[WB]Modül Sistem Platformu [Krallık ekleme dersi yenilendi!]

Users who are viewing this thread

# screen write
  (ti_after_mission_start, 0, ti_once, [],
  [(start_presentation, "prsnt_screen_write"),]),
          # screen write ends

Kod bu. Buradan anlaşılıyor mu bilmiyorum gerçi.
Hakikaten çok cahilim  :facepalm:

Bu kod oyun başlangıcında siyah ekranla başlayıp film gibi girmemizi sağlıyormuş. Hangi mission'a eklemem lazım bilmiyorum. ilkine ekledim hata verdi. Sanırım alakasızlığından. Hangi mission da nerede bilmiyorum. Ama galiba başlangıçla ilgili olacak, da bulamadım öyle bir şey.

Irk sistemi ayarlamaya çalışıyorum. Bir milliyeti seçince ona özel yetenek gelmesini module game menus'te ne yazıp ayarlarım? add_xp_as_reward la xp veriyor. belli bir yetenek nasıl verilir?

2 SORUNUM VAR
1)modumdaki köylerde ve şehirlerdeki insan sayısını arttırmak istiyorum nasıl arttırabilirim :grin: :grin:
2)Oyundaki Her Şehre Bir İşletme Mantığını Nasıl Arttırabilirim(Örnek Her Şehirde 5 İşletme Açmak)  :grin: :grin:

Şimdiden İlgilenenlere Teşekkürler  :grin: :grin:

Bir görev yazıyorum da, görev alındıktan sonra kodlayıp tamamladığım bir partinin hemen görevi aldığımız şehrin dibinde (Görevi aldığımız yer Praven) spawnlanması gerekiyor. Fakat module dosyalarında rastlayamadım. Düşman gruplarını dediğim şekilde spawnlayan görevleri

learn_where_merchant_brother_is
troublesome_bandits
kidnapped_girl

vb. aradım module dosyalarında, fakat rastlayamadım. Module_triggers gözüme takıldı ancak emin değilim tam olarak, çünkü benzer diğer görevleri bulamadım bu modül dosyasının içinde. Acaba hangi module_x dosyası olduğunu, ve nerede bir benzerinin geçtiğini yazabilir misiniz? Böylece nereden başlamam gerektiğini öğrenmiş olurum.

Teşekkürler.

Yerini buldum. Module_dialogs iş görüyor.

Fakaaat, yazdığım kod ciddi kritik hatalar veriyor, yüzlerce "Global veriable never used" ve "Usage of unassigned global variable" hatası aldım. build_module'nin başta verdiği hata bu, hatayı verdiği yer bir Diplomacy kodu, ve daha önce hata vermezken ben görevin kodunu girdiğimde hata vermeye başladı.Bu build_module hatası :

File "process_global_variables.py", line 6, in <module>
    from module_dialogs import *
  File "C:\Users\Ozan\Desktop\Module_system 1.165 - Kopya\module_dialogs.py", line 1695, in <module>
    ], "I humbly request that your {lordship/ladyship} keeps {his/her} hands where I can see them.", "close_window",[]],
TypeError: list indices must be integers, not tuple

Bu da yazdığım kod:

