Vuruş biçimi önerisi

Users who are viewing this thread

Evet yine okunmamış söylenenler, ben bu görevi üstüme alıp daha geniş açıklamak istiyorum. Öneri şu, örnek olarak yandan saldırı yapınca yere 90 derece açıyla vurmanın dışında duruma göre kılıcı alttan göğüse doğru savursun gibi farklı animasyonlar getirilsin diyor arkadaş. Yani 4 savunma/saldırı bölgesi sabit kalırken savunma animasyonları ve saldırı animasyonları arttırılıyor yani oynanışta mekanik olarak değişiklik yok sadece görsel zenginlik ekleniyor.

Hatta arttırıyor ve SP de kullandığın silah tarzının seviyesi ne kadar yüksekse daha çok çeşitli açılar ve efektif animasyonları kullanır hala gelebilirsin.Ve oyun mekaniği bozulmadan gerçekçiliğe daha çok yaklaşırken daha eğlenceli bir hal alır.(Evet bunlar olmayacak biliyorum)

Meastx said:
Evet yine okunmamış söylenenler, ben bu görevi üstüme alıp daha geniş açıklamak istiyorum. Öneri şu, örnek olarak yandan saldırı yapınca yere 90 derece açıyla vurmanın dışında duruma göre kılıcı alttan göğüse doğru savursun gibi farklı animasyonlar getirilsin diyor arkadaş. Yani 4 savunma/saldırı bölgesi sabit kalırken savunma animasyonları ve saldırı animasyonları arttırılıyor yani oynanışta mekanik olarak değişiklik yok sadece görsel zenginlik ekleniyor.
Yok bence siz biraz anlama zorluğu çekiyorsunuz. Diyorum ki aynı saldırı yönünden 3-4 farklı vuruş şekli olursa oyunun oynanışı zorlaşır ve insanlar multiyi oynamaz. Çünkü saldırıların nereden geldiğini anlamak daha da zorlaşacak. Bunu anlamak çok da zor olmasa gerek yani biraz çaba sarf etmek gerekiyor şunu anlamamak için.

Tanrı said:
Meastx said:
Yok bence siz biraz anlama zorluğu çekiyorsunuz. Diyorum ki aynı saldırı yönünden 3-4 farklı vuruş şekli olursa oyunun oynanışı zorlaşır ve insanlar multiyi oynamaz. Çünkü saldırıların nereden geldiğini anlamak daha da zorlaşacak. Bunu anlamak çok da zor olmasa gerek yani biraz çaba sarf etmek gerekiyor şunu anlamamak için.

Algılamayı kolaylaştıracak şekilde animasyonlar yapılıyor yıllardır oyun sektöründe 3 farklı animasyonun geliş açısını algılamakta zorluk çekecek olan oyuncular için. Hepimiz biliyoruz ki gayet basit mekanik var oyunda sağ tarafından kılıcı kaldırıyorsa bilirsin ki sağ tarafına geliyor farklı animasyonu eklesen bile bunu algılamak çokta zor olmasa gerek saatlerini veren bir oyuncu için. Kafasının üstünde sallasın takla atıp gırtlağına kılıç sallasın gibi bir animasyondan bahsetmiyorum, örnekte verdim ama galiba odun gibi kılıç savurmak eğlenceli geliyor, zevk meselesi tabi

Meastx said:
Tanrı said:
Meastx said:

