Yaz Lakırtısı

Users who are viewing this thread

insanlar olarak ona da adapte oluruz. soğuğun zorluklarına. ama sıcak harbi çekilmez ya. tarlada çalışan kardeşlerime endurance skillerini fullemelerini tavsiye ediyorum. sıcak hiç çekilmez. indoor ya da klimalı bir yerde bile çalışsan dışarı çıkıyorsun ki illaki. sıcakta insan gevşiyo bi kere. berbat bir his.

bu küresel ısınma falan derken suudlar gibi yazları artık geleneksel/modern geleneksel çöl iklimi kıyafetleri giymek zorunda kalmayız umarım.

meanwhile turks :

doğaya inanıyor ve saygı duyuyor
ağaçları kutsal olarak görüyorlar
güneşi kutsal olarak görüyorlar
ama bunları putlaştırmıyorlar gök tengrinin gönderdiği nimet olarak algılıyorlar
maskülenler ama cinsiyet olarak daha önce pek görülmedik bir şekilde egaliterler
ruhun ölümsüz olduğuna, iyilerin uçmaka (cennete) kötülerin iste cehenneme gideceğine inanırlar ve kimin iyi kimin kötü olduğunu salak bir şekilde dogmayla sınıflandırmazlar
kut anlayışı ile adamın tabiri caizse bir yerine koyar

bayağı bayağı tecavüzcü yağmacı barbar vikingler ve sıcaktan beyni yanmış araplardan daha anlamlı gibi.
dayı sen ne diyon allasen. bu dediklerinin çoğu hakaretamiz bi şekilde haklarında konuştuğun vikinglerde ve araplarda yok mu da türk kültürüne pay çıkarıyon asd

dayı sen ne diyon allasen. bu dediklerinin çoğu hakaretamiz bi şekilde haklarında konuştuğun vikinglerde ve araplarda yok mu da türk kültürüne pay çıkarıyon asd
Hayir yok. Belki bazilarinin benzer yanlari olabilir.
En basitinden kut anlayışına arablardan ya da vikinglerden bir ornek goster yigidim. Adamlarin en buyuk basarisi ingiltereyi yagmalamak.

Last edited:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Succession_to_Muhammad direkt wiki'den atim. zaten oldukça bilinen bişi. bir de alıntılayım şöyle;

"they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed."

cherrypicked özelliklerle bu kültürleri küçümsiceksek söyle de, bu mesajı editleyip verdiğin diğer örnekler konusunda da bikaç yazı bulayım.

Pişman değilim:dead:

Attigin seyin kut anlayisi ile bi alakasi da yok. Ebu bekir in muhammedle kan bagi yok bi kere. Ordan fire veriyorsun. arkadası kendisi.

Tarihide okulda ogrenemedim maalesef tarih hocamiz gelip slayttan bisiler okuyup s olup gidiyordu. Esg halil inalcik okudugum uc bes kitap yaptigim beyin firtinalari ile accik bisiler ogrendik iste.

Onuda okulda sadece turk tarihi okutmuslar saaa demeyin bari :grin: editide aklima geldikce baska seylerde ekliyorum degistirmiyorum mesaji.

Kucumsemekten daha cok kaba olmadan dalga gecmek diyeyim. Kendimde dahil her sey alaya alinabilir ki kendimide yerden yere vuruyorum. South park gibi dizi yapip yapmiyorum ki. kendi halimdeyim zararsiz tamamen.

Yani islaminda conslari oldugu gibi proslarida var. Forumda attigim mesajlarda duruyodur.

Araplari biraz övdüğüm yorumlar var hala.

Last edited:

"yine bozkır türklerinde hükümdarlık anlayışında yetkinin ve gücün tanrı tarafından verildiği (34); hun devleti chanyusünün “benim hükümdar olmam tanrı tarafından kararlaştırıldı” (35), göktürk devleti'nde bilge kağan'ın “tanrı irade ettiği için tahta oturdum, dört yandaki milletleri nizama soktum”, “babam kağan ile anam hatunu tanrı tahta oturttu” ve “tanrı irade ettiği için kut'um olduğu için kağan oldum” gibi sözlerinde (36) görmek mümkündür. "

ulan bak makale atıyorum, direkt olarak eski türklerdeki monarşik idarenin tanrı tarafından kararlaştırıldığı, ilahi bir idarenin bu gücü bahşettiği söyleniliyor. e be herif, islam medeniyetinde ali'nin ve ardıllarının durumu ne? alıntılayacak olursak "they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed." diyor. yani ne demek istiyor? ali ve ali'nin soyundan gelenlere kutsal bir idare tarafından güç veriliyor, idaresi allah tarafından veriliyor diyor. yani neymiş? kut anlayışında da, islam'da da (bazı hiziplerde) tanrı tarafından idarenin lütfu söz konusuymuş.

ha keza ben ne bu tartışmaya başlarken, ne de başladıktan sonra direkt olarak kut anlayışının islam'da ve vikinglerde karşılığı da var demedim; ama idarenin tanrı tarafından liderlere verilmesi çoğu kültürde yaygın olan bir durum. buradaki kavram benzerliğini de anlamazsan uğraşmim boşuna. teşekkürler.

