Yıldırımoğulları Beyliği (1.Bölüm: Sultan Hakim'in Açgözlülüğü Bir Beylik Getirdi.)

Users who are viewing this thread

YILDIRIMOĞULLARI BEYLİĞİ
157942200_5164803020227922_6853054365218168603_o.jpg

IuKHwg.jpg

BMRWbZ.jpg

8gmg58.jpg

1.BÖLÜM: Sultan Hakim'in Açgözlülüğü Bir Beylik Getirdi.

Yıldırım Ahmet Han dünyaya nasıl geldi ? Ataları kimdi ? Sorularının yanıtlarını bulduktan sonra ileriye bakacağız...
Sahi Kim bu adam .?

Yıldırım Ahmet Han'ın dedesi Kergitlerde Derebeyi biriydi. Kergitlerin şuan ki yerlerini yurt eden atalarındandır. 70 yaşına kadar Derebeyliği vazifesini tamamlayan dedesi ileri ki senelerde öteki dünyaya göç etmiş. Yıldırım Ahmet Han ın babası ise bu savaş ortamından uzaklaşmak için çocuğunu da alıp Kalradya diyarını terk eylemiştir.
Yıldırım Ahmet Han kendisini zihinsel olarak geliştirmiş, okuma yazmayı öğrenmiş, hitabet sanatında usta olmuş, kısaca savaşarak geldikleri yerdeki adamın torunu medeni olmuş.
Yıldırım Ahmet Han ise ne kadar medeni biri olursa olsun hep dik başlı maceracı bir kişiliğe sahip olmuş. Bu sebepten bile ne kadar hitabet sanatında iyi olsa da çoğu kişiyle anlaşmakta hep sorun yaşamıştır. Yıldırım Ahmet Han geçmişini araştırmış atalarını öğrenmiş. O diyarlara gidip en azından nasıl yerlerden geldiklerini merak etmiş.
Ailesinden izin alıp Kalradya topraklarına gitmiş. Lakin dedesinin döneminde ki hükümdarlar el değiştirmiş. Hatta eski Derebeylerini ve Krallarını sevmeyen bir Kergit Halkı olmuş. Kendi atalarına karşı Kergitleri düşman etmişler. Dedesinin eski Derebeylerinden olduğunu öğrenen Tulgalı bir grup gençler plan yapmış ve dedesinin bir emanetinin kendilerinde olduğunu söyleyerek gece saat 3 te Tulga şehrinin dışında buluşup vermek istediklerini söylemiş. Yıldırım Ahmet Han merak ederek kabul etmiş. Büyük ihtimal dedesinden kalma bir kılıç veya zırh olabileceğini düşünerek şehir dışına çağırıldığını zannetmiş.
Gece saat 3 te buluşma yerine geldiğinde Yıldırım Ahmet Han, 1 tane Tulgalı genç Yıldırım Ahmet'e doğru saldırmaya başlamış.
- Dedenin yanına götürmeye geldim seni.
Yıldırım Ahmet Han 2 hamlede saldıran şahısı etkisiz hale getirmiş.
Ardından hemen Tulgayı sabah erkenden terk etmiş.

Bu durumu araştıran Yıldırım Ahmet geçmişte dedesine düşmanlık eden Kergitlerin olduğunu öğreniyor. Şuan da ise bu soydan olanlar Kergitlerde üst düzey yerlere gelmişler. Dedesinin intikamını almak için bir ordu ayarlıyor. Daha sonrasında bu Kalradya diyarında tek başına hayatta kalmaya çalışıyorken bir gün bir ulak geliverdi.
-Yıldırım Ahmet Han'a acil bir mesajım var.
+Kimsin hele nerden gelirsen kimden mesaj getirmişsen ?
-Memlük Diyarı Sarranidden geliyorum beyim, mesajım Sultan Hakim tarafından mühürlüdür.
+Buyrun Sultanınızın mesajını dinliyorum.
-Ben Sarranid Diyarının Sultanı, Shariz Şehrinin Valisi, Memlüklülerin büyük Komutanı Sultan Hakim....
Devletimiz Rodoklular ile savaşa girmiş ve çok çetin muharebeler geçmekte.Senin şanın ve ünün ise Sarranid çöllerine kadar ulaşmış. Bir çok bedevi senden haberdardır. Shariz şehri Rodoklular tarafından kuşatma altında.Sen eğer bize katılırsan Ayn Assuadi köyünü sana tımar vermeyi kabul edeceğim. Bu iyiliğinide ileride karşılıksız komayacağım Yıldırım Ahmet Han.
Cevabın olumlu ise Shariz yakınlarında kusatmayı yarmak ıcın bulunacagım senı ve ordunu beklıyorum....

Yıldırım Ahmet Han kendısınden yardım ıstenıldıgınde gerı cevırmezdı. Kabul ettı ve Sharız taraflarına ordusunu harekete gecırdı.Sultan Hakım ve Sarranıdlı derebeylerle Rodok kusatmasını yardılar. Sharız artık tekrar eskısı gıbı güvenli idi. Ardından karsı taarruza gecen Yıldırım Ahmet Han Jamıche Kalesını ele gecırdı ve buraya talıp oldu. Sultan Hakım burayı Sultan Ahmete vermeyı kabul ettı. Ardından Almerra Kalesıne saldıran Yıldırım Ahmet Han bu kaleyıde ele gecırdı burayıda kendısıne ıstedı lakın Sultan Hakım burayı vermedıgı gıbı kendısıne almak ıstedı. Yıldırım Ahmet Han burda hakkının yendıgını anlayınca Rest cektı ve kendı Beyliğini kurdu.
Jamıche Kalesınde bakanlık oluşturan Yıldırım Ahmet Han beyliğinin adını YILDIRIMOĞULLARI BEYLİĞİ ilan etti. Ve Sarranidle savaşmaya başladı.
Bu sırada Sarranide Kergit Hanlığıda savaş açtı. Sarranid jamiche köyüne saldırı yaptı Yıldırım Ahmet Han tarafından saldırı püskürtüldü ve barış teklifi Jamiche Kalesine geldi.Teklifi değerlendiren Yıldırım Ahmet Han olumlu yanıt verdi ve Sarranid Sultanlığı ile savaşı bitirmiş oldu.
Yıldırımoğulları Beyliği 2 Kale 2 Köy olarak kurulmuş olup, dedesinin izinden giden bir gencin geleceğini konu almaktadir.

UQRRxl.jpg
MQG5m1.jpg
ZsIVJB.jpg
6x2CgJ.jpg
rYUUS1.jpg
U2HnRU.jpg

Back
Top Bottom