Algılamayı kolaylaştıracak şekilde animasyonlar yapılıyor yıllardır oyun sektöründe 3 farklı animasyonun geliş açısını algılamakta zorluk çekecek olan oyuncular için. Hepimiz biliyoruz ki gayet basit mekanik var oyunda sağ tarafından kılıcı kaldırıyorsa bilirsin ki sağ tarafına geliyor farklı animasyonu eklesen bile bunu algılamak çokta zor olmasa gerek saatlerini veren bir oyuncu için. Kafasının üstünde sallasın takla atıp gırtlağına kılıç sallasın gibi bir animasyondan bahsetmiyorum, örnekte verdim ama galiba odun gibi kılıç savurmak eğlenceli geliyor, zevk meselesi tabi
Hiç multi oynamadığınız buradan belli oluyor. Multiplayer oyunda oyuncular botlar gibi düz vuruşlar yapmazlar çeşitli fakeler, spamlar aklıma gelmeyen bir sürü taktiği kullanırlar. Ve bunu oyun esnasında anlamak daha da zorlaşır. Hal böyleyken bir saldırı yönüne 3-4 farklı animasyon gelince ve bunlar fakelerin arasında karışınca multiplayer oyunda bir karmaşa oluşacaktır. Zaten insanlar o odun gibi kılıç savurmak dediğin şeyi beğeniyor yani combat sisteminin basitliği ve üzerinde profesyonelleşmesinin daha kolay olduğu bir oyun. Anlamanız için daha ne kadar sadeleştirebilirim durumu bilemiyorum.

Meastx said:

Hatta arttırıyor ve SP de kullandığın silah tarzının seviyesi ne kadar yüksekse daha çok çeşitli açılar ve efektif animasyonları kullanır hala gelebilirsin.Ve oyun mekaniği bozulmadan gerçekçiliğe daha çok yaklaşırken daha eğlenceli bir hal alır.(Evet bunlar olmayacak biliyorum)
Açıklama için teşekkür ederim.

Tanrı said:
Hiç multi oynamadığınız buradan belli oluyor. Multiplayer oyunda oyuncular botlar gibi düz vuruşlar yapmazlar çeşitli fakeler, spamlar aklıma gelmeyen bir sürü taktiği kullanırlar. Ve bunu oyun esnasında anlamak daha da zorlaşır. Hal böyleyken bir saldırı yönüne 3-4 farklı animasyon gelince ve bunlar fakelerin arasında karışınca multiplayer oyunda bir karmaşa oluşacaktır. Zaten insanlar o odun gibi kılıç savurmak dediğin şeyi beğeniyor yani combat sisteminin basitliği ve üzerinde profesyonelleşmesinin daha kolay olduğu bir oyun. Anlamanız için daha ne kadar sadeleştirebilirim durumu bilemiyorum.
Multiplayer'a göre farklılık gösteren faktörler bunlar. Haklısınız, multiplayer'a değişik durumlar kazandırabilir.
O zaman Single Player için yakıştırabiliriz bunu, zaten botlar belli şartlarda vuruş yaparlar.

Sanırım bir çoğumuz anlatmak istediğimiz şeyi tam olarak anlatamıyoruz.

İnsanlar sadece 4 farklı grevle bile hata yapıyorlar. Ben de yaparım. Bir şey varsa, 8 farklı yön, sorunu daha da arttıracaktır. 360 derece daireye katılıyorum, ancak sadece en az 100 derece engel yarıçapı yaparsanız

Rainbow Dash said:
İnsanlar sadece 4 farklı grevle bile hata yapıyorlar. Ben de yaparım. Bir şey varsa, 8 farklı yön, sorunu daha da arttıracaktır. 360 derece daireye katılıyorum, ancak sadece en az 100 derece engel yarıçapı yaparsanız

Yuh sen Türk müydün lan ?!?!

Doğru söylüyor. Hiç bir çeviri daha üst düzey bir çeviri yapamıyor, yazısından belli.

Bence olmamalı, 4 yön bile fazlaca çalışma istiyor, chamber falan saymıyorum.

Seyir zevki esports için önemli ama TW'ün esportta boy göstermek için pek de uğraştığı söylenemez, en azından dışarıdan bakan biri için.

