Warband bir çok konuda Bannerlord'dan daha iyi

Users who are viewing this thread

Merhaba forum sakinleri, tam olarak nereden başlayacağım bilemiyorum.
Çok öfkeliyim.
Yıllardır geliştirilen bir oyun nasıl bu kadar bug'lı ve eksik olabilir?
Benim yaşadığım sıkıntılara olan öfkem oyunun tamamına değil. Gerçekten başarmış oldukları şeyler var ama onda da eksik ve bug var.
En çok sıkıntı yaşadığım konu dialoglar. Dialoglar çok sığ ve az. Yetersiz ya. Aynı şeyler. Eksik. İki kelam koymuşlar sadece.

Bu denli öfkeli olmamın sebepleri sıralamama izin verin.
Yıllardır geliştirilmesine, o kadar beklememize rağmen,

Grafik hataları var. Sistem hataları var.
-Çocuk doğduktan sonra "eşin hamile" mesajı geliyor.
-Arayüz ayrı bir dert. Her seferinde gruba girip askerleri düzenlemek tam bir işkence.
Dialoglar çok az.
-Krallık kuruyorum, eşim bana "Lord Bryn'a bağlılık yemini ettiğini duydum, hayırlı olsun" diyor. Ulan o zaten benim a**
-Bir lordum hatta kralım, eşraf gelmiş bana "benim çocuklarımı dövmüşsün hayırdır" diyor. Ulan asıl sen hayırdır a** Bir maceracı ile lord arasında diyalog farkı bile yapmamışlar.
-Biriyle ilişkim 44 gelmiş bana "ismini duymadım daha önce" diyor? :grin: Üstelik bir krallığın en nüfuslu, yerleşkelerine sahip olmama rağmen.
-Kız kardeşimi vasal olarak başka klana gönderiyorum. Krallık kurduğumda gel diyorum, senin altının beni satın alamaz diyor ?! :grin:
Krallık kurdum tek klanım, neden nüfusum ekside? lordları ikna ettim bir kaç tane. Hala düşük. Ordu toplayıp düşmanın üstüne gidemedim bile.
Animasyonlar yok denecek kadar az.
-Kale ele geçirirken iç içe geçmeler, herkesin savaşması bırakması, geçilecek yol varken ısrarla merdivenden çıkmaları gibi sorunlar yaşadım.
Hapisten yeni çıkmama rağmen, ordusu olan adam bana nasıl yetişebiliyor?! (üzerimde yük yok bile) Bak oyunu az önce bırakmamın sebebi, son damla bu oldu. Hatta şöyle bir şey de gerçekleşti. Belirli altın miktarda beni bırakmayı teklif etti, kabul ettim. Bıraktı sonra peşimden tekrar koştu. :grin:
Mod yapmaya çalıştım. Diploması dışında bir şey yapamadım, her türlü yolu yordamı denedim. Mod desteği konusunda en kötü oyun, bunları yazarken üzülüyorum.

Resimlerle süsleyelim
"Sen bu işe karışma" dedi topraklarının sahibi lord olan bana?
tqzwgil

Burada "şikayetinizi lordunuza iletin" diyor ya hah o lord benim işte

Oldu paşam başka emrin var mı?

Yorumsuz

Az önce düşmanın elinde kök yoluyordun, seni de görmek güzel a*

Gelelim güzelim Warband'a

-Bannerlord'taki gibi ha bire savaş gerçekleşmiyordu. Kafamızı dinlemek için bir zamanımız oluyordu, asker falan topluyorduk. Diploması moduyla ona da gerek kalmıyordu.
-Savaş bitince turnuva düzenleniyordu. Ardından ziyafet veriliyordu. Bunlar için davet alıyorduk.
-Warband diyalog konusunda daha zengindi. Örneğin eşimize gidip şiirler okuyup, ziyafetle ilgili görevleri yapabiliyorduk.
-Başkentler tam olarak belliydi. Kral başkentinde bulunurdu genellikle.
-İnsanlarla ilişkimizi daha mantıklı şekilde artırabiliyorduk. Aramız kötü olanla hediye falan gönderebiliyorduk.

