[Y][2.S]Dergi Bilge ~We are Back!~

Her An Kur-An Başlığımız Kaldırılsınmı ?

• Evet

Votes: 20 57.1%
  • Hayır

Votes: 15 42.9%

• Total voters
    35

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
R6Y3Bj.png
Dergi Bilge Nedir ? Dergi Bilge çeşitli konuların yazılıp paylaşıldığı her alanda paylaşım yapan ve sağlam kadrosu ile güvenilir bilgileri sizinle payalaşan oluşumdur.
1nyd9N.png
AYvW5q.png
Ne diyor acaba ? :grin:
▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬
Araştırdık ve Forum İftiralarının en en ilngiçlerini bulduk Biliyormuydunuz ?
Goker said:
Ben de itiraf ediyorum. Kleid beni banlamıştı uzun zaman önce.  :sad:
Sakallı said:
Uzun bir aradan sonra 10 gündür mastürbasyon yapmıyorum.İmana geldim.
▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬▬▬☻▬▬
Forumun en ilgi gören yeni konusu Tarih Platformu açıldı.İncili Arwa güzel bir konu hazırlamış göz atmanızı tavsiye ederiz!
voE404.png
Forum Oyunları genelde en sıfatı ile açılıyor bizde biraz enlere bakalım değilmi ?
Zazx[developer]

Artizan
Allegro-Castiello
SultanAlparslan
4941ec0542f44b4ba7cd2bf782b63d97_k.jpg
384857_10150477661128739_622475671_n.jpg
nG7rvM.png
HyperCharge;
HyperCharge said:
Bu sayıda,modlama ve büyük forum modu hakkında konuşacağız.

Modlama işi,tam yapılması gereken bir iştir.Eğer eksik yapılırsa bir tarafı,yıkılıverir.Tıpkı Bir binanın kolonları gibi.Modlamanın da 5 tane kolonu vardır.Bunlar Kodlama,Modelleme,kaplama,Haritacılık ve sahneler.Bunlardan biri olmazsa,yapılan şeye mod denmez.

Modlamanın yanı sıra,Bu aralar,mod geliştirme de bir hareketlilik var.Büyük forum modu'ndan devam edelim.TüfekçiBaşı,açtı bu konuyu.Çok da iyi yaptı.Böyle bir modun bizler için önemi büyük.Şöyle anlatayım.Yabancı foruma karşı bir birlik olur.Mod geliştirme mezarından çıkabilir,Yardımlaşma üst seviyelere çıkar.

Konuda,farklı farklı görüşler var modun konusunun ne olacağına dair.Kimisi 1900 ler diyor,kimisi ise 200-400,kimisi ise kalradya nın geliştirilmiş hali diyor.

Ayrıca,önceden de böyle bir mod yapılmaya çalışıldı.Fakat,Kimisinin vakit ayıramadığı için,kimisi de tartışmalar yüzünden çıktığı için mod yapılamamıştı.Bu alevi canlandırmamız gerek.bu forum için önemli bir konu o büyük forum modu.Ayrıca,o modda çalışmış olanlar,kendi yaptıkları modları konusunda,büyük forum modu ekibinden yardım isteyebilirler veya,büyük forum modu yapıldıktan bir süre sonra,modun bazı kararlaştırılan özellikleri,Açık kaynak olarak,hatta ve hatta,modun hepsi açık kaynak olarak verilebilir.Tabii,bu diğer üyelerin de onayına bağlı.Çünkü onların da emeği olacak bu modda.

Ayrıca,Tüm OSP leri doldurup ismini değiştirip mod yaptım diyenler için,mod yapımı moderatörlerine önerim var.Bunu "Yönetime karşı eleştirileriniz" konusuna da yazacağım.

O Tüm OSP leri doldurup,emek vermiyip mod yaptım diyenler için bir kural koyulmalı.Eğer öyle yapan varsa,konusu silinmeli.Veya kilitlenmeli.Ayrıca,yapımcısına da forumu kirlettiği gerekçesiyle ceza verilmeli.Bir temizlik lazım Mod geliştirmeye.

