Ordunuzun Sayısı:110
Düşmanınızın Sayısı:250
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Bırakın Gelsin
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:
10 Yaralı verdim,düşman ordusunu yok ettim. Sargoth şehrini aldım.

Piyadeleri ve Süvarileri önceden sınıflandırdım.1. süvari birliğini sağ,2. süvari birliğini de sola gönderdim.Piyadeleri de 2 kola ayırıp yanlarına gönderdim.Daha sonra düşman hücuma girişince "atış serbest" emri verdim.Düşman çok kayıp verdi.Piyadelere geri çekil emri verdim.Bu emirle  piyadeler geri çekildi ve takviye olarak süvariler geldi.O süvarileri de kollara ayırmıştım.1 kolu sol ,2. kolu sağ çapraza gönderdim.Düşman o arada biraz geride bir hat oluşturmuştu.Ben ve NPC'ler düşmanın merkezine saldırdık.Dağıldılar ardından hücuma tekrar geçtiler.Bende NPC'lerle geriye doğru gittim.Sonra merkezden tekrar saldırdım o arada Sağdaki ve Soldaki süvarilere de Hücum emri verdim.Ve kazandık.
Karakterin Adı:grin:emocritus
Kiminle Savaştınız:Halmar Şehri Garnizonu
Arazi:Kale
Savaş Türü:Kale Kuşatması
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Nord,Vaegir,Rodok
Ordunuzun Sayısı:94
Düşmanınızın Sayısı:300 küsur
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:grin:emir Perde
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Halmar'ı ele geçirmek ve bir sürü esir

Nord piyadelerini vaegir okçularımın önüne durdurdum ve ateşi kes emri verdim böylece kalkanları hep açık oldu,rodok nişancılarını da uzun menzillerinden dolayı en arka pozisyona geçirdim.Böylece Vaegirler düşmanı ok yağmuruna tutarken Nordlar onları korumuş oldu,nişancılarım da kulelerde duran askerleri vurdu daha sonra piyadelerimi önüme katarak hücuma geçtim ve kalenin içindeki adamları temizledik.Nişancılarım sur dışında kaldı ama okçularımı surların üstündeki kalelere yerleştirerek düşman spawnlandığı anda vurmalarını sağladım.

Savaş bittikten sonra kayıplarım:
4 Nord Kıdemlisi,7 Rodok Kıdemli Arbaletçisi,3 Vaegir Nişancısı (14 ölü,23 yaralı) yaralıları hatırlamıyorum maalesef.

Düşmanın kayıpları:
250 ölü
Karakterin Adı:II.Omeros
Kiminle Savaştınız:Rodok Lordlarından birisiyde fakat hatırlamıyorum
Arazi:vadi(rodoklar o zaman baya yayılmıştı o yüzden vadi)
Savaş Türü:meydan muharebesi
Kullandığınız Mod:native
Zorluk Seviyesi:%82
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Sarranid okçu,kergit atlı nord piyade
Ordunuzun Sayısı:150
Düşmanınızın Sayısı:290-340(civarı)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:önü duvar arkası batar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:30 civarı ölü 50 civarı yaralı

İlk önce piyadelerimi okçuların önünde dur emri veriyorum okçularda arkalarında duruyorlar sonra atlılarıma beni takip edin diyorum.Süvarilerle orduya kafa atıyoruz :grin:.Öldürebildiğimiz kadar süvari öldürüp,dikkatini çekebildiğimiz kadar adam çekip(fazla zayiat vermemeye dikkat edin)piyadelerime doğru kaçıyorum piyadelerime doğru kaçarken ani bir hareketle piyadelerin arkasına geçiyorum karşı askerlerin benim piyadelere kafa attığını görünce biraz yandan dolaşıp piyadelerin arkasına batıyoruz.
Karakterin Adı:AHMET HAN
Kiminle Savaştınız:Rodok Toplu Saldırısı - Mareşale Eşlik Edenler Topluluğu
Arazi:Orman
Savaş Türü:Ölümüne
Kullandığınız Mod:Osmanlı v1.1
Zorluk Seviyesi:%138
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Osmanlı Kapıkulu Sipahisi - Hepsi
Ordunuzun Sayısı:200
Düşmanınızın Sayısı:1000
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:ATIL KURT
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:10 Ölü - 60 Yaralı

