Yapmayan zeka

Users who are viewing this thread

LycO

Recruit
Oyunda 400 saati geçik bir oynama sürem var ve bu oynadığım (1.5.9) en kötü yama, tüm kalradya bana savaş açıyor düşük zekalı lordlarım hiçbir krallıkla barış yapmak istemiyor bu da oyunu çıkmaza sokuyor şehir kaybet, şehri geri al, kale kaybet kaleyi geri al, diplomasiden barış yapmaya çalış 2500 nüfus istesin, he birde en güzel kısmı gücüm 13.000 olmasına rağmen gücü 400 olan krallığa haraç ödeme kısmı hadi haraç ödenir bari bırakın barış yapayım yok ona da lordlar izin vermiyor, peki sorarım size ben nasıl oynayayım bu oyunu?

Hileleri açıp bütün güçlü krallıkların klan liderlerini öldürt. Yetmezse daha da öldürt. Yine yetmezse hepsini öldürt. Artık savaşmamak için yalvaracaklar.

Oyunda 400 saati geçik bir oynama sürem var ve bu oynadığım (1.5.9) en kötü yama, tüm kalradya bana savaş açıyor düşük zekalı lordlarım hiçbir krallıkla barış yapmak istemiyor bu da oyunu çıkmaza sokuyor şehir kaybet, şehri geri al, kale kaybet kaleyi geri al, diplomasiden barış yapmaya çalış 2500 nüfus istesin, he birde en güzel kısmı gücüm 13.000 olmasına rağmen gücü 400 olan krallığa haraç ödeme kısmı hadi haraç ödenir bari bırakın barış yapayım yok ona da lordlar izin vermiyor, peki sorarım size ben nasıl oynayayım bu oyunu?
SPde bahsettiğin konuyla ilgili olarak ya "diplomasi ve ilgili tüm unsurları" tekrar masaya yatırıp (gerekiyorsa en baştan ürün geliştirmeye giderek) daha gelişmiş olacak şekilde yapılması lazım..
Ya da, diplomasi yapılabildiği kadar modlara bırakılıp, kalan önemli eksiklere yönelmek lazım:

-kritikerlere göre bazı kalıplar içerisinde; her seferinde ve şansa baglı olarak değişen; düşman askerlerinin farklı farklı spawnlanması
-elde bulunan toprak miktarına göre değişen; hitap/selamlama/salonda bulunan asker sayısı ve bannerlarda değişim
-elde bulunan kültürel yerleşke sayısı arttıkça; zenginleşen; yeni sınıf asker toplama sistemi(karma ve daha güçlü nitelikte özelliklerle)
-yerleşim içi; para kazandıran meslek ve görevler
-komut sisteminde iyileştirmeler(yapay zekada üstünleştirmeye gerek yok)

Bence yapay zekanın kritik sorunları çözüldükten sonra(merdiven tırmanamama vs), gerisi aynı diplomasi gibi bırakılmalı.
500v500 bodozlama dalma sistemi mount & blade'in kendine has sistemi. Ötesi bence gerkesiz. Gerekli olan, komutları iyi seçip, bodozlama & rassal olarak gelecek düşmanı en az kayıpla engellemek. MB nin dogası bu. Böyle bir doğal ve uygun güzelleikten max faydalanmak için rassal düşman spawn sistemi geliştirmek lazım, üstün yapay zeka sistemi değil(sorunlar giderilse yeter). (diplomasiyi tekrar baştan tasarlamaya gerek yok bence, daha önemli sistemler gelse yeter. gerisi oluyorsa modlarla olur, olmazsa da olan sistem diplomasi eksikliğini fazla hissettirmez).

Bende bu konuyla alakalı bir başlık oluşturmuştum. Çok fazla save sildim bu olay yüzünden. Belli bir yerden sonra adamlar nefes aldırmıyor. 4-5 şehri birden kuşatıyolar. Kuşatma sürelerini modla(Kaoses tweak) uzatmama rağmen adamlara yetişemiyorum.
Her ne kadar savaş açmaları mantıklı olsa da oyunun şu anki durumunun bu mantığa müsait olduğunu düşünmüyorum.

Oyunun tüm sikintisi aslinda belli, Khuzaitler (biraz da Aserai). At icin para ödemiyorlar, cok fazla noble asker spam ediyorlar, hizli olduklarindan gücsüz AI lordlari bunlardan kacamiyor, vs vs. Bunlarin gücünü kirpmak yerine AI'i öyle bir stabilize hastasi hale getirdiler ki oyuncu denkleme dahil oldugunda hic bitmeyen bir savas icine giriyor. Karakterim en son baris göreli 10 oyun yili oldu. Sirayla bir Khuzait'le savasiyoruz, bir Güney Imparatorlugu'yla. Her ikisini de yeniyorsak bir de Kuzey Imparatorlugu savas ilan ediyor arada. Bakalim ne zamana kadar devam edecek.

