[WB]Modül Sistem Platformu [Krallık ekleme dersi yenilendi!]

Users who are viewing this thread

OoO hacım hemen deniyorum özelden anlattım nasıl olduğunu.

Black Dead said:
OoO hacım hemen deniyorum özelden anlattım nasıl olduğunu.

Adamların suya düşebilir.Buna sende dahilsin  :wink: belki düşmanda düşebilir.Orası biraz gıcık. :mrgreen: Ama çalışıyor.Birde savaşı kazanmadan savaş kazanıldı diyor arada.O da fazla bişey sorun etmez.Son olarak,module de Warning gibi şeyler söyleyebilir onları takma.Önemli değil onlar. :wink:

Konunun sabitlenmesini değerli Moderatörlerimizden istirham ediyorum. :grin: Çok sağ ol. Eğer Kodlamaya başlarsam ilk bu derslere bakarım.

Lt. qHouSt said:
Konunun sabitlenmesini değerli Moderatörlerimizden istirham ediyorum. :grin: Çok sağ ol. Eğer Kodlamaya başlarsam ilk bu derslere bakarım.
Daha 5-6 kod daha eklense iyi olur :grin:

Lt. qHouSt said:
Sağolasın  :smile:

Black Dead said:
Lt. qHouSt said:
Daha 5-6 kod daha eklense iyi olur :grin:
Evet daha çok lazım.. :wink:

Ya,sanki böyle hazıra alışıyor gibi millet  :?: Döve döve önce baştan öğretmek lazım şu pythonu.Hele şu 13 haziran geçsin onada bakacam.

Black Dead said:
Python dersleri verirsen seve seve izlerim.
Onu sonraya düşüneceğim.Şimdilik şu kod çeşitliliğini ve güncelliğini sağlamak lazım.Önceden pythonu yapsaydım daha iyi dersler olurdu belki de  :sad:

frozenpainter said:
ben dediklerini aynen yaptım ama gene olmadı build moduleyi çalıştırıyorum hata veriyor sıkıntı ne acaba
Hata "Warning Battle..." gibi bir hata ise koy ver gitsin :smile: oyunda dene.

Arkadaşlar gecikmeden dolayı özür dilerim.Bu siteye bağlanma da bir sorun yaşadım(yaşanıyor).Çünkü hem kendi ağımdan,hemde başkasının ağından bağlanamadım.Bu yüzden telafi olarak 2 ders vereceğim.
Yeni ders
İtem ekleme;
Gecikmeden dolayı özür dilerim.Siteye bir türlü bağlanılamıyordu.İnternet kafe den denedim,olmadı,komşudan denedim olmadı kendimde hele hiç olmadı :S

Merhaba arkadaşlar! Bu derste Modül sistem ile item eklemeyi öğreneceğiz!

Hadi başlıyalım;

İlk olarak aşağıdaki linkte ki Kılıcı indirin(OSP dir ve izinlidir.)

http://www.mediafire.com/download/rz1fo6jt8ydsfi4/mongolsword.rar

Daha sonra BRF olanı modunuzun resource dosyasına,textures te ki dds dosyalarını ise modunuzun textures dosyasına atın.

Ondan sonra,Modunuzun dosyasındaki Module.ini dosyasına(load resource nin en altına eklerseniz daha sağlıklı olur.)şunu yazın;

load_mod_resource = mongolsword

Yukarıda eklediğimiz şey itemi oyun açılırken tanımasına yardım etmemiz oldu.Ama daha bunun bi başka tarafı var;;

Module_items'i açın.Ve şu alttakini arayıp bulup,kopyalayın;

Code:
["sword_khergit_4", "Heavy Sabre", [("khergit_sword_d",0),("khergit_sword_d_scabbard", ixmesh_carry)], itp_type_one_handed_wpn|itp_merchandise|itp_primary, itc_scimitar|itcf_carry_sword_left_hip|itcf_show_holster_when_drawn,
 384 , weight(1.75)|difficulty(0)|spd_rtng(98) | weapon_length(96)|swing_damage(33 , cut),imodbits_sword_high ],

Ben üstte,Ağır kergit kılıcının iteminin kodunu aldım.Siz herhangi bir itemin kini alabilirsiniz.Fakat mutlaka ekliyeceğiniz item ile aynı türde olmalı.

Şimdi.O üstteki kopyaladığınızı module_items'in en altına ekleyin.Şöyle gözükmeli;

...blabla
...blabla

["sword_khergit_4", "Heavy Sabre", [("Khergit_sword_d",0),("Khergit_sword_d_scabbard", ixmesh_carry)], itp_type_one_handed_wpn|itp_merchandise|itp_primary, itc_scimitar|itcf_carry_sword_left_hip|itcf_show_holster_when_drawn,
384 , weight(1.75)|difficulty(0)|spd_rtng(9:cool: | weapon_length(96)|swing_damage(33 , cut),imodbits_sword_high ],

["items_end", "Items End", [("shield_round_a",0)], 0, 0, 1, 0, 0],
]

Şimdi.Asıl macera burada başlıyor;

Şu kırmızılı Khergit sword'u gördünüz mü.Onu modunuzun resource kısmına attığınız mongol_swordun içinde(brf edit bir zahmet :S) "monsword" diye bir item var.Onu onunla değiştirin.

