[WB][SP]Diplomacy 4.litdum (v1.7 yayınlandı - 28.02.2023)

Users who are viewing this thread

Mod gerçekten kaliteli bir moddur. Oyununuza daha farklı bir hava katan bu modu sizlere şiddetle tavsiye etmekteyim.

Dayı said:
Mod gerçekten kaliteli bir moddur. Oyununuza daha farklı bir hava katan bu modu sizlere şiddetle tavsiye etmekteyim.
eyvallah dayı

Bu yorumu yazmak için bunca yıl sonra üyelik açtım :grin:
Öncelikle mod gayet güzel olmuş teşekkürler. Düz diplomasi moddansa bunu tercih etmek için çokça sebep var.
Sorun şu ki ben biraz eski toprağım bu 1.43'den sonra genelde multiplayer takıldım çünkü malum ticaret sistemi. Yazın tekrar kampanya başlayayım dedim gerçekten oyun oynanamaz hale gelmiş ben ki her oyunda ticaretten ekmeğimi kazanırım. Şey sormak istiyorum, orasıyla burasıyla oynayarak bu modu bir şekilde 1.34 ile uyumlu hale getiremez miyim? modu atıp denemeye çalıştım açılışta dosya hatası veriyor.

Mod çok güzel ancak buglu ve belirli süre sonra dayanılmaz buglar oluşuyor.
Han müziğinin sürekli çalması gibi.
Yinede şimdi indirip tekrar deneyeceğim, sade diplomasi modu pek sarmıyor.

baya geç oluyor ama bence bu moda bir yeri işgal ettin mi kendi askeri sistemini kurma eklenmeli cihat ve haçlılarda olduğu gibi. O zaman bayanın da ötesinde efsane olur

Şimdi diğer modlarda olduğu gibi oyunun belli bir tam versiyonu var ve sonraki versiyonları modun içine mi atacağız yoksa v0.1 v0.2 ve v0.3 bunlarla ayarı ve tam sürümler mi ?

Mod'un v0.4 çıkacak mı çıkacaksa çocuk yapma veya Dağ Haydut'u olup dağ haydutları ile birlikte bir yerleri ele geçirme çok efsane özellikler olurdu sonu gelmeyen haydutlar ile Kalradya fethi *_* 

Öncelikle elinize sağlık çok güzel bir mod  "v0.2 de Atların develerden ürkmesi özelliğini açıp kapatabilme seçeneği" gelmişti sanırım ben şuan v0.3 kullanıyorum atların develerden ürkmesi özelliğini nereden kapatıp açacağım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Deniz ticaretinde bug var sanırım çünkü deniz üzerinden gelen kervanlar doğrudan limana gitmiyorlar şehre gitmeye çalışıyorlar sonra'da sıkışıp kalıyorlar karada ilerlemiyorlar ve bir süre sonra birikiyorlar bu bizim için iyi bir şey olsa da şehirlerin zenginliği açısından kötü bir şey

:!: Galiba mod üzerinde çalışmayı bırakmışsınız ancak olur da uğraşırsanız veya uğraşıyorsanız birkaç eksik noktayı belirtmek isterim.