Benim aklıma şuan bu kadarı geliyor bilmiyorum öfkeden bazı şeyleri unutmuş olabilirim. Siz de varsa ekleme yapabilirsiniz.

Oyunun geliştirilme aşamasında bu forumda aktif olarak fikirler vermek için düzenli şekilde giriyordum. Diğer arkadaşların da fikirlerini tartışıyorduk. Heyecanla bekleyen bir tayfa vardı. Anlaşılan o ki "siz önerilerinizi yazın, geliştiriciler foruma girip bakıyor" fiyaskosu tamamen hayal kırıklığıymış.

Son olarak yaş olarak belirli bir seviyedeyim. Yorumlara mantıklı ve olgun şekilde gelirseniz sevinirim, aksini kaldıramam. Hatta şimdiden bazılarını tahmin edebiliyorum. "Oyun daha bitmedi ki aga", "Zamanla gelişir", "Warband'da eskiden öyle değildi". Aynen kankim aynen. Oyun beklentilerimizi karşılamamışken, eksik bile çıkmışken sen bunları söyle, ben de Taleworlds'ün geliştiricilerini başka firmalara kaptırdığını, oyun motoruyla ilgili büyük sorunlar yaşadıklarını, geliştirme sürecinin "bazı" sıkıntılardan dolayı ilerletilemediğini ve daha bir kaç *bilgi* daha söyleyeyim. Unreal Engine gibi mükemmel bir motor varken neden çeşitli maceralara atılırsın ki. Modlar bu konuyu sileceksiniz gibi geliyor bana, bırakın da düşünce özgürlüğü olsun.

Last edited:
Bu sorunlar herkesin ortak sorunları, hemen hemen aklı-selim birçok oyuncu böyle düşünüyor. Bannerlord bana kalırsa yeni bir oyun değil Warband'ın remastered hali (yada remake ne derseniz deyin) fazlası değil, Grafiklerde ve mekaniklerde iyileştirme yapılmış. Bu yüzden yepyeni bir oyun demek bana pek mantıklı gelmiyor. Oyunun fazlasıyla eksikleri var, Warband'da olup da Bannerlord'da olmayan birçok şey var dediğin gibi.

Çok uzatmak istemiyorum çünkü denecek çok şey var da sorunları burada anlatmak duvara konuşmak gibi oluyor sadece oyuncular arasında fikir önerilerinin oyuna bir katkısı yok TW'den kimsenin bu sorunları ciddiye alacağını sanmıyorum. Yine de şunu belirtmek istiyorum oyunu tam sürüme çıkardığıklarında çökme sorunu çözsünler gerisini modderlar halleder. TaleWorlds ekibi; sadece tam sürümü sorunsuz çıkartsın çünkü 2,5 yıldır doğru düzgün bir yenilik getiremeyeceklerini her koşulda kanıtlamış oldular. Tek temennim sorunsuz çökme yaşanmadan tam sürümü çıkarmaları! Bunu başarmalarını bir mucize olarak görmüyorum bunu yapmayı başarabilirse, tam sürümden sonra çıkacak muhteşem modlar ile oyun hak ettiği ilgi görecektir, eminim.

Bu sorunlar herkesin ortak sorunları, hemen hemen aklı-selim birçok oyuncu böyle düşünüyor. Bannerlord bana kalırsa yeni bir oyun değil Warband'ın remastered hali (yada remake ne derseniz deyin) fazlası değil, Grafiklerde ve mekaniklerde iyileştirme yapılmış. Bu yüzden yepyeni bir oyun demek bana pek mantıklı gelmiyor. Oyunun fazlasıyla eksikleri var, Warband'da olup da Bannerlord'da olmayan birçok şey var dediğin gibi.

