Yaratıcı Müslümanları Sevmiyor Mu?

Users who are viewing this thread

Sondakini sormuştum ben de zaten. Bağımlılık yapıcı bir yapısı olduğundan azı da zararlı diyor çoğu İslam alimi alkol için. Buna biranın azı da dahil, ama meyveyi bilemeyeceğim. O kadar alkol alkole bağımlılık yapmaz belki.

Bağımlılık yapması değil sarhoş etmesi temel sorun. Biranın azı sarhoş etmiyor diye helal olmuyor. Meyvenin azı sarhoş etmiyor diye helal mi?

Carrier said:
Sondakini sormuştum ben de zaten. Bağımlılık yapıcı bir yapısı olduğundan azı da zararlı diyor çoğu İslam alimi alkol için. Buna biranın azı da dahil, ama meyveyi bilemeyeceğim. O kadar alkol alkole bağımlılık yapmaz belki.

Ya siz ciddi misiniz sadfasfdsad

Ne var? Boş yapacağına açıklasana bazı şeyleri?

hobeto13 said:
Bağımlılık yapması değil sarhoş etmesi temel sorun. Biranın azı sarhoş etmiyor diye helal olmuyor. Meyvenin azı sarhoş etmiyor diye helal mi?

Ya işte olay biranın azı sarhoş eder mi etmez mi sorusu. Yani, bağımlılık yapabilir diye ileride içkiye bağımlı olunabilir deniyor, ondan her türlü içkinin azı çoğu haramdır deniyor, ama meyvenin içindeki azıcık alkol neyi bağımlı yapacak ta ileride çok alkol alacaksın?

Bak özellikle söylüyorum, içki, alkol değil.

hobeto13 said:
Sarhoşluk veren içkiler hakkında dört âyet gelmiştir. Bunlardan ikisin­de içkinin yanında kumar da zikredilmiştir. Mekke döneminde gelen ilk âyette, iç­kinin dinî hükmüne temas edilmeksizin insanların hurma ile üzüm suyundan hem içki hem de tatlı yiyecek olarak yararlandıklarına dikkat çekilmiş, bu iki meyveyi yaratıp veren Allah'a karşı minnettar olmaları telkin edilmiştir.(Nahl, 16/67)

Me­dine'ye hicret edildikten dört yıl sonra sarhoşluk veren içkilerin bu maksatla kul­lanılması yasaklanmıştır. Bu yasaklama da birden olmamış, önce "sarhoş iken na­maz kılmak" menedilmiş (Nisa, 4/43) sonra "içki ve kumarın bazı faydalan bulun­makla beraber zararının daha büyük olduğu" (Bakara, 2/229) bildirilmiş ve böylece insanlar kesin yasaklamaya hazırlanmış; nihayet

"Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz." (Mâide, 5/90)
buyrularak, içki ve kumar Müslümanlara kesin olarak haram kılınmıştır.

"Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür.” (Bakara 2/219)
"İçki ve kumarın bazı faydaları vardır" ifadesi, "Ve insanlara göre içki ve kumarda bazı faydalar vardır." şeklinde de anlaşılabilir. Bu manaya göre; içkinin sarhoşluk ve keyif veren tarafına, kumarın da eğlence, heyecan yönüne ve kumarhane ve meyhane açıp bunlardan para kazanma cihetine bakıp faydalı bulabilirler. Yani bazı mazeretler göstererek içki ve kumarda bazı faydalar olduğunu iddia ederler. Bu, onların içki içmek ve kumar oynamak için bahane olarak ileri sürdükleri bir fikirdir. Kendilerince onlarda bazı faydalar gördüklerin­den bunu yapmaktadırlar. Onların bu sözüne karşılık Yüce Allah şu karşılaş­tırmayı yapmaktadır: "Ancak günahları faydalarından daha büyüktür."

Şu halde yararları gerçek ve sağlam bir yarar değildir. Verdikleri neşe humar(aklı örtmek)a dönüşür. İnsanlara cesaret verebilir. O gelip geçici cesaret, felaket nedeni olur. O gelip geçici mizaç kuvveti, sağlığı bozar; kazanılan malın hayrı olmaz, bir kâr yüz zarar getirir. Buna tutulanlar yakalarını zor kurtarır. Kısacası neşe ve lezzetleri kişisel ve gelip geçici olduğu halde; zararları, ortaya çıkardıkları kötü sonuçlar, hem kişisel ve sosyaldir, hem bedensel ve hem de ahlâkidir. Bulaşıcı hastalıklar gibi herkese geçicidir. Cezasını başında çekmeyenler sonunda çekerler. Hayali olan bir parça kâr için, kesin ve genel bir zarara düşmek de akıl işi değildir. Zararı gidermek, yarar sağlamaktan önce gelir.