Haritadaki karakter  sayısını 150 yapıyoruz.(Seçenekler'den)
Önce orduyunun konumunu sabitliyoruz.Orduya Ateş Etme! talimatı veriyoruz.Yakın dur diyoruz.Sonra hücum emri veriyoruz.
Emin olun 2 bin kişilik orduyu bile devirebilirsiniz.
Osmanlı Kapıkulu Sipahileri dibindeki düşmana bile okla sıkmaya çalışıyor.Bunu engelliyoruz ve bu kadar
Konuda taktiklerinizi paylaşmaya devam edebilirsiniz, ancak artık buraya bir ekleme yapılmayacak.

Okçularınızı en öne koyup aralarınızı açıyoruz böylece daha geniş bir alana yayılıyorlar ve Karşı tarafından Okçularından (Arbeletçilerinden) Daha az zarar alıyorlar. Piyadeleri tam arkalarına aralarını açarak konumlandırıyoruz (10 Adım ileri ile tabii ki.) Süvariniz var ise sizin yanınız da beklesinler.  Okçularınız düşmanlarınıza ok yağdırırken Aradaki dereyi geçerken yavaşlayacaklardır. Bu sırada okçularınız daha fazla adam öldürme imkanına sahip olur. Düşmandan en az 10 kişi dereyi geçmeden saldırmayın. Geriye zaten canı azalmış düşman birlikleri kalacağı için işiniz kolaylaşacaktır.

Dipnot 2: Aralarını iyi açtığınızdan emin olun gelen düşmanlara piyade ve süvari ile saldırırken aradan geçmek zorundalar.

Karakterin Adı:5.Ahmet
Kiminle Savaştınız:Emir Ghanawa
Arazi:grin:ağlık bir alan
Kullandığınız Mod:Saltanat-ı Selçuklu
Zorluk Seviyesi:100%
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Selçuklular
Ordunuzun Sayısı:60
Düşmanınızın Sayısı:180
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Çevir ve yok et
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Galibiyet ve Para

Ordu tamamen atlılarla oluşmakta düşman gelince 4 bir yana ayırdığım selçuklu askerleri onların etrafını çeviriyor ve hücüm emri gelince türkmenler ortalarında düşman askerlerini mahvediyor ve kısa sürede büyük savaş kazanılıyor

Karakterin Adı: Leydi Johanna
Kiminle Savaştınız: Kont Rayeck
Arazi: Engebeli Dağ
Kullandığınız Mod: Diplomocy
Zorluk Seviyesi: %109 (o civar bişey. net bişey söyleyemeyeceğim.)
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Khergit - Nord - Svadya
Ordunuzun Sayısı: 80
Düşmanınızın Sayısı: 130-140 civarı.
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: 4 Duvar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Bolca satacak esir.

Sarranid'lerle savaş halindeydim. Emir İmirza ile karşılaştım. 120'ye yakın kişi vardı. 20-25 civarı memluk, diğerleri piyade. Kolay bir savaştı kabul ediyorum. Engebeli bir arazi idi. Dört yanı dağlarla örülmüş, ortasında büyükçe bir ova vardı savaş alanında. Önce okçularıma bizim tarafımızdaki tepeye konumlanmalarını söyledim. Sonra hafif süvarilerim ile birlikte düşmanın sol tarafındaki cepheye geçtim. Piyadelerim okçuların önündeydi. Hafifleri bıraktıktan sonra Svadya Şovalye'lerim ile sağ kanata geçtim. Düşman gelmeye başlayınca ilk önce dağdan ok atışı yaptı. En fazla 3-4 adamımı kaybettim. Sabırla oklarının tükenmesini bekledim, ova çok geniş olduğu için bizim bulunduğumz engebeye çıkmaları dakikalar alabilirdi. Sonunda istediğim mekana çektim onları. Ovanın tam ortasındaydılar. Hafif süvarilerime oyalamaları için hücum emri verdim. O sırada Şovalyelerim ile düşmanın arkasına geçtik. Hafif süvarilerimin bir çocuğunu kaybettim ama buna deydi. Arkadan saldırıya başladık. Memluklarda dahil olmak üzere çoğu Sarranid'liyi kıstırdık. O sırada okçularıma atış emri verdim. 30 saniyeden kısa bir sürede hafif süvarilerimle yaralanmış olan birlikler başarısızlığa uğradı. Piyadelerimi salıp artıklarıda temizleyince muhteşem  bir zafer kazanmış oldum.

