Warband Donma (Takılma) Sorunu!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Arkadaşlar iyi günler. Bir süredir Mound Blade Warband v1.125 ile ilgili oyun içinde bir süre oynadıktan sonra takılma sorunum var ve inanın bu sorun beni bezdirdi, neredeyse MB warband'ı silecektim ama sonkez buraya yazayım belki bi çaresi ve nedeni vardır diye umuyorum. Bu sorun eski mound blade'de yoktu. Bu warband'da da bir süreye kadar yoktu ama şimdi var. 1 aydır warband oynuyorum ve bu sorun son 1,2 haftada, oyunda baya ilerlemiştim ki ortaya çıkmaya başladı. Oyuna giriyorum aradan biraz zaman geçiyor bi kaç savaşa katılıyorum ve takılmalar başlıyor. Ve takılmalar biraz daha zaman geçtikten sonra öyle şiddetleniyor ki PC'ye reset atmadan düzelmiyor. Ama bir süre sonra tekrar donmalar başlıyor. Yani böylece her yarım saatte bir PC'ye res atmam lazım. Çünki oyunu artık hiç takılmadan 1 saat oynayamıyorum!

Sorun herhalde benim ekran kartımdan, işlemcimdem, ram'imden, HDD'den kısacası sistemimden kaynaklanıyordur diye düşündüm ve hepsini test ettim ama donanımsal hiç bir sorun göremedim. Tüm driver'larda eksiksiz son sürümleri ile kurulu. Directx, physx'nin en son sürümleri kurulu ve vtunne programıda kurulu, gerektiğinde ekran kartına vtune programı yardımı ile oc (overclock) bile yaparak oyuna giriyorum. Donanımlarımın ısı problemleride yok. PC'de bu donma sorunu sadece warband'da oluyor. Başka bi oyunda yada işlemde olmuyor. İşin ilginç yanı ise, bu donma sorununun warband'ın grafik özellikleri ile alakası bile olmaması; çünki grafik ayarlarını minimuma aldığım zamanda aynı şekilde oyuna girdikten belli bir süre sonra donuyor maxsimuma aldığımdada. Ama asker sayısı ile biraz ilgisi var gibi. Öyleki bundan 2 hafta önceye kadar asker sayısını maxsimum (150)'a bile çıkartıp oynadığımda sadece olması gerektiği gibi oyun sadece yavaşlıyordu, takılmıyordu. O takılmalar başladığı zaman, o girdiğim savaşta rakip askerlerin hepsini öldürene kadar takılmalar devam ediyor, ne zamanki rakip askerlerin hepsini öldürdüm o zaman takılmalar duruyor ama sıradaki savaşta gene donuyor hem donmalar başladıktan sonra oynamak zülum oluyor ve PC'yi yeniden başlatana kadar bu takılmalar durmuyor devam ediyor. Sırf bu sorun yüzünden PC'ye format bile attım ama sonuç gene aynı. Bu sorun birtek benim başımdamı var? Yoksa benle aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar varmı? Bu sorun ile ilgili bi patch felan varmı? Bu sorun warband'ın açığımı?

Sistemim aynen bu;

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6400 2.13GHz 1066MHz 2MB Cache 64BIT 775p (%8 oc'li kullanıyorum)
Anakart: ASUSTEK P5BVM 965G DDR2
Ekran Kartı: Palit 9800GT Super 1 GB 256Bit GDDR3 16X (%10 oc'li kullanıyorum)
Bellek (ram): 3 GB 800 Mhz HI-LEVEL (%30 oc'li kullanıyorum)
Hard Disk: 1TB 7200RPM 32MB Cache WD1001FALS Caviar Black HDD
Power: HIGH POWER 460W High Performance

Sırf sorunumu daha iyi anlamanız açısından video çektim o donmalar başladığı zaman bi şehre gidip turnuvaya katıldım ve turnuvada az adam olmasına rağmen nasıl takılmalar olduğunu görebilirsiniz. Videoda gerekli bilgileride gösterdim (oyun seçenekleri, grafik ayarları) Normalde 120 olan fps, o donmalar başladığı anda 14,15'e iniyor; isterseniz mubarebe büyüklüğünün 30 olduğu yada 150 olduğu (150'de pc ölüyor takılmalar hat safhaya çıkıyor) muharebe,  kale fetetme vs savaşlarınıda çekip yükleyebilirim. Sadece turnuva denk geldi o yüzden turnuvadayken videoyu çektim. Diğer savaşlarda dahada beter zaten anlarsınız;

http://www.izlesene.com/video/sponsor-moundampblade-warband-takilma-sorunu/2381435