Kaynak:https://sorularlaislamiyet.com/sana-icki-ve-kumari-sorarlar-de-ki-ikisinde-hem-buyuk-gunah-ve-hem-insanlara-bazi-faydalar-vardir-0

Ben soruma cevap istiyorum, verdiğin ayetlerin hepsi klasik olduğu gibi benim sorumu cevaplamıyor. Alkolün azı dahi haramsa neden meyve tüketmek haram değil.

@Carrier, bağımlılık yapmasıyla alakalı hiçbir hüküm yok. Sarhoşluk vermesi onu haram kılıyor. 7. yüzyılda bağımlılık kavramının bilinmemesi de gayet doğal bana sorarsan.

hobeto13 said:
Ben soruma cevap istiyorum, verdiğin ayetlerin hepsi klasik olduğu gibi benim sorumu cevaplamıyor. Alkolün azı dahi haramsa neden meyve tüketmek haram değil.

@Carrier, bağımlılık yapmasıyla alakalı hiçbir hüküm yok. Sarhoşluk vermesi onu haram kılıyor. 7. yüzyılda bağımlılık kavramının bilinmemesi de gayet doğal bana sorarsan.
Sorunun cevabı hem önceki mesajımda hemde ilk mesajlarımda ,kafanda belli bir kalıp var ve o kalıba göre şekil vermeye çalışıyorsun,aksi fikir söylendiğinde klasikleşmiş cümlelerini öne sürüyorsun.Soruna kaç kez cevap verildi ama hala kafandaki kalıba uymadığı için kabullenmiyorsun.İlk mesajımda neden meyvenin azının haram olmadığı yazıyor keşke okusan.

Hani içinde alkol var, bir şeyin sarhoş edici olması için bardakta sunulması gerekmiyor. Alkolün azı haramsa, meyve tüketmek bir müslüman adına büyük sorun teşkil ediyor. Neticede suyunu da çıkardığımız bu meret yeterli tüketimde seni sarhoş edebilir. Ancak bu meyveyi fazla tüketmemen, içindeki alkolü yok sayma hakkını vermiyor sana.

Hangi zaman diliminde bilmiyorum ama şöyle bir hadise var. Sanırım son peygamber hz. Muhammed (SAV) zamanında gerçekleşmiş bir olay. Müminler zamanında içki içerlermiş evet ama sonradan inme bir ayet olduğu için yasaklanmış. İçip sarhoş olduktan sonra Kuran'ı Kerimi yanlış okumuşlar harfleri,kelimeleri ve cümleleri sapıtmışlar ve bunun üzerine içkinin kesin bir dille yasaklandığı vahyolunmuş. Fakat şarap içme hakkında kesin bir ayet olmadığını düşünüyorum daha doğrusu bilmiyorum ondan da doğrusu görmedim. Şöyle ki bu dünyanın şarabını içen kimse cennetin şarabından içemeyecekmiş. Yani şarap haram dememiş günah da dememiş. Sarhoşluk verir mi bilmem ama veriyorsa o da haramdır. Peki ya alkolün çeşitleri varsa ?

hobeto13 said:
Hani içinde alkol var, bir şeyin sarhoş edici olması için bardakta sunulması gerekmiyor. Alkolün azı haramsa, meyve tüketmek bir müslüman adına büyük sorun teşkil ediyor. Neticede suyunu da çıkardığımız bu meret yeterli tüketimde seni sarhoş edebilir. Ancak bu meyveyi fazla tüketmemen, içindeki alkolü yok sayma hakkını vermiyor sana.
Ben hiçbir kıssa da 1 kilo muz yedikten sonra sarhoş olup(!) veya yeterli sayıda meyve yiyip sarhoş olan ve ardından kavga veya vukuat çıkaran birine rastlamadım.
Sana genellikle bardakta sunulan şeyler sarhoş olmana ve kendini kaybetmene veya kaybetmesen de akli fonksiyonlarına etki etmesine neden oluyor.Bahsettiğim kıssalara gelecek olursak ;

"Yine bir gün Utbe b. Mâlik (r.a) bir evlenme ziyafeti vermişti. Sa'd b. Ebî Vakkas da oradaydı. Deve eti yediler, içki içtiler, sarhoş olunca da asalet iddiasına kalkıştılar. Sa'd bu konuda kavmini öven ve Ensar'ı hicveden bir şiir okudu. Ensar'dan birisi buna kızarak, sofradaki bir deve kemiği ile Sa'd'ı yaraladı. Sa'd da durumu Resulullah (s.a.s)'a şikâyette bulundu. Bunun üzerine bu konuda kesin içki yasağı bildiren ayetler indi"