Çok uzatmak istemiyorum çünkü denecek çok şey var da sorunları burada anlatmak duvara konuşmak gibi oluyor sadece oyuncular arasında fikir önerilerinin oyuna bir katkısı yok TW'den kimsenin bu sorunları ciddiye alacağını sanmıyorum. Yine de şunu belirtmek istiyorum oyunu tam sürüme çıkardığıklarında çökme sorunu çözsünler gerisini modderlar halleder. TaleWorlds ekibi; sadece tam sürümü sorunsuz çıkartsın çünkü 2,5 yıldır doğru düzgün bir yenilik getiremeyeceklerini her koşulda kanıtlamış oldular. Tek temennim sorunsuz çökme yaşanmadan tam sürümü çıkarmaları! Bunu başarmalarını bir mucize olarak görmüyorum bunu yapmayı başarabilirse, tam sürümden sonra çıkacak muhteşem modlar ile oyun hak ettiği ilgi görecektir, eminim.
Yorumun için teşekkür ederim. Sana aynen katılıyorum.

Tam olarak remake veya remastered konusunda katılmıyorum, kırpılmış ve reboot edilmiş bir oyun derim.

TW ekibinin sorumsuzluğu her yerden belli oluyor, 2.5 yıldır oyun erken erişimde böyle bir şey var mı? 2.5 yıldır nasıl erken erişimde oluyor bu oyun? Ayrıca her gün farklı farklı hatalar ve buglar ortaya çıkıyor. Oyun 350 tl değil 100 tl bile zor eder, oyunu adam akıllı yapmayacaklarsa hiç yapmasınlar. Oyuna gelen tepkileride zaten hiç takmıyorlar bunu ben dahil herkes biliyordur, Warband, Bannerlord'a göre daha güzel, grafik ve dinamikleri Warband'a aktarıp oyunu yayınlasalar bile ben okaydim yani. Büyük bir başarısızlık, tebrikler. Umarım kendilerini toparlarlar ve tam sürüm çıkınca hataları çözebilirler ve oyunu geliştirmeye devam ederler.(Bunuda yapabileceklerini düşünmüyorum ama neyse)

Malasef bu oyun beklenileni karşılamadı ama bazı insanlara sorsan üff mükemmel çok güzel oyun falan derler ben de oyun çok kötü demiyorum zaten ama böyle söylemelerinin temel sebebi mount and blade gibi bir oyunun piyasada başka olmaması bir adamı 3 5 gün aç bıraksan sonra önüne 1 tane ekmek getirsen o ekmek ona dünyanın en güzel yemeği gibi gelir bannerlord benzeri başka oyunlar olsa millet üff bu ne be hiç özellik yok bunda falan derdi büyük ihtimal. Bu arada Taleworlds'ü buradan ağır kınıyorum warbandda floris mod oynamak istiyorum mod 1.153 sürümüyle çalışıyor ama "sevgili" taleworlds buna izin vermiyor sitesindeki eski versiyon indirme linklerini kaldırmış steam betada da hiçbir şey gözükmüyor 2010'daki oyunun eski sürümünü niye kaldırır ki bir şirket bunun mantığı nedir ha bu benim 1.153'ü oynamama engel olacak mı tabii ki hayır!!!!!!!!!!!!! Sadece beni sinir etmeyi başardılar bravo
(oyunda RP'nin R'sinin ilk dik çizgisi bile yok bu arada)

Last edited:
Bu da benden gelsin :grin: Bu oyunun müzikleri çok iyi cidden

teşekkürler buna da bi bakın çok huzur verici değil mi ya :grin:

bannerlord'daki müzikler benim başımı ağrıtıyor sesini kısmak zorunda kalıyorum gerçi 1 yıldır oynamıyorum şimdi yalan olmasın da :smile: oynarken kısıyordum yani