Benimde en nefret ettiğim bir olaydı, bir ülke ile savaştayız neyse güzel güzel savaşıyoruz tak kuzeye savaş açalım diyor lordlar, tak güneye açalım vs. neyse kabul ediyorum. Bunlar hiç önemli değil önemli olan ve saçma olan tüm ülke benimle savaşta olması ama birbirleri ile savaşta olmaması, ve dolayısıyla sağdan soldan üstten her yerden kuşatmalar oluyor ve adamı çıldırtıyor resmen. En kötüsü mü nedir tabii ki bir gün barış olup nefes alamamak.
Neyse ben de çözüm olarak Diplamacy modunu yükledim az da olsa orada nefes alıyorum 100 gün. O zaman diğer ülkeler aralarında savaşıyor onların da savaşma zamanı bitince hepsi tek tek yine benle savaşta oluyorlar. :grin:D

Benimde en nefret ettiğim bir olaydı, bir ülke ile savaştayız neyse güzel güzel savaşıyoruz tak kuzeye savaş açalım diyor lordlar, tak güneye açalım vs. neyse kabul ediyorum. Bunlar hiç önemli değil önemli olan ve saçma olan tüm ülke benimle savaşta olması ama birbirleri ile savaşta olmaması, ve dolayısıyla sağdan soldan üstten her yerden kuşatmalar oluyor ve adamı çıldırtıyor resmen. En kötüsü mü nedir tabii ki bir gün barış olup nefes alamamak.
Neyse ben de çözüm olarak Diplamacy modunu yükledim az da olsa orada nefes alıyorum 100 gün. O zaman diğer ülkeler aralarında savaşıyor onların da savaşma zamanı bitince hepsi tek tek yine benle savaşta oluyorlar. :grin:D
Ohooo valla 6-7 aydın ilk defa save açtım tüm krallık kurma hevesimi kaçırdın. Hala bu saçmalıklar gitmedi mi?!!?

Ohooo valla 6-7 aydın ilk defa save açtım tüm krallık kurma hevesimi kaçırdın. Hala bu saçmalıklar gitmedi mi?!!?
Eskisinden daha kötü durumda, belki 1.5.10 yamasıyla düzelmiştir onu bilmiyorum

Eski yamalardan çok daha beter durumda şu an diplomasi olarak bir de savaşlarda süvariler 100 üstü olması da saçmalık ve bunlar hepsi 1.5.9'da oluyor. Betaya geçmedim.
İnşallah düzeltirler 1.5.10 ile aksi takdir de oynamayacağım oyunu.

Oyunda aynı anda sadece tek ülkeyle savaşmak mümkün değil. En az 4 ülkeyle aynı anda savaşıyorsun. Diyelim ki 3 tanesi ile barış yaptın ve tüm gücünü toplayıp Kuzaitler'e saldırıya geçtin. Hop lordların hemen başka ülkelere savaş açıyor. Ülke diplomasilerine bakıyorum birbiriyle savaşan hiç yok. Hepsi sadece benimle savaşıyor. Mesela Vlandiya'nın minicik bir ordusu kalmış. Ben Kuzaitlerle uğraşırken bana savaş açıp bir tane kalemi alıyor. Benim o kaleye yakın lordlarım ordu kurup o kaleyi savunmuyor. Veya gidip o kaleyi geri alsa bile aldıktan sonra hemen oradan ayrılıp gidiyor. Ben daha kaleyi kime vereceğimin oylamasını yapmadan Vlandiya'nın minicik ordusu orayı gelip geri alıyor. Tam kanser sebebi. Bazı kaleler 2 günde bir saçma şekilde el değiştirme kısır döngüsüne giriyor. Oyunun herhangi bir mekanizması yok arkadaşlar. Bildiğin bir kaos ortamı var.

diplomasi modunu indirin, ateşkes süresini 20-30 gün olarak ayarlayın sorun çözülüyor, ortaçağda bütün ülkeler sürekli savaş halindeydi, barış içinde yaşamak olanaksızdı, ya yıllarca tarih dersi aldık, hiç mi görmediniz sürekli savaşlar yapılmış, bu işin fıtratında var bu(!)

Back
Top Bottom