[WYL4] Genel Tartışma, Şikayetleriniz & Tavsiyeleriniz

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Horac said:
RZERO said:

Grup aşaması bitip finallere kalınınca map ve factionları biz seçmeye başlasak nasıl olur hem herkes için farklılık olmuş olur amaç zevk almaksa herkes zevk aldığı/istediği mapte oynamaya başlar klan liderleri ile ortak bir karar verilmesi daha uygun olur bence ,saygılarımla

Horac said:
Horac said:
RZERO said:

Grup aşaması bitip finallere kalınınca map ve factionları biz seçmeye başlasak nasıl olur hem herkes için farklılık olmuş olur amaç zevk almaksa herkes zevk aldığı/istediği mapte oynamaya başlar klan liderleri ile ortak bir karar verilmesi daha uygun olur bence ,saygılarımla
-1

Freyja said:
Arkadaşlar bu konudaki son karar şu şekilde olacaktır:

- Quake ve c0oL oynadıkları bütün maçları videoya çekecektir. Çekmedikleri takdirde, turnuvadan ihraç edileceklerdir. Aynı zamanda, çekilen video YouTube'a yüklenip oyuncularla paylaşılacaktır.

Konuyu daha fazla uzatmamanızı istiyorum. Teşekkürler.
Bu tarz uygulamaların hem doğru hem de yanlış olma durumu var. Ülkemizde internet pahalı, kalite ise düşük. O sebeple maçın tamamını olmasa bile turnuva ve gerekliyse rakip takımın yöneticilerinin üzerinde karar verdiği bir roundu, edit programlarıyla asıl videodan kesip yüklemek daha kolay ve ucuz yollu olur. Sonuçta kaydedilen ham görüntünün zaten işlenmesi gerektiği için bu tarz edit programları kullanılmak zorunda. Böylece ne oyuncunun internetine ağır bir darbe indirmiş olursunuz ne de en azından o round için akılda şüphe kalmaz. Oyun görüntüsü, oyun sesleri ve TS3/Discord sesleriyle birlikte upload edilmesi kaydıyla mantıklı olabilir. Onun haricinde hem oyuncuya hem de görseli analiz edecek kişiye zorluklar yaşatabilirsiniz. :grin:

Airelhach said:
Freyja said:

- Quake ve c0oL oynadıkları bütün maçları videoya çekecektir. Çekmedikleri takdirde, turnuvadan ihraç edileceklerdir. Aynı zamanda, çekilen video YouTube'a yüklenip oyuncularla paylaşılacaktır.

Bu tarz uygulamaların hem doğru hem de yanlış olma durumu var. Ülkemizde internet pahalı, kalite ise düşük. O sebeple maçın tamamını olmasa bile turnuva ve gerekliyse rakip takımın yöneticilerinin üzerinde karar verdiği bir roundu, edit programlarıyla asıl videodan kesip yüklemek daha kolay ve ucuz yollu olur. Sonuçta kaydedilen ham görüntünün zaten işlenmesi gerektiği için bu tarz edit programları kullanılmak zorunda. Böylece ne oyuncunun internetine ağır bir darbe indirmiş olursunuz ne de en azından o round için akılda şüphe kalmaz. Oyun görüntüsü, oyun sesleri ve TS3/Discord sesleriyle birlikte upload edilmesi kaydıyla mantıklı olabilir. Onun haricinde hem oyuncuya hem de görseli analiz edecek kişiye zorluklar yaşatabilirsiniz. :grin:
Aslında en mantıklı yöntemi bu olabilir, şöyle yapabiliriz: her maçı videoya çekebilirler, ve senin dediğin gibi klan liderlerinin şüphe duyduğu round'ları kesip atabilirler. Buna bir itirazı olacak var mı ?

Freyja said:
Airelhach said:
Freyja said:

Aslında en mantıklı yöntemi bu olabilir, şöyle yapabiliriz: her maçı videoya çekebilirler, ve senin dediğin gibi klan liderlerinin şüphe duyduğu round'ları kesip atabilirler. Buna bir itirazı olacak var mı ?

Mantıklı ama maç ortasında karşı takımın yazması mı gerekicek?