Last edited:

teşekkürler buna da bi bakın çok huzur verici değil mi ya :grin:

bannerlord'daki müzikler benim başımı ağrıtıyor sesini kısmak zorunda kalıyorum gerçi 1 yıldır oynamıyorum şimdi yalan olmasın da :smile: oynarken kısıyordum yani

Warband'de kullanılan müziğin bir tanesinin aynısı var yanlış hatırlamıyorsam. Belki ufak değiştirilmiş versiyonu olabilir ama aynı gibi gelmişti bana

Bence bu kadar da kötü bir oyun değil oyun özellikle mekaniksel anlamda çok gelişti o hızlı savaş açılması evet biraz can sıkabiliyor ben kendi ülkemi kurmuştum biraz güçlenince kimse savaş ilan etmiyordu bu arada bana savaş sadece benim lordlar isterse çıkıyordu bi de diplomacy modları var bannerlordda 2 adet şuan 1.8.0 sürümü bozuk ya da ben başaramadım birşeyi bilmiyorum açılmıyo ama eski sürümlerde barış yapınca sanki CK2 deymiş gibi bi savaş ilan edememe süresi vardı modlarla oyun aşırı güzel oluyor Multiciler varsa c rpg modunu tavsiye ederim multide.

Savaş aralarında (Savaşa ara verilsin bi zahmet) oyuncunun ve npc'nin asker toplayıp kendini toparlayacağı bi vakit yaratılmalı.
Bannerlordda turnuva ziyafetle birlikte verilen bir şey olmaktan çıkmış düzenli bir etkinlik haline geldiğini gördüm. Bence bu yanlış bir karar olmuş. Bu saatten sonra da bunun değişeceğini çok sanmıyorum. Sağlam bir diplomasi mod ile oyun adam edilebilir. Bannerlord'da warband gibi modsuz oynanmayacak bir oyun oldu. (Koskoca lord/kral olmuşsuz hale köylerden asker topluyoruz. Yok mu bizim bir emir erimiz? (Warband diplomasi mod ile bu oluyordu işte)

Savaş aralarında (Savaşa ara verilsin bi zahmet) oyuncunun ve npc'nin asker toplayıp kendini toparlayacağı bi vakit yaratılmalı.
Bannerlordda turnuva ziyafetle birlikte verilen bir şey olmaktan çıkmış düzenli bir etkinlik haline geldiğini gördüm. Bence bu yanlış bir karar olmuş. Bu saatten sonra da bunun değişeceğini çok sanmıyorum. Sağlam bir diplomasi mod ile oyun adam edilebilir. Bannerlord'da warband gibi modsuz oynanmayacak bir oyun oldu. (Koskoca lord/kral olmuşsuz hale köylerden asker topluyoruz. Yok mu bizim bir emir erimiz? (Warband diplomasi mod ile bu oluyordu işte)
Allahtan artık hizmete girince eşraf lord hazretleri falan diyor. 2 kelime eklenmiş. Ama hala her şehirde 3 tane anlamsız haydut grubu var ve 350 kişilik ordu komutanına atar gider yapıp sopa ile saldırıyorlar. Cidden bunu kim düşündüyse, kim çeşitlilik katacağına inandıysa ciddi sorunları var. Ana görev veya çeşitlilik adı altında 500 tane haydut inini 2 saat yürüyerek basmak (!) veya şehirlerdeki haydutları iki saat kesmekle uğraşmak (her seferinde aynı olaylar dönmesine rağmen) dahiyane bir fikir.

Allahtan artık hizmete girince eşraf lord hazretleri falan diyor. 2 kelime eklenmiş. Ama hala her şehirde 3 tane anlamsız haydut grubu var ve 350 kişilik ordu komutanına atar gider yapıp sopa ile saldırıyorlar.
Kesinlikle önceden anlam veremediğim konulardan bir tanesi. Kral olmuştum, eşraf ismimle hitap ediyordu. Bunu yeni düzelttiler ama kelle avcısına görev verir gibi konuşmaya devam ediyor hala. Haydut çeteleri de keza aynı şekilde.

