[2020 Konusu - Lütfen Hortlatmayın] Modlama Yardımı

Users who are viewing this thread

Önce biraz kendimden bahsedeyim. Ben, bilgisayar mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisiyim. Modlama konusunda ve C# dilinde fazlasıyla acemiyim. Meraklı olduğumdan, kullandığım bütün modların içeriğini gerek dnSpy, gerek dosya içeriklerine tek tek bakarak inceliyorum. Henüz sadece çok basit düzeyde modlar -Asker ağaçları, Birlik ve şehir özelleştirme vb.- yapabiliyorum. Oyunun oynanışını geliştirecek tonla planım olmasına rağmen bilgi yetersizliğim nedeniyle sürekli tökezliyorum. Zamanla bu sorunu da halledeceğime eminim. Şimdilik forumdaki bilir kişilerin bilgisinden faydalanmayı umuyorum.

Durum şu ki bir mod geliştirmeyi planlıyordum. Mod başlangıçta basit geliyordu fakat bir türlü aradığım dosyayı bulamıyorum. Yapmak istediğim mod; her bir şehir ve kalenin milis üretimine fazladan 15-20 bonus eklemek. Bu sayede her bir yerleşkede 1000 civarı milis olacak ve yapay zeka kolay kolay şehir kuşatamayacak. Nexusmods sitesinden araştırdım ama milis arttıran mod bulamadım.

Neden böyle bir mod yapmak istiyorsun? : Çünkü oyunda yavaş yavaş gelişmeyi seviyorum. Herhangi bir krallığa katılmayıp tek başıma gelişmeye çalışıyorum. Tek başıma klanımı 4 seviye yapıyorum. Bir bakıyorum ki ortada Sturgia, Kuzey İmparatorluğu kalmamış. Diğer krallıkların toprakları da birbirine karışmış. Ortalık rengarenk. Tüm keyfim kaçıyor oynamayı bırakıyorum. Gerekirse kimse yıllar boyunca şehir kale ele geçiremesin. Kalradya nasılsa öyle kalsın istiyorum. Şehir ele geçirmek bu kadar kolay mı olmalı?

Bannerlord Tweaks adlı modda buna benzer bir özellik var. kışlalardaki milis üretimimini seviye 1 için 10, seviye 2 için 12 ve seviye 3 için 14 arttırıyor. Ama seviye 0 için artış olmadığından kışlası olmayan şehirler ve kaleler hemen ele geçiriliyor. Ne yaparsam yapayım bir türlü bulamadım. Modlama bilen kişiler bu tür şeylerin nasıl yapıldığı konusunda beni bilgilendirebilir mi?

İstediğimi elde etmek için iki seçenek görüyorum;
Birinci seçenek: Campaign başlangıcında bütün yerleşkelerin(Şehirler ve kaleler) kışlasını minimum 1 seviye yapabilmek. Bu sayede Bannerlord Tweaks adlı mod istediğime ulaşmamı sağlar.
İkinci seçenek: Her bir yerleşke için standart milis üretimine 15 bonus ekleyecek özel bir mod ki ilk amacım da buydu zaten.

Bu modu biri benim için yaparsa çok sevinirim. Artık yapabileceğime dair pek umudum kalmadı. Bir haftadır oyunu oynamıyorum, bu modu yapabilmek için uğraşıyorum ama sonuç yok. Eğer böyle bir mod var da ben bulamamışsam link atarsanız yine çok sevinirim. Umarım konuyu çok yanlış yerde açmamışımdır. Okuyan herkese teşekkür ederim.

Last edited:
Calculate-Militia-Change-Internal.png

Kırmızıyla işaretlediğim değer kalelerin ve şehirlerin günlük temel olarak kaç milis aldıklarını kontrol ediyor. Bu sayı köyleri etkilemiyor. Ben test amaçlı olarak 15 ile değiştirdim ve işe yaradı. Ancak dnSpy ile düzenlersen her güncellemede bunu tekrar yapman gerekir.

Oyundaki dengeler keşke geliştirilse. Yani krallıkların hemen yok olması çok sinir bozucu ve zevk kaçırıcı, keşke denge yapsalar.