Ayrıca bu sayıda,Sizlere birkaç mod önermek istedim.

NeoGK;

Bu mod,multiplayer modudur.En sevdiğim modlardan biri.KidCudi ile çok oynarız bunu.  :grin:

Mancınıklar,Balonlar,Gemi savaşları,kıyı savaşları yapabiliyorsunuz.Native ile uyumlu.Fakat singleplayer'a girdiğimde kalradya haritası kara bürünmüş bir şekilde çıktı karşıma.Ayrıca save dosyanızın ve Native dosyanızın yedeğini alın.Çünkü bu modu onun üzerine yapıştırmanız gerekecek.Native isminde olması gerek.Yoksa serverları bulamazsınız.Birkaç item eklenmiş,Bazı tuşlara basınca,dalga geçme,sevinme gibi hareketler yapılabiliyor.Serverları hafta sonları 50-60 lara çıkıyor.Türkçe server da 55-60 lara çıkabiliyor bazen.

Bazı serverlarında pingler 100 den aşağı olmuyor.Orası sorun oldu.

The Deluge;
Multiplayer modudur.En sevdiğim moddur.

17.yüzyılda geçiyor mod.

Toplar,Canlı dünya(rüzgar efekti.),kırılabilir kılıçlar,Sizi o savaş ortamında hissettirecek binalar ve Topların da ateşlenebildiği gemi savaşları.En iyi multi modu diyebilirim.Fazla ilgi görmemiş bir mod.

16th Century:The Northern Hemisphere;

"bu mod olmuş abi" diyebileceğiniz bir mod.Yeni sahneler,bir gemi savaşı sistemi(gemiler birbirine yaklaşıp bordoluyorlar.Siz hareket ettiremiyorsunuz.),Ateşli Silahlar,Dünya haritası. 16.Yüzyılda geçen bir mod.Singleplayer modudur.

Ancak müzikleri yok.Müzikleri olsaydı belki daha güzel bir mod olacaktı.Tek eksik yanı o.

▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬​
Loa3JZ.png

[size=14pt]*Sahte İslam Örgütü İŞİD[Irak Şam İslam Devleti] Amerikayı tehtid etti ve saldırıda bulma konusunda uyardı.

*ABD Dışişleri Bakanı Türkiyeyi İşid'den Petrol Almakla suçladı.
*Ukrayda hala gerginlik! Rus Askerleri ile yine küçük çaplı çatışma çıktı.
*İşid'in elinde rehine olan 49 Türk vatandaşı MİT'in opreasyonu ile kurtarıldı.
Wrn0E8.png

union_jack_tired_and_dirty_iStock_000025148826XSmall.jpg
Tarihe baktığımız zaman kuruluşların hepsi İngilizler tarafından ABDOlsun İsrail Olsun hep ingilizler kurmuş şimdi teorimizi ve tartışmamızı ortaya atalım;
ABD ve İsrail Sizce İngilizler Tarafındanmı yönetiliyor?
[size=10pt]
Evet İngilizler yönetiyordu Ancak by 1800-1944 Arasında sürdü. Bu süreçten sonra yönetimi eline alan amerika dünyanın kaderi ile oynamaya başladı.
Amerikanın asıl kurulma sebebi!
[/size]

İspanya’da yaşıyan yahudiler Endülüs döneminde İspanya’da bir konsey toplayıp Mesih konusunu tartıştılar. Onların inandığı mesihin gelmesi onların çalışmalarınamı bağlıdır, yoksa Allah bir zaman belirlemişmidir? Bunu muharref tevratta yazılanlara göre günlerce tartıştılar ve ortak bir kararla bunun onların çalışmalarına bağlı olduğunda ortak bir kararda buluştular.

Sonuç olarak, beni israil toplanıp Büyük İsrail kurulacak. Süleyman mabedi yapılacak ve mesih onların inançlarına göre gelecekti.

