[WB]Modül Sistem Platformu [Krallık ekleme dersi yenilendi!]

Users who are viewing this thread

arkadaşlar deniz ticaretinde bir eksiklik farkettim.Ve bunu düzelttim.Sığmadığı için 3.kısıma kaydırdım.3.kısım da anasayfaya eklenmiştir.Hatası olanlar özelden bana ulaşsınlar.

Kralların bayraklarını içeren banners_kingdoms.dds dosyası var.Bu bayraklar otomatik olarak dağıtılmıyor.Çünkü bu dosyada zaten 7 tane bayrak var yani 1 fazla.Siz bir tane daha krallık ekleseniz krala gelmesi gerekirdi.

Peki bu bayrakları krallara dağıtan kodlar nerede? module_scripts dosyasında bulamadım.

Bu kadar kodlarla ilgiliysen bir önerim var.

Siz bu Osmanlı modlarını yaptıkça kimse 2 hafta sonra oynamayacak. Eldeki tüm kodları birleştirip bir modpack yaparsanız Native Expansion gibi uzun süre oynanır.

Redstone Knight said:

Siz bu Osmanlı modlarını yaptıkça kimse 2 hafta sonra oynamayacak. Eldeki tüm kodları birleştirip bir modpack yaparsanız Native Expansion gibi uzun süre oynanır.

Mod pack gibi birsey oldu zaten benim ki :smile:

KhergitKhan said:
Kralların bayraklarını içeren banners_kingdoms.dds dosyası var.Bu bayraklar otomatik olarak dağıtılmıyor.Çünkü bu dosyada zaten 7 tane bayrak var yani 1 fazla.Siz bir tane daha krallık ekleseniz krala gelmesi gerekirdi.

Peki bu bayrakları krallara dağıtan kodlar nerede? module_scripts dosyasında bulamadım.

Arastiriyorum onu.bence onlar bir koda gore siralanmis.mesela mesh_fac_kingdom_1_banner gibi olabilirler.o bayrak isi cok sikintili.

Redstone Knight said:

Bana dediysen;

Fikir benden çıkmadı.Hatta yeni mod çıkaralım mı konusu olunca da fantezi bir mod yapalım dedim.Native Expansion'u da bayağıdır oynuyorum.
Acaba neden devam etmedi?

Ayrıca bu yüzden ekipten de çıktım.Şu anda ben de modumu yapıyorum.Native Expansion'a benzeyecek biraz.OSP kullanılacağını sanmam çünkü zırhlar üzerinde vs. biz çalışıyoruz.Ekibi de konusu çıkınca görürsünüz.

@Hyper

Bayraklar sıra sıra.Yani 1.Krallığın (Svadyanın) Bayrağı en önde.Ben de bakayım belki işe yarayacak birşeyler bulurum.

Arkadaşlar.Daha ders-çeviri eklememeye karar verdim.Artık bunları bir kenara bırakıp modül sistemi anlatma vakti geldi(hatta çok bile geç kaldım.).

Yeni dersler-çeviriler beklemeyin artık :smile: Modül sistem'in içine gireceğiz artık.Hangi dosyanın ne olduğunu,örnek kodlar vererek anlatacağım.

Eğer bir yanlışım olur ise,üstlerimden düzeltmelerini rica ederim.

Sık kullanılanlar ve önemli alanlardan başlarmısın?

Mesela millet kopyala yapıştır yapmak yerine bunun üstünde uğraşmalı.
Ve biz de kod yardımı yapabileceğiz değil mi? :grin:
Bence herkes buraya bildiği bazı bilgileri yazsın.Eğer bir yanlış varsa,buradan düzeltelim.Geliştirelim.Elimden geldiğince yardım etmek isterim.

İlk başta kurulumu ve module_bat'ı falan anlatacaüım.Sonra,başlayacağım Header_ dosyalarından Process_ lere kadar.

KhergitKhan said:
Bence herkes buraya bildiği bazı bilgileri yazsın.Eğer bir yanlış varsa,buradan düzeltelim.Geliştirelim.Elimden geldiğince yardım etmek isterim.

Nerede o günler.  :neutral:

Ben module_troops adına yazdığım metni paylaşacam yakında..Biraz dağınık oldu ama :grin: eksiği felan da var.Sonra düzelticem büyütücem onu.Atarım buraya yarın felan.

KhergitKhan said:
Ben module_troops adına yazdığım metni paylaşacam yakında..Biraz dağınık oldu ama :grin: eksiği felan da var.Sonra düzelticem büyütücem onu.Atarım buraya yarın felan.

Bende yarın başlayabilirim onlara. :smile:

Nihayet ciddi bir şekilde beni destekleyen çıktı.