Ondan sonra brf yi açın(brf edit e ihtiyacınız var.).Ve orada 4-5 tane item gibi birşey görceksiniz.Siz,Mavi tarafına şunu yapın;
orada en sonuncu yani"mon_with_scab"diye birşey göreceksiniz.Ona tıklayın,sağında "material" "texture" gibi birşey göreceksiniz.Muhtemelen ikisi de aynı olacaktır.Sizde orada ne yazıyorsa onu alın maviye yapıştırın.Yani "mongolwithcab".Çünkü o itemi giymediğimiz zaman öyle gözükecek.Ve o itemin kınında iken nasıl gözükmesi gerektiğini sağlayacak.Aynı işlem ile başka itemler de ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra itemin şekli şöyle olmalı;
Code:
["mongol_kilici", "Mogol Kilici", [("monsword",0),("monsword_with_scab", ixmesh_carry)], itp_type_one_handed_wpn|itp_merchandise|itp_primary, itc_scimitar|itcf_carry_sword_left_hip|itcf_show_holster_when_drawn,
 384 , weight(1.75)|difficulty(0)|spd_rtng(98) | weapon_length(96)|swing_damage(33 , cut),imodbits_sword_high ],

Gördüğünüz gibi.Ben ismini Mogol Kilici diye değiştirdim.Türkçe kullanmayın,hata verir.O monsword'u yazmazsanız elinizde gözükmez kılıç.

Kaydedip kapatın,Module_bats'ı çalıştırın.Hata vermezse,Bravo! oyuna item eklediniz!
Eğer hatalarınız varsa buraya yazın,gerekirse resimli anlatırım.
İşte kanıtları;
http://i.hizliresim.com/7mJRXv.jpg
http://i.hizliresim.com/XWGOq6.jpg
http://i.hizliresim.com/0VXONW.jpg

Şimdi.Bu derste modül sistem ile müzik eklemeyi öğreneceğiz.

Yeni ders

Müzik ekleme;
Verdiğim linkte ki müziği indirin ve modunuzun music dosyasına atın;

http://www.mediafire.com/download/w6exblv0789627t/dovus_4.ogg      (Medieval II Total War alınmıştır.Beğendiğim bir müziktir.)

Şimdi,module_music'i açın ve alttakini arayıverin;

Code:
("fight_3", "fight_3.ogg", mtf_sit_fight|mtf_sit_multiplayer_fight|mtf_sit_ambushed, 0),

Bunun altına şunu yapıştırın;

Code:
("fight_4", "dovus_4.ogg", mtf_sit_fight|mtf_sit_multiplayer_fight|mtf_sit_ambushed|mtf_module_track, 0),

Bunu sonuna mtf_module_track ekleyin diyor Sevgili module_music arkadaşımız.Bizde yukarıdaki gibi yapıyoruz.

Burdan anlıyacağınız;

"fight_3" müziğin modül sistem de ki adı.

"dovus_4.ogg" ise eklediğimiz müziğin bizim modumuzun music dosyasında ki ismidir.Önceki derslerde de dediğim gibi,türkçe harf kullanmayın.Ve orada sadece ".ogg" uzantılı olması gerekmiyor dosyanın.buradan değiştirebilirsiniz uzantısını.Mesela "fight_3" adlı müzik,.ogg uzantılı.Onu bir çeviriciden mp3'e çevirip,sonradan buradan uzantısını değiştirebiliriz.Fakat modül sistem kullanmadan yapanlara tavsiyem,bu yöntem ile müzik eklemek daha kolay(bana göre).

"mtf_module_track" ise sonuna koymamız gereken trigger(ateşleyici-tetikleyici).sanırım,bunu koymamızın sebebi,normal oyunun ki ile karışmaması istenmesi olabilir.Yani,oyunun music dosyası ayrı,bizim modumuzunki ayrı...

Ve müzik eklerken flagların ne işe yaradığını söyleyeceğim size;;

"mtf_sit_main_title" bu,ana menüde çalacak olan müziğe konulur.

"mtf_start_immediately" bu,Bu çalacak olan müziğin zorla veya derhal başlatılmasını sağlayan trigger.

"mtf_sit_ambushed" bu,kampta iken düşmana yakalanırsanız ve o savaşa girerseniz bunun olduğu müzik çalacaktır.

"mtf_sit_siege" bu,adı üzerinde kuşatmada ike çalmasını sağlayacak olan trigger.

"mtf_sit_fight" bu,herhangi bir savaşta çalmasını sağlayan şey.

"mtf_sit_multiplayer_fight" bu,multiplayer da herhangi bir savaşta çalmasını sağlar müziğin.

"mtf_culture_X" bu,o müziği özel kılıyor bence.Çünkü hangi kültürde ise orada çalıyor.Mesela "mtf_culture_1" diyelim.Bir svadya köyüne geldiğimizde veya kalesine veya şehrine,bu müzik çalacaktır.Fakat orada yazdığım x,şunu ifade eder;

Ne kadar kültür varsa o kadar yazabilirsiniz.Yani,7 kültür varsa 7.yi yazabilirsiniz.8 varsa 8 yazabilirsiniz.Sadece o kültürün olduğu yerlerde çalar o müzik.

"mtf_culture_all" bu,O müziğin bütün kültürlerde çalmasını sağlar.

"mtf_sit_arena" bu,o müziğin arenada çalmasını sağlayan flag.

"mtf_sit_travel" bu,siz haritada dolaşırken çalmasını sağlayan şey sanırım.

"mtf_sit_town" bu,herhangi bir şehirde iken çalmasını sağlar.

"mtf_sit_tavern" bu,herhangi bir han da çalmasını sağlar o müziğin.

"mtf_sit_killed" bu,siz herhangi bir savaşta yenildiğinizde çalmasını sağlayan trigger.

"mtf_persist_until_finished" bunun ne olduğunu bilmiyorum.Fakat işe yarar birşey sanırım.Fakat bir tahminim var.;

Sanırım,bir iş bittiğinde oyuncular sıkılmasın diye o müziği çaldıran bir trigger.

"mtf_sit_encounter_hostile"bu,galiba herhangi bir kalenin-şehrin şatosuna veya direkman kuşatılırken çalmasını sağlayan şey.

"mtf_sit_town_infiltrate" bu, bir şehire veya kaleye sızarken çalmasını sağlayan trigger.

"mtf_sit_night" bu,gece de çalan bir müzik.

"mtf_sit_feast" bu,herhangi bir kutlama veya zafer kazanırsanız trigger bunu ateşler.Fakat belki de şöyle olabilir;

Biliyorsunuz ki veya öğreniyoruz ki bu feast lar Tavern müziğinde var.belki de şölen zamanı çalarlar.Mesela kalelerde ki ziyafet zamanında.

"mtf_sit_victorious"bu,herhangi bir muharebeyi(kale kuşatması dahil) kazandığınızda o müziğin çalmasını sağlayan trigger.

Hatırlatayım.Bunları bir müziğe eklerken aralarına "|" koyun.Ayrıca bunlar bir müziğe birden fazla kez eklenebilir;

mesela, bir müzik eklediniz,bunu hem svadya kültüründe hemde bir savaşı yendiğinizde hemde ziyafet zamanında çaldırabilirsiniz bu müziği demek oluyor bu.
Hata veriyorsa buradan yazın.Gerekirse resim ile anlatırım.
Module_bats'ı çalıştırın.Hata vermiyorsa,Tebrikler! oyuna müzik eklediniz.

Güzel bir ders olmuş ama .txt dosyalarıyla belki daha kolay olurdu ama bu da bir alternatif :smile:

Bu arada şarkı güzelmiş :grin:

Black Dead said:
Güzel bir ders olmuş ama .txt dosyalarıyla belki daha kolay olurdu ama bu da bir alternatif :smile:

Bu arada şarkı güzelmiş :grin:

Bende eskiden öyle derdim.ama öyle değil.item eklerken modülden yapmak daha sağlıklı.kendin gördün. :roll: modundaki hatadan biliyorsun :wink:

Teşekkürler bu arada. :roll:

Bu aralar combat abilites üzerinde çalışıyorum.yakında eklerim.

Şu WSE(warband script enhancer) nasıl birşey acaba..ateşli okları ekledimde onu nasıl kullanacağımı bilmiyorum...

Nasıl yani ben diyelim deniz savaşları ekledim tamamlayacak mı kodları ?

Yok.Şöyle birşey;

Bazı eklemek istediğin özellikleri,oyun tanıyamıyabiliyor.Mesela ateşli okları ekleyince ve bunu yapmayınca

"ti_on_init_missile is not defined" diye hata veriyordu.Bu wse yi yapınca,8-9 tane warning verdi,aldırmadım.Ve ateşli oklar eklenmiş.

Yani oyunun o tanımadığı bazı şeyleri tamamlıyor.Hardcoded(değiştirilemez) kodlara ekliyor.Ve bazı bugları düzeltiyor.

Yararlı o zaman ekleme çalışmalarına başlıyayım ilk native modunda denerim :smile:

Ben az önce yedek almayı unutmuşum diplomasiyi ekliyordum biryerde yanlışlık yaptım.

Fakat allahtan yazdıklarımı hatırlıyorum.Şu an tekrar yapıyorum deniz savaşlarını falan.Ateşli okları,badigart kodu ve taverna animasyonu(tab a basınca çıkmıyor oradan :S sanırım bir bug ).Daha kalkan ile saldırma ve spear bracing(mızrak ile eğilip atlar gelince öldürme.Bkz:medieval total war 2) Kafa kopma(bunda bira kafam ağrıdı.Ama tekrardan uraşacağım.)

Yararlı nedemek çok yararlı  :mrgreen:

Back
Top Bottom