Beni israili kurmak için Hindistan’daki yahudiler alınacaktı. Nasıl getirilecek peki? Buda gemilerle olacak. Peki bunu kim yapar? Bir yahudi olan Cristophe Colomb (Kristof Kolomb). Cristophe Colomb bu teklifi kabul eder fakat gerekli techizat, malzeme ve gemileri onlardan talep eder. Yapılan hesaplar sonucunda istedikleri Endülüs’ün bütçesine denk.sonrası bildiğimiz gibip amerikayı bulması sonrasında yahudiler için uğraşması.
Olabilirmi ?

▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬▬▬▬«»▬▬▬
3RD7PM.png

Merhaba Homeros.Gerçek Adını Öğrenebilirmiyiz?

[size=10pt]- Merhabalar, adım Mete Can.

Homeros Nickini Ne İçin Kullandın? Neden Seçtin?

- Küçüklüğümden beri Antik Çağ dönemine ilgi duyarım. O zamanlarda yaşamış şahsiyetlere özellikle ayrı bir ilgi duyuyorum. Homeros, bilmeyenler varsa  İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisi. Bu destanı çok küçük yaşlarda ağabeyim sayesinde okudum ve çok etkilendim. Özellikle anlatımına. Bunun üzerine birçok yerde ismimi Homeros olarak kullanır oldum. Beni etkileyen diğer bir yönü, hakkında ortaya atılan rivayetler; kör olduğu vesaire.

Foruma Üye Olmaya Nasıl Karar Verdin?

- Warband ile ilgili çok büyük bir sıkıntı yaşıyordum. Oyuna para vermiş olmama rağmen oynayamamak beni delirtti. Sorunun çözümü için internette araştırma yaparken foruma rastladım. Konu açmaya çalıştım ( yarım saat bunun için uğraştım) sonra üye olmadan konu açamayacağımı anladım. Çok sinir olmuştum o zamanlar foruma. Alelacele foruma kayıt oldum. Warband bölümünde takılırken Dörtyol Hanı denilen büyüleyici gezegene ışınlandım. Ve forum benim hayali evim oldu :smile:

Hikaye Yazmaktan Hoşlanıyorsun Peki Bu Sadece Warband İçin mi ?

- Dörtyol Hanı benim ilk hikaye yazdığım yerdi. Nasıl hikaye yazılacağı hakkında bir bilgim yoktu, sadece hayal gücüme güveniyordum. Diğer hikayeleri incelememin doğru olacağına karar verdim. Birkaç hikayeye göz gezdirdikten sonra çoğunluğun Warband temalı hikaye yazdığını gördüm. İlk hikayem sadece 7 bölümlük, bir Khergit öyküsüydü. Bu öykü bana çok önemli bir şey öğretti; Bu iş sadece hayalgücüyle yürümüyor, bazı kurallar var, ve uymak zorundasın. Birkaç öykü daha yazdım, kurallara uygun olmasına özellikle dikkat ettim. Bu arada Fantastik ve Polisiye Edebiyatına ilgi duymaya başladım. Yüzüklerin Efendisi'ni ve Agatha Christie gibi yazarları okuduktan sonra, "İşte ben böyle bir şey yapmalıyım," dedim. Birkaç Fantazi öyküsü ve Polisiye öyküsü yazdım. Bu arada tanıdık bir arkadaşım çok iyi korku ve dehşet öyküleri yazabileceğimi söyledi. Fantaziyi biraz daha karanlık hale getirip işin içine polisiyenin gizemini, korkunun dehşetini ekledim. Ortaya çıkan sonuç tam benlikti. İlk hikaye serim Kızıl Ölüm, bu projenin ilk örneği. Fazla devam ettiremedim,  çünkü kurgum zayıftı. Daha sonra Kızıl Ölüm İntikam Ateşi ile isteğime bir adım daha yaklaştım. Başka başka öykülerde yazdım tabii. Ama genelde Dark Fantasy dediğimiz türde öyküler yazarım. Bu aralar AAR yazıyorum. AAR yazmamın sebebi de tamamen meraktan. Uzun lafın kısası; Dark Fantasy, Korku ve Polisiye türlerinde öyküler yazıyorum.