Bir diğer kıssa ;
"Bir gün Abdurrahman b. Avf bir ziyafet vermiş, ashâb-ı kirâmdan bazıları da bu ziyafette hazır bulunmuştu. Yemekte içki de içmişlerdi. Akşam namazının vakti girince, içlerinden birisi imam olmuş ve namaz kıldırırken "kâfirûn" sûresini yanlış okumuştu. Bunun üzerine Hz. Ömer (ra): "Ya Rabbi bize içki konusundaki beyanında ziyade yap." diye dua etmiştir.

Şimdi diyeceksin ki ,ben bu adamlar yüzünden mi içemiyorum haram kılındı ben bunlarla bir değilim ki ;olay bir olman değil zaten olay bu merete bulaştığında başına gelebilecek kötü yöndeki olaylara hiç bulaşmadan önüne geçmek.Çünkü tecrübe edilmiş zamanında.

Ŧanrı said:
Hangi zaman diliminde bilmiyorum ama şöyle bir hadise var. Sanırım son peygamber hz. Muhammed (SAV) zamanında gerçekleşmiş bir olay. Müminler zamanında içki içerlermiş evet ama sonradan inme bir ayet olduğu için yasaklanmış. İçip sarhoş olduktan sonra Kuran'ı Kerimi yanlış okumuşlar harfleri,kelimeleri ve cümleleri sapıtmışlar ve bunun üzerine içkinin kesin bir dille yasaklandığı vahyolunmuş. Fakat şarap içme hakkında kesin bir ayet olmadığını düşünüyorum daha doğrusu bilmiyorum ondan da doğrusu görmedim. Şöyle ki bu dünyanın şarabını içen kimse cennetin şarabından içemeyecekmiş. Yani şarap haram dememiş günah da dememiş. Sarhoşluk verir mi bilmem ama veriyorsa o da haramdır. Peki ya alkolün çeşitleri varsa ?
"Her sarhoşluk veren şey şaraptır ve her sarhoşluk veren şey haramdır. Bir kimse şarabı dünyada içer de ona devam üzere iken tövbe etmeden ölürse, âhirette kevser şarabını içemez." (Müslim, Eşribe, 73).

"Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır." (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, lV, 61 vd.).
Hz. Peygamber (s.a.s)'e ilaç için şarap yapmanın hükmü sorulunca şöyle buyurmuşlardır:

"Şüphesiz şarap deva (ilâç) değil aksine derttir." (el-Askalânî, a.g.e, IV, 61).

"Ümmetimden bir takım kimseler, çeşitli adlar koyarak içki içeceklerdir." (el-Askalânî, a.g.e, IV, 61).

hobeto13 said:

Ben Kur'an'da bağımlı yapar yazıyor demedim, burada kullarını korumaya çalışan bir yaratıcıdan söz ediyoruz, Kur'an'ın zamanında bağımlılık bilinsin veya bilinmesin, bu kitabı indiren bir tanrı. Ve alkol diye bir şey geçmiyor Kur'an'da, içki geçiyor, ve içkinin de azının da çoğunun da haram olduğu geçiyor.

@Carrier, buradan etil alkolün suyla karıştırılarak içilmesinin caiz olması gibi bi sonuç çıkabilir çünkü etil alkol birçok canlının bünyesinde bulunan bir şey. Kandaki oranının artması sinir sistemini etkileyerek sarhoşluk durumunu sağlıyor. Çelişen kısım ise hadiste sarhoş edicinin azı bile haramdır denmesi. Bu durumda (buradaki örnek olduğu için) yediğiniz meyvelerin de haram olması gerekiyor çünkü özütünde sarhoş edici alkolü barındırıyor. Bu durum da ilgili hadisin yanlış olduğuna işaret ediyor. Vaktinde de aynı konu ele alındığında bunu bir sonuca bağlayıp alkol tüketiminde sınır aşılmadıkça bir zararın olmadığına bile kanaat getirenler vardı. Neticede alkolü ağızdan almakla direkt kana karıştırmak arasındaki tek fark süre.

Bu konuda benim fikrim Kur'an'ın alkol konusunda net bir cevap getirmeyip sarhoşluğu yasak kıldığı yönünde, ancak tabi inananlardan olmadığım için bir ateist olarak görüşüm o zamanın bilgisiyle insanların alkolün etkilerini anlamamasından dolayı genel olarak içki dendiği yönünde. Keza tütün bağımlılık yapıcı ve zararlı olmasına rağmen yasak olmayan tüketim malzemelerinden.