-Kadın yüzleri birbirine benziyor biraz daha farklı olabilirlerdi
-Askerlere içki ısmarlama olayı biraz tuzlu olmuş.Moral artırma ihtiyacı fazla asker olunca gerekiyor ki kişi başı 50/100 dinar o kadarcık moral puanı için çok pahalıya geliyor ya fiyatları düşmeli ya da daha fazla moral puanı vermeli.
-Aynı şekilde gezgin kadınlar da o kadar morale çok fazla paraya mal oluyor hiç değilse 30-40 moral verseler paralarına değerler
-Gemi fiyatı bana pahalı geldi.Asker depolama falan açısından faydaları olmuyor değil ama yine de 60000 çok uçuk bir fiyat bence yani o fiyata en azından işletmeler gibi gelir getirse parasına değerdi.
-Gelişmiş yapay zeka biraz fazla defansif olmuş savaş meydanında iki taraf neredeyse dip dibe gelmelerine rağmen saldırmadıkları oluyor bununla birlikte çok sık geri çekilme yapıyorlar. Mesela npc süvarileri saldırı anında bile sanki düşman gelmemiş gibi saldırmak yerine belirlenen konumlara ilerlemeye devam ediyorlar. bunun sonucunda meydan savaşları biraz durağan bir hal alıyor. (Bununla birlikte okçular açısından fena olmamış  mümkün olduğunca meydanın ortasına dalmak yerine tepelik bölgelere yerleşmeleri okçuları daha tehlikeli hale getiriyor.)
-Yapay zeka dizilişinde npc okçuları öne diziyor ama bu düşünülen etkiyi yaratmamış doğrudan saldıran özellikle atlı düşmanlar ilk dalgada okçuları yok ediyor. Dizilişlerin onun dışında bir özelliği de yok.
-Gelişmiş yapay zekada bir diğer sorun rakibe saldırmadıkları ancak yaklaştıkları sırada npc askerleri topluca gereksiz yere durmadan bir silahtan başka silaha geçiş yapıyorlar tabi bu esnada kalkanları vs. indirdikleri için durduk yere okçulara kayıp veriyorlar. Tüm bu sebeplerden dolayı yapay zeka geliştirmelerinin tamamını kapatıp oynuyorum.
-Rodok arbaletçilerinin falan kalkansız olması kötü olmuş rodokları daha etkisiz bir ırk haline getirmiş.
-Tundra haydutlarına at verilmiş ama atlı okçuluk vb. olmadığı için okçuların herhangi bir niteliği kalmamış.
-Güç dengelemesi konusuna gelirsek özellikle okçuların biraz daha güçlü hale getirilmesini olumlu buldum.Piyadelerde çok değişiklik yok gibi belki birkaç ufak iyileştirme yapılabilirdi. Bununla birlikte süvariler dengeleri biraz bozmuş neredeyse tüm süvariler ağır zırhlı olmuş. Evet özellikle kergitleri bir tık güçlendirmek gerekliydi ama ağır zırhlı kergit süvarileri kergitlerin kendine özgü havalarını kaybetmesine sebep olmuş. Kergitlerin ağır süvariye dönüşmesi vaegirlere yaramamış zaten fostirik bir ırk olan vaegirler kergitlere karşı üstünlüklerini de kaybetmişler. Sarranidlerde de benzer şekilde o kıvrak sarranid atlıları gitmiş yerlerine ağır süvariler gelmiş. Tüm bu sebeplerden ötürü svadyanın zırh üstünlüğünün bir espirisi kalmamış iyice şamar oğlanına dönmüş herifler. Bir önceki maddede yazdığım gibi rodok arbaletçi sınıflarının kalkansız olması birebir dövüş avantajlarına ket vurmuş herhangi bir okçu birliği seviyesine gerilemişler. Sarranid memlüklerin çift elli gürzünün tek/çift elli olarak değiştirilmesi bence iyi olmamış.Memlüklerin gücü zaten yeterliydi bu şekilde kusursuza yaklaşmışlar. Süvarilerin güçlerinin bu denli artması nordları da vurmuş meydan savaşlarında süvariler her zamankinden daha beter biçiyor bunları.
-Oyuna deve eklenmiş ancak neden bilmiyorum develerin içinden geçilebiliyor.
-Gökyüzünün birleşim noktalarında ince siyah bir çizgi var. Oyunun orjinal skyboxuna geçtiğimde bu çizgi yine vardı. Muhtemelen savaş meydanına eklenen çöl,kırsal gibi arkaplan kaplamalarıyla ilgili bir problem var.
-Ticaret gemilerinin zenginliğe etkisi var mı bilmiyorum ama biraz başı boş olmuş yani görevleri yok,saldırıya uğramaları durumunda zararı yok vs.
-Su dokusu biraz fazla mavi oyunun orijinal su dokusu bana daha gerçekçi geldi. Moddaki su dokusu nativede hızlı su yansımasını işaretlediğinizde oluşan su görünümündeki gibi olmuş. O berrak su görüntüsü gitmiş yerine su çarşafı gibi bir şey gelmiş.
-Hanların doluluk oranı biraz daha düşürülürse daha gerçekçi olabilir.Hatta mümkünse şehir,kale,köy ve hanlar için ayrı ayrı nüfus yoğunluğu ayarlayabilsek güzel olurdu.
