Yoldaş Ve Klan Rolleri Rehberi!!!

Users who are viewing this thread

Selamlar, oyunda zaman geçirdikçe başta hunharca önümüze gelen her yoldaşı aldığımız alışkanlık yerini dikkatlice seçerek alınan bir alışkanlığa bırakıyor. Yoldaşlarımızın sahip olduğu yetenekler oyun içinde gidişatımızı bir hayli etkiliyor bu yüzden bende bundan dolayı yararlı bir rehber yapmaya karar verdim umarım beğenirsiniz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1- Klan görev atamaları
Klan bölümünde sahip olduğumuz yoldaşlara atanması gereken belli başlı görevler mevcut bunlar: Levazım Subayı, Cerrah, Mühendis, İzci.
Levazım Subayı:
Partinizin ne kadar büyük olabileceği ve hepimizin bildiği gibi boyutun önemi ile doğrudan ilgilidir.
Yüksek bir yöneticilik becerisine sahip bir arkadaşınıza vermelisiniz.
Cerrah: Yüksek tıp becerisine sahip bir arkadaştan yararlanır. Daha iyi bir cerrah, birliklerinizin yaralanması durumunda daha yüksek bir hayatta kalma şansına ve daha hızlı iyileşme oranına sahip olduğu anlamına gelir.
Mühendis: Kuşatmaların ve kuşatmalarda kullanılacak silahların daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Bundan dolayı Mühendislik becerisi yüksek olan yoldaşa verilmeli.
İzci: En önemli özelliklerden biri olan görüş mesafesini arttırır özellikle geceleri için çok etkilidir. Belirli sığınakların keşiflerini kolaylaştırır artı olarak haritadaki hızınıza da ek bonuslar sağlar.
Klana alabildiğiniz yoldaş sayısı klan seviyesiyle doğru orantılıdır. Klan seviyesi ise oyun içi ünvan puanımıza bağlıdır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2- En iyi yoldaşlar

Cerrah:

ZGJb3l.jpg
eakuay.jpg

2 yoldaşımıza da baktığımızda hekimliği iyi olanın Dasys olduğunu görüyoruz.
Klan rollerinde cerrahlığı bu arkadaşa atamak daha mantıklı olur.
Özellikle savaş alanında askerlerimiz ölmesi yerine yaralanmasını ve savaştan sonra
yaralılarımızın hızlı iyileşmesini sağlayıp tekrardan ringe geri dönmemize olanak sağlar. :smile:
Mühendis:
Cquczj.jpg
5ZLqKZ.jpg

2 yoldaşa da baktığımızda mühendisliklerin aynı olduğunu görüyoruz fakat Farim'in diğer statları daha iyi olduğundan onu seçmek daha mantıklı olacaktır.
Sadece kuşatma silahlarının hızlarında değil savunma silahlarının yapım hızını da önemli ölçüde etkiliyor. Hatta şehirde veya kalede bulunduğunuz sürece
duvar tamir hızını da arttırdığını bir yerden okumuştum. Bunu şehir veya kale geliştirmelerinden de arttırabiliyoruz.
İzci:
En heyecanlandığım yer burası açıkcası. Çünkü savaşlarda sürekli vurkaç yaptığım için düşmanlarının konumunu görmek veya haritadaki hızımı arttırmak
bunun yanında yerleşim yerleri refahını arttırmak için çevredeki sığınakları tespit edip yok etmek için çok önemli bir özellik.
7Msksr.jpg
gu7LXc.jpg
VgH7wo.jpg

Evet kimin en iyisi olduğu belli olmuştur. İzcilik yeteneği özellikle harita kontrolünün inanılmaz arttıracaktır. Düşman ordularının nereden geldiğini artan görüş mesafenizden dolayı bilecek haydut sığınaklarını rahatça tespit edebileceksiniz.
Levazım Subayı:

Aslında bu görevde dikkat etmeniz gereken bir şey var başlangıçta zoraken idarecilik yeteneğiniz belirli bir seviyeden başlayacağı için bu görevi söyleyeceğim yoldaşa atamanız tercih etmeniz gereken bir şey olmalı. Oyunun ilerleyen bölümlerinde idarecilik yeteneğiniz 100ü aştığında artık bu görevi kendinize devredebilirsiniz.
QkeWay.jpg

Gördüğünüz üzere hem ticareti çok iyi hemde idareciliği bu yüzden kesinlikle tercihiniz olmalı.
Artı olarak ordunuzda kullanabileceğiniz taktisyen, savaşçı ve atıcı yoldaşlarıda derlemek istedim. Umarım ilerleyen süreçte klan rollerine daha da
kafa yorup daha fazla rol getirebilirler çünkü gerçekten çok seçenek var bir rolü birden fazla kişiye vermek bile hayal edince çok
güzel duruyor açıkcası.