Last edited:

"yine bozkır türklerinde hükümdarlık anlayışında yetkinin ve gücün tanrı tarafından verildiği (34); hun devleti chanyusünün “benim hükümdar olmam tanrı tarafından kararlaştırıldı” (35), göktürk devleti'nde bilge kağan'ın “tanrı irade ettiği için tahta oturdum, dört yandaki milletleri nizama soktum”, “babam kağan ile anam hatunu tanrı tahta oturttu” ve “tanrı irade ettiği için kut'um olduğu için kağan oldum” gibi sözlerinde (36) görmek mümkündür. "

ulan bak makale atıyorum, direkt olarak eski türklerdeki monarşik idarenin tanrı tarafından kararlaştırıldığı, ilahi bir idarenin bu gücü bahşettiği söyleniliyor. e be herif, islam medeniyetinde ali'nin ve ardıllarının durumu ne? alıntılayacak olursak "they primarily see the rulers who followed muhammad as illegitimate, with the only rightful muslim leaders being ali and his lineal descendants, the twelve imams, who are viewed as divinely appointed." diyor. yani ne demek istiyor? ali ve ali'nin soyundan gelenlere kutsal bir idare tarafından güç veriliyor, idaresi allah tarafından veriliyor diyor. yani neymiş? kut anlayışında da, islam'da da (bazı hiziplerde) tanrı tarafından idarenin lütfu söz konusuymuş.

ha keza ben ne bu tartışmaya başlarken, ne de başladıktan sonra direkt olarak kut anlayışının islam'da ve vikinglerde karşılığı da var demedim; ama idarenin tanrı tarafından liderlere verilmesi çoğu kültürde yaygın olan bir durum. buradaki kavram benzerliğini de anlamazsan uğraşmim boşuna. teşekkürler.
Çoğu kültürde yaygın bir durum bu arada. Üç mesaj yukarda "aralarinda benzerlik var zaten" diye demişim boyle triggerlanacagini az cok tahmin ettigimden. kendini bos yere yormuşsun. Farkli bir seyler soylersin sandim.

Dediklerine karsilik olarak Aliyi takip edenler (şiiler, on iki imamcilar) islam ın mainframe kısmı değil. Azınlık bir kismidir. Ve dışlanırlar. Gereksiz yere abartarak ciddiye alip tetiklenmenize gerek yok yani. ayarını tutturun yeter. :smile:

Ha cherrypicked demişsin bir tek onda haklisin. hakketen bazi konularda öyle olmus. ama bunu ben bile kabul ediyorum ki zaten. Alıntaladığınız kısmı birebir Türkçe okuyup anladim. sıkıntınız şu ki benim için anlamsız cimbizla seçtiğiniz bu alıntıladiginiz cümle. Kutsal olarak atanmıştır diyor ama yoneticiler de iki başlılık ve kan baginin devamliligi yok. Mainframe islam dini ise ebu bekrden devam ediyo zaten. Bunlardan degil. Sizin bahsettiginiz "arap kut anlayışı " kağıt üstünde. Turkler gibi icraatte bir sey yapamamış, yapmamış.

Ha bu arada üslubunuza alınmadım. arkadaşa, kimseye ceza vermeyin sakın :grin: Benim için bir sorun yok.

Last edited:
Benim Ağrılı bir arkadaş vardı. Nemin olduğu yerdeki soğuktansa Ağrı’nın soğuğunu (ki -40’ları buluyormuş kışın, haberlerde -20’lerde gösteriyorlar olağanüstü hal ilan edilmesin bölgede diye dedi) tercih ederim derdi. Kuru soğuk insanın dışını, yüzünü, her yerini donduruyor. Fakat İstanbul gibi nemli bölgelerdeki soğuk insanın içini üşütüyor ve daha kötü. Ha, kuru soğuğa birkaç sene içerisinde adapte olursun ama nemli soğuğa asla çare yok köpek gibi titrersin kaç sene yaşarsan yaşa orada.

Aynı şey sıcaklık için de geçerli, kuru sıcak ne kadar çok olursa olsun kolay kolay terlemiyorsun bozkır bölgelerinde özellikle. Nemli sıcağı Allah davul etsin.

Back
Top Bottom