[WB][SP]Diplomacy 4.litdum (v1.7 yayınlandı - 28.02.2023)

Users who are viewing this thread

litdum

Master Knight
logo.2.png

portug.1.png

Mount & Blade Warband için tam kapsamlı bir yenileme. Mümkün olan en iyi grafikler, yapay zeka, animasyonlar, sesler, muharebe mekanikleri, sahneler, tonlarca özellik, milyonlarca hata düzeltmesi ve burada sayamayacağım daha birçok geliştirme. Tüm bunların yanı sıra oyundan en yüksek performansın alınabilmesi de hedeflendi. Diplomasi, bu moddaki tonlarca özellik ve geliştirmeden sadece bir tanesi olmasına rağmen modun adı Diplomacy 4.litdum. Çünkü birkaç yıl önce modlamaya o zamanlar en sevdiğim özellik olan diplomasi ile başlamıştım. Ayrıca Diplomasi adı hoşuma gitti.

ÖZELLİKLER:
  • Diplomasi
    Temel Diplomasi özelliklerinin zaten bilindiğini varsayıyorum. Bunların birçoğu düzeltildi ve geliştirildi. Ayrıca daha birçok özellik de eklendi. Bazıları:
    • Kültürel farklılıklar daha önemli.
    • Hediye veya kervan gönderme ve derebeyleriyle ilişkiler düzeltildi ve geliştirildi.
    • Diplomatik memurlar(nazır, muhafız komutanı ve hazinedar) ülkelere veya seçtiğiniz kültüre göre farklılık gösteriyor.
    • OtoSatış, OtoAlış ve OtoYağma düzeltildi.
    • Eş hükümdar olduğunuzdaki(tahta geçen taht taliplerinden biriyle evli olduğunuzdaki) ülke yönetme seçenekleri düzeltildi ve geliştirildi:
    mariage_pretender.jpg
    mariage_pretender2.jpg
    mariage_pretender3.jpg
    • Ve daha başka birçok geliştirme ve düzeltme...
  • Yeni Ziyafetler
    Ziyafet sistemi geliştirildi.
    • İlişki değişme sistemi yenilendi ve geliştirildi.
    • Ziyafete katılan derebeyleri ve hanımlar için yeni animasyonlar, yiyecekler ve içecekler:
    feast_suno2.jpg
    feast_suno.jpg
    feast_shariz.jpg
    feast_dhirim.jpg
    tulga_feast.jpg
    jelkala_feast.jpg
    praven_feast.jpg
  • Sancak Oluşturabilme
    Sancağınızı çok ayrıntılı bir şekilde oluşturabilirsiniz.
    • Bir sürü arma arasından altı taneye kadar sancağınız için arma seçebilirsiniz.
    • Sancağınızın üstündeki armaların konumlarını ve büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.
    • Sancağınızın şeklini, harita sancağı şeklini, arka plan desenini vb. seçebilirsiniz.
    • Ve tüm bunların renklerini çok kapsamlı bir renk seçim menüsüyle belirleyebilirsiniz.
    custom_banner1.jpg
    custom_banner2.jpg
    custom_banner3.jpg
    custom_banner4.jpg
    custom_banner5.jpg
    custom_banner6.jpg
  • Dizilişler & Meydan Muharebesi Yapay Zekası (Formations)
    Bu, motomataru'nun Muharebe Taktikleri Kitinin üzerine inşa ettiğim muharebe yapay zekası, dizilişler, talimatlar ve yeni muharebe taktikleridir. Bunu geliştirmeye bazı hataları düzeltmek için başlamıştım ama sonuç olarak yepyeni bir yapay zeka oluşturdum. Üstelik, hayli geliştirdiğim yapay zekaya rağmen artık çok az CPU(işlemci) kullanıma sahip ve maksimum performans sağlıyor. Şu ana kadar Warband için bunun daha iyisinin yapıldığını sanmıyorum!
    • Çok daha akıllı ve işlevsel muharebe taktikleri yapay zekası.
    • Okçularla ilgili hatalar düzeltildi.
    • Yapay zeka yönelme sorunları düzeltildi.
    • Birlikler tıpkı Native talimatlarında olduğu gibi yeni talimatları da anında yerine getiriyor.
    • Dizilişler hem yapay zeka hem de oyuncu tarafından işlevsel olarak kullanılabiliyor. (Bir örnek olarak, kalkan duvarındaki yapay zeka piyadeler, okçularla karşı karşıyayken yakın durup kalkanlarıyla savunma durumuna geçiyorlar.)
    • Diziliş uygulayan rakip piyadeler arasındaki savaşlar düzeltildi ve geliştirildi. Ayrıca oyuncunun daha kolay dahil olabileceği daha eğlenceli bir hâle getirildi.
    • Mızrak duvarı için yeni bir yapay zeka oluşturuldu. Böylece yapay zeka mızrak duvarını düzgünce kullanabiliyor ve bu çok etkili hâle getirildi.
