Paul is Dead ? | Paul Ölü Mü ? ( Paul McCartney )

Users who are viewing this thread

sezgin_perk

Grandmaster Knight
Paul McCartney'in ölüp ölmediğini gündeme getiren ilk haber Eylül 1969'da bir üniversite dergisinde yayınlanır ama asıl gürültü bir ay sonra, adının "Tom" olduğunu söyleyen bir dinleyici Detroit'teki bir radyoyu aradığında kopar. Tom'a göre Paul ölmüştür ve kanıtı da vardır. Tom, DJ'den Revolution 9'ı tersinden çalmasını salık verir. DJ, dinleyicinin söylediğini yaptığında "Turn me on, dead man" sözlerini duyduğuna inanır. DJ Gibbs, konu üzerine bir saatlik radyo programı yaptıktan hemen sonra artık geri dönüşü olmayan yola girilmiştir. Tüm Beatles hayranları ve komplo teorisi meraklıları, şarkı sözlerinden, albüm kapaklarından, magazin fotoğraflarından, konserlerden ve dahi şarkılardan yola çıkarak yüzlerce ipucu ve kanıt üretir.

İddiaya göre Paul McCartney, bir albüm çalışması sırasında gruptaki arkadaşlarıyla kötü bir şekilde tartışır ve fırtına gibi stüdyodan çıkar. Tarih 9 Kasım 1966'dır. "She's leaving home" şarkısındaki sözlere göre çarşamba sabahı saat 5'tir, "A day in life" şarkısındaki sözlere göre trafik ışıklarının değiştiğini farketmemiştir, "Revolution 9" şarkısındaki araba çarpışması seslerine göre trafik ışığına çarpmıştır, sonuçta "Lady Madonna" şarkısına göre ölümü basından saklanmıştır. Daha önce Paul McCartney'e benzeyenler arasında yapılan bir yarışmada birinci gelen William Shears Campbell, küçük estetik müdahalelerle gruptaki yerini alır. Bahsedilen dönemde grubun düşüşe geçtiği ve grup üyelerinin neredeyse birbirlerini yemek üzere olduğu da iddialar arasında.

butcher.jpg

Parçalanmış bebekler ve çiğ et parçalarıyla kasap kılığındaki üyeler kameraya bakmaktadır. Paul'ün iki omuzunda başları olmayan iki bebek vardır ve George Paul'ün arkasında bir bebek kafası tutmaktadır. Dahası, bir dizi diş Paul'ün kolunda durmaktadır. Çıkarım: Paul, araba kazasında neredeyse parçalanmış, kafası kopmuş, dişleri dökülmüştür. Sonuç yapımcı kapaktan rahatsız olarak albümleri hemen toplatır.

beatlp15.jpg

Yesterday and Today albümü, kasap faciasından sonra yeni kapağıyla çıkar. Ama bu sefer de Paul bir sandığın içinde oturmaktadır. Bir tabutuda andırmıyor mu sizcede ?

Sıkı durun, bu daha başlangıç. Asıl önemli ipuçları 1967'de yayınlanan Beatles albümü Sgt. Pepper'ın kapağındadır.

sgt_pepper.jpg

Albüm kapağında Beatles üyelerini iki şekilde görürüz: Sol tarafta, siyahlar içinde yas tutarken ve albümün orta yerinde renkli kıyafetlerle Harika Dörtlü olarak. Sadece Paul bütün gövdesiyle kameraya dönüktür ve sanki arkadaşlarının desteğiyle ayakta durmaktadır. Üstelik göçüp gitmiş bir kalabalığın ortasındadırlar. Paul'ün başının üzerinde açık bir avuç durmaktadır; bu hareket, rahiplerin cenaze töreninde gömme öncesi yaptığı bir kutsama hareketidir.

Beatles yazısının altında sarı çiçeklerden oluşan bir gitar vardır ama dört tel olması gerekirken sadece üç teli vardır. Üstelik farklı bir açıdan bakıldığında P harfini hatırlatır. Hatta iyice bakanların "PAUL?" yazısını gördüğü rivayet edilir.

Grubun önündeki davul en önemli ipuçlarından birini saklamaktadır. Orijinalinde LONELY HEARTS yazısı gördüğümüz halde, cümlenin tam ortasından bir ayna tutulduğunda IONEIX HE | DIE yazısı görünür. Tercümesi: 11/9 O ÖLDÜ! Şaka gibi değil mi?

