Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Users who are viewing this thread

Acıyor, acıyor, acıyor,
her yolu denedim, bitmiyor...
DzUNVuXXQAAnT9X.jpg

Ben de bu hafta çözdüm soruları. Daha TYT çalışmaya başlamadan bi durum değerlendirmesi yapmak istedim. Tabi sizin girdiğiniz gibi sınav stresi şu bu yoktu. TYT Türkçede 3 yanlış yaptım. 2 paragraf ve 1 zamir sorusunu yapamadım. Sosyalde 1 felsefe (sorumluluk -fayda) ve 1 din (Beka-Vahdaniyet falan) yapamadım. Matematikte 28.soruya kadar çözdüm 20'sini falan yapabildim. Anlamadığım çok soru oldu. Fende ise Fizik hiç çözmedim.Ama biraz göz atınca yapılabilir olduğunu fark ettim sonradan. Kimyada ise 6 sorudan 4'ünü. Biyolojide ise 6 sorudan 1 ini yapamadım ( yoğurt fermante falan).
Süre açısından bakarsak Türkçe 45 dk Sosyal 16 dk aldı. Matematik bazen zaman aldı bazen almadı. Fen ise çok çabuk bitti. Şu soyağacı vakit aldı yalnızca o da 1 dk falan. Sizce nasılım? Bu yaz TYT'ye çalışacağım bol bol. Bazen AYT de bakıyorum. 11.sınıf konularına. Seneye sınava gireceğim.

Sertity said:
Ben de bu hafta çözdüm soruları. Daha TYT çalışmaya başlamadan bi durum değerlendirmesi yapmak istedim. Tabi sizin girdiğiniz gibi sınav stresi şu bu yoktu. TYT Türkçede 3 yanlış yaptım. 2 paragraf ve 1 zamir sorusunu yapamadım. Sosyalde 1 felsefe (sorumluluk -fayda) ve 1 din (Beka-Vahdaniyet falan) yapamadım. Matematikte 28.soruya kadar çözdüm 20'sini falan yapabildim. Anlamadığım çok soru oldu. Fende ise Fizik hiç çözmedim.Ama biraz göz atınca yapılabilir olduğunu fark ettim sonradan. Kimyada ise 6 sorudan 4'ünü. Biyolojide ise 6 sorudan 1 ini yapamadım ( yoğurt fermante falan).
Süre açısından bakarsak Türkçe 45 dk Sosyal 16 dk aldı. Matematik bazen zaman aldı bazen almadı. Fen ise çok çabuk bitti. Şu soyağacı vakit aldı yalnızca o da 1 dk falan. Sizce nasılım? Bu yaz TYT'ye çalışacağım bol bol. Bazen AYT de bakıyorum. 11.sınıf konularına. Seneye sınava gireceğim.
fena değilsin, yaparsın.

TYT türkçe zaten alışkın olan biri rahat yapar, bizim insanımız o tarza alışkın değildi ondan vurdu.
TYT mat kolaydı, ona ne olur ne olmaz çok güvenme seneye türkçeyi fazla kolay sorup, matı zorlastırma olasılıkları var...

Hacettepe Üniversitesinde iibf seçecek olan varsa seçmesin. Fakültede temizlik kültürü yok. Leş gibi tuvaletleri falan. Amfideki sıralar aşırı eğimli. Defter bile durmuyor. Yaz okulu için geldim de çöp. Ankara ünisine kötü diyordum. Kötünün kötüsü varmış.. İnsan elindeki nimetin kıymetini bilmiyo cidden. Ankara ünisini daha çok seviyorum artık :razz:

Tüm fakülteler öyle Hacettepedeki sadklasda. Yine de alışınca sevmeye başlıyorsun ya.

Beyler Apotemi Problemler ve Trigonometri nasıl almali mıyım sizce? Bu konularda iyi temelim var ama geliştirmek istiyorum. Başka bildiğiniz güzel yayınlar var mı?

Ole Gunnar Solskjær said:
96 tane soru işaretledim 70 net yaparsam herkese benden kıtlama şeker.