  • Muharebe Öncesi Talimatlar & Mevzilenme (PreBattle Orders & Deployment)
    Bu; silah talimatları, eğilme, çatışma, yaylım ateşi ve mızrak duvarı gibi bazı talimatları, ayrıca yapay zeka eklemeleri ve şehir, kale ve köylerde koruma ile dolaşabilme seçeneği gibi bazı seçenekleri içerir, tabii ki muharebe öncesi talimatları ve mevzilenme seçeneklerini de.
    • Yaylım ateşindeki okçu hataları giderildi.
    • Yapay zeka eğilme talimatını kullanabiliyor.
    • Mızrak duvarı talimatı ve oyuncu için mızrakla kenetlenme düzeltildi ve geliştirildi. (Yeni mızrak duvarı yapay zekasından zaten yukarıda bahsediliyor.)
    • Silah talimatları birliklere aksi talimat verilmediği sürece kalıcı hâle getirildi.
    • Birlik sınıflarını bölme özelliği düzeltildi.
    • Muharebe başlangıcında size kimin katılacağını belirleme seçeneği düzeltildi.
    • Muharebeye başlamadan önce birliklerinizi arazide konumlandırabilmenizi sağlayan "Mevzilenme Aşaması" eklendi.
    • Muharebe öncesi talimat seçimindeki hatalar düzeltildi. Muharebe menüsündeki "Muharebe öncesi mevzilenmeni planla" seçeneğiyle erişeceğiniz talimat ekranından birliklerinize talimatlar verebilirsiniz.
    • Veya bu talimatları, muharebe menüsündeki "Muharebe meydanında mevzilen" seçeneğiyle, muharebeye başlamadan önce arazide vermeyi tercih edebilirsiniz.(Mevzilenme Aşaması)
    • Veya ikisini birden kullanabilirsiniz:
  • Deniz Savaşları, Denizde seyahat & Deniz Ticareti
    Bu; deniz seyahati, deniz savaşı, deniz ticareti, ek görevler vb. içerir.
    • Tüccar gemileri düzeltildi ve geliştirildi ve şehir limanlarına girebiliyorlar.
    • Deniz yağmacıları ve korsanlar da düzeltildi.
    • Bazı deniz görevleri eklendi. Eğer şehrin limanında geminiz varsa şehrin Lonca Başkanından bazı deniz görevleri alabilirsiniz.
    • Tüccar gemilerini yağmalayabilir veya para karşılığı gidecekleri yere kadar eşlik edebilirsiniz.
    • Hayli geliştirilmiş deniz savaşları:
  • Yeni Kaleler
    Kaleler artık kendi ekonomilerine sahip. Böylece kalelerden gelen gelirler çok daha makul düzeyde ve yalnızca bağlı köyüne göre belirlenmiyor.
    • Bütün kaleler avlularında tarlalara, evlere, hayvanlara vb. sahipler.
    • Kaledeki Kasaba Yaşlısından bazı görevler alınabiliyor.
    • Kaleler, içinde yaşayan kendi halkına sahip.
    • Kalelerden de erzak satın alınabiliyor.
    • Özetle, artık kaleler de canlı ve oyuna ve ekonomiye dahil durumda.
    asugan_menu.jpg
    vaegir_knight_in_haringoth.jpg
    jelbegi.jpg
    ismirala.jpg
    sharwa.jpg
    uhhun.jpg
  • Askerlik (Freelancer)
    Bu, bir derebeyinin ordusuna onun bir askeri olarak katılabilmenizi sağlar.
    • Yeni muharebe taktikleri yapay zekası ile birlikte çok daha zevkli hâle geldi.
    • Teçhizat sistemi geliştirildi.
    • Komutanınızın ordusu yanında başka gruplar da savaşa katıldığında oluşan hata düzeltildi.
    • Ordudayken öldürdüğünüz her düşman için seviyelerine göre ödeme alacaksınız.
    • Komutanınız tutsakken asker kaçağı ilan edilme sorunu düzeltildi.
    • Ordudan ayrılmanız veya terfi esnasında, almış olduğunuz tüm teçhizatı geri vermezseniz bir hırsız olarak ordudan atılırsınız. Yani aldığınız teçhizatı satmadığınızdan ya da atmadığınızdan emin olun.
    • Ve daha başka birçok düzeltme ve geliştirme...
  • Yeni Kuşatmalar & Kuşatma Yapay Zekası
    Kuşatmalar geliştirildi ve yeni bir kuşatma yapay zekası oluşturuldu. Bu yapay zeka temel olarak, kuşatmacı okçuların doğruca surlara saldırmak yerine yerde bekleyip atış yapmak veya surlara saldırmak arasında savunmacıların o anki gücü ve konumuna göre karar vermesidir.
    • Savunmacı okçular biraz daha etkili, yani kale/şehir fethetmek biraz daha zor.
    • Yeni bir kuşatma kulesi eklendi.
    • Savunmacı okçular ateşli oklar kullanıyorlar.
    siege_knudarr.jpg