Örneğin 2.swap şüphelendi maçın ortasında mı söylicek veya bir kenara yazıp sonra mı söylicek? En az 12 roundluk bir oyunda hatırlaması güç olur.

Sadece killeri çekmek belki işi daha da kısaltır ama yine pek bir şey belli olmayabilir. Zamani hileler çok portatif olabiliyor  :lol:

Bu uygulamayı bu şekilde değiştirirseniz inadına tüm roundları isteyenlerin çıkacağını ve aynı inatla videoları göndermek istemeyenlerin olabileceğini düşünüyorum. Malesef bir çok klanda yenildikten sonra her türlü g*tlüğü yapma potansiyeli var :lol:

Son kalite video olması şart değil karakter ve oyun işleyişi gözüktükten sonra bir problem olacağını düşünmüyorum son kalite çekilmezse video boyutu fazla olmaz. Erozbey’in dediğine de katılıyorum.

RZERO said:
Freyja said:
Airelhach said:
Freyja said:

Mantıklı ama maç ortasında karşı takımın yazması mı gerekicek?

Örneğin 2.swap şüphelendi maçın ortasında mı söylicek veya bir kenara yazıp sonra mı söylicek? En az 12 roundluk bir oyunda hatırlaması güç olur.

Sadece killeri çekmek belki işi daha da kısaltır ama yine pek bir şey belli olmayabilir. Zamani hileler çok portatif olabiliyor  :lol:

Bu uygulamayı bu şekilde değiştirirseniz inadına tüm roundları isteyenlerin çıkacağını ve aynı inatla videoları göndermek istemeyenlerin olabileceğini düşünüyorum. Malesef bir çok klanda yenildikten sonra her türlü g*tlüğü yapma potansiyeli var :lol:
Şüphe uyandıran sadece bir round yeterli olur tahminimce. Örneğin oyuncunun en çok kill aldığı yada hasar verdiği bir veya iki round, maç sırasında yada sonrasında hakemlere/yöneticilere bildirilirse kanıt istenir ve incelenebilinir. Sadece kill cam'le bir oyuncunun round/maç boyunca hile kullandığı kanıtlanamaz. Eğer şüphe varsa bu oyuncular üzerinde ve böyle bir yaptırım uygulanacaksa, bu görevi takip etmek öncelikle hakemler ve turnuva yöneticilerini daha sonra da takım yöneticilerini bağlar. Aynı zamanda bu uygulamayı şüpheli oyuncuların takip etmesi kendilerini aklamaları için de büyük bir şans olur. O yüzden hakemler hariç, takımların da şüpheleri varsa bir roundla alakalı bunu takip etmek için ister not alsınlar ister anında hakemle iletişime geçsinler artık onu ben bilemem. :grin:

Erozbey said:
Gece 2'den sonra videoyu yüklemeye verirse sabah 8'e kadar ne hızında azalma olur ne de kotasından gider.
Bütün maçın görüntüsü için konuşacak olursam, kimsenin kimseyi gece 2'ye, hatta videonun upload'ı için daha da geç saate kadar uykusundan veya internetle alakalı başka bir işten mahrum etme hakkı yok. O sadece kişinin kendi tercihi olur. 1-2 round içinse dosya boyutu daha küçük olacağından upload çok daha kısa sürer ve bu öneri çok ekonomik bir çözüm olabilir.

Bu videoya alma muhabbeti daha önceden uygulansaydı pek çok kişi oyunu bırakıp çekilmezdi köşesine. Ben dahil pek çok kişi ve klan(lar) hile muhabbeti yüzünden bıraktı online oynamayı. Keşke 6-7 yıl önce bu önlem alınsaydı ve yüce oyuncu arkadaşlarımızın pislikleri dökülseydi. Dünün pisliğini temizleyemiyoruz, bugün önlemi alınır, Bannerlord çıktığında yeterli tecrübe edinmiş oluruz. Eğer herkes bunu uygulayacak olursa da hile yüzünden şüpheli durumda olan kişilerin mahrum olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Bana kalsa herkesin görüntüsünü alırdım.