Biraz uzun yazdım ama sorunumu tam anlamı ile anlatabilmek için. Tenezzül edip mesajımı okuyan ve videoyu izleyip bi fikre varan arkadaşların firiklerini, önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum...

benim sistemim seninkindende iyi 4 çekirdek işlemci var . fakat mount blade 1125 patchten sonra oyun resmen kaydı ya. mekan değiştirirken grafiklerin önce yarısı sonra diğer yarısı geliyor. takılmalar oluyor. imleç hareket ettirirken yanıp sönüyor. varmı bi çaresi ?

Aynen bak ben onu söylemeyi unuttum. Misal gurubumdaki bi npc benden ayrılmak istediğini söyleyecek önce ekranın sol üstünde o npc'nin bulunduğu yerin arka planı geliyor, sonra npc gözüküyor. Yada biriyle konuşmak istediğim zaman, köye, şehire, kaleye girdiğim zaman 3,4 saniye sonra açılıyor felan. Demekki oyunda bi sorun var. Bekleyelim bakalım. Bi cevap gelecektir...

radyoaktif said:
Aynen bak ben onu söylemeyi unuttum. Misal gurubumdaki bi npc benden ayrılmak istediğini söyleyecek önce ekranın sol üstünde o npc'nin bulunduğu yerin arka planı geliyor, sonra npc gözüküyor. Yada biriyle konuşmak istediğim zaman, köye, şehire, kaleye girdiğim zaman 3,4 saniye sonra açılıyor felan. Demekki oyunda bi sorun var. Bekleyelim bakalım. Bi cevap gelecektir...

aynen öyle oluyo bendede . fakat hiçbir sorunla karşılaşmadığını iddaa edenler var.

Daha öncede dediğim gibi bence bu Warband v 1.126 ile gelen bir sorun galiba ilk versiyonu yükledim ve denedim 1-2 gün oynadım hiç bir kasma yok ama tekrar versiyon 1.126'yı yükleyince  tıkanmalar başladı.Bende sadece her adam öldürdüğümde tıkanıyor.Belki ileriki versiyonlarada bunu düzeltirler diye umuyorum. 

benimde oynadığım bir oyun vardı 200 fps ile oynuyordum. birden ne olduysa o fps'de takılarak oynamaya başladı. başka hiç bir oyun öyle olmuyordu. çok yol denedim ama beceremedim. format atınca geçti.

bilgisayarlık bi sorun değil,aynı durum bende de söz konusu yalnız bende ki takılmalar handa npc ile konuşmaya giderken ismini çıkmasıyla başlıyor ve savaş alanında kamerayı çevirirken bide at üzerinde kılıç savururken oluyor bu yüzden oyunu 1 haftadır oynamıyorum yeni update i bekliyorum diyebilirim.

oyunu, oyuna girmeden önce çıkan minik pencereden ayarlara girip directx7 olarak ayarlamayı dene istersen. olmazsa güncelleme beklersin

isyswasfic said:
oyunu, oyuna girmeden önce çıkan minik pencereden ayarlara girip directx7 olarak ayarlamayı dene istersen. olmazsa güncelleme beklersin

DX9 ile oynamak varken niye DX7 ile oynayayım?

v1.113 bi sorun yoktu bu sorun bende 1.124 update i ile başladı.

Hiç takılmadan oynadığını iddia edenler var demişsiniz ^^ Bende takılmıyor.Sadece muharebe büyüklüğü 150 olduğunda, (en son bu) düşmanın sayısı ciddi anlamda azaldığı zaman düşman destekleri geliyor.Orada takılıyor.Birde savaşa girerken..

