Warband Piyadenin Elkitabı - Warband Infantry Primer

Users who are viewing this thread

Artık öğreteceğin bilgi kalmadı herşeyi öğrendik hepsi senin yüzünden  :grin:  çok işime yarayacakkk :twisted: tekrar saol.

ying-yang değil yin-yang olacak o  :wink:

ayrıca rodokların lanet çekiçlerine karşı en etkili silah (özellikle iyi kullanabiliyorsan) mızraktır kanımca. hem hız hem de menzil açısından çok ciddi avantaja sahip. tek dezavantajı nord kasabasının balkonları gibi dar ve kısıtlı mekanlarda kullanımının zor oluşu, ama biraz daha açık alanlarda çekici her türlü döver...
bu balkon tipi mekanlarda da çekice karşı dezavantaj gibi görünen ortam darlığı atmalı silahlarla (atma baltası, cirit, vs.) çekiç sahibi için kaçamayacağı bir cehenneme dönüşebilir.
çekiçli düşmanlara karşı mücadele verirken bu iki kalemi envanterde bulundurmak baya faydalı olacaktır...

oyunun yenisini almama gerek yok, silip yeniden türkçe dil seçeneğiyle yüklemem yeterli; ayrıca neden "peh kötüymüş" dediğini de anlayabilmiş değilim...

Joy said:
ying-yang değil yin-yang olacak o  :wink:

ayrıca rodokların lanet çekiçlerine karşı en etkili silah (özellikle iyi kullanabiliyorsan) mızraktır kanımca. hem hız hem de menzil açısından çok ciddi avantaja sahip. tek dezavantajı nord kasabasının balkonları gibi dar ve kısıtlı mekanlarda kullanımının zor oluşu, ama biraz daha açık alanlarda çekici her türlü döver...
bu balkon tipi mekanlarda da çekice karşı dezavantaj gibi görünen ortam darlığı atmalı silahlarla (atma baltası, cirit, vs.) çekiç sahibi için kaçamayacağı bir cehenneme dönüşebilir.
çekiçli düşmanlara karşı mücadele verirken bu iki kalemi envanterde bulundurmak baya faydalı olacaktır...

mızraklı biri ancak piyadede varsa ezer çekiçliyi.yoksa adam block yaparak dibine kadar gelip vurur.mızrak dipten de vuramıyor.

bu yüzden en etkili çözümün hızlı silahlar ile spam yapmak olduğunu düşünüyorum.kalkanı kullanırsanız kafanıza geçecek
yada spam ile binevi kendi defansınızı yapıcaksınız.(yavaş silaha karşı) "en iyi defans saldırıdır."boşuna denmemiş :smile:

Mızrağın kalkansız kullanıldığında oyundaki en hızlı silah olduğu düşünülürse mızrağın çekice karşı en etkili silah olabileceğine katılıyorum (uzunluğu da takdire şayan)

Kont said:
Joy said:
Kont said:
mızraklı biri ancak piyadede varsa ezer çekiçliyi.

burada ne demek istediğini cidden anlamadım, biraz açar mısın?

yandaş bir normal silahlı dostun varsa anlamında ve önde ise.

(anlatım bozukluklarına mahal vermemek adına dahi anlamındaki -de ekini ayrı yazalım, yazmayanları uyaralım  :wink: )

ben söylemeyi unutmuşum ama Ronin belirtmiş sağolsun, mızrağı kalkansız kullanmaktan bahsediyordum.
gerçekten de kalkanla kullanıldığında harika bir yancı silah olmasının yanı sıra kalkansız kullanıldığında da hızı, menzili ve stun (sersemletme) etkisiyle çok iyi iş çıkaran bir alet mızrak.
yakından vuramamak gibi bir şey de söz konusu değil, tekniğini kaparsan her türlü vurabilirsin.
mızrağın iki handikapı var, verdiği zarar az (ki polearms becerisi yüksek krallıklarda -nord gibi- bu zarar da artıyor), dolayısıyla adama iki saat halı döver gibi pata pata vurman gerekiyor; bir de Ronin'in daha önce belirttiği gibi alttan bloklandığında mızrak sahibi de stun yiyor.
mızrak sahip olduğu sersemletme etkisi ve hızı sebebiyle taktiksel olarak vur-kaçlardan ziyade seri yapmaya daha uygun, yani başka bir deyişle açığı yakaladığın anda rakibin kımıldamasına fırsat vermeden ardı ardına vuruşlar yapmak lazım.

