Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Users who are viewing this thread

İstediğiniz bölümü kazanamadıysanız sınava tekrar hazırlanın. İstemediğiniz bir mesleğe sürekli maruz kalarak, acabalarla yaşayarak hayat geçmez. Kendi kararlarınızı kendiniz alın, azimli şekilde kararlarınızın arkasında durun. Tekrar kazanamazsanız kaybettiğiniz tek şey gelecekteki bu acabalar olacaktır, “en azından denedim” dersiniz.

Tabi tıp istiyorsan ve sıralaman 200.000 ise ciddi anlamda bir iç hesaplaşmaya gitmen lazım, olabilitesi çok düşük ihtimallerin üstüne düşmeye de gerek yok. Elbette nadir de olsa örnekleri çıkıyor bu tarz başarı hikayelerinin fakat kendinizi tanıyın, yapabileceğinizi düşünmüyorsanız zorlamayın.

Beyler gecen deneme olduk. Türkçe 7 Y , Sosyal 2 Y , Mat 3 Y ama 11 Boş ve Fen 1 Y 2 B. Dershanede çok iyi derece yaptım hatta en iyi mezunların olduğu sınıftan bile daha iyi yaptım diyebilirim. Yani dershanenin ilk 15'i mezun falan ben de onların içinde ilk 5'teyim. Bana tavsiye verin ve  çok yoruluyorum. Hele hele akşamları ders çalışmak çok zor geliyor ne yapmam lazım?

usta türk kahvesi veya şu küçük sert elmalardan denemeni tavsiye ederim. onlar da kesmezse sana seri gaz lazım reis. ama ilk dediklerim keserse ve ikinci dediğimi de üstüne eklersen hek açıp rahatça kondisyon kasarsın.

Sertity said:
Beyler gecen deneme olduk. Türkçe 7 Y , Sosyal 2 Y , Mat 3 Y ama 11 Boş ve Fen 1 Y 2 B. Dershanede çok iyi derece yaptım hatta en iyi mezunların olduğu sınıftan bile daha iyi yaptım diyebilirim. Yani dershanenin ilk 15'i mezun falan ben de onların içinde ilk 5'teyim. Bana tavsiye verin ve  çok yoruluyorum. Hele hele akşamları ders çalışmak çok zor geliyor ne yapmam lazım?
Cerrahpaşa Tıp, Koç Hukuk mu istiyorsun ?
Netlerin gayet iyi bence, ders çalıştığın süreyi azalt bir süre. Kendini iyi hissedince aynı tempoya geri dön. Kahvedir odur budur bir etkisi kalmıyor bir süre sonra

Artık akşamları da ders çalısmaya basladım ve kendimi buna alıştırmaya çalışıyorum. Bu arada cidden ilk 10k için hemen hemen ne kadar net yapabilmek lazım sayısalda?
Bu arada matematikte 25 net yaptığımı yazmıştım altta çünkü geometrim harbi feci. 11 sorudan 4 doğru falan yaptım son denemede. Ki yazın başından beri çoğu denememde sonuç aynı. Bu yüzden geometri çalışmaya başladım. Soru çözdükçe ve çözemedikleri sordukça cidden kötü olduğumu anladım.
Ha birde Geometri için Birey B alsam geç kalmış olur muyum? 2 kaynağım daha var dershanenin verdiği. Ama Birey B çok iyi diyorlar.
Başka kesinlikle al dediğiniz kitaplar varsa öğrenmeye talibim.

Coğrafya'da videolu anlatım izliyorsanız benim tavsiyem Benim Hocam kanalından Mehmet Eğit.Yıllardır anlamadığım, sevemediğim coğrafyayı sevdirdi resmen.
https://www.youtube.com/watch?v=b1wF8ACwwyw&list=PL5kIOunpmSBPtVIOD-5QDuxJwYECRU68l&index=1
Sırayla hepsi var konuların.

Kimseye söylemeyin ha aramızda kalsın bu adam. :lol:

çözmedim ama ilk fırsatta çözeceğim; palme ve birey b. şöyle karıştırmıştım ikisinin de içini ikisi de çok hoştu. sen de kırtasiyeye gidip, kitapları karıştırıp karar verebilirsin. :mrgreen: çalışan adam iyiyse, bu işleri iyi biliyorsa, ona da sorabilirsin.

