Yabancı ve Yerli Tarihi Diziler - Black Sails Tanıtımı Çıktı! - Anket Eklendi!

Users who are viewing this thread

ÖN SÖZ

Merhaba öncelikte konuyu açmamın temel nedenlerinden bahsedeyim. İlki tarihe olan merakım ve bu yüzden bu merakımın çoğunu tarihi dizilerle geçirmekte olduğum. İkincisi ise tarihi dizilerin benim gibi hayranlarını bulmak. Biliyorsunuz ki kaliteli tarihi dizilerin sayısı çok az. Üçüncüsü ise dizileri eleştirmek. Evet konunun amaçlarından bahsettim biraz da kaliteli ve bilindik dizilerden bahsedeyim.

KISA TANITIMLAR

99_09.jpg

Dizi Adı: Vikings

Sezonlar : 1 - 2 - 3 - 4

[size=10pt]Konu : Dizi ilk izlediğim tarihi dizilerdendir. 4. Sezonu henüz çıkmadı , 2016 yılının ilk aylarında çıkacağı söyleniyor. VIII. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.
[alıntı]

DaVincisDemons__121012162039-575x383.jpg

Dizi Adı : Da Vinci's Demons

Sezonlar : 1 - 2 - 3 [BİTTİ]

Dizinin Konusu : Tarihsel fantezi diyebileceğimiz fantezi dizisinde bir yandan Da Vinci'nin 25 yaşındayken hiç anlatılmamış hikayesini, geleceği "icat etme"sini anlatıyor, bir yandan da "fikirlerin ve inançların kontrol edildiği tarihi bir zamanda tek adamın, fikirleri özgür kılma mücadelesi" işleniyor. Dizinin konusu neredeyse sezondan sezona değişiyor izleyince anlayacaksınız zaten.

19_Dec_2014_23_18_02_marco-polo.jpg

Dizi Adı : Marco Polo

Sezonlar : 1 - 2

Dizinin Konusu : Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçmekte... Bilmediği bir coğrafyada siyasi hesaplaşmaların ortasında kalan kahramanımız, Kubilay Han’ın imparatorluğunu korumaya çalışıyor.

The-Last-Kingdom-banner-01.jpg

Dizi Adı : The Last Kingdom

Sezonlar : 1

Dizinin Konusu : Yıl 872 , İngiltere Danimarkalılar tarafından işgale uğramaktadır. Son kalan toprak parçası Wessex ise Danimarkalılara karşı var gücüyle direnmektedir. Bu olayların akışını değiştirecek Bebbanburg'lü Uhtred adlı bir Danimarkalı durmaktadır. Peki Uhtred geçmişi olan Saxonlarla mı yoksa beraber büyüdüğü Danimarkalılar ile mi birlik olacaktır?

8xcuHClF2ytNcjQrvmGyzU_C68P20kL8XL032cQTvEA=s630-fcrop64=1,000000acffffff52

Dizinin Adı : Black Sails

Sezonlar : 1 - 2 - 3 - 4

Dizinin Konusu : Robert Louis Stevenson’ın klasikleşmiş romanı Treasure Island'ın 20 yıl öncesini konu alacak olan Black Sails Kaptan Flint ve onun tayfasına yeni katılan John Silver'ın çaldıkları hazine haritasının başlarına açacakları belaların maceralarını anlatacak.

The Last Kingdom var, Anglo-Saksonların "Great Heathen Army" dediği Viking istilacılarının Britanya'yı istilası ve o dönemin Mercia Krallığı hakkında bir dizi. Güzele benziyor.

Da Vinci's Demons da yazılmış ilk iletide, cidden güzeldir, kesinlikle izleyin. Ancak fantastik şeyler içermekte, onu dikkate alın öncelikle.

morlak said:
da vinci demons bitti final yaptı

Emin misin? Bundan haberim yoktu bir araştırayım. [Bitmiş]

Mosin Nagant said:
The Last Kingdom var, Anglo-Saksonların "Great Heathen Army" dediği Viking istilacılarının Britanya'yı istilası ve o dönemin Mercia Krallığı hakkında bir dizi. Güzele benziyor.

The Last Kingdom'ı bende izliyorum bi ara tanıtımını yapacağım.

Da Vinci's Demons'a yeni başladım gerçekten çok güzel dizi imdb'de 3. sezon görünüyor 3. sezon son sezon mu?

Final hakkında ki düşüncem;
Neşet Ertaş'ın, Yalan Dünya türküsünden bi kısım. Hep sen mi ağladın ? Hep sen mi yandın ? Bende gülemedim yalan dünyaya. Bi insan bu kadar cenabet olur ya. Herşeyini kaybetti nerdeyse. Birde sanırım kralın oğlunun kurtardı ölen çocuk Uthred'indi. Kraliçede gitti. Ama en beteri.... Leofric en sevdiğimi.
Diziye öyle bağımlı oldum ki sabaha 6 da kalkacağımı bile bile gece yeni bölümün Türkçe yamasını gelmesini bekliyordum. Yeni sezon ne zaman acaba?

Bahadır Hattab said:
Diriliş dışında yazılmaya uygun dizi göremedim şahsen ben :sad: varmı bildiğiniz ? Yıllar önce yine trt'nin çektiği kuruluş vardı sanırım o da güzeldi.
İlk başta zaten Diriliş'i yazmak lazım.Adamların IMDB puanı 8.9 :shock: Daha sonra Muhteşem Yüzyıl var,şu anki var.Onun dışında doğru düzgün bir tarihi dizimiz yok (Osmanlı Tokadı hariç :grin:)

Küçük Ağa güzel dizi. Biraz eski yapım(1983) ama atmosferi yaşattı bana. Oyuncular zaten mükemmel. Tarık Buğra'nın kitabını direkt olarak yansıtmış. En iyi kitap film uyarlamalarından biri olabilir

Yine Tarık Buğra'nın eserinden uyarlanan Kuruluş/Osmancık da oldukça iyi. Şuanki dizilere kurgu bakımından bin basar. Yine oyuncular muhteşem oynamış.

Prosperus said:
Bahadır Hattab said:
Diriliş dışında yazılmaya uygun dizi göremedim şahsen ben :sad: varmı bildiğiniz ? Yıllar önce yine trt'nin çektiği kuruluş vardı sanırım o da güzeldi.
İlk başta zaten Diriliş'i yazmak lazım.Adamların IMDB puanı 8.9 :shock: Daha sonra Muhteşem Yüzyıl var,şu anki var.Onun dışında doğru düzgün bir tarihi dizimiz yok (Osmanlı Tokadı hariç :grin:)

Diriliş'i çoğunlukla Türkler oyluyor çünkü. Mesela Diriliş'i oylayan kişi sayısı 1.756 iken Vikings'i oylayan kişi sayısı  152.800'dır.

Back
Top Bottom