Garip bir soru

Users who are viewing this thread

Adamın biri bakkala gelir ve bakkalcıya 100TL uzatarak 1 paket sigara ister. Bakkalcı da bozuk para olmadığı için çırağını karşı pastaneye 100TL yi vererek yollar. Çırak elinde bozuk paralarla bakkala gelir ve paraları bakkalcıya verir. Bakkalcı da müşteriye sigarasını ve para üstü olarak da 95TL verir. Müşteri gider. Bir süre sonra pastaneci bakkala gelir ve elindeki 100TL yi göstererek sahte olduğunu söyler ve bakkaldan 100TL'sini alır.

SORU: Bakkalın zararı ne kadardır?

Albert112 said:
Arkenhes said:
Bakkalın zararı yok, olan pastaneciye olmuş.

Pastaneciye sonradan 100 tl daha ödüyor bakkal.

Pastaneci zararını kapattı hakkı olanı geri aldı. Onu işlemlerden çıkarıyorum. Ortada mağdurumuz ve sahtekarımız var. Sahtekarımızın kazancı neymiş bakalım: 95 tl + sigara parası
Bu durumda mağdurumuzun kaybettiği (zararı) nedir:
95 tl + sigara parası

Arkenhes said:
Albert112 said:
Arkenhes said:

Pastaneci zararını kapattı hakkı olanını geri aldı. Onu işlemlerden çıkarıyorum. Ortada mağdurumuz ve sahtekarımız var. Sahtekarımızın kazancı neymiş bakalım: 95 tl + sigara parası
95 tl + sigara parası

Sahtekarın zararına 1 adet sahte 100 TL'lik banknot yazmayı unutmuşsun.

Madrøx said:
Arkenhes said:
Albert112 said:
Arkenhes said:

Pastaneci zararını kapattı hakkı olanını geri aldı. Onu işlemlerden çıkarıyorum. Ortada mağdurumuz ve sahtekarımız var. Sahtekarımızın kazancı neymiş bakalım: 95 tl + sigara parası
95 tl + sigara parası

Sahtekarın zararına 1 adet sahte 100 TL'lik banknot yazmayı unutmuşsun.

Sahtekarın zararı?

O adamın zararı olmaz ki, sahte paranın ne zararı olacak? 2 lira mürekkep parası mı?

Bakkalcı %4 ile %7 arasında sigaradan zarar etmiştir. Yani 4-.4.70 falan ona sigaranın geliş fiyatı.

Bu durumda Bakkalcının zararı 199 tl ile - 199.70 tl arasında değişmektedir.

Pastaneci soruda sadece yolu uzatmakla kalmamış, belki de sahtekarla anlaşarak 10 dal sigara da kara geçmiştir.

α Soft Aurora said:
O adamın zararı olmaz ki, sahte paranın ne zararı olacak? 2 lira mürekkep parası mı?

Bakkalcı %4 ile %7 arasında sigaradan zarar etmiştir. Yani 4-.4.70 falan ona sigaranın geliş fiyatı.

Bu durumda Bakkalcının zararı 199 tl ile - 199.70 tl arasında değişmektedir.

Pastaneci soruda sadece yolu uzatmakla kalmamış, belki de sahtekarla anlaşarak 10 dal sigara da kara geçmiştir.

99 ile 99.70 e tamamım ama 100’ü nereden ekledin?

α Soft Aurora said:
Pastaneciden gelen para üstü sigara +95 tl.
sigarasını ve para üstü olarak da 95TL verir
Pastaneci geri gelip sahte parayı veriyor ve 100 tl gerçek parayı alıyor.
sahte olduğunu söyler ve bakkaldan 100TL'sini alır.
200tl.

Sahte paranın sahibi bakkala girdi 100 TL'yi verdi. Sahte para pastaneye gitti. Bakkala 100 TL bozuk girdi. 95 TL + 1 paket sigara sahte paranın sahibine gitti. Bakkal sonradan 100 TL pastaneye geri ödedi. Bakkalın bozuğu olsa da aynı mantık olacaktı.

Basit mantık yapayım. Bakkalda 100 kağıt olsun. Müşteri 100 TL sahte parayı verdi. Pastanede bozdurdu parayı 100 kağıt + 100 bozuk oldu. Müşteriye 1 paket sigara ve 95 TL verdi. 105 TL'si kaldı. Pastane gidip parasını geri istedi ve bakkalda 5 TL kaldı.

Ben hala 95 + maliyet diyorum. Tane tane yazmayı deniyorum:

Müşteri bakkalı tokatlar.
Bakkal pastacıyı tokatlar. (istemeden)
Bakkal net 5 lira elde eder.
Sahtekar müşterimiz havadan 95 tl + sigara elde ediyor.
Pastacımız 100 liranın sahte olduğunu fark edip zarar ettim diye ağlamaya başlıyor. Sonra ağlamanın faydası olmadığını görüp, gidip 100 lirasını geri alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken pastacı zaten KENDİ VERDİĞİ 100 LİRAYI GERİ ALIYOR (veya onun gibi bir şey). O yüzden bunu işlemlere bakkalın zararı olarak katamayız. Bu durumda bakkalın zararı 95 tl + sigara maliyeti oluyor.

Ben de 200₺ zararda buldum bakkalı.

Soft Aurora bakkala gider, 100₺ verir, bakkal çırağını Wuuthrad'a gönderir. Wuuthrad 100₺ alır ve bozuk halinde 100₺'yi çırağa verir.

Wuuthrad 100 lira zarara girdi şu an, çırağın getirdiği para sahte çünkü.

Bakkal, Soft Aurora'ya 95₺+sigara verir.

Bakkal 5₺ kara girdi.

Wuuthrad bakkala gelir ve der ki, çırağın getirdiği 100₺ sahte, paramı geri ver. Bakkal çıkarıp Wuuthrad'a 100₺ verir.

Bakkal 100₺ zarara girdi. Soft Aurora'ya verdiği 95₺ ve sigaradan ötürü 100₺ daha zararda. Bakkal 200₺ zararda olur?

Back
Top Bottom