"Assertion Failed!" Hatası

Users who are viewing this thread

irgat

Recruit
Merhaba,
Forum içinde arama yaptım, Türkçe kısımda rastlayamadım. Ve fakat İngilizce kısımda aynı sorunu yaşayanların olduğunu gördüm. Çözüm bulamadığım için sizinle paylaşmak istedim.

Meseleyi şöyle özetleyebilirim; savaştan çıktıktan sonra herhangi bir köy, kale veya şehire giriş yapmak istediğimde aşagıdaki gibi bir hatayla karşılaşıyorum.

Assertion Failed!

Program: C:\Program Files\Mount&Blade\mount&blade.exe
File: e:\develop\mb\program\src\meta_mission.h
Line 2147
Expression: p.stacks[i_member].wounded_number<=p.stack[i_member].number

Oyunu, "kendiliğinden kayıt" seçeneğiyle oynamaya başladım. Dolayısıyla her aşama başlangıcında ve sonunda kayıt yapıyor. Belki de bir mekana girerken kayıt yapmak istediği anda bir zorlanma olduğu için hata veriyordur ama en nihayetinde tahmin tabii.

Bilgisayarımın niteliklerini de belirtiyorum:
  • Windows Vista işletim sistemi
  • AMD Athlon 64 işlemci 3500 2,22 Ghz
  • 1024 Mb ram
  • Asus EN8600 GT Silent ekran kartı 256 Mb

Belirtmeden geçemedim, oyunu bir arkadaşımın vesilesiyle tanıdım. İllet gibi sardı. İşe geç kalmalar, dur şu görevi de bitireyim öyle yatarım, dur şu köyü de yağmalıyayım derken kaleler, şehirler sahibi koca orduların komutanı olduk çıktık. Müptelası olunca, haliyle eşe dosta pazarlamalar, gazlamalar müstehak, hatta ziyadesiyle vazife oluyor insana. Oyunu yazan ve emeği geçenlerin ellerinden saygıyla öpüyorum. Desteğimizi oyunun lisansını alarak gösterebiliyoruz ancak. Fırsat bulmuşken memnuniyetimizi de dile getirmiş olduk. Can alıcı aksaklıkları da olağan karşılıyoruz artık beta sürüm olması vesilesiyle. Elinize zihninize sağlık. Teşekkür ederim.

Saygılarımla, Haşim Karaman

Hoşgeldin irgat,

Bahsettiğin hata forumda birkaç kez dile getirildi ancak kesin bir çözüm geliştiren yok (ileriki versiyonlarda çözülmesini bekliyorum ben de). Şu ana kadar anlaşılan bu hatanın bozuk bir save dosyasından kaynaklandığı, yani sıfırdan açılan her oyunda bu hatanın çıkmadığı.

Bu hata ortaya çıktığında sanırım "yoksay" (ignore) seçeneğinin de olduğu bir pencere içinde kullanıcıya bildiriliyor, bu seçeneği denedin mi? Bu da oyunun çökmesine yol açabilir ancak bir ihtimal devam da edebilirsin.

Sana tavsiyem yeni bir karakterle başlayıp aynı hatanın ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol et, bu daha iyi fikir verecektir.

İlginiz için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz ekran belirince "yoksay" tercihini seçmemiştim hiç, deneyip sonucu bildiririm mutlaka. Daha önce yeni karakter oluşturup denedim, o karakterde sorunsuz çalıştı. Muhtemelen sizin de bahsettiğiniz gibi kayıtla ilgili bir sorun gibi görünüyor. Artık en kötü ihtimal, bu seçeneği kabullenerek yeni karakter açıp eski karakteri üzerine ithal etmek gibi görünüyor. Bu arada oyunda farklı kaydet seçeneği yok. Umarım sornaki ve/veya tam sürümde bunu da görürüz.
Tekrar teşekkür ederim.

bendede aynı sorun oldu ama yoksaya basınca oyun kaldığı yerden devam etti gerçi aynı hata 3-4 kere daha verdi bu nedenle ama yoksaya tıklayınca herhangi bir sorun yaşamadım oyundada sorun olmadı

irgat said:
İlginiz için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz ekran belirince "yoksay" tercihini seçmemiştim hiç, deneyip sonucu bildiririm mutlaka. Daha önce yeni karakter oluşturup denedim, o karakterde sorunsuz çalıştı. Muhtemelen sizin de bahsettiğiniz gibi kayıtla ilgili bir sorun gibi görünüyor. Artık en kötü ihtimal, bu seçeneği kabullenerek yeni karakter açıp eski karakteri üzerine ithal etmek gibi görünüyor. Bu arada oyunda farklı kaydet seçeneği yok. Umarım sornaki ve/veya tam sürümde bunu da görürüz.
Tekrar teşekkür ederim.

Aslında oyunda farklı kaydet seçeneği var :smile: Otomatik kayıt seçeneğiyle oynadığın için bundan yararlanamıyorsun.

Tam olarak aynı hata mı bilmiyorum ama bende daha önce Türkçe oynadığım bir modu İngilizce devam etmek istediğimde benzer bir hata çıkmıştı. Mesela Türkçe oynarken Orman Haydutları diye kaydedilen isim İngilizce'de "Forest Bandits" olması gerektiği için oluyor galiba."Yoksay" a tıklayınca oyuna devam ediyordu. İsimlerde İngilizce'ye dönüşüyordu.

Evet haklısınız. Yazınızdan sonra denedim de, belirttiğiniz gibi "farklı kaydet" seçeneği oyun biçimine bağlı olarak etkinleşiyormuş.

Hatayla ilgili olarak bahsettiğiniz yöntemi - "yoksay" seçeneğini tıklamak - denedim ve oyuna geri döndüm. Mesele, o an kayıt yapılamamasıyla ilgiliymiş. Oyuna devam ettikten sonra tekrar sorun yaşamadım. Ve sorunsuz şekilde kendiliğinden kaydetmeye devam ediyor.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

arkadaşlar banada aynı hatayı veriyor ne yapmam gerek knight online . exe fln diyor exe yi mi degiştirmem  lazım acaba saygılarımla hakan...

Back
Top Bottom