Sertity said:
Geometri için önerdiğiniz , orta zorlukta ve yeni nesil sorulara sahip güzel bir kaynak biliyor musunuz? Hedefim Geometri netlerimi 11 soruda 7-8'e çıkarmak.
Birey olsun Karekök olsun Özdebir olsun hepsi geri kafalı kitaplar değmezler fiyatlarına. Ben 3-4-5 kullanmıştım bir kaç yıl önce özellikle denemelerini, mezuna kalan arkadaşlarım Acil Geometri diye bir kitap kullandılar ekstra. Yani bana sorarsan soru kitabı almak tamamen saçmalık matematik dediğin şey denemelerle geliştirilir hızlandırılır. Ha ama çok eksiğim var kendime güvenim yok diyorsan karekök sıfır tarzı kitaplar vardı yanlış hatırlamıyorsam al çerez niyetine 5 günde bitir.

Mezuna kalmak benim için kabus gibi oldu. Hiçbir şey anlamıyorum, anladığımı unutuyorum, unuttuğumu hatırlayamıyorum...

Özellikle matematik beni kahrediyor. ÖSYM'nin sorabileceği yeni tarz soruları çözmeye çalışıyorum ancak matematikle ilgili ne öğrenirsem öğreneyim, her sabah tertemiz, pırıl pırıl bir kafayla uyanıyorum. Bildiklerimin %90'ı ve belki daha fazlası belleğimden silinip gidiyor...

Sayısal öğrencisiydim, daha sonra eşit ağırlık bölümünden hazırlanmaya karar vermiştim. Şimdiyse sözelden girersem benim için daha iyi olacak gibi geliyor. Ancak çevremdekilerin sözel bölümlerde iş imkanının kısıtlı olduğunu söylemesi beni tedirgin ediyor.

Ne yapmam gerektiğini ve nasıl yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bazen bir matematik sorusuyla karşılaşıp çözemeyince dikkatim dağılıyor ve dakikalarca test kağıdını karalayıp saçma sapan şekiller çizdiğimi fark ediyorum.

Okul hayatımda derslerim bu kadar kötü değildi, özellikle son okul yılında, en kötü olduğum derslerde bile (fizik, kimya gibi) önceki yıllara nazaran daha iyiydim.

Özel hayatım nedeniyle moralim pek iyi değil ve özellikle şu sıralar odaklanma sorunu yaşıyorum.

Hayattan kopmuş, akıntıya kapılmış bir biçimde öylece sürükleniyorum...

Sword of God said:
Mezuna kalmak benim için kabus gibi oldu. Hiçbir şey anlamıyorum, anladığımı unutuyorum, unuttuğumu hatırlayamıyorum...

Özellikle matematik beni kahrediyor. ÖSYM'nin sorabileceği yeni tarz soruları çözmeye çalışıyorum ancak matematikle ilgili ne öğrenirsem öğreneyim, her sabah tertemiz, pırıl pırıl bir kafayla uyanıyorum. Bildiklerimin %90'ı ve belki daha fazlası belleğimden silinip gidiyor...

Sayısal öğrencisiydim, daha sonra eşit ağırlık bölümünden hazırlanmaya karar vermiştim. Şimdiyse sözelden girersem benim için daha iyi olacak gibi geliyor. Ancak çevremdekilerin sözel bölümlerde iş imkanının kısıtlı olduğunu söylemesi beni tedirgin ediyor.

Ne yapmam gerektiğini ve nasıl yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Bazen bir matematik sorusuyla karşılaşıp çözemeyince dikkatim dağılıyor ve dakikalarca test kağıdını karalayıp saçma sapan şekiller çizdiğimi fark ediyorum.

Okul hayatımda derslerim bu kadar kötü değildi, özellikle son okul yılında, en kötü olduğum derslerde bile (fizik, kimya gibi) önceki yıllara nazaran daha iyiydim.

Özel hayatım nedeniyle moralim pek iyi değil ve özellikle şu sıralar odaklanma sorunu yaşıyorum.

Hayattan kopmuş, akıntıya kapılmış bir biçimde öylece sürükleniyorum...

Mezuna kalma süreci zorlu geçebiliyor, olumsuz psikolojik etkileri fazla. Matematik zaten çoğu kişi için en zor ders, öğrenmesi yorucu olabiliyor. Bildiklerini unutma hissini de pek çok kişi yaşayabiliyor, özellikle matematik dersi için fazlasıyla yaygın. Kendini sıktıkça ve olumsuz düşüncelere kapıldıkça bunları daha fazla yaşarsın, sakin olmaya ve olumlu düşünmeye çalış. Hatta psikiyatra gidip destek almanda yararına olacaktır, çünkü kaygıların arttıkça daha da dibe batarsın, eğer önüne şimdi geçilmezse.

Türkiye'nin genel durumu ortada, eğer konu işsizlikse merak etme sözeller ne kadar işsizse sayısallar ve eşit ağırlıklar da aşağı yukarı o kadar işsiz. Hatta sözel okuyup iş bulma konusunda diğerlerini sollayan da gördüm, sayısaldan girip çoğu kişiye göre en iyi bölümlerden birisini dereceyle bitirip istediği işe giremeyen de gördüm. Bu kısmı fazla da kafana takma, ne okumak istiyorsan ona odaklan. Zaten iş bulma zamanı geldiğinde ya torpilin konuşur, ya da varsa eğer ekstra becerilerin ve başarıların konuşur, gerisi hikaye.

Özel hayattaki problemler, odaklanma sorunu, hayattan keyif alamamak ve kopmak vs. bunlar şu anki yaşlarında pek çok kişinin yaşadığı problemler. Boş vaktin bolken ders çalışmanın yanı sıra bir hobi edinebilirsin, ayrıca psikiyatr desteği olumlu yönde etki edebilir dediğim gibi. Kendine dikkat et, fazla üzülmemeye çalış bu hayatta.

abi sen şimdi niye efkarlandırıyorsun ki? yurttaki çok sevdiğim bazı abilerim de bu 'hata'yı yapmıştı ve binlerce sıra kaybetmişti. :neutral:

bu hata mı ki ama ya? izninle saymıyorum abi ben bunu lütfen başka bir hata söyler misin?

O zaman hata olarak değil de yaptıklarımdan gideyim biraz.  Özellikle senenin başında yeterli çalışmadığım için Aralık ayında 75-80 TYT 25-30 AYT gibi sonuçlar yapıyordum. Matematik TYT yi yazdan başladığım için 1. dönemin sonunda TYT'yi bitirmiştim bunun 2. dönem çok faydası oldu. Ama AYT'ye 2. dönem başladım ve bir ders bitene kadara diğerine geçmeden 2 ay gibi bi sürede de AYT'yi bitirdim. 2 ay Sabah 8.30 da kütüphaneye gidip akşam 8 gibi çıkarak bunu hallettim. Ve kütüphaneye gitmeden kendime bir hedef belirlerdim bugün bunlar bitecek diye, onlar bitmeden kalkmadım kütüphaneden.

Kütüphane olayı da biraz sana bağlı okuyarak anlayabiliyorsan muazzam bir şey. Bana video izlemek gereksiz zaman kaybı geliyordu. Yapamadıklarımı ise arkadaşlarıma soruyordum. Şanslıyım ki iyi bir lisede okuduğumdan arka dörtlü tayfa çok sağlamdı (Boğazici PC, Sağlık B. Tıp, Çapa Diş, İTÜ Endüstri) yapamadıklarımızı birbirimize paslıyorduk. Dershaneye falan da gitmedim bu süreçte okul kursu yeterli oldu.

Puan olarak da hedefini belirle diye söylüyorum TYT 104.25, AYT 68.25 OYB de 87 idi. OYB etkilemeden 6900 iken OYB hesaplanınca 7800 attı. Bu çok ciddi bir rakam. Maalesef iyi bir lisedeysen bu sıkıntı yaratıyor çünkü ortalamalar hep düşük oluyor.

Pişmanlığım ise çalışmamı seneye yaymamam ve AYT'yi 2 aya sıkıştırmam. 11 de çalışmaya başlayanlar daha şanslı oldu bu konuda ama bana tekrar dönüp çalışırmısın deseler gene hayır derdim.

Back
Top Bottom