-Bazen şehre vs. girince korumalar devreye girmiyor.
-Yeni animasyonları açıkçası beğenmedim. Yapay görünüyorlar.Bununla birlikle kalkan vuruşu olayı fena olmamış.
-Hangi ses olduğunu tespit edemedim ama bazen darbe alan erkekten kadın sesi çıkıyor.
-Bana mı öyle denk geldi bilmiyorum ama bazı itemler hiç pazarda karşıma çıkmadı. Hadi yeni itemlerde sorun oldu diyelim eski bazı itemleri örneğin kadifeyi hiç görmedim. Eskiden köy yağmalayınca falan illa birinden kadife çıkardı ne yağmada bulabildim ne de pazarlarda. Yine örnek şu baş zırhlarından han zırhımıydı neydi hiçbir yerde rastlamadım.
-Turnuva sistemi fena olmamış ancak bazı eksik ve hatalar var. Açıklayacak olursam hatalardan biri özellikle bol katılımlı ziyafet turnuvalarında silahsız bir şekilde adam bayıltmaya çalışan katılımcılar olabiliyor. Çok fazla lordun katıldığı ziyafetlerde turnuvaya hiç katılmamış,sadece listede adı bulunan bir lord size fark atabiliyor tabi o lord turnuvaya hiç katılmadığı için onu geçme gibi bir imkanınız da yok. Örneğin Tulga şehrinde ziyafet turnuvasında en zor seviyede tur başına en az 8 adam bayıltıp her turda en fazla adam bayıltan kişi olurken ve tüm turnuva boyunca bütün başarılarda benim ismim yazarken en sonda 76 puan toplayıp 2. oldum.Buna karşın turnuvaya hiç katılmamış olan Ryis Noyan ise nasıl oluyorsa 112 puan alıp 1. oldu. Bu durum neredeyse her kalabalık ziyafette yaşanıyor bu nedenle kalabalık turnuvalara katılmak bile bile 2. veya 3. lüğe razı olmaktan öte gitmiyor. Hatta çok lordun olduğu turnuvalarda puanlama sistemi tamamen sapıtıyor. Örneğin Karaban Noyan ile aynı takımda olduğumuz ve ikimizinde bayılmadan bitirdiği bir turda 9 kişi bayıltan ve turdaki tüm başarıları kazanmış ben +12-14 gibi bir puan kazanırken Karaban Noyan 3 kişi bayıltmasına karşın tamı tamına +44 puan kazanıp bir anda bana fark attı turnuva sonunda ben yine ikinci olurken Karaban Noyan 180 küsür gibi absürd bir puanla birinci oldu.
-Başkaları da söylemiş ama ben de ekleyeyim oyun karanlık olmuş güneşli günde loş ortam olması bazen insanın içini daraltıyor.
-Yeni gökyüzü kaplamalarında siyah bulutlar duman gibi görünüyor ve oyunda yılın 4 te 3 ünde bulutlu havada oynamak biraz sıkıyor.
-Şimdi diyeceğim benim kayıt dosyam bozulmuş olduğundan olabilir. Oyunda 900 küsür gün sonra köy yaşlısından yardıma ihtiyaçları olup olmadıklarını sorma butonu yok oldu. Benzer şekilde köyde yangın çıkarmak istediğinizde kaç dinar vereceğiniz çıkmıyor hiç para vermeden köyde 1 saat sonra yangın çıkartıyorlar.
-Bazı kaleler gereksiz büyütülmüş mesela yanlış hatırlamıyorsam kelderan kalesi öyle büyütülmüş ki kuşatmaya giderken koşmaktan sıkıldım. Büyütülen kalelerin bir diğer sorunu kuşatmalarda çoğu bölgenin oldukça kullanışsız olması koca kalede küçücük bir alanda savaşmak zorunda kalıyorsun. Dahası okçuların durduğu bazı bölgeler o kadar etkisiz ki kalenin içine girince okçular ölmeyi bekliyor desek yeridir. Yani emek verilmiş şeye kötü demek istemiyorum ama olmamış ne yazık ki.
-Ekonomiyle ilgili bazı şeyler değişmiş gibi zengin şehirlerden bile doğru düzgün vergi gelmez olmuş. Birkaç mülk edinmek artık ekonomiye ciddi zarar veriyor. Benzer şekilde vergi toplama görevlerinde eskiden bir şehirden yaklaşık 6-8 bin dinar vergi toplarken şimdi ortalama bir şehirden 4-5 bin dinar ancak geliyor.
-Gerçekten böyle bir şey var mı yoksa psikolojik mi bilmiyorum ama krallıklar eskisine oranla daha pasif siyaset izliyorlar gibime geldi.

Şimdilik yazmayı bırakıyorum olur da birgün bu oyun kült oyun olup bannerlord çıksa bile modları yapılmaya devam edilirse bakan olursa eksikler hakkında bilgisi olsun diye yazdım.

Sonuç olarak şahsi kanaatim çok güzel düşünülmüş, emek verilmiş bir mod olsa da olmuş demek için erken olduğu kanaatindeyim. Bu moda olmuş demek için 4.4 hatta 4.5 sürümü gerekirdi diye düşünüyorum.

Uzun süredir severek oynuyorum bu modu.

Çok ciddiyim, bir gün çok param olursa sana bağışta bulunacağım.

Çok teşekkür ederim.

Back
Top Bottom