##KUTSAL KITAP
[trp_gizemli_adam, "start", [[eq,"$kutsal_kitap",0]], "Hey! HEY! Sana birsey soylemem gerekiyor!","gorev1",[]],
[trp_gizemli_adam|plyr,"gorev1", [], "Ne var, yasli adam? Ne istiyorsun?","gorev2",[]],
[trp_gizemli_adam,"gorev2", [], "Sen bunu yapabilecek tek kisisin sanirim. Bir kitap var, cok eski ve kutsal. Dun gece, evimi birkac kadin basti ve beni tartaklayarak kitabi elimden aldilar, o kitabi geri getirmelisin","gorev3",[]],
[trp_gizemli_adam|plyr,"gorev3", [], "Seni iyi hirpalamislar, yasli adam. Sana nasıl guvenebilirim? Benim bundan karsiligim ne olacak?","gorev4",[]],
[trp_gizemli_adam,"gorev4", [], "Bu kitap icinde benim ailemin yillardir savas meydanlarinda edindikleri tecrubeler yazmakta. Lutfen, sana hem cok para veririm, hem de bu sirlarin bir kismini senle paylasirim!","gorev5",[]],
[trp_gizemli_adam|plyr,"gorev5", [], "Peki, yasli cilgin. Beni ikna etmeyi basardin. Dua et de dediklerin dogru ciksin, yoksa seni bulurum!","goreveevet",[(setup_quest_text, "qst_kutsal_kitap"), (str_store_string, s2, "Yasli adam sana cok eski Kutsal bir kitabin calindigini, kitabin cok onemli bilgiler icerdigini ve degerli oldugunu, eger kitabi bulursan cok para kazanacagini soyledi. Calan kisiler pek uzaklasmis olamazlarmis..."), (call_script,"script_start_quest","qst_kutsal_kitap","trp_gizemli_adam"), (set_spawn_radius,1),(spawn_around_party,"p_town_6","pt_bilgelik_tanrisinin_hizmetkarlari"), (quest_set_slot, "qst_kutsal_kitap", slot_quest_expiration_days, 35)]],
  [trp_gizemli_adam,"goreveevet", [], "Harika, HARIKA! Goster su sansuredlere gunlerini!", "close_window",[]],
[trp_gizemli_adam|plyr,"gorev5", [], "Senin sacmaliklarina zamanim yok cilgin moruk, cekil onumden!","gorev6",[]],
[trp_gizemli_adam,"gorev6", [], "Cok yazik... Yillardir ailemin tasidigi kutsal kitabin kaybolmasi atalarimi cok sinirlendirecek, yasli bir adamin kalbine hancer sapladin. Yine de, Tanri sana bir yol gosterir de yine gelirsin diye burada olacagim...", "close_window",[]]
##KUTSAL KITAP SON

Hepsini çözdüm.

erennuman_mb said:
Tüfekçi Başı said:
Tebrikler. :smile:
Teşekkürler, harika hissediyorum şuan anlatamam.:grin: Bunu geliştireceğim scene ekleyerek. :smile:
Tebrikler, burayı saldırılabilir ve birden fazla eklenebilir bi şekilde yaparsan mükemmel olur. Başarılar  :smile:

erennuman_mb said:
Bugün istediğimiz zaman askerlerimizi  bırakabileceğimiz bir üs yapmayı göstereceğim. Basit bir kod, bugün sırf buna uğraştım. Modül sistemi de kavramaya başladım.
İlk önce module_parties'i açalım:
Code:
("zendar","Zendar",pf_disabled|icon_town|pf_is_static|pf_always_visible|pf_hide_defenders, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(18,60),[]),
satırının altına
Code:
("quarters","Troop Quarters",pf_disabled|icon_camp|pf_always_visible, no_menu, pt_none, fac_neutral,0,ai_bhvr_hold,0,(20,60),[]),
satırını ekleyelim. Bu üssümüzün kodudur. Koordinatlarını rastgele yazabilirsiniz.

Ardından module_game_menus'te
Code:
("action_retire",[],"Retire from adventuring.",
       [(jump_to_menu, "mnu_retirement_verify"),
        ]
       ),
nın altına
Code:
("camp_leave_troops",[(neg|party_is_active, "p_quarters"),],"Leave some of your troops here.",
	   [
      (jump_to_menu, "mnu_quarters_built"),
      ]
	  ),
bunu ekleyin. Böylece kamp mensündeki bir işe giriş bölümünden üssümüzü kurabileceğiz.
Sonra
Code:
("camp_action_4",[],"Back to camp menu.",
       [(jump_to_menu, "mnu_camp"),
        ]
       ),
      ]
  ),
bunun altına bir satır boşluk bırakarak
Code:
("quarters_built",mnf_disable_all_keys,
   "The quarters are ready.",
   "none",
   [(enable_party, "p_quarters"),
   (party_get_position, pos50, "p_main_party"),
    (party_set_position, "p_quarters", pos50),
     ],

[
	("quarters_leave",[],"Leave.",
	 [(party_add_members, "p_quarters", "trp_quartermaster",1),
	 (change_screen_return),
	 ]
	),
 ]
  ), 
bunu ekleyin. Böylece bu menü çıktığı zaman haritada görünmeyen üssümüz oyuncunun yanında belirecek. trp_quartermaster ise parti yok olmasın diye konulacak.
Ardından bir satır boşluk bırakarak altına şunu ekleyin:
Code:
("quarters",mnf_disable_all_keys,
   "You can leave troops in your quarters and take them later.",
   "none",
   [],
     [
	  ("quarters_manage_troops",[],"Manage your troops.",
	   [
	    (assign, ":player_can_draw_from_garrison", 1),
	    (change_screen_exchange_members,1),
	   ]
	  ),
	  ("quarters_destroy",[],"Disband the quarters.",
	   [
	    (disable_party, "p_quarters"),
	    (change_screen_return),
	   ]
	  ),
	  ("quarters_leave_2",[],"Leave.",
	   [(change_screen_return),]
	  ),
	 ]
  ),
Bu üssümüze girdiğimizde çıkan kod. İlk seçenek içeri adam koyup almayı sağlıyor. İkinci seçenek üssü topluyor. Üçüncüsü de ayrıl.