açıkça iddia ediyorum ki iyi mızrak kullanan bir oyuncu iyi çekiç kullanan bir oyuncuyla açık alanda (mızrağın hareket etmesine yetecek açıklık) kapıştığında çok büyük ihtimalle galip gelecektir.

rhodok çekici zararlısı ile mücadele pek çok oyuncunun ilgilendiği bir konu olduğu için çekice karşı mızrak kullanımı uygulanabilecek kombolar, taktikler, vb. ile daha ayrıntılı incelenmeye değer diye düşünüyorum; ancak anadalım okçuluk olduğu üzere bu ayrıntıları piyade arkadaşlara bırakacağım  :smile:

Menzilli silah - okçu rehberi yazmaktayım bu aralar. Eğer ola ki rehberde bir açık bulursanız oraya da değerli yorumlarınızı/eleştirilerinizi beklerim o halde. Benim de anadalım bu aralar fırlatma olduğu için oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir rehber olacak. At üstünde fırlatma konusuna da değineceğim ve püf noktalarını yazacağım orada.

elbette, seve seve  :smile:
ayrıca fırlatma işlerinde kocaman bir sıfır olduğum için rehberi dört gözle bekleyeceğim.

Centilmenlik kısmı herkesin okuması ''gereken'' alandır,eline sağlık.
Düello başlarken adam dibimde kaldırmış baltayı bekliyor,bu ne şimdi?!

NOONE : Rodok Kalkanı kullanan arkadaşlar dikkat edin!
Kalkanı kapamış adama doğru ilerliyo olabilirsiniz.Ama HS yemenizde olasıdır.Şöyle anlamayın adamın size doğru zıplayıp HS atması.Bu değil benim demek istediğim.
Dümdüz yürürken kalkan ile HS yiyebilirsiniz.Rodok kalkanı HS yedirtebiliyo adama.Ben bunu uyguladım ve oldu.Şu şekilde;
rodok kalkanının en üst sınır noktasını vurursanız, yayı veya arbeleti doldurup hiç KIMILDATMADAN(heyecan yapmadan)  adam size doğru gelirken kullanmak.Bu şekilde adama HS atabilirsiniz.
Bilenlerde olabilir bilmeyenlerde.Yazmak istedim.  :smile:

Teşşekürler iyi oldu ben de hep Rodoklardan oku nasıl geçiririm diye  düşünüyodum. :grin:

simbiyoz said:
NOONE : Rodok Kalkanı kullanan arkadaşlar dikkat edin!
Kalkanı kapamış adama doğru ilerliyo olabilirsiniz.Ama HS yemenizde olasıdır.Şöyle anlamayın adamın size doğru zıplayıp HS atması.Bu değil benim demek istediğim.
Dümdüz yürürken kalkan ile HS yiyebilirsiniz.Rodok kalkanı HS yedirtebiliyo adama.Ben bunu uyguladım ve oldu.Şu şekilde;
rodok kalkanının en üst sınır noktasını vurursanız, yayı veya arbeleti doldurup hiç KIMILDATMADAN(heyecan yapmadan)  adam size doğru gelirken kullanmak.Bu şekilde adama HS atabilirsiniz.
Bilenlerde olabilir bilmeyenlerde.Yazmak istedim.  :smile:

evet ancak arbalet olması(kundaklı yay veya ağır kundaklı yayla denerseniz olmaz) lazım elinde ve yakın mesafede olması lazım

Back
Top Bottom