[WB][SP]Diplomacy 4.litdum (v1.7 yayınlandı - 28.02.2023)

Users who are viewing this thread

Volkan hocam merhaba. Bu modda ticaret yapmak ölüm gibi. Orjinal warbanda göre ticari ürünler yaklaşık yüzde 30 daha pahalıya alınıyor; bu da ticaretten elde edilen karı öldürüyor hatta zarar ettiriyor. Önceden 6-7 level ticaret yeteneğinde çok iyi paralar kazanırken şimdi ticaret leveli 10'ken bile para kazanamıyorum (daha doğrusu kazanç çok az, masrafa maaşa değmiyor). Bu ayarı orjinal hale nasıl getirebiliriz ? Kamp seçeneklerindeki ticaret vs. ayarını kapalı yapınca bile fiyatlar aynı. Hatta bir süre bekledim ama yok yine aynı.

Mesela ticaret leveli 10'da tulga ıchlamur'da baharat 700'e yakın hatta geçiyor. Wercheg tuz 180-200 bandında. Native'de baharat 500-600 tuz 130-150 ciavarında olurdu mesela. Bu moddaki ayarı nasıl orjinale çeviririm lütfen bana yardım eder misin ? Modu çok beğendim ama ben icaret modunda çok oynadığım için oynayamıyorum. Lütfen bana yardımcı ol.

Native ile Diplomacy modu arasında böyle farklılıklar olabilir çünkü Diplomacy modu pek çok şeyin hesaplanmasına yeni faktör ekliyor. (Mesela iç siyaset değişiklikleri bu faktörlerden biri).

Diplomacy modunda Native'ye göre o kadar çok ekleme ve değişiklik var ki bu değişiklikleri orijinale çevirmek neredeyse imkansız (Tabii mod ayarlarında kapatıp/açma seçenekleri yoksa).

Ticaret ile ilgili kodlara biraz baktım ama işe yarar bir şey bulamadım. (Çok fazla kod var. en az 2500 satır) Tek bulabildiğim, ürünlerin fiyatlarının taban değerleri. Bunları elle değiştirmek işkence olur ve uğraşmaya değmez.

Hocam taban fiyatlar tamamen aynı, native ile karşılaştırdım tek tek o konuda sıkıntı yok. Ben nette biraz dolaştım ticaret ayarları ile ilgili kısacık bilgi buldum ama detay yoktu, orda da ticaret ayarları conversation (diye hatırlıyorum) denmiş sadece. Ben de Conversation.txt dosyasına baktım, orda ticaret ile ilgili 3 kısım var, üc kısım trade....., buy, sell şeklinde düzenlenmiş. Buy ve sell kısmı native ile aynı, ama o ilk kısım native'den çok farklı. Native'^deki kodu aynen kopyaladım fiyatlarda değişme oldu ama bu defa oyunun diyalog akışı tamamen bozuldu, sol taraftan gelen bildirimler gitti vs. Şimdi işteyim, seninle daha akıcı konuşabileceğimiz bir yerden kontak kurup şuna bi baksak ya hocam ? Gerçekten modu çok çok sevdim ama ticaretsiz olmuyor.

Son olarak aklıma bi hinlik geldi, tüm ürünlerin fiyatlarını 10 katına çıkardım (tahılı çömleği baharatı vs hepsi) böylece ticaret yaparsam önceden 50 kazanırsam bu defa 500 kazanırım dedim. işe yaradı ama bug oluştu, bi şehirden atıyorum ilk baharatı 7500'deen alıyorum ama ikinci ürün 14000'e filan çıktı, bi şehre 8800'den baharat satarsam aynı ürünün ikinci fiyatı 750'ye düşüyür (orjinalde il ürün 880 ikinci ürün 750 alıyor). Yani ordan da yırtamadım.

Sana zahmet bana bi el atda çözelim şu problemi hocam :smile:

Native ile Diplomacy modu arasında böyle farklılıklar olabilir çünkü Diplomacy modu pek çok şeyin hesaplanmasına yeni faktör ekliyor. (Mesela iç siyaset değişiklikleri bu faktörlerden biri).