    siege_ismirala.jpg
  • Turnuva Geliştirmeleri
    Bu, turnuva kazanma sistemini "basitçe sağ kalan son kişi olmak"tan "en yüksek puanı toplayan kişi olma"ya değiştiren, yepyeni ve ayrıntılı şekilde geliştirilmiş turnuva oynanışıdır.
    • Milyarlarca hata düzeltildi.
    • Katılımcıların yetenekleri makul seviyelere düzeltildi. Çok güçlü katılımcılar yerine puanlamadaki rekabete odaklanıldı. Böylece turnuvalar çok daha eğlenceli hâle getirildi.
    • Sıralama ekranında katılımcıların gerçek görüntüleri.
    • Yeni, kültürel ve farklılaştırılmış turnuva teçhizatı.
    • Kültürel isimler ve unvanlar.
    • Ve daha milyarlarca başka geliştirme ve düzeltme...
    tournament1.jpg
    tournament2.1.jpg
    tournament3.jpg
    tournament4.jpg
  • Yeni Krallık Yapay Zekası & Miras Sistemi
    Krallık yapay zekası geliştirildi ve krallıklar daha istikrarlı. En azından oyuncu yeterince gelişip olaylara dahil oluncaya kadar.
    • Krallıklar kendi asıl bölgelerine daha çok önem veriyorlar.
    • Mareşaller biraz daha seyrek değişiyor.
    • Eğer bir mülk bir derebeyinin başlangıç toprağıysa o mülk, krallıkları tarafından geri alındığında o derebeyi veya ailesi o toprağın verilmesi konusunda avantajlı olacak. (Miras Sistemi)
  • Eşya Geliştirme
    Silahlar, zırhlar ve atlar şehirlerdeki tüccarlarla konuşarak geliştirilebilir.
    modify_item1.jpg
    modify_item_2.jpg
    modify_item_3.jpg
  • Bayıldıktan sonra yardımcı asker kullanabilme
    Bayıltıldıktan sonra grubunuzdaki diğer bir askeri kullanarak muharebeye devam edebilirsiniz.
  • Derebeylerinin Taraf Değiştirmesi
    Eğer oyunda Boyar Nuwas, Emir Klargus, Yarl Kramuk falan gibi isimler görmek istemiyorsanız kamp menüsündeki "Diplomacy 4.litdum tercihleri"nden derebeylerinin taraf değiştirmesini kapatabilirsiniz.
  • Derebeylerinin Kültür Değiştirmesi
    Bu, taraf değiştiren derebeylerinin yeni krallığının kültürüne göre asker toplamasını sağlar. Bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır. Eğer bunun etkin olmasını istiyorsanız kamp menüsündeki "Diplomacy 4.litdum tercihleri"nden bu özelliği açmanız gerek.
  • Köprü Savaşları
    Eğer savaş başladığı sırada harita üzerinde bir köprünün yakınında veya üzerinde iseniz, o muharebe meydanında köprü olacaktır.
    bridge_battle1.jpg
    bridge_battle2.jpg
    bridge_battle3.jpg
  • Han Animasyonları
    Hanlarda müzisyenler ve oturan ve bir şeyler yiyip içen şehirliler var.(Ayrıca hanlar daha fazla yiyecek, içecek, masa, sandalye ile yeniden düzenlendi).
    tavern_shariz.jpg
    tavern_uxkhal.jpg
  • Dövüş Animasyonları
    Bunlar yeni saldırı ve savunma animasyonlarıdır.
  • Develerin Atları Ürkütmesi
    Hücum atları ve Sarranid'e özgü atlar dışındaki tüm atlar develerden korkup tepki verirler(şaha kalkarak). Bu da geliştirildi ve düzeltildi.
  • Grup İsmini Değiştirme
    "Nam"ınız 70 olduktan sonra grubunuzun adını değiştirebilirsiniz.
  • Handa İçki Ismarlama
    Askerlerin moralini yükseltmek için handa bira ve şarap ısmarlayabilirsiniz.
  • Esirleri Satma
    Esirler hancılara da satılabilir.
  • Muharebe Büyüklüğü üst sınırı 450'ye çıkarıldı
  • Bütün sahneler eşsiz olacak şekilde yenilendi
  • Unvanı derebeylerinin isminin sonuna ekleyebilme
  • Oyunucuya eşlik eden gruplardan garnizona asker eklenmesi
  • Tek elli mızrakla yukarıdan saplama
  • Gelişmiş, asker ağaçlarını görüntüleme özelliği
  • Eşyalar kullanıldıkları kültürlere göre pazarlara ayrıldı
  • Birlikler daha düşük seviyelerde daha iyi teçhizata sahip
  • Etnik yüzler
  • Hızlı seyahatte grubunuz düşman fark edince oyun duraklar ve uyarır
  • Yeni kan ve ses efektleri
  • Krallıkların güçleri daha dengeli
  • Karanlık sorunu giderildi
  • ve hatırlamadığım bile daha milyonlarca özellik, geliştirme ve düzeltme...