Çok bilinmeyen bir röportaj var. Sanırım NA rekabetçi oyuncularının, Callum ile yaptığı bir röportaj:

31:34'de Callum biz başlangıç için esport hedeflemiyoruz eğlenceli bir MP yaratmaya çalışıyoruz diyor. MP için bu oyunumuzun sadece bir bölümü eğer esports kendiliğinden gerçekleşirse(naturally diyor bende bu şekilde çeviriyorum) her şekilde ve her adımda desteklemeye hazırız diyor. Yani kısacası, biz oyunu bir esports oyununa dönüştürmeye çalışmıyoruz ama kendiliğinden olursa her türlü oyuncuları destekleriz diyor.

Vuruş hissiyatına laf ediyor çoğu kişi ama vuruş hissiyatı gayet güzel bence. Vuruş biçimi olarak ben şu şekil olmasını isterdim mesela standar 5 çesit vuruş şekli var ama ırklara,krallıklara,devletlere göre bir kaç vuruş animasyonu bizim seçmemize bağlı olarak değişebilse güzel olurdu. örneğin khuzaitleri seçersek atlı okçulukda daha jeneriklik bir yay çekiş animasyonu güzel olabilirdi

Bence 8 yon degilde mesela 4 yönün farkli animasyonlari olabilir.Mesela sagdan vurusun 3 tane animasyonu olmasi vb.Yani hep ayni animasyon sıkıyor.

Animasyonların arttırılması konusuna kesinlikle katılıyorum. Sürekli sürekli aynı vuruşları görmek bir yerden sonra can sıkıcı olmaya başlıyor çünkü. Ayrıca farklı animasyonların olmasının mp için sıkıntı çıkaracığını da düşünmüyorum. Çünkü kılıç sana sağdan geliyorsa sağ tarafını bloklarsın bunun animasyonla falan çok da alakası yok.

ibrayim said:
Animasyonların arttırılması konusuna kesinlikle katılıyorum. Sürekli sürekli aynı vuruşları görmek bir yerden sonra can sıkıcı olmaya başlıyor çünkü. Ayrıca farklı animasyonların olmasının mp için sıkıntı çıkaracığını da düşünmüyorum. Çünkü kılıç sana sağdan geliyorsa sağ tarafını bloklarsın bunun animasyonla falan çok da alakası yok.
Benim gibi düşünen birisini bulmak sevindirici.

Bu 360derecelik savunma ve saldırı mekaniğini ben de bekliyorum uzun zamandır. Muhtemelen bannerlordda göremeyeceğiz ama ya M&B3 ya da başka bir firma tarafından, kılıcı daha gerçekçi olan manuel kullanmanın getireceği heyecan farkedilip çıkarılır diye düşünüyorum. Özelikle de VR için harika bir mekanik olabilir gelecek 10 yıl içerisinde.
Aslında bu sisteme at üstündeyken az da olsa tadına baktık, sağdan veya soldan saldırı yapıyorken, fareyi hareket ettirerek kılıcı yere paralel halinden toprağa neredeyse dik olacak kadar, 80dereceye kadar yakın bir konumlandırma seçeneğimiz vardı. Ki benim M&B'de en sevdiğim kısımdır at üzerinde serbetçe kılıç ve balta sallamak.
Öncelikle bu konuda endişe duyulmasının sebebini şöyle açıklayayım. Warbandda savunma yapabilmek için mouse'u herhangi bir yönde hareket ettirirken sağ tıka basılı tutup beklememiz gerekir ve savunmamızı başka bir yöne çekebilmek için sağ tıktan parmağımızı çekerek karakterimizi dinlenme durumuna geçirmemiz gerekiyordu ve bundan sonra yeni bir savunma yapma hakkımız doğuyordu. Saldırı hamlesi için bu mekanik doğru olmakla beraber, savunma için bu durumun çok gerçekçi olmadığı aşikâr. Çünkü saldırı eylemimiz belli bir kinetik enerjiye ihtiyaç duyarken, savunma yapmak genel olarak potansiyel sabit bi duruş.Yani kısaca yukardan saldırı sırasında anlık olarak karar değiştirip saplama hamlesine geçmek gerçek dışıyken, savunma yaparken dinlenme durumuna geçmeden kılıcımızın yönünü değiştirebiliyor olmalıydık. Savunma halindeyken mouse'u çevirerek savunma yönümüzü değiştirebilmeliyiz artık. Ki bu aynı şekilde saldırı yönümüzü belirleyip(yani sol tıkı basılı tuttuğumuzda), saldırıya geçmediğimiz durumda da kullanılabilecek bir mekanik. Tabi bu sistem warband zamanında, kodlama veya başka sıkıntılardan ötürü yapılamamış olabilir. Ancak inanıyorumki yakın zamanda oyunların verdiği özgürlük ve gerçeklik hissiyatının potansiyeli daha da çok farkedilecek ve bu sayede daha kaliteli oyunlarla karşılaşacağız.(Örneklerden M&B,TES,WİTCHER,RDR) :smile:

Şimdi 360 derecelik savunma ve saldırı çok daha gerçekçi ve zevkli olsa da, hem oyun kontrolünün kolaylığı açısından hem de mekaniğin kodlama ve animasyon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. Bunları birlikte, kendi düşündüğüm çözümleri de açıklayarak tartışalım:
1)Warbandda savunmamızı yaparken mouse'u çevirdiğimizde ekranı kaydırıyorduk. Aynı şekilde saldırı yapmadan önce sol tık basılı durduğunda da geçerliydi. Ancak bu mekanikte ise savunmamızı yaparken mouse ile savunma yönümüzü değiştirelim dedim. E peki o esnada yüzümüzü başka bir yöne çevirip bakmak ve yürümek istersek nasıl olacak. Önerilerim:
1.1)Mouse ile bir yandan savunma yönümüzü değiştirebilirken bir yandan da kamera hızı %50+- olacak şekilde hareket ettirilebilir.
1.2)Herhangi bir tuş ataması (mouse üzerindeki tuşlardan olması daha kolaylık sağlayabilir) vererek, savunma sırasında o tuşa basarak veya basılı tutarak, mouse'un sadece kamerayı değiştirmesini sağlayabiliriz. Ya da tam tersi olarak mouse sadece kamera değiştirmeye ayarlı olur ve biz tuşa bastığımız zaman kılıcın konumunu değiştirme imkanı elde ederiz.
1.3)Yukarıdaki iki önerimin birleştirilmesi şeklinde de olabilir. Şöyle ki: Normalde birinci önerim devredeyken, herhangi bir tuşa basarak kameranın değişme hızını ayarlayabiliriz.Z'ye basılı tuttuğumuzda kamera çok daha yavaş hareket ederken, X'e bastığımızda daha hızlı hareket edebilsin gibi.
2)Bir diğer mesele Warbandda da vardı, saldırı yapan kişiye kılıcımızla savunma yaparken darbenin kılıcın neresine geldiğinin bir önemi olmamasıydı(Silahların birbirine değmesi yeterliydi). Kılıcın tutamacına yakın olan kısmı da, kılıcın ucu da darbeyi her şekilde durduruyordu. Oysaki basit bir tork mantığıyla, kılıcın ucu darbeyi bu kadar iyi karşılayamamalı. Eğer bu sistem düzeltilirse özellikle Multiplayer savaşlarda oynamak daha zorlu olabilir. Ama sonuçta herkes kısacık hançerlerden kullanmıyor.
2.1)Bu sistemi kullanabilmek adına, kodlama için aklıma gelen en iyi şey kılıcın bölmelere ayrılması. Örneğin kılıcın tutamacından ilk 20cmlik kısmına kök , bir sonraki 20cmlik kısma gövde ve bir sonraki 20cmlik kısmına uç diyelim (ben 3'e ayırdım kolaylık olsun diye ama 5 parçaya da bölünebilir). Eğer gelen darbeyi kök kısmıyla karşılayabilirsek(özellikle de balta ile gelen darbelerde), hiç hasar almadan darbeyi durdurabilelim, hatta "counter-attack(karşı saldırı)" yapma gibi bir avantaj hakkı kazanalım. Eğer gövde kısmıyla karşılarsak ise darbeyi durdurabilelim ama kök kısmındaki gibi bir karşı saldırı hakkımız olmasın. Uç kısmıyla karşılayacak