Sonra module_scripts'te
Code:
(eq, "$g_encountered_party", "p_zendar"),
           (jump_to_menu, "mnu_zendar"),
satırının altına
Code:
(else_try),
(eq, "$g_encountered_party", "p_quarters"),
		   (jump_to_menu, "mnu_quarters"),
Satırını ekleyin. Bu üssümüze girdiğimiz anda menüsünün çıkmasını sağlayacak.

Ve son olarak üssümüzün yok olmaması için orada duracak bir npc lazım(önceki adımlarda söylemiştim). Bunun için module_troops'ta
Code:
["fugitive","Nervous Man","Nervous Men",tf_guarantee_boots|tf_guarantee_armor,0,0,fac_commoners,
   [itm_short_tunic,itm_linen_tunic,itm_coarse_tunic, itm_tabard, itm_leather_vest, itm_woolen_hose, itm_nomad_boots, itm_blue_hose, itm_wrapping_boots, itm_fur_hat, itm_leather_cap, itm_sword_medieval_b, itm_throwing_daggers],
   def_attrib|str_24|agi_25|level(26),wp(180),knows_common|knows_power_throw_6|knows_power_strike_6|knows_ironflesh_9,man_face_middle_1, man_face_old_2],
Bunun altına
Code:
["quartermaster","Quartermaster","Quartermaster",tf_guarantee_boots|tf_guarantee_armor|tf_hero|tf_unmoveable_in_party_window,0,0,fac_commoners,
  [itm_rich_outfit,itm_hide_boots],
  str_6|agi_6|int_4|cha_5|level(5),wp(10),knows_common,0x0000000ab000318136db6db6db6db6db6db00000000001db6db0000000000000000],
ekliyoruz. Face code, ekipman vs. yi kendi kafanıza göre yapabilirsiniz.
Bunu da ekledikten sonra kaydedip build module'ü çalıştırıyoruz ve oyuna girip tadını çıkarıyoruz :smile:
yRQ83j.jpg

68O7Xv.jpg

RBMLPR.jpg

p91qWa.jpg

kJo3WD.jpg

a0WJGQ.jpg

YJ02NZ.jpg

D9ZVdv.jpg

EponRZ.jpg

jjZPWm.jpg

25Am9A.jpg

Harika olmuş, ellerine sağlık :smile: Biraz incelendigi zaman öğrenilecek çok şeyin olduğu bir çalışma.

HyperCharge said:
TRCY_Maresal said:
******_game_menus ile alakalı ders yapılabilir mi?/Varsa gösterilebilir mi?

modül sistemin yazım kuralları adlı dersinde var bütün modül sistem dosyalarının açıklaması.

İstediğim özelliklerin işlemesine göre yetersiz kalıyor. bkz. Spoiler

Düzeltme: Sistemin nasıl işleyeceğini planladım.
1. Oyunda altı bakan(oyun içinde vekil) olacak ve bunlar diplomasi(oyun içinde Uluslararası İlişkiler), savaş(oyun içinde Genel Kurmay Başkanı=Mareşal), eğitim/basın, adalet, maliye ve sağlık olacak. Diplomasi diğer ülkelerle yapılacakları içerecek. Genel Kurmay Başkanı ordulara emir vermemi sağlayacak. Eğitim ve Basın Bakanlığı halkın bana bağlılığını ve haberleşmeyi konu alacak. Adalet bakanlığı suç oranını düşürmek için ceza ağırlığını belirleyecek. Maliye bakanı vergileri ayarlayacak. Sağlık bakanı nüfus artışına etki yapacak.
2. Cumhuriyet yönetiminde her ay başkan ve valiler, Anayasal Monarşi ve Cumhuriyette 2 ayda bir Bakanlar seçilecek. Eğer devleti kötü yönetiyorsak yoldaşlarımız kendilerini aday gösterebilecek. Hangi aday söylevlerle halkı daha çok etkilerse o kazanacak. Seçin sonrası kazananın yapacakları da aday çıkmasını engelleyecek
3. Yeni binalar olacak:
3.1. Akademi: 2 haftada bir komutan, gazeteci, cerrah, öğretmen, hakim, ekonomist ve/veya diplomat verecek.
3.2. Kışla: her gün 5 piyade ve/veya 5 okçu verecek.
3.3. Hipodrom: Her gün 5 süvari verecek.
3.4. Silah Fabrikası: Her gün silahlar üretecek
3.5. Zırh Fabrikası: Her gün zırhlar üretecek
3.6. At Üretim Tesisi: 3 günde bir 5 at verecek
3.7. Tarla: Her gün ihtiyaç duyacağımız erzakları üretecek
3.8. Meslek okulu: Fabrikalarda çalışacak demircileri, 3.6'da çalışacak seyisleri ve tarlada çalışacak çiftçileri verecek
3.9. Polis karakolu: Suç düzeyini azaltmak için her gün polis yetiştirecek
4. Genel Kurmay Başkanına gidip derebeylerinin unvanlarını değiştirebileceğiz. Mesela Komutan Nasugei gibi
5. Ordu Komuta Paneli: Buradan orduları seçip belirlenen noktalara gitmelerini, yağmalamalarını vs. sağlarız. Gerçekçi olması için biz ister istemez yola çıkmasını sağlayacağız.

TRCY_Maresal said:
HyperCharge said:
TRCY_Maresal said:
******_game_menus ile alakalı ders yapılabilir mi?/Varsa gösterilebilir mi?

modül sistemin yazım kuralları adlı dersinde var bütün modül sistem dosyalarının açıklaması.

İstediğim özelliklerin işlemesine göre yetersiz kalıyor. bkz. Spoiler

Düzeltme: Sistemin nasıl işleyeceğini planladım.
1. Oyunda altı bakan(oyun içinde vekil) olacak ve bunlar diplomasi(oyun içinde Uluslararası İlişkiler), savaş(oyun içinde Genel Kurmay Başkanı=Mareşal), eğitim/basın, adalet, maliye ve sağlık olacak. Diplomasi diğer ülkelerle yapılacakları içerecek. Genel Kurmay Başkanı ordulara emir vermemi sağlayacak. Eğitim ve Basın Bakanlığı halkın bana bağlılığını ve haberleşmeyi konu alacak. Adalet bakanlığı suç oranını düşürmek için ceza ağırlığını belirleyecek. Maliye bakanı vergileri ayarlayacak. Sağlık bakanı nüfus artışına etki yapacak.
2. Cumhuriyet yönetiminde her ay başkan ve valiler, Anayasal Monarşi ve Cumhuriyette 2 ayda bir Bakanlar seçilecek. Eğer devleti kötü yönetiyorsak yoldaşlarımız kendilerini aday gösterebilecek. Hangi aday söylevlerle halkı daha çok etkilerse o kazanacak. Seçin sonrası kazananın yapacakları da aday çıkmasını engelleyecek
3. Yeni binalar olacak:
3.1. Akademi: 2 haftada bir komutan, gazeteci, cerrah, öğretmen, hakim, ekonomist ve/veya diplomat verecek.
3.2. Kışla: her gün 5 piyade ve/veya 5 okçu verecek.
3.3. Hipodrom: Her gün 5 süvari verecek.
3.4. Silah Fabrikası: Her gün silahlar üretecek
3.5. Zırh Fabrikası: Her gün zırhlar üretecek
3.6. At Üretim Tesisi: 3 günde bir 5 at verecek
3.7. Tarla: Her gün ihtiyaç duyacağımız erzakları üretecek
3.8. Meslek okulu: Fabrikalarda çalışacak demircileri, 3.6'da çalışacak seyisleri ve tarlada çalışacak çiftçileri verecek
3.9. Polis karakolu: Suç düzeyini azaltmak için her gün polis yetiştirecek
4. Genel Kurmay Başkanına gidip derebeylerinin unvanlarını değiştirebileceğiz. Mesela Komutan Nasugei gibi
5. Ordu Komuta Paneli: Buradan orduları seçip belirlenen noktalara gitmelerini, yağmalamalarını vs. sağlarız. Gerçekçi olması için biz ister istemez yola çıkmasını sağlayacağız.

Modlama zaten kısa vadede öğrenilmiyor her oyunda :smile: victoria 2 değil mesela M&B. Yani M&B'nin modlamayı öğrenme süresi çok daha fazla. Dolayısıyla uzun vadede işine yarayacak bunlar.

Back
Top Bottom