@Tanrı; bizim tükettiğimiz etil alkol, metil alkol zararlı olmasına rağmen kaçak içkilerin ucuza mal olması için içinde bulundurulduğu oluyor. Ucunda -OH grubu barındıran Organik Moleküller Alkol diye adlandırılıyor. Yani bir çok alkol var zaten, sadece kur'an ın kapsamı bunları ele alacak kadar büyük değil. Bana kalırsa da bilimle çeliştiği kısımlar burada öne çıkıyor. Adam 10 kg muz yiyip sarhoş olan görmedim o zaman no haram diyor. Yani sen bi sonuç çıkar artık bu işten.

Carrier said:
Boş yapacağına...

Bunu senin söylemen çok enteresan  :iamamoron: Hobeto ne demiş bakalım;

hobeto13 said:
Dur denklemi kurayım da daha büyü diyen çıkmasın.

1. Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.
2. Meyvelerin hepsinde az miktarda da olsa alkol bulunur.
3. Alkol sarhoş edicidir.
4. Meyvenin çoğu seni sarhoş edecek alkolü barındırıyorsa azı da haramdır.

Ya abi meyve yiyip de sarhoş olmuyorum diyenler için; ben de bira içiyorum ama sarhoş olmuyorum, o zaman helal mi oluyor?

"Sarhoş edici" tezlerini savunurken "içki" diye, tanımlama yapmaktan uzak durdukları meyve sularını haramlaştıranların tezlerini çok kolay şekilde çürütmüş. Buna karşın senin yazdığın ise;

Carrier said:
Bağımlılık yapıcı bir yapısı olduğundan azı da zararlı diyor çoğu İslam alimi alkol için. Buna biranın azı da dahil, ama meyveyi bilemeyeceğim. O kadar alkol alkole bağımlılık yapmaz belki.

Çıldırıyorum ahahahaha  :mrgreen: Bundan sonra iki şekilde dalga geçilebilir seninle;

1) Kuran böyle birşey söylemiyor (Bunu zaten demiş Hobeto  :lol: )
2) Ben bağımlı olmuyorum, dolayısıyla haram da değil

İnanılmaz  :grin:

hobeto13 said:
@Carrier, buradan etil alkolün suyla karıştırılarak içilmesinin caiz olması gibi bi sonuç çıkabilir çünkü etil alkol birçok canlının bünyesinde bulunan bir şey. Kandaki oranının artması sinir sistemini etkileyerek sarhoşluk durumunu sağlıyor. Çelişen kısım ise hadiste sarhoş edicinin azı bile haramdır denmesi. Bu durumda (buradaki örnek olduğu için) yediğiniz meyvelerin de haram olması gerekiyor çünkü özütünde sarhoş edici alkolü barındırıyor. Bu durum da ilgili hadisin yanlış olduğuna işaret ediyor. Vaktinde de aynı konu ele alındığında bunu bir sonuca bağlayıp alkol tüketiminde sınır aşılmadıkça bir zararın olmadığına bile kanaat getirenler vardı. Neticede alkolü ağızdan almakla direkt kana karıştırmak arasındaki tek fark süre.

Bu konuda benim fikrim Kur'an'ın alkol konusunda net bir cevap getirmeyip sarhoşluğu yasak kıldığı yönünde, ancak tabi inananlardan olmadığım için bir ateist olarak görüşüm o zamanın bilgisiyle insanların alkolün etkilerini anlamamasından dolayı genel olarak içki dendiği yönünde. Keza tütün bağımlılık yapıcı ve zararlı olmasına rağmen yasak olmayan tüketim malzemelerinden.

@Tanrı; bizim tükettiğimiz etil alkol, metil alkol zararlı olmasına rağmen kaçak içkilerin ucuza mal olması için içinde bulundurulduğu oluyor. Ucunda -OH grubu barındıran Organik Moleküller Alkol diye adlandırılıyor. Yani bir çok alkol var zaten, sadece kur'an ın kapsamı bunları ele alacak kadar büyük değil. Bana kalırsa da bilimle çeliştiği kısımlar burada öne çıkıyor. Adam 10 kg muz yiyip sarhoş olan görmedim o zaman no haram diyor. Yani sen bi sonuç çıkar artık bu işten.
Onca yazdığım aydınlatmaya çalıştığım yazılardan bunu anladıysan diyecek bir şeyim yok , senin fikrin de amacında belli resmen şu kafadasın : tramvay hattında yürümek yasaktır ama sen yürüyorsun kimseye zararım yok abi neden yürümiyim kafasındasın.Neyse devam edersen et yanlış görüşüne.Kur-an da ayetlerde onlara mucize indirsen de inanmazlar der , umarım onlardan değilsindir.Başka sana diyecek sözüm yok ne desem yazımın belli bir yerini kopyalayıp "böyle diyor no haram diyor abi" diyeceksin.Hadi eyvallah.