olur isek de gelen darbenin belli bir miktarını soğururken, bir miktarını da hasar alarak canımızın azalmasına sebebiyet verelim. Aslında 360 derece mekanizmasını hallettikten sonra bu sorun başka bir zaman da halledilebilir. Çünkü bu çözümle birlikte ortaya daha fazla kombinasyon çıkacak ve bu kombinasyon sayısı kadar da animasyon eklemek gerekecektir. Her ne kadar kolay olmasa da içimden bir ses bir gün bu sistemi göreceğimizi söylüyor:smile:
3)360 dereceyi özgürce kullanırken artık dinlenme durumuna geçmeye gerek kalmadan savunma yapıyoruz. Peki bunun cıvkını çıkarıp, fareyi sürekli ve hızlıca 360 derece döndermeye devam etsek ne olur? Her yönden engelleyebilir, kırılmaz, olağanüstü bir kalkan misali kendimizi korumuş olmaz mıyız? E yani:smile:
3.1)Dayanıklılık(Stamina):Bu konu adına önereceğim çözüm bannerlord için de tartışılmıştı. Ancak oyunda savaşlar çok uzun sürebildiğinden, oynanış için zorluk çıkartacağı ve eğlencesini düşüreceği korkusundan eklenmedi(En azından bizlerle paylaşılan bilgiler dahilinde dayanıklılığın eklenmediğini tahmin ediyorum). Ancak bir çok oyunda bu sistem, karakterin yeteneklerine belli bir sınır koyarak daha dikkatli davranılmasını teşvik ettiğini, böylece oyuncuya daha anlamlı bir zorlama ve gerçekçi bir ortam sağladığını düşünüyorum. Bu yüzden ben de M&B'ye dayanıklılığın gelmesini isteyenlerdenim. Bunu eklerken yapılacak ilk husus Skyrim'deki gibi hızlı dolan bir dayanıklılık oluşturmak. Çok fazla ardı ardına saldırı yapmak,3 numaralı sorunda bahsettiğim savunma hareketini sürekli açık halde tutmak ve üstüne sürekli 360derece döndermek gibi durumlarla stamina hızlı azalmalı. Tam tersi savunmamızı yapıp dinlenme durumuna geçtiğimizde (bir sonraki saldırının gelmesine yarım saniye bile kalmış olsa dahi), dayanıklılığımız hızlıca dolabilmeli. Hatta ve hatta sağ taraftan yaptığımız savunmayı dinlenerek sol tarafa geçirmek, 360derece ile çevirmekten daha hızlı olmalı ki, oyuncu dinlenim durumunun avantajını daha iyi kavrasın. Ayrıca yapılan her saldırının dayanıklılığı azaltmasına gerek yok(Bunun için Sekiro güzel bir örnek).

Buraya kadar kendimce bu sistemin gerçekçi ve eğlenceli olmasını sağlayacak şekilde, çözüm önerilerimle paylaşmak istedim. Umarım anlaşılır bir biçimde anlatabilmişimdir. İngilizcem çok iyi olmadığı için uğraşmadım yazıyı çevirmekle ama birisi çevirip ingilizce foruma atabilir, yapan olursa bizi de haberdar etsin paylaştığına dair. Belki calluma veya armağan beye daha kolay ulaşırız bu sayede:smile: teşekkürler vakit ayırıp okuduğunuz için :grin:

Back
Top Bottom