Albüm kapağının sağ tarafında kara cübbe içinde oturan birinin kucağında bir bebek vardır. Bebeğin sol bacağında içi kırmızıya boyanmış minik bir araba, sağ tarafındaysa kırmızı lekeli bir sürücü eldiveni vardır. Üstelik bebeğin kazağında WELCOME THE ROLLING STONES yazmaktadır ki o dönemlerde Beatles'ın en büyük rakibi Rolling Stones grubudur. Tüyleriniz diken diken olmaya başladı mı?

Albüm kapağı o kadar kalabalıktır ki her milimetre karesinde bir sürü ipucu olduğu varsayılır; çiçeklerin üzerinden aşağı yuvarlanan yanan bir araba, George'un üçgen şapkası, felaket tanrısı Shiva'nın kollarının işaret ettiği yerler vs. Sgt. Pepper albümünde şarkı sözlerinde de bir sürü ipucu bulunur ama başım ağrıdığı için onlara girmeyeceğim. Albümden son bir ipucu aşağıda...

sgt_pepper_back.jpg

Grubun tüm üyeleri kameraya bakarken Paul'ün sırtı dönüktür. Üstelik Paul'ün sırtında Within You, Whitout You şarkısının sözleri vardır. Creeps!

BlackCarnation.jpg

Aynı kitapçığın 23. sayfası; grubun diğer üyelerinde kırmızı gül varken Paul'ün yakasında siyah gül var.

Revolution 9 şarkısının tersten çalınışı daha da tüyler ürpertici...

http://www.youtube.com/watch?v=PG0wksBzKSc&feature=player_embedded

Bir de Abbey Road albüm kapağına bakalım...

Beatles_-_Abbey_Road.jpg

Sıralayalım: Paul yalın ayak, diğerleri değil. Paul solak olduğu halde sağ elinde "tabut çivisi" olarak anılan sigara var. Soldaki beyaz vosvosun plakasında 28IF okunuyor; yaşasaydı 28 yaşında olacaktı anlamında. John beyazlar içinde rahibi, George siyahlar içinde cenaze evini, Ringo ise rahat kıyafetiyle mezar kazıcısını andırmaktadır. Albümün Avusturalya'daki ilk baskısında ise başka bir tuhaflık vardır: George ile John'un arasında kalan yolda kırmızı kan lekeleri görülmektedir.

Birde bazı şarkıları geriye doğru sardığımızda gerçekten ürpertici şeyler ortaya çıkıyor :

http://www.youtube.com/watch?v=iBLm_LaiscQ

Tabii bunlar komplo teorisinin ipuçlarından sadece birkaçı. 1967'den sonra Paul'ün boyunun uzamış olması, saçlarını daha önce soldan ayırırken 1967 itibariyle sağdan ayırmaya başlaması, bir konser sırasında üyelerden birinin Paul'e başka bir isimle seslenmesi, sesindeki değişiklikler, solak olduğu halde gitarını sağ elle çalması gibi sesli ve görüntülü saptanmış birçok kanıta rastlanabiliyor.

Daha fazla kanıt için :

http://homepages.tesco.net/harbfamily/opd/index.html

Sonuç olarak: Komplo teorisinin iddia ettiği üzere Paul 1966 yılında bir trafik kazasında ölmüş, bu yüzden geride kalan grup üyeleri onu albümlerde bir şekilde yaşatmak istemiş olabilir. Ya da gruba ilgi azaldığında, yapım şirketi söylentinin üzerine atlamış ve ticari anlamda kullanmış olabilir. Bu kadar tesadüfün bir araya geldiğine bakılırsa, bu iki seçenek dışında farklı bir açıklama geliştirmek pek de mümkün değil.

Ne olursa olsun, Paul McCartney ile ilgili komplo teorisi bana göre pop tarihinin en kapsamlı teorilerinden birisi ve oldukça kafa karıştırıcı . Ve de ürkütücü . Bunların tesadüf olması imkansız .Paul öldü ve yerine başka biri geçti yada bu popülerite arttırmak için bir taktikti . Sizinde yorumlarınızı bekliyorum . Yazının büyük bir bölümü alıntıdır .

Edit : Bu sayfada boy ve saç iddialarının resimli kanıtı var :

http://homepages.tesco.net/harbfamily/opd/other.html

O zaman bilmelisin ki bu kadar kanıt ( daha onlarca-yüzlerce var ) tesadüf olamaz . Bence Paul'un ölme ihtimali biraz düşük kalıyor diğer ihtimallere göre . Ya gündemde kalmak için yaratılmış bir gizem havası yada bu adamlar "ulen şunlarla bi t.şak geçelim " demişler .