Ah bir de wb ye uyarladığım mancınık kodlarının bazı komik hatalarını düzeltmeme yardım eden olaydı(eğer kötü birşeyse yapmam demiyen birisi.Kibirlenmeyip  de ciddi ciddi yardım eden birisi.).

İşte module_troops bölümünden ana kodlar ve ne işe yaradıkları.Biraz kötü gözüküyor olabilir ama elimden bu geliyor :grin:

Bu bir örnek kod.Kendim bir kral oluşturdum.

["kingdom_8_lord", "Komutan Camiula", "Komutan Camiula", tf_female|tf_hero, no_scene, reserved, fac_kingdom_8, [itm_charger,itm_rich_outfit,itm_blue_hose,itm_plate_boots,itm_plate_armor,itm_gauntlets,itm_bastard_sword_b,itm_tab_shield_heater_cav_b,itm_great_helmet], knight_attrib_5, wp(320), knight_skills_5|knows_trainer_10, 0x0000000f45041105241acd2b5a66a86900000000001e98310000000000000000, swadian_face_older_2 ],

"kingdom_8_lord Module_system kodlama dilinde,troopların isimleri bu şekilde yazılır.Boşluk yerine "_" kullanılır.Türkçe karakter kullanmadan isminizi verin.

"Komutan Camiula-Komutan Camiula" 1. olan normal ismidir.2. olan çoğuldur,ama kendisi bir kahraman (hero) olduğundan çoğul yazılmaz.Mesela Svadya Şovalyesinde durum farklıdır. 2.sinde Svadya Şovalyeleri girilir.

tf_female|tf_herotf_female kadın olduğunu gösterir. tf_hero ise kahraman olduğunu.

no_scene buraya genelde scene yazılır.Benimkinde herhangi bir scene olmadığından no_scene yazmakta.

fac_kingdom_8 krallıklar kodlarla sayı olarak belirtilir.Normalde 6 krallık var ama ben yenisini eklediğimden fac_kingdom_8 yazıyor.Yani 8. krallık.Faction'ları görmek için module_factions klasörüne bakmanız yeterli. örn: fac_kingdom_1 =Svadya

[itm_charger,itm_rich_outfit,itm_blue_hose,itm_plate_boots,itm_plate_armor,itm_gauntlets,itm_bastard_sword_b,itm_tab_shield_heater_cav_b,itm_great_helmet] itemlerdir.Bunlara module_items'den bakabilirsiniz.

knight_skills_5 Bir yetenektir.Fakat bu özel yetenektir.Buna benzer bir kod olarak knows_merchant_npc verilebilir.

knows_trainer_10 bu da bir yetenektir.Trainer=talimci. 10 ise yeteneğinin 10 olduğunu gösterir.

wp(320), tüm yeteneklerin 320 olduğunu gösterir.Herzaman wp gözükmez,o yüzden dikkatli olun.Yakında hepsini yazıcam.

0x0000000f45041105241acd2b5a66a86900000000001e98310000000000000000 yüz kodu.Oyuna başlamadan ayarlar bölümünden Edit Modu Aç deyip karakterinizin yüzünü ayarlama bölümüne gelin.Oradan istediğiniz yüzü ayarlayıp CTRL+E yaptığınız zaman kod üstte gözükücek.

swadian_face_older_2 Module System'e has bir kod.O da bir yüz kodu.

Bu bölüm de "wp" gibi kısaltmaların anlamlarını içerir.

"wp" All Weapons örn. wp(100)
"wpe" Melee Distance örn. wpe(100,100,100,100)
"wpex" Single Weapon örn. wpex(100,100,100,100,100,100)
"wp_melee" Melee only örn. wp_melee(100)
"wp_firearms" Firearms only örn. wp_firearm(100)

Rütbeleme ve geliştirme sistemi.

"upgrade(troops,"farmer", "watchman")" kodumuzdur.

"upgrade" geliştirme için komut.
"troops" askerleri yazmadan önce bu gelir.
"("farmer, "watchman")" önce gelen sizde bulunan askerdir.Yani sizde önceden çiftçi bulunuyordu.2. olan gelişmiş halidir.Yani Gözcü oluyor.

"upgrade2(troops,"watchman","caravan_guard","mercenary_crossbowman")" bir üst kodumuz.Bir askerin 2 sınıfa gelişmesini sağlayan kod.Pek farkı yok.

"upgrade2" 2 sınıfa kol açar.

"("watchman","caravan_guard","mercenary_crossbowman")" Gözcü'nün gelişmesi tamamlanınca hem Kervan Muhafızına,hem de Paralı Arbaletçiye dönüşmesini sağlayan kısım.Öncekinden tek farkı yeni bir asker eklenip uzatılması.

KhergitKhan said:
İşte module_troops bölümünden ana kodlar ve ne işe yaradıkları.Biraz kötü gözüküyor olabilir ama elimden bu geliyor :grin:

Bu bir örnek kod.Kendim bir kral oluşturdum.

["kingdom_8_lord", "Komutan Camiula", "Komutan Camiula", tf_female|tf_hero, no_scene, reserved, fac_kingdom_8, [itm_charger,itm_rich_outfit,itm_blue_hose,itm_plate_boots,itm_plate_armor,itm_gauntlets,itm_bastard_sword_b,itm_tab_shield_heater_cav_b,itm_great_helmet], knight_attrib_5, wp(320), knight_skills_5|knows_trainer_10, 0x0000000f45041105241acd2b5a66a86900000000001e98310000000000000000, swadian_face_older_2 ],

"kingdom_8_lord Module_system kodlama dilinde,troopların isimleri bu şekilde yazılır.Boşluk yerine "_" kullanılır.Türkçe karakter kullanmadan isminizi verin.

"Komutan Camiula-Komutan Camiula" 1. olan normal ismidir.2. olan çoğuldur,ama kendisi bir kahraman (hero) olduğundan çoğul yazılmaz.Mesela Svadya Şovalyesinde durum farklıdır. 2.sinde Svadya Şovalyeleri girilir.

tf_female|tf_herotf_female kadın olduğunu gösterir. tf_hero ise kahraman olduğunu.

no_scene buraya genelde scene yazılır.Benimkinde herhangi bir scene olmadığından no_scene yazmakta.

fac_kingdom_8 krallıklar kodlarla sayı olarak belirtilir.Normalde 6 krallık var ama ben yenisini eklediğimden fac_kingdom_8 yazıyor.Yani 8. krallık.Faction'ları görmek için module_factions klasörüne bakmanız yeterli. örn: fac_kingdom_1 =Svadya

[itm_charger,itm_rich_outfit,itm_blue_hose,itm_plate_boots,itm_plate_armor,itm_gauntlets,itm_bastard_sword_b,itm_tab_shield_heater_cav_b,itm_great_helmet] itemlerdir.Bunlara module_items'den bakabilirsiniz.

knight_skills_5 Bir yetenektir.Fakat bu özel yetenektir.Buna benzer bir kod olarak knows_merchant_npc verilebilir.

knows_trainer_10 bu da bir yetenektir.Trainer=talimci. 10 ise yeteneğinin 10 olduğunu gösterir.

wp(320), tüm yeteneklerin 320 olduğunu gösterir.Herzaman wp gözükmez,o yüzden dikkatli olun.Yakında hepsini yazıcam.

0x0000000f45041105241acd2b5a66a86900000000001e98310000000000000000 yüz kodu.Oyuna başlamadan ayarlar bölümünden Edit Modu Aç deyip karakterinizin yüzünü ayarlama bölümüne gelin.Oradan istediğiniz yüzü ayarlayıp CTRL+E yaptığınız zaman kod üstte gözükücek.

swadian_face_older_2 Module System'e has bir kod.O da bir yüz kodu.

Bu bölüm de "wp" gibi kısaltmaların anlamlarını içerir.

"wp" All Weapons örn. wp(100)
"wpe" Melee Distance örn. wpe(100,100,100,100)
"wpex" Single Weapon örn. wpex(100,100,100,100,100,100)
"wp_melee" Melee only örn. wp_melee(100)
"wp_firearms" Firearms only örn. wp_firearm(100)

Rütbeleme ve geliştirme sistemi.

"upgrade(troops,"farmer", "watchman")" kodumuzdur.

"upgrade" geliştirme için komut.
"troops" askerleri yazmadan önce bu gelir.
"("farmer, "watchman")" önce gelen sizde bulunan askerdir.Yani sizde önceden çiftçi bulunuyordu.2. olan gelişmiş halidir.Yani Gözcü oluyor.

"upgrade2(troops,"watchman","caravan_guard","mercenary_crossbowman")" bir üst kodumuz.Bir askerin 2 sınıfa gelişmesini sağlayan kod.Pek farkı yok.

"upgrade2" 2 sınıfa kol açar.

"("watchman","caravan_guard","mercenary_crossbowman")" Gözcü'nün gelişmesi tamamlanınca hem Kervan Muhafızına,hem de Paralı Arbaletçiye dönüşmesini sağlayan kısım.Öncekinden tek farkı yeni bir asker eklenip uzatılması.
Ellerine sağlik.bende yarin baslicam bunlara.