Forumda Kavgalı Olduğun veya Tartışma Yaşadığın Bir Olay? Bir Kişi ?

- Genelde benimle kavga etmek zordur. Sakin bir yapım var. Kolay kolay kızmam, eğer kızıyorsam bu tamamen yaşadığım kötü bir olaydan'dır. Şu an forumda kimseyle sorunum yok. Kimsenin de benimle sorunu olduğunu zannetmiyorum.

Forum Yönetimi Hakkında Ne Düşünüyorsun ?

- Beni ilgilendiren bir konu olmadığı sürece, forum yetkililerinin ne yaptığını pek umursamam. Ama gözlemlerime göre iyi idare ediyorlar. Bir başka öykü forumunda yetkili olduğum için onları anlıyorum. Özellikle bazen forum üyeleri, yetkililerin işlerini daha da güçleştiriyor. Bunu yapmamaları lazım.

Dergimizi Nasıl Buluyorsun ?

- Öncelikle derginiz hayırlı olsun. Sıcakkanlı ve sempatik bir derginiz var. Enerjisini hissediyorum desem çok mu sallamış olurum?

Forumda Saçma Bulduğun Şeyler?

- Diğer forumlarda olduğunu gibi, bu forumda da rütbe sistemi olması çok saçma geliyor bana. Ancak, bu sistem çok önemli forumlar için, onu kabul ediyorum. Bu sistem aslında forumları ayakta tutabiliyor. Özellikle doğru kullanıldığında iyi bir şey. Ama nedense bana saçma geliyor, bilmiyorum.

En Beğendiğin Hikayen Hangisi ?

- Kızıl Ölüm İntikam Ateşi. Yazabileceğim en iyi öykü değildi. Onu beğenmemin sebebi Dark Fantasy dediğim türe yaklaşmam oldu. Okuyanlar bilir, karakterler genelde hep ölüyordu onda. Sürekli ölüm vardı. İşte Dark Fantasy dediğimiz şey, ve benim gerçekleştirmek istediğim stil bu öyküde ufak ufak belirdi.

Bannerlords Hakkında Ne Düşünüyorsun?

- Eski oyunlara nazaran çok daha ilgi çekeceğini ve oynanacağını düşünüyorum. Üstelik paylaşılan resimlere bakılırsa çok iyi bir gelişme var. Ancak bazı oyun severler, çok fazla istekte bulunuyor. Neymiş efendim çocuğumuz olsunmuş. Çocuk istiyorsanız Sims oyunu raflarda. Oynayın, çocuk yapın, mis gibi yetiştirin oğlunuzu. Çocuk ve benzeri şeyler oyunun formatına aykırı. Simülasyon oyunu değil ki bu.

Günlük Hayatında Nasıl Birisisin? Nelerden Hoşlanırsın?

- Günlük hayatta yine sakin, temkinli biriyim. Ama biraz ön yargım vardır. Özellikle tanımadığım insanlara karşı. Düzenli, temizlik takıntılı biriyim. Uyku düzenimi asla bozmam. Akşam 9'da yatar, sabah 6'da kalkarım. Hastalık korkum var, maalesef. Hastalandığımda çok kötü oluyorum ve etrafıma zarar veriyorum. Onun dışında küçüklükten gelen bir mükemmeliyetçilik var. Yapacağım şey mutlaka güzel ve mükemmel olmalı. Özellikle öykülerimde çok titizim. Bir bölümü beğenmediysem 9-10 kere yazarım.