Calculate-Militia-Change-Internal.png

Kırmızıyla işaretlediğim değer kalelerin ve şehirlerin günlük temel olarak kaç milis aldıklarını kontrol ediyor. Bu sayı köyleri etkilemiyor. Ben test amaçlı olarak 15 ile değiştirdim ve işe yaradı. Ancak dnSpy ile düzenlersen her güncellemede bunu tekrar yapman gerekir.
Hocam hakkınızı helal etmezseniz cehennemde sürünürüm. Çok teşekkür ederim. Şu an oyunu bozmadan modlamaya çalışacağım. Modem bozuk olduğu için en iyisi yedekleyip çalışmam. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Edit: Dünden beri oyunu oynuyorum 147 gün geçmiş oyun içi. 1f yazan yeri 21f yaptım. Şu an kalelerde 800, şehirlerde 900-1000 civarı milis oluyor. Birkaç kez kuşatma girişimi gördüm. Ancak ya ordunun bütünlüğü bozulması, ya da savaş kaybından azalan orduya rakip ordunun saldırması sonucu kuşatma girişimleri başarısız oluyor. Kuşatmanın başarılı olabilmesi için kuşatılan yerleşkenin krallığının minimum 2 krallıkla savaş halinde olması gerekiyor. Bunun dışında kuşatmayı yapan sizseniz rakibin tümünü öldürmek yerine morallerini bitirip kaçmalarını sağlayıp kolaylıkla yerleşke ele geçirebiliyoruz. Oyunun sıkıcılığını, zamanla oyundan baymasını engelledim resmen. TaleWorlds de dahil olmak üzere hepinize bunu yapmanızı tavsiye ediyorum. Oyun seviye atladı resmen.

Denemek isteyenlere elimden geldiğince nasıl yapıldığını anlatacağım;
dnSpy uygulamasını buradan indirebilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa özel konuşma başlatın yardımcı olmaya çalışırım.

Öncelikle Steam\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord\bin\Win64_Shipping_Client konumuna gidiyoruz. TaleWorlds.CampaignSystem.dll dosyasını dnSpy uygulamasını kullanarak açıyoruz. Sol tarafta derleyici gezgini penceresi bulunuyor. Bu pencereden TaleWorlds.CampaignSystem (1.0.0.0) sekmesine tıklıyoruz. TaleWorlds.CampaignSystem.dll 'e tıklıyoruz. Sarı renkli sekmeler arasından TaleWorlds.CampaignSystem.SandBox.GameComponents 'e tıklıyoruz. Mavi renkli sekmelerden DefaultSettlementMilitiaModel 'e tıklayınca aradığımız kodlamayı bulmuş oluyoruz.

Karşımıza çıkan kodda 41. satırda explainedNumber.Add(1f, DefaultSettlementMilitiaModel.BaseText, null); yazıyor olması gerekiyor. Bu yazıya sağ tıklayıp "Yöntem Düzenle (C#)..." seçeneğini seçiyoruz. Açılan yeni pencerede 21. satırda aynı satırı bulacağız. 1f yazan yeri 21f yapıyoruz. Derle diyip pencerenin kapanmasını bekliyoruz. Pencere kapandığı zaman dnSpy uygulamasını kapatıyoruz ve kaydedilmesi için Evet butonuna basıyoruz. Sonraki pencerede hiçbir şeyi değiştirmeden Tamam seçeneğine basıyoruz ve geçmiş olsun. Yapması iki dk anlatması yarım saat.

Last edited:
Durum şu ki bir mod geliştirmeyi planlıyordum. Mod başlangıçta basit geliyordu fakat bir türlü aradığım dosyayı bulamıyorum. Yapmak istediğim mod; her bir şehir ve kalenin milis üretimine fazladan 15-20 bonus eklemek. Bu sayede her bir yerleşkede 1000 civarı milis olacak ve yapay zeka kolay kolay şehir kuşatamayacak. Nexusmods sitesinden araştırdım ama milis arttıran mod bulamadım.
Garnizon modu yapıyor zaten bunu şehirler 1400 kişi oluyor.Milisten kısıyor birde adam akıllı askerler oluyor.

mrhaba ben mod yaptım ancak build_moduleye basınca yaptıklarım oyunda gözükmüyor lütfen yardım edin lütfen acemiyimde

konu açtım fakat kimse yazmıyor spamda olmadı
neden kimse yazmıyor
Öncelikle profilinden baktım konuyu yanlış yere açmışsın onu sil oradan anladığım kadarıyla warbandda mod yapmak istiyorsun

konuyu buraya açacaksın

ne yapmak istediğini düzgünce yaz bu arada yardımmmmmmmm gibi konular açma

Back
Top Bottom