Çok doğru bir yola çıkmışsın helal olsun benim hiç bilgim yok ama bir şeyler bulursam paylaşırım.

Anasayfaya yeni bir kategori açayım ozaman :grin:

Evet. Bu gün, modül sisteme giriş yapıyoruz. :smile:
Bu derslerde, farklı kaynaklardan da yararlanacağım. Örneğin vikipedi vb.

- Modül sistem nedir ?
+ Modül sistem, mount&Blade'in, kaynak kodlarının yani oyunu oluşturan, şekillendiren kodların bulunduğu bir sistemdir. Bununla istediğinizi yapabilirsiniz. Troller eklemek mi dersiniz, uçan kuşlar mı dersiniz, Co-op yapmaya çalışan bile oldu :grin:

- Neye yarar ?
+ üzerinde yapılan değişiklikler sayesinde, oyuna yeni yeni özellikler eklersiniz.

-Nasıl kurulur ?
+Bunu, bu dersimizde anlatacağım. Kurulumu kimisi için bir kabus, kimisi için de bebek oyuncağıdır. Yani, biraz araştırma isteği, azim ve sabrınız var ise, siz bu işi yapabilirsiniz.

- Dili nedir ?
+ Dili, Python dilidir. Nesne yönelimli, yorumlanabilen, birimsel (modüler) ve etkileşimli bir programlama dilidir.
Vikipedi den;
Girintilere dayalı basit sözdizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.

Modüler yapısı, sınıf dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen hemen her türlü platformda çalışabilir. (Unix , Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı programlama gibi birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların hızlı bir şekilde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C ya da C++ gibi dillere tercih edilir.

Evet. İlk önce, Python'un sitesinden, şunu indirin;
32 bit olanlar için;
https://www.python.org/ftp/python/2.7.7/python-2.7.7.msi

64 bit olanlar için;
https://www.python.org/ftp/python/2.7.7/python-2.7.7.amd64.msi

İndirdikten sonra, Setup'u açın. Karşınıza şunun gelmesi gerek;
aPYpd2.png

Next diyoruz;
REDN8G.png

Devam ediyoruz;
72DdZv.png

Ve...;
kZ6pRm.png

Finish..;
zQML1D.png

Şimdi, ortam değişkenlerini ayarlamaya geldi sıra.
Bilgisayarım'a sağ tıklayın, özellikler değin. Daha sonra..;
pvnkaL.png

küçük bir pencere açılacak. Ortam değişkenlerine tıklayın;
PvDNVN.png

Burası biraz karışık gelebilir. İlk önce, az aşağı inip, Path ı arayın;
jz6pMn.png

Düzenle dedikten sonra;
pvnkJ0.png

Sonuç olarak şöyle gözükmeli ortam değişkenleri;
aPYpbz.png

Şimdi ise, Modül sistemi indirmemiz ve kendimize yeni bir modül yapmamız gerek.
Oyununuzun dosyasına gelin;
mqopQZ.png

Modules'e girdikten sonra, Orada Native'yi göreceksiniz. Native'nin kopyasını alın, aynı yere yapıştırın. Adını mesela Project yapın. Asla Türkçe harf kullanmayın. İleride sorun çıkartacak.;
AZzPQz.png

Şimdi. burayla işimiz bitti. Daha çok var :grin: ;

Şimdi, Taleworlds'un Web sitesinden 1.166 Modül sistemini indiriyoruz
UYARI!!!
Modül sistem versionu ile Sizin oyununuzun versionu aynı olmak zorunda! Lakin 1.166 modül sistemi ile 1.168'de değişiklik yapabilirsiniz.

İndirdikten sonra, bir rar da iki dosya olacak. Onları bir klasöre çıkartın.
Klasöre çıkarttıktan sonra;
rY1pla.png

Karşınıza koccaman kodlarla dolu dosyalar gelecek. Siz, Module_info'yu aratın;
M9D4l7.png

Bulunca, Ona sağ tıklayıp edit with idle değin;
72DZom.png

Sona yaklaştık;
REDRYG.png

Sondan bir önce ki adım;
d4BEGD.png

Bu üsttekini yaptıktan sonra, Kaydedip çıkıyoruz. Ardından, Een yukarıda build_module var. Onu açın. Karşınıza şöyle ekran gelmesi gerekiyor eğer dediklerim hatasız bir şekilde yapıldıysa;
JdDBQ5.png

Eğer böyle ise, Tebrikler!!! Hem modül sistemi hemde Pythonu kurdunuz! Bir daha ki dersimizde, o modül sistemin için de ki dosyaların ne işe yaradığını öğreneceğiz. İyi günler :smile:

Back
Top Bottom