Warband Vs Bannerlord

(Grafik Dikkate Alınmayarak) Warband mi Bannerlord Mu?

• Warband

• Bannerlord

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

bir de gördüğüm kadarıyla taleworldsün warbandden bannerlorda geçişini cd projekt redin the witcherla the witcher 2 oyununa geçişine benzetiyorum. witcherların hepsini oynadım. witcher 2 çıktığında da yabancı forumlarda buradaki benzer yorumlar vardı.

bu ne be ?
boş duyar atılmış ortaya.
ben de fikrimi yazdım orada, algılamaya uğraşmak yerine hevesle duyarını almışsın ekmek gibi kolunun altına gelmişsin.
lan olm bu kadar sevmiyorsanız niye takip edip, forumdaki her başlığı okuyup, her konuya yorum yazıyorsunuz? hakkaten gidin warband oynamaya devam edin oyunu düzeltene kadar.

empati denen şeyden bu kadar yoksun bir topluluk olamaz ya.

Yazdığını okumakta sıkıntı çekiyosun sanırım

Yazdığını okumakta sıkıntı çekiyosun sanırım
yok kardesim senin okudugunu anlamakta bir sikintin var. gercekten tek tek cumle cumle ne demek istedigimi aciklatma bana surada. haddimi astigim bir sey yok bu yaptigin alintilarda.

tertemiz, kemiksiz sekilde dusuncelerimi soyleyip insanlarin derdini anlamak icin sorular sormusum.

yok kardesim senin okudugunu anlamakta bir sikintin var. gercekten tek tek cumle cumle ne demek istedigimi aciklatma bana surada. haddimi astigim bir sey yok bu yaptigin alintilarda.

tertemiz, kemiksiz sekilde dusuncelerimi soyleyip insanlarin derdini anlamak icin sorular sormusum.

tane tane anlatayım o zaman, insanlar fikir özgürlüğü ile düşüncelerini paylaşabilir. eğer sen fikir özgürlüğünü kullanan bir insana "lan olm" (ki bu zeka seviyeni gösterir bu seviyeye inmiyorum) diye bir kelime kullanırsan bu "ben de fikrimi belirttim" olmaz. o zaman ben de sana küfür etsem ben de fikrimi belirttim desem olmaz. olmaz dimi? bak ilkokul çocuğuna düşünce özgürlüğünü anlattım güzel kardeşim. haddini aşmışsın, bence biraz sakinleş.

tane tane anlatayım o zaman, insanlar fikir özgürlüğü ile düşüncelerini paylaşabilir. eğer sen fikir özgürlüğünü kullanan bir insana "lan olm" (ki bu zeka seviyeni gösterir bu seviyeye inmiyorum) diye bir kelime kullanırsan bu "ben de fikrimi belirttim" olmaz. o zaman ben de sana küfür etsem ben de fikrimi belirttim desem olmaz. olmaz dimi? bak ilkokul çocuğuna düşünce özgürlüğünü anlattım güzel kardeşim. haddini aşmışsın, bence biraz sakinleş.
dedigim gibi.

bomboş duyarın hala kolunun altında. hala boş konuşuyorsun. bir de hakaret fln etmeye başladın.

şu mesajlara bakan anlar kimin sakin kimin heyecanlı olduğunu. hadi gg.

arkadaşlar M&B gibi oynayışa göre şekillenen sandbox oyunları zordur. hatalara çok müsaittir. optimizasyon sorunu hakkında bi bilgim yok fakat özellik, sorun açısından zaman verilmesi gerek. 10 yıl olmuş be demek yerine gördüğünüz her hatayı raporlarsanız -ingilizce forumda falan- daha çok işe yarayabilir. fanboy değilim, oynarken ben de çıldırıyorum ama oyun çıktığından beri bikaç günde bir güncelleme alıyor ve biliyorum ki insanlar çalışıyor. olmayan veya eksik olan bir çok özelliği de mod kullanarak hallediyorum bu süreçte. bannerlord'un bu kadar eksik çıkmasının en büyük sebeplerinden birisi topluluğudur. çok baskı oldu, çıkaralım bari dediler.

özetle, sabredin. erken erişimin olayı bu. ERKEN erişim. yani oyun şu an çıkmadı, sadece önceden oynuyoruz gibi düşünebilirsiniz ben öyle yapıyorum. ve bir çok erken erişimin aksine bannerlord gerçekten erken erişimin hakkını veriyor. aldığı geri bildirimleri derleyip sürekli patch yayınlıyor. tabi onları da beğenmeyenler var, yok o adamın yaşı düzeltilmiş, şunun şusu düzeltmiş bunlarla uğraşacaklarına şunu düzeltsinler diye kızanlar...

kimse size bu oyunu zorla oynatmıyor. şu an bu oyunu oynamak ve olabildiğince geri bildirim vermek oyunun ful sürümüne katkı sağlıyor. ilk çıktığı günü ve şu anki halini kıyaslayın.

dediğim gibi, oyunun benim için tek sıkıntısı optimizasyon ve crash çünkü geri kalan her şeyin modlara halledilebileceği bariz ortada. neden bu kadar heyecan yaptı herkes anlamadım.

Bazı insanlar bu tarz oyunlarda grafik, çeşitlilik ararken bazı insanlar da sadece oyunun dengesine, mantığına göre karar veriyor. Bannerlord' un nasıl bir noktaya geleceği bilinemez. Bu yüzden birçok insan şu anki durumlara göre yorum yapıyor. Warband'ı tweakmb tarzı araçlarla ve diplomasi modlarıyla oynayan insanlar, hiçbir optimizasyon sorunuyla karşılaşmadıkları için de Warband' ı seçiyor olabilirler. Bu durum sadece Mount and Blade' de değil, diğer birçok oyun serisinde de yaşanmıştır. Mesela Elder Scrolls serisinin hayranlarından Skyrim yerine Oblivion oyununu daha güzel bulanlar oldukça fazladır. Skyrim birçok yönden üstün olarak gözükse bile bu böyledir.

Last edited:
Warband'ın yeri ayrıdır tabi ki ama Bannerlord'un eksik haliyle karşılaştırmak da doğru değil. Sırf nostaljiden dolayı Warband işaretledim, tam sürüm çıktığında sağlıklı karşılaştırma yapılabilir.

Pek kıyas yapılacak şey yok ama, illa yapmak gerekirse native warband vs native bannerlord. Kendi açımdan söylüyorum warband, bannerlordun yanından geçemez.
Orta halli hatta daha altı bir sistemle oynuyorum

arkadaşlar M&B gibi oynayışa göre şekillenen sandbox oyunları zordur. hatalara çok müsaittir. optimizasyon sorunu hakkında bi bilgim yok fakat özellik, sorun açısından zaman verilmesi gerek. 10 yıl olmuş be demek yerine gördüğünüz her hatayı raporlarsanız -ingilizce forumda falan- daha çok işe yarayabilir. fanboy değilim, oynarken ben de çıldırıyorum ama oyun çıktığından beri bikaç günde bir güncelleme alıyor ve biliyorum ki insanlar çalışıyor. olmayan veya eksik olan bir çok özelliği de mod kullanarak hallediyorum bu süreçte. bannerlord'un bu kadar eksik çıkmasının en büyük sebeplerinden birisi topluluğudur. çok baskı oldu, çıkaralım bari dediler.

özetle, sabredin. erken erişimin olayı bu. ERKEN erişim. yani oyun şu an çıkmadı, sadece önceden oynuyoruz gibi düşünebilirsiniz ben öyle yapıyorum. ve bir çok erken erişimin aksine bannerlord gerçekten erken erişimin hakkını veriyor. aldığı geri bildirimleri derleyip sürekli patch yayınlıyor. tabi onları da beğenmeyenler var, yok o adamın yaşı düzeltilmiş, şunun şusu düzeltmiş bunlarla uğraşacaklarına şunu düzeltsinler diye kızanlar...

kimse size bu oyunu zorla oynatmıyor. şu an bu oyunu oynamak ve olabildiğince geri bildirim vermek oyunun ful sürümüne katkı sağlıyor. ilk çıktığı günü ve şu anki halini kıyaslayın.

dediğim gibi, oyunun benim için tek sıkıntısı optimizasyon ve crash çünkü geri kalan her şeyin modlara halledilebileceği bariz ortada. neden bu kadar heyecan yaptı herkes anlamadım.

Gel kardeşim sarılalım. Budur. Bakın sabah okudum neden türkçe foruma çok az cevap veriyolar deniyordu. Şimdi hahahaha. Pardon tutamadım kendimi. Beyler bi bakın ve kıyaslayın diğer dillerdeki bölümlerin nerdeyse bin katı mesaj var bu forumda her kafada bir ses. Ve bu oyunu buraya bu adamların desteği ve finansmanı getirdi, bundan önceki satışların %99'u yurt dışınaydı şimdiki istatistikleri bilmiyorum ama demek istediğim oyuna nasıl katkımız olur bakış açısı benim gördüğüm yabancılarda daha ağır basan bir durum gibi duruyor.

Aloooo beyler şaka mısınız? 1947'den beri üstüne koyarak ilerledikleri bir birikim var kıyasladığınız firmaların bulunduğu ülkede. Bizimkiler kafa göz yara yara öğrendiler ve tutup bunun ne kadar süre aldığına mı takıldık cidden? Yada daha çok bu adamların 5 sene, 10 sene demeden bu işi yapmaya azmetmeleri ve sonunda küresel çapta bir iş ortaya koymalarına odaklanmasak mı? Hemde bunu Ankara'nın göbeğinde yapmaları? Ve kendi oyun motorlarıyla? Hem de bu ülkenin insanlarıyla. Bakın bir çok TW çalışanı artık ubisoft gibi bir çok dev firmada kabul görüyorsa umutlanacak çok şey var. Ulan bi memnun olun arkadaş sanki senin benim ömrümden gitti 10 sene.
Bu hataların görmezden gelinmesi örtülmesi anlamına gelmez ama geribildirim topluyor adamlar zaten sürecin amacı bu.
Ve ortaçağ gerçek zamanlı strateji ile aksiyonu bu kadar iyi harmanlayan üstüne üstelik "açık dünya" bir oyun. Sayısız mekanik var birlikte çalışan. Ve TW çalışanlarından biri demişti bir röportajında bütün npcler oyuncularla aynı kurallara tabi diye!
Yani eleştiriye kimse bişey diyemez ben dahil haddimize değil ama aklıma zebani fıkrası geliyor. Bir adam ölüyor cehenneme gidiyor zebaninin biri bunu tutup kolundan sürüklerken adam bir kaç devasa kazan ve başında bekleyen zebaniler görüyor ve önünde bir zebaninin beklediği kazanı soruyor , zebani bu ingilizlerin kazanı çıkmaya çalışan olursa bu zebani geri itiyor diyor, adam iki zebaninin beklediği kazanı soruyor, zebani bu almanların kazanı bunlar hiç durmadığından iki zebani nöbetleşe itiyor diyor, adam bir kazanın başında ise hiç bir zebaninin beklemediğini görünce soruyor bunun niye başında kimse beklemiyor diye, zebani bu Türklerin kazanı burda içlerinden biri kurtulacak gibi olursa hepsi bir olup geri içlerine çekiyor zaten diyor.
Beyler destekleyici olun biraz bu oyun bu senenin ihracat şampiyonu bakın, inanın getireceği para zerre umrumda değil ama bu firma sayesinde Türkiye'de de teknolojinin ve yazılımın gittikçe büyüyen bir yeri olacak beni heyecanlandıran bu. Yani ben diyorumki siz bannerlord mu warban mı derken ben m&b 3 diyorum! :grin:

Herkesin söylediklerini tekrarlamayacağım. O kadar sene ardından Bannerlord çoğu içeriğinin eksik olduğunu kabul ediyorum. Ama Warband modsuz 30 saatten fazla ayrılacak bir oynanışa sahip değil. Çoğu kişi gibi ben de modsuz oynayınca 30-40 saat sonra sıkılıp oyunu salıyordum.

Warband Native haline göre Bannerlord daha iyi diyebilirim. Hataları ve sorunları olsa bile, Warband göre oynaması daha keyifli. Görevler tekrar bağlasa bile, Warband göre daha sorunsuz. Bir zahmet öyle olsun dediğinizi de duyar gibiyim.

Eğer bu oyun 8 yıl önce çıksaydı ne derdiniz ? Ek paket mi yoksa yeni oyun mu ? Bu oyunun ekstra özelliği ne ?
-Grafikler
-Ticaret
Başka ? Başkası yok. Oyun yapımcıları yeni bir oyun motoru yaptık diyor. Bana göre warbanddan bir farkı yok.

Native modları kıyaslandığında:
Stabilite ve Yapılabilecek Şeyler kıyasında Warband basar geçer hacı. Bannerlordun çok bir olayı yok bu erken erişim sürecinde:
Yeni dövüş mekaniği ve 1-2 tık daha detaylı ticaret, köy geliştirmeleri bile buglı henüz saymıyorum o yüzden.
Değiştirilip parlatılmış arayüzü ve ek 1-2 yeni özelliği ile erken erişim bir oyunu, tam sürüm oyunla kıyaslamak manasız. Tam sürüm çıktığında cevabı biliyoruz zaten :grin:. İnşallah...

warband çıktığı dönemin efsanesiydi, kimse kusura bakmasın ama bannerlord şuan hiç bir açıdan bir 2020 oyunu değil, 2012-2013 oyunu benim gözümde, 50 saat haydut kesmekten başka bir işlevi yok şuan oyunun, EA bitince içerik olarak (görev/diyalog/yapay zeka vs) çeşitlendirirlerse oyunu birşey diyemem ancak yapay zeka bile hala warbanddan kalma, npclerin şehirlerde/tavernalarda vs bön bön bakmaktan ve kasıntı kasıntı durmaktan başka yaptıkları hiç bir şey yok, yani bayağı eksiği var oyunun, yani tavernada 3-5 npcye bile random diyalog eklemek bu kadarmı zordu ? ama dediğim gibi EA bitince değerlendirmek daha doğru olur

kesinlikle warband zaten bannerlordun warbanddan grafik harici bir üstünlüğü yok. nativeleri kıyaslamayın sonuçta bannerlordda herşey olması gerekirdi mod kullancak olsak oldu başka ben neden para verdim modla oynayacaksam

Grafik dikkate alınmayacaksa bir anlamı kalmaz bu anketin.Warbandın cilalanmış hali diyorlar da bu şekildeki fazla AI içeren bir oyunda bence grafik cilalamak bile başlı başına bir iş.He bir de bu anket bence oyun tam sürüme çıkınca açılmalı.EA bir oyunla 8-9 sene önce çıkmış bir oyunu kıyaslamak doğru gelmiyor bana.

Back
Top Bottom