Karakterin Adı:Atilla
Arazi:Svadya Tepeleri
Savaş Türü:Meydan
Kullandığınız Mod:Floris Mod Pack
Zorluk Seviyesi:%140 gibi birşeydi
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Svadya ve Paralı Askerler
Ordunuzun Sayısı:70 + 70 (Müttefik)
Düşmanınızın Sayısı:150-200
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Beklenmedik Saldırı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Kendi kendimi Düklüğe atadım :grin:

Benim süvarilerim orta halli (Floris Mod Pack'e göre öyle,askerler çok zor rütbe atlıyor).Yanımda da mütteğim vardı o da yaklaşık 70 kişi felandı.Ordusuna baktım,genelde piyade ve okçuydu.Fakat düşmana göre aşırı zayıftık onlar çoğunlukla elitti.Onları ölüme yolladım,ben ise süvarilerimi arkama takarak yanlardan ilerlemeye başladım.Burdaki amacım arkada kalan ezik düşman askerini hemen temizlemek ve Nordları kalkanlarını tutamadan temizlemekti.Müttefiğim çarpışmaya başladığında ben çoktan düşmanın arkasındaydım.Hücum emri verilir.Nordların leşleri kuşlara yem edilir.

Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Düşmanın esir ettiği elit askerleri orduma katmak :razz:

Öncelikle ordunuzun askerlerin %50 si piyade ve %50 si okçu olmalı. Savaş başlar başlamaz en yakınızdaki tepeye askerlerinizi çıkartın. Sonra tek başınıza atınızı düşmana sürün. Tam yaklaştığınızda manevra(sağa yada sola) yaparak. Onları arkanıza bağlayın. Arada 2-3 tanesi askerlerinize gidecektir. Meraklanmayın zaten taktiğin amacı süvarileri teker teker göndertip piyadelerimizin onları öldürmesini sağlamak. Arkanıza taktığınız düşmanı yanınıza aldığınız crossbow veya yay ile avlamaya çalışabilirsiniz ama dikkatli olun çünkü kargılılardan biri size değerse bayılabilirsiniz. Bu yüzden sürekli olarak [wa] ikilisi veya [wd] ikilisine basmanızı öneririm. Bu savaş oldukça uzun sürecektir. Uzaktan okçularınız zaten onları teker teker indirecektir. Son 2-3 kişi kaldığında atınızı kendi adamlarınıza doğru sürün ve onların öldürdü askerle savaşı kazanmanın keyfini çıkarın

Savaş sonunda

colombos said:

Savaş sonunda

Benim de kullandığım ama bazen işe yaramayan taktik :grin: bu taktiği kendime has sanıyordum.

Karakterin Adı:Osman Bey
Kiminle Savaştınız:Rodok
Arazi:Otla Kaplı Alan
Kullandığınız Mod:Osmanlı Senaryosu
Zorluk Seviyesi:%113
Ordunuzun Sayısı:90 (Civarı)
Düşmanınızın Sayısı:140 (Civarı)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Arkanı Kolla
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Nam,Onur,Maras Kalesi