Polisiye ve Dark Fantasy Edebiyatından hoşlanırım. Ayrıca Grunge müzik dinlerim. Bateri çalmışlığım var bazı bar gruplarında. Ayrıca Elektro gitar da çalabiliyorum, ama genelde basit şarkıları. Çeşitli futbol takımlarında kalecilik yaptım. Antik çağ dönemine ve Yunan mitolojisine ilgim var. Amatör olarak da sulu boya ile ilgileniyorum. Evde sulu boya çalışmalarım var. Ha birde insan uzuvlarına karşı ilgim de vardır. Uzuv derken yanlış anlaşılmasın. Organların şekillerine, isimlerine ve görevlerine karşı ilgiliyim. Hangi organ nerede bulunur, ne yapar iyi bilirim yani.

Benimle Bu güzel bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.

- Ben de bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Derginiz hayırlı olsun tekrardan.

Castiello said:
-Merhaba Castiello.Gerçek Adını Öğrenebilirmiyiz?
Merhabalar, gerçek ismim Çağatay
-Castiello Nickini Ne İçin Kullandın? Neden Seçtin?
Supernatural dizisini bayağı bir severim. Orada da en sevdiğim karakterlerden birisi Castiel adlı bir melek. İsim oldukça da sempatik geldi, kullanayım dedim. Bundan önce iki farklı nick kullandım ama bence en iyisi bu oldu.
-Foruma Üye Olmaya Nasıl Karar Verdin?
Tam hatırlamamakla birlikte, o dönem Warband'i yeni keşfetmiş biri olarak oyunun native versiyonunu hemen bitirip farklı "tatlar" aramaya başlamıştım. Biraz araştırınca warband'e modlar yapıldığını gördüm. Türk yapımı bir Yüzüklerin Efendisi modu yapıldığını farkettim aynı sıralarda. Blood In The West olmazı lazım modun ismi. Hem o modu daha yakından takip etmek hem de yapımcılara manevi yönden destek olabilmek için üye olmuştum.
-Siyasete ve Din'e Olan İlgin Nereden Geliyor?
Bence din, yani inançlar insanların hayatının her yönüne şekil veren, aldığımız kararlarda biz bilsek de veya bilmesek de rol oynayan bir şey. Dolayısıyla hayatımıza yön verecek şeyin yani inançların yani dinin bence iyi bilinmesi gerekir. Her insan kendi fikirlerinin doğru olduğunu dolayısıyla kendi düşüncesinin mutlak hakim olması gerektiğine inanır. (İnanmak deyince din kısmı yine girdi işin içine tabi.) Kısaca hayatımıza yön veren düşünceleri insanlara anlatmak "yandaş kazanmak" inancımızı belirtip insanları düşünmeye sevketmek için siyasete de ilgim var. 
-Forumda Kavgalı Olduğun veya Tartışma Yaşadığın Bir Olay? Bir Kişi ?
Konu içinde tartışma yaparken dozu karşılıklı olarak arttırdığımız kişiler var ancak kavgalı olduğum kimse yok.
-Forum Yönetimi Hakkında Ne Düşünüyorsun ?
Canlarını yirim.
-Dergimizi Nasıl Buluyorsun ?
Dergimiz henüz tam olarak rayına oturmasa da ben bu işin gelişeceğini düşünüyorum. Çünkü size güveniyorum. Memleketimin tabiriyle "boş beleş" insanların bu işe girdiğini değil gerçekten bir şeyler katmak için giren insanların olduğunu düşünüyorum.