Beyler herşeyden önce; kişi, aksi kanıtlanana kadar masumdur ilkesini bir aklımızın köşesinde kullanıma hazır tutalım.
Kimse "şu saatte yapsın şu saatte yapmasın" diyecek otoriteye sahip değil. Buna çoğunluk karar verebilir ancak tek otorite de bu konu hakkında çoğunluktur. Bu da aklımızın bi köşesinde bulunsun.
Ben de arkadaşın video çekmesinden yanayım. Çoğunluk şüphe duyuyorsa turnuvada yapılması gereken en önemli iş bu şüpheyi ortadan kaldırmaktır. Ancak önceki söylediklerimin ışığında, çoğunluğun - yani suçlayan tarafın- rızasıyla çekilen tüm maçın tamamının upload edilmesi aksi kanıtlamayan 'suçsuz' ancak şüpheli arkadışımızı da madur edecektir. Tamamiyle şüpheli arkadaşın kararına bakılmaksızın, suçlayan tarafın istediği roundların yüklenmesi en mantıklısı olur fikrimce. Böylece hem maçın tamamının çekildiği garanti olur hem de şüpheli arkadaş madur olmaz. Yani Airelhach' ın fikri uygulanabilir ve en orta yollu fikir de bu. Kimseyi madur etmenin anlamı yok.

Kiron said:
Beyler herşeyden önce; kişi, aksi kanıtlanana kadar masumdur ilkesini bir aklımızın köşesinde kullanıma hazır tutalım.
Kimse "şu saatte yapsın şu saatte yapmasın" diyecek otoriteye sahip değil. Buna çoğunluk karar verebilir ancak tek otorite de bu konu hakkında çoğunluktur. Bu da aklımızın bi köşesinde bulunsun.
Ben de arkadaşın video çekmesinden yanayım. Çoğunluk şüphe duyuyorsa turnuvada yapılması gereken en önemli iş bu şüpheyi ortadan kaldırmaktır. Ancak önceki söylediklerimin ışığında, çoğunluğun - yani suçlayan tarafın- rızasıyla çekilen tüm maçın tamamının upload edilmesi aksi kanıtlamayan 'suçsuz' ancak şüpheli arkadışımızı da madur edecektir. Tamamiyle şüpheli arkadaşın kararına bakılmaksızın, suçlayan tarafın istediği roundların yüklenmesi en mantıklısı olur fikrimce. Böylece hem maçın tamamının çekildiği garanti olur hem de şüpheli arkadaş madur olmaz. Yani Airelhach' ın fikri uygulanabilir ve en orta yollu fikir de bu. Kimseyi madur etmenin anlamı yok.

her el 2 kill alsa pek şüphe uyandırmaz yani?bence yanlış bir uygulama olur.

Benim fikrimce tüm video atılsın,zaten tek maça bile masumiyetini kanıtlayabilir.Tek yapması gereken o harika atışları bir de video çekerken yapmak :grin:

Kanıtladığında daha kimsenin bu konu hakkında konuşmaya yüzü olucağını düşünmüyorum.

Buradaki asıl anahtar, suçlayan tarafın "istediği" elleri atması. Şüphe çekmediğinde hiç atmaması değil. Eğer dikkatli okursan, "video çekmesinden yanayım" demiştim.

Kiron said:
Buradaki asıl anahtar, suçlayan tarafın "istediği" elleri atması. Şüphe çekmediğinde hiç atmaması değil. Eğer dikkatli okursan, "video çekmesinden yanayım" demiştim.
Aksini iddia etmedim. Ben sadece senin söylediğin sistemin ucunun açık olduğunu düşünüyorum. Suçlayan taraf şunu şunu at dicek gereksiz veya gerekli, suçlanan arkadaşta yok ben burayı atmam şurayı atmam deme hakkı doğabilir. Sonra forumda çok daha yeni tartışmalarla karşılaşabiliriz.

"Ben videonun şu şu kısmını istedim atmadı" veya"videonun tamamını istiyor banane atmam internetime yazık" gibi...