Daha Fazla Görsel:
rhodok-spearwall.jpg
rhodok.jpg
vaegir.1.jpg
vaegir2.jpg
village-ruldi.jpg
nord.jpg
shieldwall-nords.jpg
swadia-1.jpg
swadia-2.jpg
sarranid-1.jpg
sarranid-2.jpg
khergit2.jpg
khergit.jpg
kwynn.jpg

İndirme Linkleri:

Kurulum:
İndirdiğiniz .7z dosyasını Mount&Blade Warband/Modules dosyasının içine çıkartın.​

İsteğe Bağlı Dosyalar (v1.7 için):

-Modda DirectX7'nin etkin olması için bu dosyayı Mount&Blade Warband/Modules/Diplomacy 4.litdum içine çıkartın. Bu ayrıca DirectX7 ile uyumlu olmayan (bazı miğferlerin üzerindeki tüyler gibi) modelleri de kaldıracaktır. Dolayısıyla DirectX9 ile oynayacaksanız bunu kullanmayın:
İndir

-Yeni yazı font'u bazı işletim sistemlerinde okunamayabiliyor. Eğer oyunda yazılar okunmuyorsa sorunu çözmek için bu dosyaları Mount&Blade Warband/Modules/Diplomacy 4.litdum içine çıkartın:
İndir

-Saldırı ve savunma animasyonlarının Native'deki hâline geri dönmesini istiyorsanız bu dosyayı Mount&Blade Warband/Modules/Diplomacy 4.litdum içine çıkartın:
İndir

-Modun 0.3 sürümündeki, önceki kadın yüzlerini kullanmak istiyorsanız bu dosya içeriğini Mount&Blade Warband/Modules/Diplomacy 4.litdum içine çıkartın:
İndir

Mod İmzası:
signiture.jpg
Code:
[url=https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,356425.0.html][IMG]http://media.moddb.com/images/mods/1/32/31280/signiture.jpg[/IMG][/url]