Ordumun hepsi Osmanlıdan idi. Süvari,piyade, okçu hepside mevcuttu. Rodok ve Osmanlı Bölgesinin sınırında devriye geziyordum. Hile kapalıydı. Birden karşıma Rodok'un bir lordu çıktı. Beni yakalamıştı. Askerlerimi geride bırakamadım. Rodokların süvarisi yokdu, bunu biliyordum. Fazla engebeli değildi. Düz dnilebilir bir ovada savaş yapacaktık. Hemen biraz yüksek yere çekildim. Okçuları yüksek yere koydum onları koruması içinde piyadeleri aşağıya koydum. Rakibin okçuları önde olan piyadelere sıkacaktı ama kalkanları vardı. Hemen süvarileri peşime takıp kenardan kenardan rodokların arkasına geçtim. Düşman, benim piyadelerle buluşur buluşmaz o '' Hücuuummm !! '' emrini verdim ve rodoklara süvarilerimin tatlı kargılarını yedirdim :grin: zaten rodok askerleri okçularım sayesinde kayıplar vermişti. Ölmüyenler ise canları azdı. O savaşı fazla değil ya heralde 12-13 kayıpla kazandım. Tabi adamlık bizde kalsın diye serbest bıraktım. O yüzden ARKANA BAK :grin:
Çok güzel bir savaştı. Hatırladıkça yine Warband'a giresim geliyor :grin:

Aslında güzel konu, sabitlenirse düzenli açılan " Taktik lütfeeeen" diye konularda ortadan kalkabilir.
colombos said:

Savaş sonunda
Ayrıca bu taktik ciddi manada çok yararlı, hele atlı okçu bir karakteriniz varsa çok daha kısa sürede bitebiliyor savaş.

Sgt. Tlgklz said:

Hocam tek kelimeyle "süpersin".

Karakterin Adı:Turgut Han
Kiminle Savaştınız:Haçlı Seferi
Arazi:Tepeli Vadi
Kullandığınız Mod:1453 - Avrupa'nın Fethi
Zorluk Seviyesi:%100'e yakın.
Ordunuzun Sayısı:300(yaklaşık)
Düşmanınızın Sayısı:650-700(yaklaşık)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Asya Kapanı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:razz:ara,Zayıf Düşen Haçlılara Taarruz Fırsatı ve Çoğu Sayıda Esir Lord

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

■ = Mızraklı,
● = Okçu,
◆ = Süvari, olsun.

●                                                                                                                                                        ●
  ●          ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■          ●
    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●    ●  ●   
                                            ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
                                              ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
                                                  ◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆

Taktik : Ben süvarileri önce peşime takıp,sonra kenarda biryere bırakıyorum.Ardından tek başıma düşmanı dürtüp,yukarıdaki şekildeki gibi yerleştirdiğim ordumun olduğu bölgeye çekiyorum.Amaç karşı ordunun dizilişini dağıtmak.Düşman dağılıp stratejik olarak yıpranmış halde ana bölgeye doğru yol alırken,o ara da ben de hemen,önceden kenara bırakmış olduğum süvarimin yanına çekiliyorum.Düşman ,yerleştirdğim birliklerime yaklaşırken,ok darbelerinden askeri olarak da yıpranıyor.Mızrakçılarıma kadar geldiklerinde,Ben de süvarilerimle meydana çıkıp,düşmana arkasından dalıyorum ve hem stratejik hem de askeri olarak yıpranmış düşman ordusu,hem ön taraftan hem de arka taraftan kıstırılıp büyük bir hüsrana uğruyor...

Karakterin Adı:Leona
Arazi:Bozkı(nordlar kergitlere savaş açıp birkaç bölge ele geçirmişlerdi)
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kergit
Ordunuzun Sayısı:102
Düşmanınızın Sayısı:154
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Başımız döndü
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Düşmanın esir aldığı kergit askerlerini orduma katmak ve para.