RZERO said:
Kiron said:

Benim fikrimce tüm video atılsın,zaten tek maça bile masumiyetini kanıtlayabilir.Tek yapması gereken o harika atışları bir de video çekerken yapmak :grin:

Kanıtladığında daha kimsenin bu konu hakkında konuşmaya yüzü olucağını düşünmüyorum.
Kanıtladığında diyoruz, peki bu mükemmel headshotları oyun içinde 1 maçta atarsa ve o videoyu da youtube'a atarsa o zaman ikna olacak mısınız ? Ben hiç sanmıyorum. Madem böyle diyorsun, o zaman neden her maçı videoya çekip almasını istiyorsunuz anlamıyorum. Şüpheli olduğu raundların atılması fikri çok daha uygun. Dediğin gibi her raund'ta 2 kill alıp şüphe uyandırmaz diyorsan bile ki bence çok saçma bir yaklaşım, buna hakemler ya da karşı takımın bazı raundlardaki şüphesiyle karar verilip maçın en fazla headshotlu olan bölümü gibi bir şeyi YouTube'a maç videosundan keserek attırabiliriz. Sonuçta sizin burada bu adamları suçladığınız durum, fazla headshot atmalarından kaynaklı. Zaten aimbot'u bu yüzden diyorsunuz. Madem öyle bir durum varsa zaten 2 kill'ide hs atarak alacaktır. Onun bile videosunu istemek kolay olacaktır. Maçın tamamını izleyip adamın aim'ini dikkate alma gibi bir saçmalık yerine, bunu neden kesik raundlarla halletmeye bu kadar karşısınız ? Her türlü zaten hile ise ortaya çıkmıyor mu, yani aimbot ise aim kitlenmeyecek mi atacağı raundların herhangi birisinde ? Yani sonuçta kimse burada, özellikle hakem kısmı, onlara en az hs attıkları yerleri attırmayacak herhalde ? Ya da hakemler maçı izleyince, en az şüphe duydukları yeri attırmayacaklar herhalde ? Bu kafa da falan mısınız ? Turnuvayı adil ve kimsenin mağdur olmadığı bir turnuva yapmaya çalıştıkça neden bu konuda yardımcı olamıyorsunuz ?

Freyja said:
RZERO said:
Kiron said:

Kanıtladığında diyoruz, peki bu mükemmel headshotları oyun içinde 1 maçta atarsa ve o videoyu da youtube'a atarsa o zaman ikna olacak mısınız ? Ben hiç sanmıyorum. Madem böyle diyorsun, o zaman neden her maçı videoya çekip almasını istiyorsunuz anlamıyorum. Şüpheli olduğu raundların atılması fikri çok daha uygun. Dediğin gibi her raund'ta 2 kill alıp şüphe uyandırmaz diyorsan bile ki bence çok saçma bir yaklaşım, buna hakemler ya da karşı takımın bazı raundlardaki şüphesiyle karar verilip maçın en fazla headshotlu olan bölümü gibi bir şeyi YouTube'a maç videosundan keserek attırabiliriz. Sonuçta sizin burada bu adamları suçladığınız durum, fazla headshot atmalarından kaynaklı. Zaten aimbot'u bu yüzden diyorsunuz. Madem öyle bir durum varsa zaten 2 kill'ide hs atarak alacaktır. Onun bile videosunu istemek kolay olacaktır. Maçın tamamını izleyip adamın aim'ini dikkate alma gibi bir saçmalık yerine, bunu neden kesik raundlarla halletmeye bu kadar karşısınız ? Her türlü zaten hile ise ortaya çıkmıyor mu, yani aimbot ise aim kitlenmeyecek mi atacağı raundların herhangi birisinde ? Yani sonuçta kimse burada, özellikle hakem kısmı, onlara en az hs attıkları yerleri attırmayacak herhalde ? Ya da hakemler maçı izleyince, en az şüphe duydukları yeri attırmayacaklar herhalde ? Bu kafa da falan mısınız ? Turnuvayı adil ve kimsenin mağdur olmadığı bir turnuva yapmaya çalıştıkça neden bu konuda yardımcı olamıyorsunuz ?

neden bu kadar alevleniyorsun bir anda?Orta da bizim bilmediğimiz bir durum mu var?Ben sakince kendi fikrimi söyledim kiron da cevabını verdi sen niye heycanlanıyorsun?Böyle bir uygulama koydunuzda ben kalkıp "hayır yapamazsınız ben istemiyorum" mu dedim?Yapıcaksan yap,bana göre yanlış bir uygulama olduğunu söyledim.Sor yine çoğunluğuna kararını ver.