Ole Gunnar Solskjær said:
70 civarı TYT, 74 veya 75 YDT yapmışım. Sınav çıkışı beklentilerimin çok çok üstünde.

74,75 TYT + 75,25 YDT + 83 OBP. Tam sene başında düşündüğüm yerdeyim, 150 toplam net.  Lakin sıralama beklentim 2500 civarlarındayken 3750 sıralamam var. Boğaziçi Dilbilim gelmeyeceği için İstanbul Üniversitesi Mütercim Tercümanlık'ta okuyacak gibiyiz.

Sıralamam 17 bin geldi. Boğaziçi matematiği zorlar, Bilkent'e ise girebilirim. Bu sene gireyim mi yoksa seneye hazırlanıp burs, yurt vs. imkanları mı geliştireyim, bu konuda kararsızım şu an.

Akademik anlamda Bilkent daha fazla imkan sunabilir bir devlet üniversitesine göre. İkisi de isim olarak öne çıkan üniversiteler. Eğer gerçekten daha iyi yapabileceğini düşünüyorsan tekrar bir sene harcamayı göze alabilirsin ama çok çalışıp da bu sonucu aldıysan bence Bilkent üniversitesi kötü bir tercih olmaz. Benimle birlikte mühendislik dersi almış bir matematik öğrencisinden biliyorum. Birçok devlet üniversitesinde sağlanmayan o rahatlığı hele burslu olarak görmek epey güzel. Ancak akademik kariyere daha yatkın bir bölümde devlet üniversitesi olsun olmasın çok çalışmayı göze almak zorundasın. Devlet üniversitesinde belki 6-7 yılda mezun olsan bir sorun yaşamazsın ama Bilkent'te burslu olduğun için genelde okulu uzatmayı veya derslere girmemeyi göze alamıyorsun. Bursluluk şartlarına internet sitesinden ulaşabilirsin daha detaylı bilgi var ancak bu şartları göze alabilirsen oldukça iyi bir üniversite.

Yazdıklarınız için sağ olun.

Diğer yandan da matematik okuyarak bir yere gelebilir miyim diye kafam bulanmaya başladı. Ailemle ya da rehber hocamla da konuştuğumda matematikle ilgili bir mühendisliğe yöneltmeye çalışıyorlar. Mezuna kalmak zaten aklımın bir köşesinde, ama onun da ne getireceğini bilmiyorum. Geçen yıl hiç çalışmadım, bu yıl çalışarak belki bir şeyler yapabilirim diye düşünüyorum ama sınavın nasıl olacağı, sistemin ne olacağı, müfredatın nasıl değişeceği hiç belli değil.

Bence sıralaman iyi. Eğer ikinci bir 1 senelik psikolojiyi kaldırabilirsen kal derim. Fakat sene boyunca ya daha kötü olursa hissine kapılırsan stres yapabilirsin. Matematik harici başka bir bölüm olsa daha iyi olur bence. Sıralamana yazık etme derim, tercih senin.

Aileni at çöpe.
Rehber hocan da seni sıralamana göre değerlendiriyor senin fikrini önemsemiyorsa at çöpe.

Yanlış tercihin en fazla 4 senene mal olur ama yanlış tercih+yanlış meslek ömrünü etkiler.

Ne istiyorsun? Gelecekte ki ideallerin neler? Ne yaparsan 8-12 saat boyunca sıkılmadan çalışabilirsin? Mesela matematik bölümü tek başına iş yapmaz. Yan dal, çift ana dal yapman gerekir. Matematik bir nevi ara bölüm ÜLKEMİZ için. Mesela iktisat + matematik yaparsan piyasada aranan eleman olursun gibi gibi gibi.

Ama bunu gerçekten yapmak istiyor musun? Sırf maaşı dolgun diye belkide haftada 6 gün öfleye pöfleye sabahın köründe gidip gelmek seni tatmin eder mi? Veya en az 5 sene o maaş için buna katlanabilir misin?

Eğer daha yüksek sıralama istiyorsan 1 sene daha kalabilirsin. Bu 1 senelik kayıp, seni belkide 8 senelik bir kayıptan kurtarabilir.

Back
Top Bottom