Atlı okçuları peşinize alarak düşmanın etrafında turlamaya başlıyorsunuz.Düşmanın sayısı ne kadar büyükse o kadar büyük bir çember çiziyoruz.Kargıcıları da savaş alanına yakın bir yerde tutuyoruz ki savaşın sonunda kaçmaya çalışan kişileri hemen öldürsünler.Atlı okçularla turlarken neredeyse tüm askerler peşinize takılıyor.Birkaç kişi kargılılara gidecektir,kargıcılar hemen onları indirir,sorun yok.Kalan tüm askerler peşinize takılacaktır.Hepsinin takıldığına emin olduğunuz an,alanın etrafında geniş bir kare çizmeye başlayın.Piyadelerle aranızı ne çok yakın tutun ne de çok uzak.Eğer yeterli uzaklıkta peşinize takarsanız,yaklaşık 4-6 dakika içerisinde tüm askerleri öldürmüş oluyorsunuz.(rütbelerine bağlı olarak tabi)

Savaş sonunda:
Leona'nın kayıpları:
6 Kergit atlı okçusu(çok yakın durdular)

Düşman kayıpları:
130 ölü 20 yaralı

Not:Bu taktik piyade ağırlıklı düşmanlar için geçerlidir,bu taktiği kergitlere karşı falan kullanırsanız teker teker inersiniz haberiniz olsun.

Açıkçası güzel bir çalışma olmuş. İnsanların bakabileceği bu tarz genel bir konunun olması forumdaki kirliliği de azaltabilir. O yüzden konu sabitte.

Karakterin Adı:[Kürşad Han]
Kiminle Savaştınız:[Kingdom of Helvetia]
Arazi:[Kale Kuşatması]
Savaş Türü:[Kale Kuşatması]
Kullandığınız Mod:[The Red Wars]
Zorluk Seviyesi:[%110]
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:[ Nord Keskin Nişancısı, Balionic BlackCoat ]
Ordunuzun Sayısı:[90]
Düşmanınızın Sayısı:[325]
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:[Keskin Ölüm]
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:[Helvetia Krallığı Çöküşü Svadya-Helvetia İttifakının Sonu]

YAPILIŞI
Keskin Nişancıları Kaleden Uzak Bir Yerde Bekletin.Black Coatları Üstlerine Sürün Keskin Nişancılar Zaten Girişte Bekleyenleri Temizler Yavaş Yavaş Keskin Nişancıları İçeriye Doğru Menzillendirin.Ve Finish Savaş Sizindir   

Karakterin Adı:Meliodas
Kiminle Savaştınız:Kral Harlaus
Arazi: Svadya ormanları
Zorluk Seviyesi:%112 civarı
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Sarannid ve Kergit
Ordunuzun Sayısı:78
Düşmanınızın Sayısı:80 civarı
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: ATLAR TAKTİĞİ
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Başarısız kuşatmanın ardından svadyaya verilen bu hasar nedeniyle Svadya Kergitlerle barış imzaladı ve antlaşmadan önce harlausu sattım :grin:

Ordum sarannid memlük ve kergit kargıcılarından oluşuyordu içinde 3-4 tane piyade vardı sadece . Kuşatmadan sonra yorgun düşen kral harlausun ordusu parçalanmıştı 200 civarından 80 civarlarına indi bu anı fırsat kollayıp harlausu ormanlara kadar kovaladım sonunda yakaladım . Orda saldırdım ve tüm süvarilerime attan inmelerini emrettim attan indiler at onlar için savunma olmuştu svadya süvarileri atlara çarpıp yavaşlıyordu yada duruyordu hemen saldırttım askerlerimi ve 4 dakika kadar sonra sadece 16 kayıp vererek savaşı kazandım .

Kısaca süvarilere at in emrini verip atları bariyer olarak kullanıyoruz böylece süvariler bi bok yapamıyor

Emrehan said:
Son iki arkadaşın taktikleri konuya eklendi, zamanım biraz daha bol olduğunda içeriği biraz daha düzenlemeye çalışacağım. Ve arkadaşlar, taktiklerinizi imlaya uygun bir şekilde paylaşırsanız hem okur için, hem de görünürlük açısından iyi olur.
Tamam :smile:

Karakterin Adı:[Vera]
Kiminle Savaştınız:[Haçlı Devleti,Haçlılar]
Arazi:[Çöl(Emin değilim)]
Savaş Türü:[Meydan Savaşı]
Kullandığınız Mod:[1257AD]
Zorluk Seviyesi:[%110 veya %90]
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:[ Memlükler,İlhanlılar]
Ordunuzun Sayısı:[Yaklaşık 300]
Düşmanınızın Sayısı:[Yaklaşık 400]
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:[Ok Yağmuru]
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:[ Haçlıların zayıflaması,2 gün sonra bütün lordlarını kendi tarafıma çekmem.]

