Yoldaşlar(öneri)

Users who are viewing this thread

Valtoin

Grandmaster Knight
Bu aralar geliştiricilerin sıkça foruma dönüş verdiğini ve incelediğini görüyorum.bu yüzden bir iki şey karalamak istedim belki görürler.

Warband da az ama öz olan belli yoldaşlarımız vardı.her birinin kendine has bir hikayesi ve benliği vardı.birbirleriyle olan fikir anlaşmazlıkları onların gerçek birer karakter olduğu izlenimini veriyordu(sesleri bile olmamasına rağmen).öyle ki kaç yıl geçmesine rağmen isimleri hala aklımızda.şimdi ise yoldaşların başına bir ''bilmem ne'' koyulmuş,karakterden yoksun,içi boş,sayıca çok ama işlevsiz bir hale getirilmiş.aşağıda yazdıklarımla belki biraz işlev ve önem kazandırılabilirler.çok belli olmasa da bence yoldaşlar bu oyunu keyifli kılan en önemli etkenlerden biri.

-her bir yoldaşımız günü geldiğinde evlenmeli,çocuk yapmalı,çocuklarını eğitmeli ve bir aile kurmalı.büyüyen çocuklarda ileride klanımızı güçlendirmeli,klanımız köklü bir hale gelerek ileride bir kraliyete dönüşmeli.

-yoldaşlarımızla evlenebilelim.(ymıra'nın babaannesiyle karşılaşabiliriz,warband da onunla evlenemedik bari burada kavuşalım :grin:)

-yoldaşlarımızın evliliklerine tamamen biz karar verelim.istersek siyasi hamlelerimizde kullanalım,istersek sevdiğiyle evlendirelim,hiçbirini istemiyorsak evlenmesine izin vermeyelim,kingsguard misali hayatını bize adasın.

-yoldaşları kendi aralarında evlendirebiliriz.

-yoldaşlarımızı lord veya leydi yapabilelim.

-işletmelerimizin başına yoldaşlarımızı koyabilelim.

krallığımızda çeşitli görevlere yoldaşlarımızı atayabilelim;

-ticaretten anlayan bir yoldaşı maliyeci
-idarecilik vasfı olan bir yoldaşı maraşel
-savaş yeteneği olan bir yoldaşı ordu komutanı
-ikna kabiliyeti yüksek bir yoldaşı ulak
-şifacılığı iyi olan bir yoldaşı doktor (jeremus is coming)

bunun gibi birçok şey yapılabilir.buarada şuan olduğu gibi menülerden ibaret şekilde klan görevi falan değil,gerçekten o görevde olduğunu hissettirecek detayları olmalı.

-eğer istersek yoldaşlarımız bizimle her yere gelsin.bu oyunda kısmen var olsa da yeterli değil.adı üstünde yoldaş,ben kale salonunda gezerken bile yanımda olmalılar.ama gerçekten var olmalılar.robot gibi gezmeden belli başlı etkileşime girebileceğimiz durumlar olmalı.hangimiz warband da hana girip kavgacı sarhoşun üzerine yoldaşları salmadı :grin:

Çok fazla extreme olaylara girmemeye çalıştım çünkü oyuna bu saatten sonra istesekte fazla detaylı şeyler gelmeyeceğini düşününlerdenim.hali hazırda yoldaşlar ile ilgili oyunda belli başlı şeyler zaten mevcut.umarım en azından üzerine bu tarz yenilikler eklenir.iyi forumlar.

Last edited:
Güzel bir konu olmuş elinize sağlık :smile: !
Dediklerinize özellikle şu açıdan çok katılıyorum. Bannerlord'da yoldaşlarımla manevi bir bağ kuramıyorum; çünkü benim için önemli insanlar değiller. Hatta belki hiç almam bile eğer oyunun başında "klanını kur" görevi olmasa.
Warband'de bu böyle değildi çünkü her yoldaş almadan önce hikayesini anlatıyordu bize. Örneğin Firentis'i almak istemezsek "Git buradan kardeş katili!"
gibisinden bir şey diyerek bir nevi gururunu aşağılıyorduk adamın. "Keşke alsaydım" veya "İyi ki almamışım" diyebiliyoruz.
Aynı şekilde Warband'de her yoldaş belirli özellikleri gelişmiş geliyordu. Örneğin Jeremus'u oyunun başlarında alırdım bu sayede ordum daha çabuk iyileşirdi. Gelişince Artimenner alıp kule inşasının hızını arttırıyordum. Bannerlord'da ise pek bir vasıfları yok. Olmasa da olur yoldaşlar.
Ha diyorlardı ki yoldaşınız ölebilecek. "E ölse banane gider yenisini alırım" diyoruz çünkü aynısını herhangi bir handa bulabileceğim.
Ama Warband'deki gibi olursa ve bir yoldaşım savaş alanında ölürse gerçekten üzülebilirim; onunla bağ kurduğum için yasını tutabilirim bu da Role yapmayı daha eğlenceli hâle getirir. Hatta diyelim esir düştüğü lord idam etti onu; intikam yemini almış gibi o lordun peşine düşüp o lordu öldürmenin zevkine erebilirim (Oyunda :smile: )
Ha yine şimdiki gibi rastgele yoldaşlar olmalı. Ama daha ucuz olmalı mesela.

(ymıra'nın babaannesiyle karşılaşabiliriz,warband da onunla evlenemedik bari burada kavuşalım :grin:)
Hiç beklemediğim anda bunu okuyunca bayağı güldüm :grin:

Bu arada önerilerinin hepsine katılıyorum bunlar gerçekten olması gereken özellikler.

Bannerlord'da yoldaşlarımla manevi bir bağ kuramıyorum; çünkü benim için önemli insanlar değiller.
Bu söze ayrı katılıyorum çünkü gerçekten yoldaşlar sıradan askerler gibi. Warband'deki gibi varlığını oyunda hissettiren yoldaşlar lazım.

Güzel bir konu eline sağlık dostum.Tam sürüm çıktığında bunları geride bırakmazlar diye düşünüyorum çünkü bir önceki seriden eksik ne bileyim ne akla ne mantığa sığıyor.Sonuçta bizden daha iyi biliyorlardır warband'ı warband yapan hangi ayrıntılar olduğunu umarım.Çıktığından beri oynuyorum sorun bana bir tane yoldaş ismi yok aklımda sonra bir modunu buldum isimlerini kendim verdim.Göreceğiz...

Yaşlanmaya bağlı ölme olduğundan dolayı, oyun bizim bunu uzun süre oynayacağımızı düşünerek yapılmış. Her ne kadar mid game ve late game olmasa bile ölmeyi düşünerek sürekli yeni npclerin spawn olması durumu yapılmış. Bundan dolayı kimsenin kendine özel hikayesi Yok, eğer olsun istiyorsanız da hepsi birbirinin aynısı olacak en fazla kaç çeşit yapabilirler ki sonuçta?

Yaşlanmaya bağlı ölme olduğundan dolayı, oyun bizim bunu uzun süre oynayacağımızı düşünerek yapılmış. Her ne kadar mid game ve late game olmasa bile ölmeyi düşünerek sürekli yeni npclerin spawn olması durumu yapılmış. Bundan dolayı kimsenin kendine özel hikayesi Yok, eğer olsun istiyorsanız da hepsi birbirinin aynısı olacak en fazla kaç çeşit yapabilirler ki sonuçta?
Evet haklısın.fakat zaten benim istediğim inanılmaz detaylı bir hikayeye sahip olmaları değil.warbanddaki yoldaşlarımız da inanılmaz detaylı değildi.ama şuan oyundaki yoldaşlar birer isimden ibaret.hana gidip birliğime alırken isimlerine bile bakmıyorum,parayı verip diyaloğu bitiriyorum.yukarıda yazan arkadaşlarımızda bu durumu gayet güzel özetlemiş.buna nasıl bir çözüm bulunabilir bilmiyorum ancak aklıma gelen birşey var.

Oyunda hali hazırda bir nevi yoldaş gibi lakapları olan eşraflar var.acaba bu npc leri de yoldaş olarak kullanamaz mıyız?

Yani zaten halihazırda bir isimleri, küçük bir arkaplan hikayeleri var(benim adım kızılgöz bilmem ne, bana bulaşmak istemezsin vb).
Bunu biraz daha detaylandırsalar al sana miss gibi yoldaş.ayrıca işlevleride fazla.bir şehirde otoritesi ve nüfuzu olan bir eşraf yoldaşımız bize iyi bir asker temini yapabilir,o şehirde ticarete yardımcı olabilir hatta belki haraç almamızı kolaylaştıran bir maşa olarak kullanabiliriz.
Tabi bu olayların oyuna entegresi ne kadar kolaydır,karmaşıklığa sebep olur mu bilemem o kısım geliştiricilerin takdirinde.

Last edited:
Evet haklısın.fakat zaten benim istediğim inanılmaz detaylı bir hikayeye sahip olmaları değil.warbanddaki yoldaşlarımız da inanılmaz detaylı değildi.ama şuan oyundaki yoldaşlar birer isimden ibaret.hana gidip birliğime alırken isimlerine bile bakmıyorum,parayı verip diyaloğu bitiriyorum.yukarıda yazan arkadaşlarımızda bu durumu gayet güzel özetlemiş.buna nasıl bir çözüm bulunabilir bilmiyorum ancak aklıma gelen birşey var.

Oyunda hali hazırda bir nevi yoldaş gibi lakapları olan eşraflar var.acaba bu npc leri de yoldaş olarak kullanamaz mıyız?

Yani zaten halihazırda bir isimleri, küçük bir arkaplan hikayeleri var(benim adım kızılgöz bilmem ne, bana bulaşmak istemezsin vb).
Bunu biraz daha detaylandırsalar al sana miss gibi yoldaş.ayrıca işlevleride fazla.bir şehirde otoritesi ve nüfuzu olan bir eşraf yoldaşımız bize iyi bir asker temini yapabilir,o şehirde ticarete yardımcı olabilir hatta belki haraç almamızı kolaylaştıran bir maşa olarak kullanabiliriz.
Tabi bu olayların oyuna entegresi ne kadar kolaydır,karmaşıklığa sebep olur mu bilemem o kısım geliştiricilerin takdirinde.
Evet bana da mantıklı geldi olabilir.

Yoldaşlar ile alakalı ilişkileri krallık politikalarıyla belirleyerek evlilik , çok evlilik ( kendini ilah ilan etme seçeneği var madem, neden olmasın ) gibi seçenekleri aktif edebiliriz belki de. Paralı askerlik , vassallık basamaklarından sonra , Kırallık ( imparatorlukta diyebiliriz) öncesi ; evlilik (daha kalıcı) , para veya nüfuz yolu vs ile (geçici olabilir) ittifakların kurulacağı küçük devlet kurmak (Klan seviyesine göre yerleşke edinme, birlik oluşturma sınırlamasının yanı sıra dışarıdan lord alamama kısıtlaması ile burada yoldaşlarımızı bolca kullanabiliriz mesela ) gibi bir seçenek olmasından bahsetmiştim.
Her basamak atlandığında oyun içerisinde daha rahat hareket etmemiz sonucunda , en nihayetinde imparatorluğa doğru evrilen bir serüvene dönüşen oyun boyunca , oyunun gidişatına uygun görülen noktalara dağıtılarak bu haklar kazanılabilir.

Last edited:
Back
Top Bottom