Yeni ve farklı bir konuyu alan multi sistemi

Users who are viewing this thread

Uzun zamandır foruma girmiyordum. Biraz okuyayım neler olmuş diye dedim sonradan aklımda taslak olarak bir multiplayer modu geldi. Şimdilik ad bulamadığım için Karakter Modu diye bahsedeceğim.
Karakter modunda tıpkı singleplayer gibi bir karakter açıp, kültürünü ve yeteneklerini seçip, sonra oynadığımız sınıflara göre statlarımızın zamanla geliştiği bir multi modu nasıl olur? Örneğin kuşatmada makinaları kuran ve kullanan bir adam olduysak Mühendis yeteneğimiz normalden daha bufflı bir şekilde gelişsin ki bu sayede farklı sınıflar alıp farklı oynanmasın o sınıfın statlarıyla oynansın gibi... Tabi karakteri de her şeyde geliştiremeyelim mesela bazı kültürler bazı sınıflara buff verirken bazılarına debuff versin ya da bir sınıf eğer belli bir eşiğe kadar geliştiyse diğer sınıfların xp kazanımına debuff versin ki oyunda "Özelleşmiş Karakter" olabilelim. Ben bu sayede daha güzel bir içerik çıkmış olacağını düşünüyorum, tabi daha çok geliştirilebilir...
Tabi klasik multi de olsun, fakat bu modda ona alternatif olsun diye düşünüyorum. Sizce böyle bir mod eğlenceli olur mu yoksa tam tersi bir şekilde mi düşünüyorsunuz?

Ustalık sistemi, yetenekler ve birim bazlı ekipman açılımı üzerine ufak bir UI hazırladım. Spoiler'a bir göz atın. Sizce de böyle bir sistem... eğlenceyi çok daha fazla erişilebilir kılmaz mıydı?

Not: Daha iyisi elbette tasarlanabilir, fikir vermesi açısından bu şekilde bir şey yaptım.

Oyuna başlamadan önce, uygun sunucularda seçimlerimizin okunup çalışması üzerine şunun gibi bir ustalık seçim ekranında tercihlerimizi seçebiliriz:
b-1CW.jpg

Bu ustalık seçim ekranı içerik açıklamaları:

1Wscx.jpg

0:

Ana katagoriler(hız, dayanıklılık, kudret) bannerlordsih çizimlerle kutucuklarda güzelce gösterilir, çöp adamlar temsilidir..

Üç katagoride toplanan yetenekler.. Bu yetenek katagorileridenden herhangi 2sini seçeceğiz(6 seçim olasılığı).
Seçilen 2 katagori içerisindeki yetenek geliştirmelerinden sadece 1er adet geliştirebiliriz.
Bu birer adet yetenek ilerlemesinden her ikisini en üst seviyeye getiremeyiz, Yalnızca biri.
İki yeteneği de izin verilen son limite kadar doldurmak(1 max + 1diğer yetenek yarım seviye) yetenek geliştirmek ortalama 200 saat sürmeli.
Böylece 3 katagoriden, 2sini seçerek 2 yeteneği yakın oranda geliştirmek veya bu 2 yeteneğin birini tamamen geliştirip diğerini kısmen geliştirmek mümkün olacak.

HIZ katagorisinde; saldırı hızı artışı ve hareket hızı yetenek ilermelerinin kutucukları olabilir.
DAYANIKLILIK katagorisinde; stamina artışı/yenilemesi, can artışı, kalkan dayanım artışı yetenek ilermelerinin kutucukları olabilir.
KUDRET katagorisinde; hasar artışı ve boyut artışı yetenek ilermelerinin kutucukları olabilir.

Hız ve Kudret katagorisini seçen biri, ikinci sayfadan[ilk sayfa 2de katagori seçtirir, ikincisi ilerlenecek yetenekleri, üçüncüsü yetenek kutucularını] hangi yetenekleri ilerletmek istediğini belirler ve seçer. Üçüncü sayfada seçilen iki yeteneğin ilerlemeleri, ister yakın dağılımla ister biri en yüksek olacacak şekilde seçilir. (2, 3 ve 4 nolu sayılar göstergeler bu seçim sayfalarının kısayollarını ifade ediyor)

1:
Ek açıklamalar bölümü. İki katagori seçme ve diğer sayfalarda yapılcaklarla ilgili bilgilendirmeleri içerir.

5:
Birimler kutucuklarda bannerlordish çizimlerle güzelce gösterilir.. Bu birim ekipmanları bölünün birinci sayfasıdır(mavi çizimle numara 6 kısayolu), birim seçimi yapılır ve kaydedilir.
Mavi çizimle numara 7de ilgili birimin HANGİ EKİPMANLARINI açmak istediği oyuncuya seçtilir. Ör Sıhhiye için 6 farklı ekipman olsun diyelim, bunlardan ikisi seçtirilir.
Mavi açıklayıcı çizimle 8 nolu kısayolun gösterdiği 3. sayfada ise, seçilen ekipmanlar ustalıkta puanı kazandıkça açılır, ilerleme kutucuklarını bu ustalık puanları ile aça aça..

9:
Hem yeteneklerin hem de birim ekipmanlarının tercihe göre en üst ustalık puanı ile açılması ortalama 200 saat sürer..
İsteyen istediği an istediği bölümü sıfırlayabilir.

Önemli:
-Ustalık seviyesi atladıkça, her bir seviye başına 3 yetenek puanı, 1 birim puanı kazanılabilir. Böyle iki ayrı harcanacak ustalık puan tipi oluşturulabilir..
-Açılacak ekipmanlar, kendini kullandırabilir yahut sadece üstünde taşıyıp aynı yeteneklerdeki gibi ek takviyeler kazandırabilir. Örneğin nakilcide açılacak uzun merdiven, kırılabilir nitelikte ve öldükçe sürekli 1 adet konabilir, başkalarının da kullanabileceği bir araç olacakken, aşçı eldiveni aşçıya bir tüketilebilir üretme süresini yarı yarıya düşürme şansı verir(diyelim aşçı kazan ekipmanını ustalık sayesinde açıp yerleştirerek diğer oyuncuların buradan faydalanmasını saglıyor, bu kazanda tüketilebilir üretme süresini, aşçı eldiveni yarı yarıya düşürebilir sadece üstünde taşımakla.. Kazan ise üretim ekipmanı diyelim..) Dolayısıyla, bazı ekipmanalar direk kullanılarak fayda saglarken, bazı ekipmanalr ise oyuncunun üstünde taşınarak fayda saglar nitelikte olmalı.
-Ustalık seviyesi, XP miktarı, Oynayış süresi, Ustalık yetenek puanı ve Ustalık birim puanı bir köşeye sıkıştırılabilir, unutmuşum..

EKLEME:

Sıhhiye seçtik diyelim ve birim ekipman ustalıgının ikinci sayfasında; 6 ekipman arasından 2 seçim yapıp açabileceğimiz iki ekipman olsun diyelim. Kişinin "birim puanları" ile bu iki Normal ekipmanı seçip açabilmesi münkün olsun. AMA eger oyuncu LEGENDARY bir ekipman seçecekse, ki HER BİR BİRİMDE 6 seçenekten 1i LEGENDARY ekipman olsundiyelim.. Bu ikinci birim sayfasında, LEGENDARY ekipman seçilirse, ikinci başka bir ekipman açılamasın(puan yetmeyeceğinden), dolayısıyla oyuncu ya 2 NORMAL ekipmanı almak için ustalaşsın ya da bir LEGENDARY birim ekipmanı için.. Güzel bir detay bence, spontane..

@dijiTurk hocamın böyle benzer güzel bir mesajı vardı. Ben multi oynamıyorum ama bahsedilen sistem güzel olabilir. Böyle birşey olsa ben mp yi denerim en azından. Karakter geliştirip yetenek açmalı oyunlar hoşuma gidiyor.

Uzun zamandır foruma girmiyordum. Biraz okuyayım neler olmuş diye dedim sonradan aklımda taslak olarak bir multiplayer modu geldi. Şimdilik ad bulamadığım için Karakter Modu diye bahsedeceğim.
Karakter modunda tıpkı singleplayer gibi bir karakter açıp, kültürünü ve yeteneklerini seçip, sonra oynadığımız sınıflara göre statlarımızın zamanla geliştiği bir multi modu nasıl olur? Örneğin kuşatmada makinaları kuran ve kullanan bir adam olduysak Mühendis yeteneğimiz normalden daha bufflı bir şekilde gelişsin ki bu sayede farklı sınıflar alıp farklı oynanmasın o sınıfın statlarıyla oynansın gibi... Tabi karakteri de her şeyde geliştiremeyelim mesela bazı kültürler bazı sınıflara buff verirken bazılarına debuff versin ya da bir sınıf eğer belli bir eşiğe kadar geliştiyse diğer sınıfların xp kazanımına debuff versin ki oyunda "Özelleşmiş Karakter" olabilelim. Ben bu sayede daha güzel bir içerik çıkmış olacağını düşünüyorum, tabi daha çok geliştirilebilir...
Tabi klasik multi de olsun, fakat bu modda ona alternatif olsun diye düşünüyorum. Sizce böyle bir mod eğlenceli olur mu yoksa tam tersi bir şekilde mi düşünüyorsunuz?
Warband'deki Mercenaries veya CRPG modu değil mi bu hocam :grin: .

Benimkinin mp için özgün oldugunu düşündüğüm bir öneri. Birçok mp oyunda birim seçme veya yetenek geliştirme zaten var. Ve güzelce oluşturulmuş(benim önerimden daha iyi olan bir) yetenekler ve birim ekipmanları da mpye çok şey kadar. Güzel ve gelişen bir kombat sistemi var zaten elimizde. Bunlarla birlikte etraf çok renklenir.

Yalnız bir birim seçtiğimizde o birime ait geliştirilebilir en az 5-6 seçenek olacak ki, kişiselleştirme gelişsin ve yapılabilecekler de artsın. Gönül ister her birimin 8er adet açılabilir; taşınabilir-kullanılabilir-deployable-tüketilebilir vs ekipmanı olsun, misal. [tabi bu 8 seçenekten yalnızca 1-2sini açabilecez)

@Anoraks birim gelişim süreleri farklı yapılabilir ama ortalama 200 saatlik oynayış gerektirmeli. Ve oyuncu isterse bunu sıfırlayıp en bastan herhangi bir birimden tekrar tercihte bulunabilir olmalı. Mühendis 200 saat, tuzakcı 120 saatte max seviyeye gelsin dersem direk, o zaman ekipman sayısı ve işlevliğinde dengesizlikler olabilir. Bu da kazanım adaletini, kişiselleştirmeyi ve eglenceyi olumsuz etkiler diye düşünüyorum. En azından şu anda, kendi önerimden hareketle böyle düşünüyorum.

Senin bahsettiğin aslında M&B Online oluyor.Olmasını isterdim tabi daha sınırsız daha detaylı bir map ilk olurdu herhalde realist ortaçağ online oyun herhalde. @dijiTurk beyimin dediği gibi birde şehirden şehire kendimiz veya grubumuzla gitsek at sürerek ne online olur. :iamamoron:

Last edited:
Knight online gibi bir multiplayer mod vesaire adına ne denilebilirse çok güzel olabilirdi.
Örnek karakter seviyesi silah seviyesi zırh seviyesi tarzı bu şeyler ile oyun çok daha renkli hale gelebilir. Herşeyi yüksek olan kişi imparator olabilir bir ordu komutanı olabilir vesaire ama baya bir özellik demek bu da zor bir iş şuan içim imkansız :smile:

Senin bahsettiğin aslında M&B Online oluyor.Olmasını isterdim tabi daha sınırsız daha detaylı bir map ilk olurdu herhalde realist ortaçağ online oyun herhalde. @dijiTurk beyimin dediği gibi birde şehirden şehire kendimiz veya grubumuzla gitsek at sürerek ne online olur. :iamamoron:
Oh oh keşke olsa da saatlerce oynasak tadından yenmez :grin: Ama olmayacak bir şeye de inanmanın pek bir alemi yok maalesef. Belki 5 10 yıl sonra gelişen teknoloji ile beraber oyunun mp kısmı daha çok rpg öğesi içerir. Özelikle de oyunun tam sürümü çıktığında bir Persistent Kingdoms modu türevi tüm rpgciler için bulunmaz hint kumaşı olur diye düşünüyorum :smile:

Back
Top Bottom