Sistemi nasıl karman çorman hale getirdilerse bu oyunun en temel mekaniklerini ekleyemiyorlar. Bozuluyor diye eklememek ne demek yahu. Ona göre değiştir o zaman. Geçmişte siz dediniz "içimize sinmedi, şu şu özellikleri baştan üçüncü kez yaptık" ?

Hadi savaşlar konusunda hem fikiriz. Üzerinde çalışılmış olduğu ortada bu güzel. Tabi hala geliştirilmesi gereken, eklenmesi gereken özellikler var.

Geliştirme sürecinde de bir ketumluk, içine kapanıklık vardı. Biz, her birimizin fikri gözden geçiriliyor diye heyecanlanıyorduk, yapacak o kadar çok şey var ki, TW süreci uzun tutmakta haklı diyorduk.

Oyun çıktığında ya bir çığır açacaktı, ya da hayal kırıklığı olacaktı. Bence Cyberpunk kadar hayal kırıklığı oldu ki cdprojekt deli gibi çalışıp oyunu düzeltiyor.

Tw'nin nasıl çalıştığını çok merak ediyorum. İlerleme süreçleri nasıl ilerliyor, çünkü hataların çözümlenmesi bu kadar uzun sürmez.
Daha önce de bahsettim, -akıl vermek gibi olmasın- oyun motoru aşırı zor bir iş. CD, The Witcher 'ı bu kadar iyi yapmışken, daha iyisini bile yapabilecekken bu adamlar neden yeni oyunlarında Unreal Engine'e geçme ihtiyacı duysunlar? Demek ki gerek yokmuş kasmaya. Motor yerine oyuna odaklansalar istediğimiz gibi bir ürün çıkmış, şuan üzerine ekleme yapıyor olurlardı. Bunlar hep %100 milli hep biz yaptık olayları için. Gerek yok işte.

Tw'nin nasıl çalıştığını çok merak ediyorum. İlerleme süreçleri nasıl ilerliyor, çünkü hataların çözümlenmesi bu kadar uzun sürmez.
Cevap çok basit -biz de yeni fark ettik-: 35 adet konsola hatasız bir şekilde ve aynı anda çıkartmak. Garibim geliştiricilerin tüm potansiyellerini Armağan Bey 6 konsola birden çıkartmaya harcamış. Şark kurnazlığı mı yoksa strateji hatası mı bilemiyorum ama Rockstar bile PC ve PS'e aynı anda çıkartamıyorken bunların piyasadaki tüm konsollara çıkartmaya çalışması çok gülünç :grin:

Cevap çok basit -biz de yeni fark ettik-: 35 adet konsola hatasız bir şekilde ve aynı anda çıkartmak. Garibim geliştiricilerin tüm potansiyellerini Armağan Bey 6 konsola birden çıkartmaya harcamış. Şark kurnazlığı mı yoksa strateji hatası mı bilemiyorum ama Rockstar bile PC ve PS'e aynı anda çıkartamıyorken bunların piyasadaki tüm konsollara çıkartmaya çalışması çok gülünç :grin:
Ortada tamamlanmış bir oyun yok ki neyini çıkartıyorlar :grin: Sorunla dolu iken konsollarda bu durum daha zor bir hal alır. Bu sefer de Tw işin içinden çıkamamaya başlayacak.

Şu bannerlord yerine Warband remake yada remastred falan yapsalar çok daha iyi olurdu
Bannerlord hali hazırda bi warband remastered zaten, sadece ülke ve karakter isimleri değişik. 10 yılda yapılan bu kadar az değişiklik farklı bişey oynadığımızı pek hissettirmiyor oynanış tarafında. Cilalı ve birkaç mod atılmış warband gibi zaten.

Back
Top Bottom