-Forumda Saçma Bulduğun Şeyler?
Çok şey var. Başta Courage, SeMaGo, Girebi, Dies Irae. Onun dışında bazı yasaklı konular var mesela şu masonluk vs. konuları. Bu konuların yasak olmasından ziyade diğer konulardaki gibi bir sistemin olmasını dilerdim. Konuya ceza değil kişiye ceza yani. Bunun dışında forum oyunlarında bi kaç saçma konu olduğunu düşünüyorum tabi ama her arkadaşın kendi zevk aldığı konu başka olduğu için bir şey diyemem.
-Forumda En Beğendiğin Şey?
Tartışmaya açık bir ortamı olması. Geniş bir forum olması. Hemen hemen her tip insanın zevkine fikrine göre kişi ve konuların olması diyebilirim.
-Bannerlords Hakkında Ne Düşünüyorsun?
Grafikler şahane. Bazı insanlar grafikler kötü diyor katılmıyorum. Onun dışında roma ve kuzey esintileri görmek şaşırtmadı.(japon kültürünü sevmeyen biri olarak o kültürü görmeyelim kafi) Oyunun iyi veya kötü olmasını grafikten ziyade hikayesi ve kurgusu etkileyecek bence. Günümüzde böyle en azından. Her oyun grafiğini yükseltir bu ekstra bir şey değil ama her oyun güzel bir kurgu yapamaz. Bannerlord'tan güzel bir kurgu bekliyorum ben.
-Günlük Hayatında Nasıl Birisisin? Nelerden Hoşlanırsın?
Günlük hayat kısmı mevsimlere göre değişiyor. Yazın genelde tatil dolayısıyla "yatış" dediğimiz şeyi yapıyorum. :smile:  Okul dönemi ise biraz daha yorucu ve aktif geçer. Okul dönemi ev,okul,yol,ders,arkadaşlarla vakit geçirme vs. diye geçiyor. Klasik öğrenci diyeyim. Çok marjinal olaylardan da hoşlanmıyorum. Sakin ve normal geçirmeye çalışıyorum. Nasıl birisiyim, sanırım konuşmaktan hoşlanıyorum. Arkadaşlar arasında en fazla ben konuşuyorumdur herhalde. Ama ortam olmazsa yani kendimi o ortama ait hissetmezsen en az konuşan ben olurum. Arkadaşlarla vakit geçirmek,muhabbet vs. olaylarını severim. Üniversite yaşantısında aile evinde olmadığım için eksileri oluyor tabi ama arkadaş ortamınız daha farklı oluyor. Onun dışında tabi ki bu forumda olduğuma göre "oyun oynamak" en sevdiğim şeyler arasında. :smile: Kısaca normal bir insan nelerden hoşlanıyorsa ben de onlardan hoşlanırım. :smile:
-Bizlere Tavsiyen varmı?[Kitap,Film,Dizi,Belgesel,Eşya]
Forumda 14-20 yaş arası arkadaş yoğunlukta olduğu için onlara şunu söyleyeyim. Gençlik dönemlerinizde kendinizden emin olun ancak düşünceleriniz katı değişmez bir şekilde olmasın. Her zaman açık fikirli olmak en mantıklısı. Ve de normal yaşantınızda çekingen olmayın. Kitap, filmi,eşya vs. değildi bu kısmı. :smile: Kitap film olarak herkesin zevk alacağı şeyler farklıdır ya. Ben fantastik ve tarihi seviyorum mesela. Hatta tarihi romandan ziyade direk tarihi bilgi içeren kitapları seviyorum. Dizi olarak Supernatural'ı söylemezsem ayıp olur ama. :smile:
-Benimle Bu güzel bilgileri paylaştığın için teşekkür ederim.
rdQ9q3.png