' Felon said:
tramvay hattında yürümek yasaktır ama sen yürüyorsun kimseye zararım yok abi neden yürümiyim kafasındasın.

Yoo öyle birşey söylemiyor. Adam senin verdiğin mantıksızlığı çürütüyor. Senin kurduğun tez şu;

A: Haram kümesi
B: Helal kümesi

muz: çoğu, şahsı sarhoş etmeyen bir besin
bira: çoğu, şahsı sarhoş etmeyen bir besin

bira, A kümesinin bir elemanıdır, çünkü çoğu, şahsı sarhoş etmiyor.
muz, B kümesinin bir elemanıdır, çünkü çoğu, şahsı sarhoş etmiyor.

Burada çelişki olur zira A=B gibi, Haramlar=Helaller sonucu çıkıyor. Adam da bunu anlatıyor  :grin:

Aslında tam olarak dediğin şeyin özeti buydu, alakasız ayetleri çıkardım sadece.

Normal bir deney öyle 10 kilo muz yiyerek olmaz. Çok veya az kavramının ne olduğunu anlaman lazım önce. 1 kilo muza göre 10 kilo hatta 100 kilo muz çoktur. Bu 100 kilo muz içerisinden etil alkolü ayırdığında seni sarhoş edecek alkolü muhtemelen elde edersin. Tabi burada net hesaplar yapmıyorum. 1000 kilodur belki bu, ama 1 kilodan çoktur. Gerçek deney bu çok olan muzun özütünden elde ettiğin alkolün ayrılarak ayrı bir kapta teste hazır olmasıyla gerçekleşir. Bilim için etil alkolün sarhoş ettiği bir gerçek ama ben senin bildiğin muz düzeyinden konuşuyorum. Muzun içindeki alkol seni sarhoş eder mi? Bu sorunun cevabı neticede evet olacaktır. Çünkü normal içkilerde bulunan alkolle muzdaki alkol yine CH3-CH2-OH. Şimdi hadisin yanıldığı yer de bunun azının da haram olması. Çünkü 0,1 ml az bir miktardır ama yine etil alkoldür. Hadise göre bunu tüketmek haram olduğu için doğal olarak meyve tüketimi de haramdır. Hop en başta verdiğim denkleme geliyoruz.

Ben senden bunun açıklamasını istiyorum. Bunun en kolay yolu hadisi yalanlamak olurdu ama bunun hadisle yapılacak açıklaması daha da ilgimi çekerdi açıkçası.

Uyarı...

Önceki mesajımda ve mesajlarımda belirttiğim üzere açıklamasını yaptığım halde ısrarla açıklamasını istiyorum demeni anlayamadım ,hadisi yalanlamayı istesen de yapamassın kaynaklarda sabit çünkü.Hadisle açıklamalarını yaptım zaten ve hala daha o mesajlarım mevcut.Benim anlamadığım mesele onca açıklamalara rağmen hala aynı cümlelerle yüklemleri bile aynı , savunma yapmanız ısrarla tekrara düşmeniz.Açıklamaları benim yazdığım şeyler dışında bir çok yerde de mevcut.Ama dediğim gibi sizin kafanızdaki kalıba göre olmuyor her şey beyler.O yüzden kendi şeklinize göre ayarlayıp kabul etme mekanizmanızı ona göre şekillendirmenizi değil.Birazcık mantıklı ve önyargısız olursanız eğer anlayacaksanız özünü.Ayrıca bütün periyodik cetveldeki elementlerin formul bileşiklerini yazsan da inandırıcılık katmıyor.Mesele element formulünü yazmak ve ikisininde element dizilimi aynı demek değil.Mesele farklı yerde ama görmek istemiyorsun.

' Felon said:
Mesele element formulünü yazmak ve ikisininde element dizilimi aynı demek değil.

Alkollerde -ol eki getirilmişlerin zincirleri nasıl oluyordu? Liseye gittin mi sen?

Bu ne özgüven yarabbi  :grin: İnanılmaz birşey, ülke öyle noktaya kadar geldi ki cahil kalkıp bilgini cahillik ve mantıksızlıkla suçluyor. Etil alkol nedir, nasıl oluşur, biliyor musun? sadfsdfdsf

Back
Top Bottom