Allah allah bu işte bi gariplik var. Aynı sorundan muzdarip çoğu insan varken hiç sorun yaşamadığını idda eden kişiler az. Ben warband'ın v1.125 versiyonunu oynuyorum ve v1.126 çıkmış galiba? Bu versiyondada aynı takılma, donma, gecikme, aniden düşen fps vs sorun varmı? Yoksa v1.126 versiyonunda da mı durum aynı?

arkadaşlar o destek anındaki anlık takılma taa eski mount bladelerden beri çoğu kişide var o oyuna bi anda 50-60 bot atıldığı için oluyor. bide 1113 ten sonraki patchlerin çoğu oyuna yeni bişeyler eklemeye yönelikti . 1113 te ingilizce dialog yok gibiydi ama 1126 dan sonra bazı yerler yeniden ingilizce oldu . anlamıyorum nası patch yazıyorlar ta eski patchleri düzeltip bi dahamı koyuyorlar yoksa en sonunumu geliştiriyorlar . türkçe olan yerlerden bazıları tekrar ingilizceye dönmüş durumda 1126 patch yüklü bende . oyunu oynamaya korkuyorum bi savunmaya kalıyorum kalede 600 kişi öldürüyorum savaş bitiyo oyunda atıyor .

Rapital said:
arkadaşlar o destek anındaki anlık takılma taa eski mount bladelerden beri çoğu kişide var

Dostum eğer konumun en başında izlesene'ye upload ettiğim warband videosunu izlersen takılmanın nasıl birşey olduğunu anlarsın. Öyle anlık felan değil. Eğer konunun başındaki tüm mesajı okursan sorunu daha iyi anlarsın. O senin dediğin donma türleri cabası; keşke öyle senin dediğin gibi "anlık takılma" olsa ama senin bahsettiğin donma sorunu, benim bahsettiğim "takılma sorunu"nun yanında  sinek kalır. Arkadaşlar lütfen konunun başındaki mesajımın tamamını okuyup sorunu tam olarak anlamadan yazmayın...

hocam bende %100 takılma olmuyor . çünkü donanım iyi faket yazılımsal hatalardan oluyor donma çünkü sistemim güvenilmeyecek türden değil
intel core 2 quad  q8400 2.66ghz 4çekirdek işlemci
4 gb ram
nvidia geforce 250 gts 1gb ekran kartı

?

Rapital said:
benim sistemim seninkindende iyi 4 çekirdek işlemci var . fakat mount blade 1125 patchten sonra oyun resmen kaydı ya. mekan değiştirirken grafiklerin önce yarısı sonra diğer yarısı geliyor. takılmalar oluyor. imleç hareket ettirirken yanıp sönüyor. varmı bi çaresi ?

Konuma ilk yorumu gene sen yazmıştın dostum ve ben; senin o mesajında, benim ile tamamen aynı sorundan muzdarip olduğun sonucunu çıkartmıştım ve yazdıkların, benim tüm yazdıklarıma katılır ve benim mesajımı destekler nitelikteydi. Ama bi sonraki mesajında yazdıklarının benim sorunumla fazla bi alakası yok. Bu arada ne oldu? Sorunun düzeldimi de böyle yazdın? Yoksa ilk mesajında mı durumunu yalnış ifade ettin? Bu izlesene'ye upload ettiğim 1. mesajımda linki bulunan warband'ın arenada savaşırken takılma esnasını izledin mi? O videoyu izleyip "benim sorunum, senin sorunun gibi değil" diyorsun dimi?

Eğer sorun gerçekten warband'dan kaynaklanıyorsa çok şükür. Böylece sorunun donanımdan yada kendi yazılımlarımdan kaynaklandığı düşüncesi haksız çıkmış çıkıyor. Ama bi önceki oyun olan mound&blade'de böyle bir sorun yoktu."battlesizer" programı ile asker sayısını 300,500'e çıkartsam bile sadece oyun yavaşlıyordu, ilk mesajıma eklediğim videodaki gibi takılmalar kesinlikle olmuyordu...

Launcherde iken Ayarlara girip Otomatik algıla deyip directx7yi seçip denedin mi?

Cioss said:
Launcherde iken Ayarlara girip Otomatik algıla deyip directx7yi seçip denedin mi?

Dediğin gibi düzelse bile, günümüzde insanlar oyunları directx 11 ile oynamayı düşünürken ben directx 7 ilemi oynayacam? Bu oyunu en azından directx 9 ile oynamak varken 7'yi kimse düşünmez. Öyleyse oyun piyasaya sürüldüğünde de "ancak directx 7 ile düzgün bir şekilde oynayabilirsiniz" diye oyun kutusunun üstüne not düşmeleri gerekiyordu ee o zamanda oyun, yapımcının elinde patlardı:smile:

Evet aynı sorun v1.126 versiyonunda da varmış arkadaşlar. Bu v.1.126 versiyonunda önceden türkçe olan kelimelerde ingilizce olmuş. Nasıl kontrol ediyolar anlamadım ki.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom