Yeni Tip Koronavirüs (2019-nCoV) Salgını

Users who are viewing this thread

Camthalion

Grandmaster Knight
Çin'in Wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarında ortaya çıktığı düşünülen koronavirüs ailesine ait yeni bir tip virüs. Giderek yayılıyor ve Türkiye'nin komşularının bir çoğuna sıçramış durumda. Zatürre benzeri semptomlar gösterdiği söyleniyor. Tehlikenin boyutunun giderek artmasından dolayı böyle bir tartışma ve bilgilendirme başlığı açıyorum. 2019-nCoV hakkındaki en sın haberleri de paylaşacağım. En son gördüğüme Yunanistan'da da görülmüş: https://tr.sputniknews.com/avrupa/202002261041481717-yunanistanda-ilk-koronavirus-vakasi-goruldu/

Çok ciddi bir salgın ülkemizde şuan yok ama bu gelemeyeceği anlamına gelmez herkes bireysel olarak önlemini almalı ellerinizi sık sık sabunla ve en az 1 dakika sürecek şekilde yıkayın , sık sık su için çünkü virüs ağzınızda ise su ile mideye gidiyor ve midede yok oluyor,elinizi yüzünüze temas ettirmeyin eğer sizde belirtileri varsa (Kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık) en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu sağlık kuruluşuna ulaşma yolunda ise hasta kişi mutlaka ağız ve burnunu bir maskeyle kapatmalıdır.

İstanbul'da ki bazı Otobüs duraklarına ve Metrobüs duraklarına dezenvekte sabun koymuşlar, bugün kullandım.

metrobus-duraklarindaki-dezenfektan-cihazlari-bir-gun-dayandi-697735-5.jpg

İlk korona virüs vakası görüldü.

Toplu taşımalardan uzak kalalım diyeceğim de kendim de öğrenci olduğum için bu bayağı zor gibi. İnsanlar biraz bilinçlense de boş boş otobüste ağzı açık öksürüp hapşurmasa bari hasta olmasa bile. Sonra biz çekmeyelim. Dikkat edin arkadaşlar, umarım direkt atlatırız. Sağlıcakla kalın.

Çin, virüsü baya atlatmış durumda. iyileşen hasta sayısı baya çok ve dünya geneli ölümlerin çoğunluğu da orada gerçekleşmiş durumda. Bizde ise hala vaka sayısı bir. Artmaması dileğiyle.

Vaka sayısı 5'e çıkmış Diğer 4 vaka ilk vakanın çevresinde, gözlem altına alınanlarda çıkmış.

Diğer bir konu ise sahte haberlere itibar etmeyin arkadaşlar. Devletin bu konuda insanlardan bir şey saklayacağına inanmıyorum.

Vaka 18 oldu barlar,gece kulüpleri,pavyonlar kapatıldı lütfen dikkatli olun arkadaşlar dedem Pazertesi umreden döndü daha görüşmedik lütfen herkes 14 gün kuralına uysun eğer kendinde belirtileri görüyorsa maske takıp devletin corona için belirlediği hastanelere gidin ama sakın acile girmeyin ya da 184 nolu numarayı arayın Fahrettin Koca'nın da dediği gibi : virüs önlemlerimizden daha güçlü değil

Virüs kendi hür iradesiyle gezebilen bir varlık değil. Bir taşıyıcıya ihtiyacı var. O yüzden kimsenin mümkün olduğunca evden çıkmaması insanlarla bir metreden yakın temastan kaçınmak virüsün yayılmasını engelleyecek en önemli faktörlerden. Ayrıca kişisel temizliğin de ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmama zaten gerek yok.

Back
Top Bottom