Okçuları saf yapıp ateşe hazır hale getiriyorsunuz.Daha sonra Süvariler ve Atlı Okçuları takip etmesini söyleyip düşmana yürüyorsunuz.Belli bir mesafeden sonra Atlı Okçuları(Siz de duruyorsunuz) durdurup,Süvarilere hücum diyorsunuz,süvariler düşmanın tam önünde iken Süvarilere çekil emri veriyorsunuz.Daha sonra Atlı Okçular ile beraber(sizi takip ettikleri için) hem okçuların yanına gidiyor hem de arada bir arkaya dönüp düşmanı vuruyorsunuz.Belli bir mesafeden sonra Atlı Okçulara ateşi kes emri veriyorsunuz.Ve okçuların arkasına geçip ok yağmurunu izliyorsunuz :cool:

Karakterin Adı:Kaiser Konrad II
Kiminle Savaştınz:Belir Noyan
Arazi:Narra yakınları
Kullandığınız Mod:1812-1815 Napoleonic
Zorluk Seviyesi:%98
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:İngiliz,Prusyalı
Ordunuzun Sayısı:101
Düşmanınızın Sayısı:158
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Hussar Taktiği
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Belir Noyan'nın işi bitince Narra'ya sefer düzenleyip aldım.

50 tane tüfekçiyi on adım ileri gönderdim.Düşman atlılarını baya zarar verdiler.Piyadeleride 10 adım ileri gönderdim.Süvarilerin İşini btirdiler. :mrgreen:
40 tane hussar subayıyla vur kaç taktiği yaptım(40 tane hussar subayı ile 65 tüfekçiyi öldürdüm)Geriye kalanlar kaçtı. :cool:

Karakterin Adı: Boran
Kiminle Savaştınız: Kral Ragnar
Arazi:Bozkır
Savaş Türü: Meydan Muharabesi
Kullandığınız Mod: Ottoman Scenario
Zorluk Seviyesi: %97
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Osmanlı- Kergit
Ordunuzun Sayısı:120-140
Düşmanınızın Sayısı:240-300
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Mızrak Çukuru
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Ragnar'ın Fetih Planını Bozarak Namımı Yükselttim.

Nordlarla Hiç Bir Sorunumuz Yokken Nord Krallığı Devlet-İ Aliyye-İ Osmaniye'ye Savaş Açtı Ve Fetihlere Başladı.
Kral Ragnar'ın Fetihi Bizim Tarafımıza Doğru  Çıkmıştı . Ben Ozamanlar Osmanlı Derebeyiydim. Ve Ragnardan Sayıca Az Olduğum İçin
Kaleye Kaçmaya Çalışıyordum Ama Yolda Yakaladı Beni Ve Savaş Başladı Bende Planı Yapıp Savaşa Başladım.
İlk Önce Mızrak Olan Askerleri Öne Dizdim Onların Önüne Okçuları Dizdim Ve Süvarilerde Beni Takip Etmesini İstedim.
Süvarilerle Birlikte Hızlıca Düşmana Doğru Gittik Orda Baya Kişiyi Öldürdük Süvarilerin Orda Hücüm Etmesini Devam Ettirdim Ben Geri Çekildim
Süvariler Orda Biraz Daha Adam Öldürerek Geri Çekilmesini Ve Düşmanımı Tuzağa Düşürmesini İstedim Ve Başarılı Oldum Düşmanım Tuzagıma
Gelene Kadar Okçulara Ateş Emri Verdim Ve Düşmanları Baya Öldürdüler Çok Az Düşman Kaldı. Düşman Tam Dibimize Geldiğinde Okçuları Hemen Geri Çektim  Mızraklı Askerlerim  Geri Kalan Hepsini Öldürdü Ve Böylece Zorlu Bi Savaşı Atlattım .

Back
Top Bottom