Bu kadar heycan yapacak bir şey yazmadım.Demeye çalıştığım bu yöntemin ucu açık olduğu, yeni tartışmaları çıkarıcağı.Bir çok kişi burayı okumuyor.Ve sen gidip karşı takıma sorduğunda "hangi roundları istiyorsun" diye .Yenilen takım muhtemelen "hepsi" der normal olarak...Ne coola ,quake e karşı bir itham var ne de uygulama değiştirmenize,sadece uyarıyorum böyle böyle olabilir diye.İllede kısaltmak istiyorsanız roundu da almayın direk killeri alın...

Selam Arkadaşlar Bildiğiniz üzere hepimiz bu soruna odaklanmış bir şekilde soruna ortak bir çözüm arıyoruz.bizden yani MTRG adına konuşuyorum Maximou adlı oyuncumuzun video çekilmesi istendi fakat bu oyuncu daha önce başka turnuvalarda da video çekmiş ve aynı performansını piyade de okçu da da göstermiştir.bana sorucak olursanız bizler neden şüpheleniyoruz bu oyuncuların hile kullandığından eğer ki bir oyuncu video çekerken aynı performansı sergiliyorsa eğer onun hile olmadığını apaçık bir şekilde göstergesidir.mesela ben Tırtıl ın kendisi video çekerek iyi bir performans sağladığını görmedim.veya Sepia nın zaten ben iyi bir okçu olsam kendimden örnek gösteriyorum bunu video ya alarak kendimi ispat edebilirim proffesyonel veya warband topluluğunda çok dikkat ceken oynayışlar sergileyen oyuncular ister istemez bu tür suçlamalarla karşılaşabiliyorlar malesef ki bunlarında önlerine geçmek onların elinde olan birşey video ya alarak aynı performansı sergilediklerinde 1-2 maç eğer aynı performansı sergilerlerse eğer tüm maçları video almalarına gerek kalmayacağını böylece video sorunun da hile sorunun da önüne geçmiş olacağımızı düşünüyorum.sakın ha benim hilecileri savunduğumu düşünmeyin birçok kişi bilir ki birden fazla klan yönetttim hatta oto block kullandığı ve benzer hileler kullandığı için bir sürü oyuncuyu topluluklarımda barındırmadım bunu övünmek içinde söylemiyorum sadece kendi savunmamı yapıyorum hepinize iyi akşamlar dilerim.

Maç oynanırken adam hangi elde nekadar vurduyu nasıl vurduyu mu kovalicak takımlar yoksa oyununa mı bakıcak?

Bu kadar tartışma yaratıyorsa, zaten uygulanmamalı. Hoş bir iki kişi konuştu ama şüphe çekmesi turnuva adına daha kötü. Söylediğim gibi buradaki otorite çoğunluktur. Yine söylediğim gibi, çekmezse de şutlanır. Tamamı istenirse -ısrarla- tamamı atılır. Olayı tek seferlik düşünmemiştim ben ama belli ki siz tek bir sefere odaklandınız. Genel anlamda herkesten 40 dakikalık videolar isteyebilme potansiyeli var bu uygulamanın. İşi standarda bağlamak bu seferde olmasa bile gelecek seferlerde önemli.
Bu olayı baz almayarak konuşuyorum, herkesten 40-45 dakikalık videolar isteyemeyiz. Bu seferlik yapılabilir sakıncası yok. Mantığı çok var mı? Yok. Ama maksat insanların içi rahat etsin. Gerçekten hile kullanımı varsa da bir blacklist ile olay çözülsün. Fazla uzadı bu muhabbet.

The North Legion liderine ben ve horac belki de franz'da yaklaşık 1 haftadır ulaşamıyoruz.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom