Warband Piyadenin Elkitabı - Warband Infantry Primer

Users who are viewing this thread

Ronin, bir süredir şu Kobra'nın gözü hareketi üzerinde çalışıyorum. Tabii daha farklı bir kullanım şekli ile. Sanırım Kobranın Gözü Light (KGL) diyebiliriz  :mrgreen: :mrgreen:

Sen hareketi açıklarken daha çok rakiplerin karşı karşıya sabit durduğu durumları öngörmüşsün. Bu nedenle de hareketin esası olan göz kandırmaca açısından saldırının başlangıcındaki açı oldukça önemli. .

Ben bu hareketi aksiyonun eksik olmadığı kalabalık oyunlarda denedim ve aşağıdaki şekilde kullanılırsa %70-80 oranında başarıya ulaştığını gördüm. Tabii rakibin seviyesi de önemli. Usta oyunculara sökmeyebilir.

KGL en iyi heavy bastard sword veya great sword ile yapılıyor. Rakip ile aradaki mesafe önemli, ilk başta menzil dışında olmalıyız. Biraz alıştırma gerekebilir.

Silahı saplama pozisyonuna getirip rakibi sola alarak sağdan bir yay çizerek rakibe yaklaşıyoruz. Rakibe yaklaştığımızda da sol tuşu bırakıp silahı salıyoruz.

Sağdan saldırmanın en önemli amacı silahı saklamak. Rakip saplamanın ne zaman başladığını göremiyor. Bizi hala atakta bekliyor sanıp (kalkansız olduğumuzdan) sol tarafımıza saldırmak için harekete geçiyor. Ancak tam hareket edecekken saplamamız hedefini buluyor.

İlk darbemiz rakibi öldürmese bile sersemletir. Bu sırada ikinci darbeyi indirebilirsiniz. Ancak burada da şöyle bir ipucu var: Hareketin akışı gereği şu an rakibin sol yanındasınız. Bu nedenle soldan savurma en uygun hareket gibi gözüküyor. Ancak darbeyi alan oyuncuların büyük çoğunluğu sağa veya sola blok atıyor. Bu nedenle elinizi alıştırıp üstten darbe indirebilirseniz %70-80 kill oranlarına ulaşabilirsiniz.

Valla gözümde canlanır gibi oldu ama sen bi ara bana onu gösterirsen çok daha iyi olacak sanırım. Eminim kullanışlı bir harekettir, ben de gördükten sonra rehberime eklemeyi çok isterim.
O rodok kalkanıyla ilgili olan tekniği de çok fazla anlayamadım, ayrıca anlamak için gözümle görmem lazım. Ve ispatlanırsa eğer onu şu an hala yazmakta olduğum okçu rehberime koyarım.

Ek olarak şunu da belirtmeliyim ki video koyacağımı söylemiştim ama youtube'a çektiğim videoları bir türlü yüklemeyi beceremedim biraz yalan oldu gibi onlar. Belki bir yolu hala bulunabilir ama şu an için çok fazla uğraş demek. Son olarak rehberi yazagele, oluşan tecrübelerim ışığında rehbere bir iki şey daha ekledim. Mavi ile gösterilen yerler yeni eklediğim şeylerdir:

Tekme
"E" tuşu ile yapılan bir hareket (ben de E kullanıyorum). Çok az menzili olan bir saldırı çeşididir. Rakibi tekmeleyebildiğiniz zaman onu biraz sersemletmeye yarar. Artık yeni patch ile birlikte isabet ettirmek artık eskisinden çok daha zor hale gelmiştir. Eskiden E'ye bastıktan sonra tekme atmadan önce tekme yönüyle istediğimiz gibi oynayabiliyorduk şu anda ise E'ye bastıktan sonra Karakter olduğu gibi kalıyor ve yaklaşık bir saniye sonra tekmeyi atıyor. Ancak buna rağmen atması imkansız değil ve atabilen atıyor (ben atıyorum siz de atın). Tekme ile ilgili diğer bir önemli husus ise tekme atarken yürüyemediğiniz, dönemediğimiz ve saldıramadığımız. Ancak tekme atarken saldırı bloklayabiliyorsunuz ancak eğer kalkan kullanmazsanız. Eğer tekme atarken kalkan kullanmazsanız, üst ve yan saldırıları bloklayabiliyorsunuz, ancak alt blok yapamıyorsunuz.

Tekme
Tekmenin kullanıldığı kişiler: Tecrübesiz, agresif, kalkanlı oyunculardır. Tekme en çok da geçişin dar olduğu alanlarda kullanılır. Açık alanda tekme atmak imkanlı olsa da artık çok zordur. Tekme atacaksanız rakibinizin nereye gideceğini tahmin edebilmelisiniz. Bu rehberde anlatılabilecek bir şey değil sizin yeteneğinize veya karşıdakinin yeteneksizliğine bakar. Eğer tekmeyi etkin kullanmak istiyorsanız birilerini tekmelemeden önce havaya tekme atıp hemen arkasından vurma pratiğini oturtmanızdır. Çünkü tekme attıktan sonra farklı bir mekanizma işler onu düzgün oturtmadan birine tekme atabilseniz de bir işe yaramaz. Tekme konusundaki diğer bir husus da tekme attıktan sonra yukarıdan savurmanın en ideali olduğudur. Çünkü yukarıdan yapılan saldırı yapısı gereği rakibin kafasına iner ve kafa en çok hasar alınan yerdir. Vuruş şansınız varken en iyisini kullanmak en mantıklısıdır. Diğer bir husus da tekme'nin daha ender bir kullanımı vardır bu da rakibe vuruş yaptıktan hemen sonra tekme atmaktır. Bunu sadece bir iki çok usta oyuncunun kullandığını gördüm, oldukça tehlikelidir.
Karşı Yöntem- kişisel fikrime karşı yöntem ise bence tekme atmak kadar eğlencelidir. Öncelikle tekme yememeyi öğrenmelisiniz elbette. Daha sonra ise tekme atan kişinin belli bir müddet sağa sola dönememesinin büyük bir avantaj olduğunu ve tekme atan kişinin genelde iki rakip birbirine yakınken yapıldığını dikkate alırsak; mümkün olduğu kadar arkasına geçmeye çalışıp (büyük ihtimalle yanına geçebilirsiniz), savunamayacağı bir açıdan batırma saldırısıyla deşebilirsiniz. Ancak burdaki önemli nokta şudur: Yandan yapılan saldırılar bloklanabilir -daha önce anlattım nasıl olabileceğini- ve yukarıdan saldırı da yavaş kaçabilir o yüzden batırma saldırısı genelgeçer en iyisidir, yeter ki çok yakın olduğunuz için saldırıyı hemen yapmamaya dikkat edin (vuruş zamanlaması).
Diğer bir karşı yöntem ise tekme atanın tekmesinden kurtulup sizin ona tekmeyi yapıştırmanız şeklinde olabilir. Tekme atan oyuncu olduğu yerde durduğu için çok da zor olmayacaktır.
Üçüncü yöntem ise tekme atmayı seven oyunculara karşı daha çok batırma saldırılarıyla saldırmanız olacaktır.
Tehlikesi: Eh her zaman ilk başta tekme yeme olasılığınız vardır.

Yeni kombo olaraktan:
Ezici silah kombosu: Şöyle ki, ezici bir silah kullanırken rakibi yere serdiğiniz zaman önce yerdeki rakibinize bir tane geçirip, sonra da bir yandan yattığı yerin dibine gelip tam kalkarken de tekme atıp kafasına üçüncü bir darbe geçirebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra, rakibiniz hala yaşıyorsa mutlaka elit zırhı olmalı.

Alhedras said:
Ronin, bir süredir şu Kobra'nın gözü hareketi üzerinde çalışıyorum. Tabii daha farklı bir kullanım şekli ile. Sanırım Kobranın Gözü Light (KGL) diyebiliriz  :mrgreen: :mrgreen:

Sen hareketi açıklarken daha çok rakiplerin karşı karşıya sabit durduğu durumları öngörmüşsün. Bu nedenle de hareketin esası olan göz kandırmaca açısından saldırının başlangıcındaki açı oldukça önemli. .

Ben bu hareketi aksiyonun eksik olmadığı kalabalık oyunlarda denedim ve aşağıdaki şekilde kullanılırsa %70-80 oranında başarıya ulaştığını gördüm. Tabii rakibin seviyesi de önemli. Usta oyunculara sökmeyebilir.

KGL en iyi heavy bastard sword veya great sword ile yapılıyor. Rakip ile aradaki mesafe önemli, ilk başta menzil dışında olmalıyız. Biraz alıştırma gerekebilir.

Silahı saplama pozisyonuna getirip rakibi sola alarak sağdan bir yay çizerek rakibe yaklaşıyoruz. Rakibe yaklaştığımızda da sol tuşu bırakıp silahı salıyoruz.

Sağdan saldırmanın en önemli amacı silahı saklamak. Rakip saplamanın ne zaman başladığını göremiyor. Bizi hala atakta bekliyor sanıp (kalkansız olduğumuzdan) sol tarafımıza saldırmak için harekete geçiyor. Ancak tam hareket edecekken saplamamız hedefini buluyor.