Last edited:
MOD EKİBİ:
Yalnız ben

KATKILAR/TEŞEKKÜRLER:
Diğer Modlardan Alıp Kullandıklarım:
Mark7 ve Crusader Way to Expiation mod geliştirme ekibi - Crusaders Way to Expiation: Birçok mükemmel model, kaplama, ağaç ve bitki.
Idibil ve Brytenwalda mod ekibi - Brytenwalda: Dört nord miğferi modeli ve dejawolf'un nord zırhı için bir yenilenmiş kaplama.
Monnikje ve Floris mod ekibi - Floris: İki taç modeli, bir kuzeyli atı modeli, Genişletilmiş Çevreler için üç kaplama.
12th century mod ekibi - 12th century: Beş miğfer ve zırh modeli.
Kodlar/Scriptler:
waihti - Diplomacy Source
Somebody - Diplomacy for 1.174
Caba`drin - Pre-Battle Orders&Deployment & Custom Player Party Name
Taragoth ve freelancer ekibi - Freelancer
motomataru - Battlefield Tactics Kit
dunde - Simplified KeyConfig Presentation & Crouch Stance and Walking & Custom Banner Module System and Resources
MadVader - Mouse-controlled, after-death, free-roaming camera
The Mercenary - Spear Bracing Kit
Cartread - Deployable Pavise Shield
xenoargh - Fancy Damage Systems & Shield Bash Script
rubik - Perfect troop tree presentation
Zarthas - Camel Kit! - Makes horses react to camels
Lumos - Beer drinking for Warband
SonKidd - Script to guarantee all melee weapons
Arch3r - Bridge Battles
Caba`drin, Ruthven, Duh - Sea trade
Windyplains - Tournament Play Enhancements
DrTomas - Using Auxiliary Player
v0lkan - Adding troops to garrison from accompanying parties & Fix for prisoner share after battle
Modeller&Kaplamalar:
Narf of Picklestink - Men-at-Arms Armour Pack & Transitional Armour Pack & Rus Armour Pack
Pino69 - Armour Pack
dejawolf - Viking model pack
Fredelios - Fred's bunch 'o armours
Yamabusi - Highlanders models & Battlefield Priests for Calradia
Njunja - Eastern items
SacredStoneHead - Nord Armor Set
wanderer949 - Horse Mods
gutekfiutek - Polished Landscapes
DOMA_ - Cinematic Compilation
ShaunRemo, Charan - Polished Skyboxes
Openshaw - Expanded Horizons
killkhergit - Flora Enhancement Mod
lucky lancer - Texture Fiddling
BrustwarzenLenny - Nordic Armors
CptJoker - Real Water mod
Operatic Ocelot - Modified Shield Textures v0.3 için
Iboltax - Face Improvement Project
Adeline & Waswar - Female face and hair mod
Arthur Charles Fox-Davies - Banner Charges
Yldrania - Banner Pack
Kraggrim - Galleon ship and static sea-battle scenes
Adorno - Wooden Scene Props Pack
Animasyonlar:
Slawomir of Aaarrghh - Tavern Animation Pack
jacobhinds - Animation Variety Mod
Papa Lazarou - Combat Animation Enhancement & Animations for the community
cifre - Overhead Spear Thrust Animation
Sahneler:
Adorno - Historic Castles Project & Arena Overhaul mod
lucky lancer - Training Fields
Andzy Proxy, gokiller, InVain, Ettenrocal, Akathir - September 2018 - Singleplayer Villages
gokiller - The Ultimate Scene Pack
Ses Efektleri:
Checkmaty - More Metal Sound Mod
Panpiper - Female Voice Sounds
Yardımları İçin:
frozenpainter (modlamaya başladığımdan beri birçok yardımı için çok teşekkürler)
buz
Porshy
Somebody
kalarhan
Hypercharge

Last edited:
Görsellere ve özelliklere bakılırsa çok güzel bir mod.İndirip deneyeceğim.

Edit:İndirdim ve muazzam olmuş,ilk modun buysa diğerleri harikulade olacaktır.Başarılar..

YusufKAYA said:
Görsellere ve özelliklere bakılırsa çok güzel bir mod.İndirip deneyeceğim.

Edit:İndirdim ve muazzam olmuş,ilk modun buysa diğerleri harikulade olacaktır.Başarılar..
teşekkür ederim. Bunlar motive edici. Daha da oynama vaktin olursa performans konusunda geri bildirim yapabilirsen memnun olurum. Modlarken dikkat etmeye çalıştığım konulardandı

Her oynadıgım modda olmasını istedigim itemler var örnegin.Oyuna onlarıda eklemek isterim yani.Paylaşmasan da hakkın zaten :grin:

Download hızımdan dolayı şuan indiremiyorum fakat şimdiden eline sağlık.