Diplomacy modunda Native'ye göre o kadar çok ekleme ve değişiklik var ki bu değişiklikleri orijinale çevirmek neredeyse imkansız (Tabii mod ayarlarında kapatıp/açma seçenekleri yoksa).

Ticaret ile ilgili kodlara biraz baktım ama işe yarar bir şey bulamadım. (Çok fazla kod var. en az 2500 satır) Tek bulabildiğim, ürünlerin fiyatlarının taban değerleri. Bunları elle değiştirmek işkence olur ve uğraşmaya değmez.

Merhaba hocam, elinize sağlık. emin değilim ama sizin modu yükledikten sonra başıma geldi veigar'ın köylerini yağmaladığım da sadece tereyağ veriyor.

sizce bu sorunu nasıl çözerim? eski orjinal modu tekrar kurduğumda da oyun kaydıma girmiyor hata veriyor.

Merhaba hocam, elinize sağlık. emin değilim ama sizin modu yükledikten sonra başıma geldi veigar'ın köylerini yağmaladığım da sadece tereyağ veriyor.

1. Yeni bir oyun kaydında yağmalamayı denedin mi?
2. İstisnasız hepsinde sadece tereyağı mı çıkıyor?

Edit:
Şimdi internetten baktım ve bu bug Floris modunda da varmış. Bug'u düzelten bir güncelleme yayınlamışlar. Güncellemeyi bu moda uyarlamaya çalışırım o yüzden bana biraz zaman tanı :grin:

Last edited:
1. Yeni bir oyun kaydında yağmalamayı denedin mi?
2. İstisnasız hepsinde sadece tereyağı mı çıkıyor?

Edit:
Şimdi internetten baktım ve bu bug Floris modunda da varmış. Bug'u düzelten bir güncelleme yayınlamışlar. Güncellemeyi bu moda uyarlamaya çalışırım o yüzden bana biraz zaman tanı :grin:

1. Evet yine, başlar da çıkmasa da ilerleyen zamanda çıkıyor.
2. Evet hepsi tereyağ, ondan başka bir şey yok.

estağfurullah hocam, github vs her yerden takip ediyorum zaten. Keşke ben de az anlasam şu işlerden yardımcı olmayı çok isterdim. :/

Bir de hocam şu asker maaşlarını normal native'ye göre geri ayarlasanız ya da github'a ekleseniz olur mu? Her deneme yaptığım da forumda arıyorum ^^ Yer imlerine atmamayı da ısrarla sürdürüyorum :grin:

tereyağ olayı bende de oluyor.köyü yağmalıyorum sadece tereyağ çıkıyor :grin:

Kodları inceledim. Kodları en baştan yazmışlar toplam 48 satır. Bu 48 satırlık bölümü kaynak kodlar olmadan sadece modun .txt dosyalarını değiştirerek bu moda geçirmem inanılmaz zor. Neden mi? Şöyle buyrun.

Bir de hocam şu asker maaşlarını normal native'ye göre geri ayarlasanız ya da github'a ekleseniz olur mu? Her deneme yaptığım da forumda arıyorum ^^ Yer imlerine atmamayı da ısrarla sürdürüyorum :grin:

Onu da sana bırakıyorum ?
Github'da, Atlı birlik maaşlarının eski haline nasıl getirileceğini de anlattım. Zaten çok basit, kolayca yaparsın.

Last edited:
Onu da sana bırakıyorum ?

Github'da, Atlı birlik maaşlarının eski haline nasıl getirileceğini de anlattım. Zaten çok basit, kolayca yaparsın.

basit hocam sayenizde zaten de sıfırdan yeni oyun başlatıp tekrar denemeler yaptım ve bazı köyler de sabit tereyağ sorunu olduğunu gördüm. krallıklara göre değil yani, bazı köylerin yağmasında sorun var sanırım. Yapılabilir bir yanı var mı acaba?

Sabah güncellemesi:

hocam modun orjinal dosyalarında bu sorun yok lakin sizin yayınladığınız dosyalarla oyuna girince bu tereyağ sorunu meydana geliyor. Eski oyunumda da aynı sonucu aldım deneme amaçlı açtığım yeni oyunlarda da.

Last edited:
basit hocam sayenizde zaten de sıfırdan yeni oyun başlatıp tekrar denemeler yaptım ve bazı köyler de sabit tereyağ sorunu olduğunu gördüm. krallıklara göre değil yani, bazı köylerin yağmasında sorun var sanırım. Yapılabilir bir yanı var mı acaba?

Sabah güncellemesi:

hocam modun orjinal dosyalarında bu sorun yok lakin sizin yayınladığınız dosyalarla oyuna girince bu tereyağ sorunu meydana geliyor. Eski oyunumda da aynı sonucu aldım deneme amaçlı açtığım yeni oyunlarda da.

Yağmalama kodunda birkaç değişiklik yapmışım onları geri aldım. Şu an orijinali ile aynı. Test ettim sanırım düzeldi. hiç, sadece tereyağı aldım bir yağma olmadı.

Github'da yayınladım indirmek için: https://github.com/v0lkans/Diplomacy_4.litdum_v0.3.5/archive/master.zip

Ancak şöyle bir hata buldum bu hata Native'de de, 4.litdum'da da var yani benden kaynaklı değil:
Diplomacy 4.litdum:

Native:

Bir de şöyle bir hata oluyor. Bu da Native'de var. Yağmaladığım bazı köylerden sadece Ismirala köyü ve Slezkh köyünde böyle bir hata oluştu sebebini bilmiyorum:
Diplomacy 4.litdum:

Native:

Yağmalama kodunda birkaç değişiklik yapmışım onları geri aldım. Şu an orijinali ile aynı. Test ettim sanırım düzeldi. hiç, sadece tereyağı aldım bir yağma olmadı.

Github'da yayınladım indirmek için: https://github.com/v0lkans/Diplomacy_4.litdum_v0.3.5/archive/master.zip

Ancak şöyle bir hata buldum bu hata Native'de de, 4.litdum'da da var yani benden kaynaklı değil:
Diplomacy 4.litdum:

Native:

Bir de şöyle bir hata oluyor. Bu da Native'de var. Yağmaladığım bazı köylerden sadece Ismirala köyü ve Slezkh köyünde böyle bir hata oluştu sebebini bilmiyorum:
Diplomacy 4.litdum:

Native:
düzeltmeniz tereyağ sorununu gidermiş, teşekkürler. Artık hiçbir köyde tereyağ sorunu yaşamıyorum. O iki hatanın oyuna bir zararı yok değil mi? Ben şimdiye kadar bir zarar göremedim.

düzeltmeniz tereyağ sorununu gidermiş, teşekkürler. Artık hiçbir köyde tereyağ sorunu yaşamıyorum. O iki hatanın oyuna bir zararı yok değil mi? Ben şimdiye kadar bir zarar göremedim.

İkinci hatayı düzelttim ve test ettim. Sorun düzeldi ve tereyağı bug'u da oluşmadı. Ancak ilk hatayı düzeltince tereyağı bug'u oluşuyor :grin: Ben de ellemedim o hataya. Aslında tam olarak hata da değil "Script warning" yani uyarı aslında. En son mesajlar sekmesini işgal ettiği için düzeltmek istedim ama böyle kalsın. Büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu uyarıyı vermesine rağmen o kodlar doğru çalışıyor.

Last edited:
v0lkan
Hocam ben kendim script düzeyinde ayarlama yaparım oyuna. Bu tür hatayı bir tek kez aldım, onda da yeni item yeni unite (asker) eklemiştim, ama işlemeden direk txt içine atıp kaydetmiştim. Eğer öyle birşey yaptıysan bu hatayı alıyor olabilirsin (bi yerlerden eklenen unite item sayısı arttırılması gerekiyordu galiba).

v0lkan
Hocam ben kendim script düzeyinde ayarlama yaparım oyuna. Bu tür hatayı bir tek kez aldım, onda da yeni item yeni unite (asker) eklemiştim, ama işlemeden direk txt içine atıp kaydetmiştim. Eğer öyle birşey yaptıysan bu hatayı alıyor olabilirsin (bi yerlerden eklenen unite item sayısı arttırılması gerekiyordu galiba).