Savaşçı:
Şahsen benim aklımda 2 seçenek var birisinin çift eli daha güçlü olmasına rağmen diğeri çok dengeli yeteneklere sahip artı olarak taktik yeteneği 100 bunun yanında
atıcılık yetenekleri çeviklik yeteneği bununla birlikte can seviyesi biniciliği de daha iyi tam sizlik yanınızda gezdirebileceğiniz bir bodyguard.
ub40xf.jpg
aeYQzk.jpg

Taktisyen:
Kendisine yukarıda da değindim aslında klanlarda taktisyen diye bir görev bulunmasa da bence ordunuzda taktik yeteneği yüksek birini bulundurmak mutlaka oyunu etkiliyordur. Bununla ilgili tam bir bilgim yok fakat ben genede değinmek istedim.
aeYQzk.jpg

Bu yoldaş gerçekten çok yönlü mutlaka her orduda bulunması gereken birisi kaçırmayın bu adamı büyük hata yaparsınız.
Atıcı:
Geldik son yoldaş grubumuza. Atıcılar'da 3 kişi tespit edebildim özellikle yay, arbalet ve fırlatmalı silah yeteneklerine baktım da denilebilir.
zQHnmh.jpg
6hu24K.jpg
DrPUyH.jpg

3 yoldaşa da baktığımızda ben karar veremedim şahsen atıcılık konusunda Baichar te fatherless ve Nokan'ın Iorenden iyi olduğunu görebiliyoruz fakat bu ikisi arasında kesin bir şey söyleyemem ama karakter yeteneklerinin yanı sıra Kalradya diyarında Baichar the fatherless daha iyi tanınıyor gibi geldi onur her şeyden önemli.:rolleyes:

Eğer sıkıntılı olan bir kısım varsa lütfen belirtin ilk defa böylesine uzun bir konu açtım biraz acemiyim aslında. Sizinde konu hakkında eklemek istediğiniz bir şey varsa da yazarsanız süper olur.

eline sağlık emek harcanmış, güzel olmuş. Tek sıkıntı yoldaş isimleri warbandde olduğu gibi sabit değil random oluyor, tipler vs de öyle :smile: VErdiğin yoldaşlar bende yok mesela ama bu aslında bir sıkıntı sayılmaz. Asıl mevzuyu izah etmişsin zaten. (y)

eline sağlık emek harcanmış, güzel olmuş. Tek sıkıntı yoldaş isimleri warbandde olduğu gibi sabit değil random oluyor, tipler vs de öyle :smile: VErdiğin yoldaşlar bende yok mesela ama bu aslında bir sıkıntı sayılmaz. Asıl mevzuyu izah etmişsin zaten. (y)
Random olma işini bende yeni öğrendim açıkcası :grin: neyse anlatabildiysem bir şeyler sıkıntı değil

Yoldaşların rastgele oluşturulması olayı tartışılmıştı EA'dan önce, savunan da olmuştu eleştiren de. Ben eleştiren tarafdaydım çünkü içleri çok boş olacak diyordum yoldaşların, öyle de oldu. Warband'deki yoldaşları/yoldaş sistemini arıyorsunuz açıkcası (Lezalit-Alayen-Matheld vb.)
İyimser bir tahminim şuanki yoldaşların "placeholder" olarak oyunda olması ve EA süresi boyunca sabit yoldaşların eklenecek olması çünkü yoldaşların ve kısa hikayelerinin seslendirmesi olacak denmişti, herhalde rastgele olmayacaktır bu yoldaşlar (umarım).

Yoldaşların rastgele oluşturulması olayı tartışılmıştı EA'dan önce, savunan da olmuştu eleştiren de. Ben eleştiren tarafdaydım çünkü içleri çok boş olacak diyordum yoldaşların, öyle de oldu. Warband'deki yoldaşları/yoldaş sistemini arıyorsunuz açıkcası (Lezalit-Alayen-Matheld vb.)
İyimser bir tahminim şuanki yoldaşların "placeholder" olarak oyunda olması ve EA süresi boyunca sabit yoldaşların eklenecek olması çünkü yoldaşların ve kısa hikayelerinin seslendirmesi olacak denmişti, herhalde rastgele olmayacaktır bu yoldaşlar (umarım).

Buna da katılıyorum, yoldaşlarla pek bir bağ kuramıyorsun (Kendimiz isim verebilsek yoldaşlara bu sorun büyük ölçüde azalacaktır görüşündeyim.). Bir diğer sıkıntı da rastgele oluşan bu yoldaşlar yüzünden yetenekli yoldaş oluşmayabiliyor. Ben hiç mühendis ve ya cerrah görmedim oyunda sadece savaşçılar ve healer olanlar var.

Acaba ticaret yeteneği olan bir yoldaş yok mu. Kervanları ona vermek isterdim.
Var dostum benim savemde 100 ticaret 100 idareciliği olan bir yoldaş var adı Zandine The Spicevendar fakat arkadaşların bahsettiği gibi herkese farklı yoldaş olayını bende yeni öğrendim bu yüzden mutlaka ansiklopediden yoldaşlara teker teker bakın oyuna etkisi çok büyük yoldaşların. Bende o yoldaşı arıyorum bulunca şehrime vali olarak atacağım :grin:

Back
Top Bottom