Modun konusu bayram arefesine sıkıştı. Ekran kartımda da şu an sorun var biraz ama konuyu yakında güncelleyeceğim. Mod, konuda belirtildiğinden çok daha geniş, oynama fırsatı bulanlar farketmiştir. Ricam şu, oynama fırsatı bulanlar beğendikleri, beğenmedikleri veya dikkatlerini çeken şeyleri(modelleri, sahneleri, özellikleri vs.) belirtebilirler ise hem hatırlayabilmem hem de konuyu yeniden düzenlerken beğenilen özellikleri vurgulayabilmem açısından bana yararı olur. Şu ana kadarki olumlu yorumları için herkese teşekkür ederim.

valla şu an hayallerim modu olarak gözüküyor indiriyorum şu anda oynadıktan sonra fikirlerimi yazıcam .lakin mod çok güzel duruyo be şimdiden çalışmanı kutluyorum hocam belli emek var emek kokuyor mod .şu an zaten oynayacak güzel bir mod bulamıyordum.ve şunuda ekliyim steamda muhhabet ettiğim sevdiğim bir abim olan samet abiye modu önericem oynadıktan sonra yotubede oyun kanalına sahip kendisi seri yapabilir :smile:

Ben de merak ediyorum oynadıktan sonraki fikirlerini. Hatalar veya atladığım yerler de olabilir, onları da belirtebilirsin farkettiğin olursa. Olumlu görüşlerin için teşekkür ederim.

resad12 said:
valla şu an hayallerim modu olarak gözüküyor indiriyorum şu anda oynadıktan sonra fikirlerimi yazıcam .lakin mod çok güzel duruyo be şimdiden çalışmanı kutluyorum hocam belli emek var emek kokuyor mod .şu an zaten oynayacak güzel bir mod bulamıyordum.ve şunuda ekliyim steamda muhhabet ettiğim sevdiğim bir abim olan samet abiye modu önericem oynadıktan sonra yotubede oyun kanalına sahip kendisi seri yapabilir :smile:

Spastik Gamers'mı ? Samet adında tek bildiğim youtuber o.

litdum said:
Ben de merak ediyorum oynadıktan sonraki fikirlerini. Hatalar veya atladığım yerler de olabilir, onları da belirtebilirsin farkettiğin olursa. Olumlu görüşlerin için teşekkür ederim.

Bir zırh vardı, adını hatırlamıyorum. Üsttüne basınca script hatasımı ne veriyor, altta kırmızıyla bir hata geliyor. Onun dışında bir hataya rastlamadım. Fakat bump mapların daha etkili çalışmasını sağlayan 'Tangent dirs' özelliğini çalıştırmamışsın. Grafik konusunda basit bir eksik diyebilirim. Fakat shaderler bunu örtbas ediyor.

Fırsatın olursa zırhı ve hatayı da belirtebilir misin. Tangent dirsleri sadece atlarda ve metalik zırhlarda kullandım. Kumaş zırhlarda ve at kuyruklarında biraz garip oldu. Görüş açısı değişince mesela atların poposuna bi hareket getiriyo bu tangent dirs ve hoş oluyo ama kuyruklarında güzel durmadı. Kumaş zırhlarda emin değilim önerirsen onlarda da kullanacağım. Başka önerilerin varsa onları da değerlendiririm. Teşekkürler. (Tangent dirs in ne işe yaradığını sadece gözlem olarak biliyorum. Detaylı bir bilgilendirme de iyi olur aslında :grin:)

Sarranidde çöl haydutuyla konuşurken gökyüzü bulunamadı diyip sol altta error veriyor şu ana kadar karşılaştığım tek sorun.

Tangent Dirs benim bildiğim kadarıyla Warband Resource'de kullanabileceğim normal map'in kalitesini arttıran bir malzeme (Modifiyer diyeceğim fakat ne kadar uygun bilmiyorum). Tangent dirs, normal mapin karartı oluşturan 2D'lik görünümü yerine derinlik kazandıran bir 3D yansımasıdır. Yani aslında modelde olmayıp, her hangi bir şeyin, ışıkların sayesinde kaplamanın yüzeyinde varmış gibi bir etki yaratmasıdır. Yani düğmesiz modellenip, kaplamayla düğme eklenen 2D bir textureye normal map uygulayıp tangent dirs dediğimizde aslında 2D olan düğmemiz 3D bir düğmeymiş edasıyla göze çarpacak.

Back
Top Bottom