İlk darbemiz rakibi öldürmese bile sersemletir. Bu sırada ikinci darbeyi indirebilirsiniz. Ancak burada da şöyle bir ipucu var: Hareketin akışı gereği şu an rakibin sol yanındasınız. Bu nedenle soldan savurma en uygun hareket gibi gözüküyor. Ancak darbeyi alan oyuncuların büyük çoğunluğu sağa veya sola blok atıyor. Bu nedenle elinizi alıştırıp üstten darbe indirebilirseniz %70-80 kill oranlarına ulaşabilirsiniz.

Resimlemesem kahrımdan ölürdüm.

Kırmızı, düşman.
Beyaz, siz.
Çizgi, hareket rotası.
Ok saldırı hamlesi.

dddddddva.png

bu gece birkaç video denemesi yapıp metacafe'ye atmayı planlıyorum. Ancak bendeki fraps deneme sürümü, 30 saniye çekiyor en fazla, bakalım KGL'yi yaparken yakalayabilirsem ne ala...

Ayrıca battal veya çift elli kılıç ile süvari avı da var ki onu videoya çekebilsem evlere şenlik... Dün gece 10 - 15 saniye içerisinde 3 süvari aldım, sonra hiçbiri yaklaşmadı  :mrgreen:

Rhodokların çif elli satırını unutmayalım abi. Atlının yanından sıyrılıp zıplayıp sırtına geçirmek çok eğlenceli oluyordu.

Svadya kargıcılarına chamber atmayı deneyebilirsiniz bir ara boş vaktiniz olduğunda :mrgreen:
Hareket güzele benziyor, biraz anladım gibi ama bana birazcık daha çalışılırsa çok daha iyi olur gibi geldi.

Abi "Kullanmayacağım Terimler" yazdığın yerde Spamda,yeni başlayan oyuncuların kuduz köpek gibi saldırması demişsin.Abi gece gece en az 5 dakka boyun güldüm ya :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Çift elli kılıç, battal kılıç veya Rhodok çivili sopası ile süvari avı.

Çoğu piyade süvarilere karşı mızrak kullanır. Ancak bunun için bir mızrak taşımanız ve duruma göre sürekli kullandığınız silah ile değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle piyade ve süvarinin karışık olduğu ortamlarda bir mızrağa bir kullandığınız silaha geçip dururken arada ölmeniz olasıdır.

Oysa çift elli kılıç, battal kılıç ve Rhodok çivili sopasının saplama hamleleri, doğru konum ve zamanlama ile kullanıldığında oldukça etkin birer süvari katiline dönüşmektedirler. Böylece silah değiştirmeden hem piyadeye, hem de süvariye karşı etkin bir savaş sergileyebilirsiniz.

Öncelikle süvariler ve onların kargıları ile ilgili bildiklerimizi, doğru ve yanlışları ile gözden geçirelim:

1. Kargı darbelerine chamber atılabilir. Kısmen DOĞRU. Koltuklanmış kargı vuruşunun dışındaki tüm kargı darbelerine doğru bir zamanlama ve saplama hamlesi ile chamber atabilirsiniz. Ancak posizyon alma ve zamanlamada uzmanlık gerektirir.

2a. Kargının menzili kılıçtan uzundur. Kısmen YANLIŞ. Çoğu oyuncu kargının üzerinde yazan menzilin geçerli olduğunu sanır. Evet, kargının menzili doğru ancak kullanımda böyle değil. Oyuncu atın ORTASINDA duruyor. Bu da atın yarısı kadar bir mesafenin tamamen kullanışsız olduğu anlamına geliyor. (1. resme bakabilirsiniz.) Kısacası, doğru bir zamanlama ile kılıçlı biri sizi çok rahat alt edebilir. Yani şu şekilde oluyor: Kargıyı tutan sizsiniz, ancak rakip ilk olarak ata vuruyor, atınız ölünce yere düşüyorsunuz sonra... Ve burada zıplayıp vurmaktan bahsetmiyorum. Kafa kafaya girmekten bahsediyorum.

2b. Kargının menzili kılıçtan uzundur. Kısmen YANLIŞ. Çift elli kılıçlar, battal kılıçlar ve Rhodok çivili sopası dibinden (sapından) tutulan silahlardır. Bu silahlar ile saplama hamlesi yaptığınızda kolunuzun boyu da silahın menziline eklenecektir. Sonuçta da bu tür bir silah ile zamanlamayı iyi ayarlayabilirseniz normalin üstünde bir menzile ulaşmış olursunuz. (1. resme bakabilirsiniz.)

NOT: Bu tanımlar Great Lance için geçerli değildir. Great Lance'in hayvani bir menzili vardır. Ayrıca diğer kargıların aksine ortasından değil, dibinden (sapından) tutularak kullanılmaktadır. Eğer süvaride great lance var ise bulaşmayın.