Hayır ölmedi ölmedi hayır hayır...
Belki de sadece ölmesini istemediğim için böyle diyorum? Bilmiyorum, ama bence bu kadar şey ayarlanmış olamaz, tesadüftür de demiyorum, ama yaparken mistik bir hava vermeye çalışmışlardır, Paul öldü havası değil.

bogurtlen said:
Hayır ölmedi ölmedi hayır hayır...
Belki de sadece ölmesini istemediğim için böyle diyorum? Bilmiyorum, ama bence bu kadar şey ayarlanmış olamaz, tesadüftür de demiyorum, ama yaparken mistik bir hava vermeye çalışmışlardır, Paul öldü havası değil.

Bence başarılı bile olmuşlar . Bazı şarkılarını tersten dinleyince gerçekten büyülü sözleri duyuyoruz . Çok zekice kurgulanmış şeyler . Üstte verdiğim videolarda var . Çoğu söz çok net anlaşılıyor .

Bu sayfada boy ve saç iddialarının resimli kanıtı var :

http://homepages.tesco.net/harbfamily/opd/other.html

bogurtlen said:
Ben o şarkıları geri sarma şeyine pek sıcak bakmıyorum.

Ama inkar da edilemez birşey . Ben yıllardır The Beatles dinlerim . Bu konuyu hep gördüm ama hiç tıklama gereği bile duymadım . Ancak dün merakımdan girdim 2 gündür araştırıyorum . Gerçi şimdi ringo çıkıpta o gerçek paul değil , paul öldü dese ne değişecek . Şimdiki paulda kabulumuzdur . Sadece bu kadar zekice yapılmış kurgulara, yaratılan mistik havaya hayran kaldım ben .

Evet, şoke oldum:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_backmasked_messages
İyi bari, en azından Rammstein yapmamış öyle şeyler :grin:
Ben 1-2 aydır o konuya çok baktım, ama hiç bu kadar detaylı değil.

bogurtlen said:
Evet, şoke oldum:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_backmasked_messages
İyi bari, en azından Rammstein yapmamış öyle şeyler :grin:
Ben 1-2 aydır o konuya çok baktım, ama hiç bu kadar detaylı değil.

Türkçe kaynak bulmak çok zor . Benim gibi ingilizcen çok kıtsa malesef ancak bu kadar anlayabiliyorsun . Bu gerçek değilse bile duyduğum en iyi kurgulanmış şehir efsanesi diyebilirim .

Çizgi dizilere bile konu olmuştur :

paulisdeadbatman-e1273723014822.jpg

paul-is-dead-batman.jpg

4600827633_37b0c4a9bd.jpg

beatles_simpsons4.jpg

Şarkıların geri geri sarılmış videolarını izlerken insan farklı bir psikolojiye bürünüyor . Ne bileyim adamlar tersten " Paul is dead . I miss " filan diyorlar bir yerden geri sarma efectleri , john lennon'ın ne dediğinin anlaşılmadığı yerleri tersten dinleyince anlamlı bulmak ve benzeri şeyler ürkütüyor insanı bu yaşta . I Doser'cı arkadaşlara öneririm  :lol: .

Paul gibi bir şarkıcı zaten yokken.Bir de onun tıpa tıp aynısını bulmuşlar diyorsun? (Bende biliyorum araştırdım olayı ve benim için en basit açıklaması budur)

Kerkuklu said:
Paul gibi bir şarkıcı zaten yokken.Bir de onun tıpa tıp aynısını bulmuşlar diyorsun? (Bende biliyorum araştırdım olayı ve benim için en basit açıklaması budur)

Paul'un sözde kaza yaptığı sene 1967 . 1967'den öncede paul vardı . Ama bir senede bütün özellikleri değişti . Sesi , boyu , gitarı , kullandığı eli , saçı ... Birde 1967'den sonra çıkan albümlerde böyle ipuçları var . Önceki albumler ve şarkılar gayet normal .

Kararsiz_Atom said:
Kerkuklu said:

Paul'un sözde kaza yaptığı sene 1967 . 1967'den öncede paul vardı . Ama bir senede bütün özellikleri değişti . Sesi , boyu , gitarı , kullandığı eli , saçı ... Birde 1967'den sonra çıkan albümlerde böyle ipuçları var . Önceki albumler ve şarkılar gayet normal .
Paul hep gitarı sol eliyle çalmıştır.

Kerkuklu said:
Kararsiz_Atom said:
Kerkuklu said:

Paul hep gitarı sol eliyle çalmıştır.
al
guitar1.gif

Bugün müzik hocasıyla konuştum bunu, ölmediğini, öldürüldüğünü söyledi, ama cümlesini bitirince John Lennon'dan bahsettiğini, Paul McCartney ile karıştırdığını farkettim.  :lol:

Back
Top Bottom