O hatayı düzeltmeye gerek yok dediğim gibi çok da önemli değil.

Merhabalar
Ben kergitlerle oynuyordum. Dhirim şehri bendeydi. Kergitlerden sehirim bende kalacak sekilde bagimsizligimi ilan ettim. Ancak dhirim şehri hala benim olmasına rağmen şehrin üstünde sancağım kayboldu. Çözümü nedir acaba ?

Merhabalar
Ben kergitlerle oynuyordum. Dhirim şehri bendeydi. Kergitlerden sehirim bende kalacak sekilde bagimsizligimi ilan ettim. Ancak dhirim şehri hala benim olmasına rağmen şehrin üstünde sancağım kayboldu. Çözümü nedir acaba ?

Şimdi denedim "Sancak oluştur" deyip özel sancak tasarladığında bu bug oluşuyor. Hazır sancaklardan seçersen oluşmuyor.
Düzeltmek için sancağını tekrar seçmen gerekiyor:

Bu güncellemeyi yaptıysan:
Kamp menüsü >> Bir işe giriş >> Sancağını Yenile >> Sancak Oluştur >> Tamam

Güncellemeyi yapmadıysan:
1. Hileleri aktif et
2. Kamp menüsü >> Bir işe giriş >> Hile: Sancağını Yenile >> Sancak Oluştur >> Tamam

("Sancak oluştur" ekranına girdiğinde önceden oluşturduğun sancak zaten hazır olacağı için direkt "Tamam" demen yeterli.)

Şimdi denedim "Sancak oluştur" deyip özel sancak tasarladığında bu bug oluşuyor. Hazır sancaklardan seçersen oluşmuyor.
Düzeltmek için sancağını tekrar seçmen gerekiyor:

Bu güncellemeyi yaptıysan:
Kamp menüsü >> Bir işe giriş >> Sancağını Yenile >> Sancak Oluştur >> Tamam

Güncellemeyi yapmadıysan:
1. Hileleri aktif et
2. Kamp menüsü >> Bir işe giriş >> Hile: Sancağını Yenile >> Sancak Oluştur >> Tamam

("Sancak oluştur" ekranına girdiğinde önceden oluşturduğun sancak zaten hazır olacağı için direkt "Tamam" demen yeterli.)
Tamamdır sağolasın.

Arkadaşlar iyi akşamlar,

Bu litdum modda bayıldıktan sonra biliyorsunuz askerlerimizi kontrol edebiliyoruz. Ancak benim şöyle bir sorum olucak sizlere. Örneğin benim ordumda svadyalı keskin nişancılar, svadyalı avcılar , npc'ler var. Litdum mod ayarlarından sadece sıradan askerleri kullan komutuyla npc'leri devre dışı bırakıyorum. ama bu sefer de kaliteli birimlerim yerine öldüğüm zaman beni svadyalı avcıya atıyor oyun. Ben diğer birliklerim arasında geçiş yapabilir miyim? Böyle bir seçenek var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

Arkadaşlar iyi akşamlar,

Bu litdum modda bayıldıktan sonra biliyorsunuz askerlerimizi kontrol edebiliyoruz. Ancak benim şöyle bir sorum olucak sizlere. Örneğin benim ordumda svadyalı keskin nişancılar, svadyalı avcılar , npc'ler var. Litdum mod ayarlarından sadece sıradan askerleri kullan komutuyla npc'leri devre dışı bırakıyorum. ama bu sefer de kaliteli birimlerim yerine öldüğüm zaman beni svadyalı avcıya atıyor oyun. Ben diğer birliklerim arasında geçiş yapabilir miyim? Böyle bir seçenek var mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

Geçiş yapma özelliği yok, öldüğünde kontrol edeceğin askeri muhtemelen rastgele veriyor.

Back
Top Bottom