3. Mızraklar atlara karşı daha etkilidir. YANLIŞ. Bunun bir bug olup olmadığını bilmiyorum, veya ben çok şanslıyımdır emin değilim. Ancak şahsi tecrübelerime dayanarak şunu kesin olarak belirtebilirim ki, bir çift elli kılıç, battal kılıç veya Rhodok çivili sopasının saplama hamlesi, ortalama bir mızraktan çok daha fazla zarar vermektedir. Özellikle Great Sword ile vurulan bir darbe hem atı, hem de biniciyi öldürebilmektedir. Elbette bu silahların kullanımı bir mızrağa göre daha fazla yetenek istemektedir. Ancak bu yazının amacı da o zaten :smile:

NOT: Bu tanım zırhlı atlar için geçerli değildir.

deneme2k.jpg

Pozisyon Alma

Çift elli kılıç, battal kılıç veya Rhodok çivili sopası ile süvari avlarken pozisyon oldukça önemlidir. Aşağıda süvarinin karşısında alacağınız doğru ve yanlış pozisyonları görebilirsiniz.

Rakibi mutlaka düz karşınıza almalı ve kargının olduğu tarafta durmamalısınız. Bu sayede eğer zamanlamayı tutturamamışsanız en kötü ihtimalle at çarpacaktır.

denemev.jpg

Zamanlama

İşin en can alıcı kısmı burası. Saplama hamlesi at ile buluştuğunda, silah hamlenin en ileri kısmında olmalı. Eğer hamleye geç başlarsanız hamleniz kısa kalır, erken başlarsanız en uç noktasında rakibe temas etmemiş olursunuz.

Bunun için de bol bol antreman yapmanız gerekebilir.

Aşağıdaki video'da bu anlattıklarımı görebilirsiniz:

http://www.metacafe.com/w/6251058

Hani batırma saldırılarında üstten savurmayla chamber atabilriyoruz ya kargıcıya zıplayarak chamber atsak kafasına bir darbe indirmiş olurmuyuz?

Bir sorum daha var tabi yanıtlarsanız çok küçük bir kılıçla blok yapıyoruz diyelim kılıç bütün vücudumuzu korurmu yoksa uzunluğu kadarmı korur yani adam gelse sağdan gerse kolunu bizde minik bir baltayla soldan savunusak ama adam kafasıza geçrise kılcını hasar alırmıyız

Hacı Ahmet said:
Hani batırma saldırılarında üstten savurmayla chamber atabilriyoruz ya kargıcıya zıplayarak chamber atsak kafasına bir darbe indirmiş olurmuyuz?

Zıplayarak chamber atanı daha görmedim. Eğer yapabiliyorsan yap, videoya çek, hiç üşenmem gelir el pençe divan dururum, ustam derim  :mrgreen: :mrgreen:

Hacı Ahmet said:
Bir sorum daha var tabi yanıtlarsanız çok küçük bir kılıçla blok yapıyoruz diyelim kılıç bütün vücudumuzu korurmu yoksa uzunluğu kadarmı korur yani adam gelse sağdan gerse kolunu bizde minik bir baltayla soldan savunusak ama adam kafasıza geçrise kılcını hasar alırmıyız

Teoride kafayı korumaması lazım ama pratikte öyle değil. Silahın boyutu önemli değil, kafayı da koruyor... Ha kılıç ne kadar kısa ise o kadar hafif olur. Bu da ağır silahı blokladığında "donma" yaşayacağın anlamına gelir. Tek eksisi bu yani.

Alhedras said:
Hacı Ahmet said:

Zıplayarak chamber atanı daha görmedim. Eğer yapabiliyorsan yap, videoya çek, hiç üşenmem gelir el pençe divan dururum, ustam derim  :mrgreen: :mrgreen:

Hacı Ahmet said:

Teoride kafayı korumaması lazım ama pratikte öyle değil. Silahın boyutu önemli değil, kafayı da koruyor... Ha kılıç ne kadar kısa ise o kadar hafif olur. Bu da ağır silahı blokladığında "donma" yaşayacağın anlamına gelir. Tek eksisi bu yani.
  İlk önce teşekkür ederim. Chamberın daha normali daha zar zor atabiliyorum (hatta da onu genelde beceremiyom) onu varsayım olarak söyledim :smile:.Bir sorum daha var chamberin pingle alakası varmıdır sayın bilgili Alhedras abi?

Alhedras said:
Hacı Ahmet said:
Ben atıyorum aslında büyük kargıya karşı işe yarıyor. Ama batırma saldırısıyla chamber atmak daha iyi.

Back
Top Bottom