İslam nedir?

İslam, resuller aracılığıyla yeryüzünde barış ve adaletin sağlanması için Allah'ın kitaplar halinde göndermiş olduğu mesajların ortak adıdır. Arapça se-le-me kökünden türemiştir. Kelime anlamıyla barış demektir.

İslam tanımında en fazla karıştırılan mevzu,  İslam'ın son peygamber kabul edilen Muhammed ile başladığı yanılgısıdır. Gerçekte, akıl yürütebilen -eşyayı tanımlayabilen- ilk canlının -Kuran'da Adem olarak anılır- halife kılınmasıyla ortaya çıkmıştır. Hıristiyanlık-Musevilik semavi dinleri de başlangıçta aynı mesajı taşıyorlardı. Mesajın -diğer bir deyişle vahyin- ekleme yapılarak tahrif edilmesi sonucunda insanlar tarafından Hıristiyan-Yahudi gibi adlar konulmuştur. Korunan son mesaja dek, vahye insan sözü karıştırılarak eklemeler yapıldıkça  elçiler vasıtasıyla yeni kitaplar indirilmiştir. Son mesaj Kuran, İslam'ın temel kurallarını içeren basitleştirilmiş ve yazılı bir metindir. Korunduğuna ve korunacağına inanılır.

Özetleyecek olursak, aslında tüm elçiler İslam'ı tebliğ etmişlerdi ve bulundukları bölgelerde ilk müslümanlar olmuşlardı.

Kuran nedir?

İslam dini mensuplarınca yeryüzüne barış ve adaleti getirmesi için Allah tarafından indirildiğine inanılan son kitaptır. Hikmeti, hidayeti ve insanlara doğru yolu gösteren zikri(öğüdü) içerisinde barındırır. Peygamber döneminde mushaf(yazılı kitap) haline getirildiği tartışma konusudur.

Halife ne demektir?

Halife, birisinin yerine geçen demektir. Kuran'da , Adem'e halifelik verilmesinden söz edilir.  Evrim teorisine olumsuz bakıp, Adem'den önce de canlıların yaşamış olabileceğine ihtimal vermeyen bazı müslüman kimselere, öyleyse Adem'in kimin yerine geçtiği sorusunu soralım.  Bizce, Adem'in halife kılınışıyla ilgili Kuran'da geçen bu ifade Adem'den önce yaşayan canlıların olduğuna kapı açmaktadır.

Adem kimdir?

Genel anlayışta yaratılan ilk insan kabul edilir. Bizce, kendisinden önce de insanlar yaşamıştır fakat eşyayı tanımlama becerisine sahip ilk canlıdır. İblisin oyununa gelerek Allah'ın önceden yasakladığı bir meyveden eşiyle birlikte yemiş ve cennetten(bahçeden) kovulmuştur.

Cennet nedir?

İslam literatüründe Allah'a inanıp iyi işlerde bulunanlara mükafat olarak sunulan yer. Arapça bahçe demektir. Cennet denildiği zaman ahirette bir yaşam alanı olarak anlaşılsa da Kuran'da dünya üzerindeki bahçeleri ifade eden örnekler mevcuttur.

Cehennem nedir?

Yeryüzünde kötülüklerini artıran kimselerin içine atılacağı mekan. 

İblis kimdir?

Kıyamet(diriliş) gününe kadar Allah'tan izin alarak insanları yoldan saptırmayı amaç edindiğine inanılan yaratık, cin.

Cin nedir?

Kuran'da tıpkı insanlar gibi yaşayan bir topluluk. Kuran'da kendileri hakkında Cin Suresi bulunmaktadır.

Kısa bir Bilgi

İblis ve şeytan iki farklı kavramlardır. İblis, tek bir kişidir. Allah'tan izin almıştır. Şeytan ise hem İblis'e hem de kötülükle uğraşan kimselere verilen isimdir. Şeytan, insanlardan da olabilir cinlerden de.
YAYIN SAHİBİ/OWNER
Ömer Bin Hattab
EDİTÖR/ EDITOR
Ömer Bin Hattab
YAYIN KURULU*/ EDITORIAL BOARD
Ömer Bin Hattab[Genel]
HyperCharge[Mod Atölyesi]
Oranoran[Her An Kur-an]
*Teklonoji-Donanım-Yazlımım Yazarı Alınacak*
*Tarihte Bu Hafta Yazarı Alınacak*
*Röportajcı Alınacak*

[size=14pt]Sayı 1.
Haftalık Dergi

Hayırlı olsun derginiz. Ayrıca röportaj için teşekkür ediyorum.

Güzel olmuş kalıcı olur umarım. Ben de istiyorum şu dergi işlerini bana da bir yer açarsanız katkı vermek isterim.

Bu tutar işte. Ama yazım kurallarını dikkate alalım, aldıralım. Bu arada bir an önce profil ismimdeki B. ekini kaldırmak için yönetimle görüşeceğim.

Yazım kuralları kesinlikle önemli. Noktadan, virgülden sonra boşluk bırakılmalı. Buradan Göktürk'e bildiriyoruz. :smile:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom