Vücut Geliştirme & Fitness

Users who are viewing this thread

10 haziranda diyetisyende yag oranimi vs olcturerek tekrar basladim spora. Gunluk 500 kalori acigi vererek ve 130-170 gram arasi protein alarak antrenman yapiyorum. Bcaa ve kreatin aldim. Kilom 80 yag oranim %24. Aylik 1.5 kilo civari yag yakarak ilerlemeyi hedefliyorum. %15 civarina inince bulka gececem hayirlisi. 19 kilo yag var suan vucudumda, 10 kilosu gogus+gobekte. Keske bolgesel yag yakabilsek...

Bugun tekrar gittim diyetisyene, 800 gram yag yakip 500 gram kas kazanmisim. Definasyonda kas kazanmak imkansiz diye biliyordum. Alet mi yanlis olcuyor acaba ya da uzun bi aradan sonra tekrar basladigim icin mi ki

Diyetisyenlerde ki makineler hep yanlış ölçüyor sadece kaba bir fikir verebilir yağ oranı ile ilgili öyle x gram yağ yaktım y gram kas kazandım diye bir ölçüm yapması mümkün değil. Gerçek yağ ölçümü böyle büyük su tankları var yurt dışında atletlerin-sporcuların ölçüm yaptırdığı pahalı cihazlar, gene röntgene benzeyen cihazlar var isimlerini bilmiyorum ama araştırırsanız bulabilirsiniz. O makineler yoksa en doğru sonucu kaliper denen kıskaçlı ölçüm cihazları var (bel, boyun, sırt, bacak, göğüs, omuz, biceps, triceps bölgelerinin üzerinden deri kalınlığını ölçerek hesaplanıyor bilgisayarda) ama onlarında %100 ölçmesi mümkün değil çünkü deri altındaki ödemle yağı ayırt edemezsiniz o kıskaçla, tabi derinin esneme payı da var. Yağ oranına kafayı takmak çok mantıklı değil görsel görüntü için yapılıyor bu spor rakamların çok önemi yok, aynaya baktığında tatmin oluyorsan insanlar beğeniyorsa tamamdır bence.

edit: Eklemeyi unutmuşum ama definasyonda kas kazanmak mümkün hem kendim deneyimledim hem çevremde hem de youtube da pek çok videoda örnekleri mevcut kimsenin hevesi kırılmasın yeterli miktar ve çeşitli kaynaklardan protein alınırsa belli bir yere kadar ciddi kas kazanılabilir definasyon yaparken.

edit 2 : Dediğim kıskaçlı ölçer bu https://tr.aliexpress.com/item/32695813157.html?src=google&albslr=221290637&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&albagn=888888&albcp=1626564367&albag=64738897867&trgt=296904914040&crea=tr32695813157&netw=u&device=c&gclid=EAIaIQobChMIqLTS9qSw4wIVAdiyCh1hxA3aEAYYASABEgINgPD_BwE&gclsrc=aw.ds

Calisma prensibine baktim diyetisyendeki aletin, elden zayif akim elektrik veriyor ve elektrik tum vucudu dolasip ayaklardan alete geri donuyor. Yaglarda elektrik yavas gectigi icin yagli ve yagsiz kutleyi ayirt edebiliyor alet direnci hesaplayarak. Kas ile diger kutleleri nasil ayirt edebilir bilmiyorum ama yag kutlesini gayet olcebilir olarak geldi bana. Bu alet de pahali geldi baya baktim modeline 40binden basliyor.

Bende özel hastanenin diyetisyenine gittim bir dönem oda o cihazla ölçüyordu, kilo veriyordum ve haftanın 5 günü ağırlık kaldırıyordum ve 2 kere 1 ay arayla gittim kontrole makine son gittiğimde 3 kilo yağ yakıp 1 kilo kas kazandığımı söylemişti 1 ayda 1 kilo kas kazanmam mümkün değil çünkü 1 seneden daha uzun spor yapmıştım yani beginner gaizini çoktan almıştım zaten kollarımda soğuk 30 santimden 39 cm civarına çıkmıştı ve o 1 aylık süreçte ağırlıklarımda hiçbir artış olmamıştı. Hata mevuzusu şöyle bak şu https://www.youtube.com/watch?v=69rJy_ftHLI adamın dediği ordu tipi ölçüm de şu https://www.calculator.net/body-fat-calculator.html burdan metrik sistemi seçebilirsin. Yurtdışında falan o bizdeki makinelerle yağ oranı ölçtüren görmedim genelde mezura ve kaliper ile ölçüyorlar. Mesela Aamir Khan Hindistanın en zenginlerinden proje için yağ yakıyor onu da kaliperle ölçüyorlar mesela https://www.youtube.com/watch?v=1aVw1gZ9Ncg (4.4:cool:. Tercih tabi ki senin ama çoğu diyetisyen sporcu beslenmesinden veya fitness-bodybuilding sporunun kültüründen uzak, hala spor yapmanın kalbi büyüttüğünü söyleyen obez doktorlar var. Spor yapmayan bir diyetisyeni dinlemek çok mantıklı gelmiyor, spor konusunda uzman doktorlar var hatta suplement firmalarına danışmanlık yapanlarda. Onun dışındaki diyetisyenler falan bana çok tutarlı gelmiyor mesela benim günlük 2000 kalori ve minimum 120-130 gram protein almam gereken dönemde diyetisyenin verdiği diyette 2200 kalori ve 90-95 gram protein vardı hesaplamıştım ondan sonra gitmeyi bıraktım para tuzağı gibi geldi çünkü bir muaynesi 250 lira falandı bundan 2 sene önce. 

Ya ben de çok bel bağlamıyorum ama geliştiğini görmek motivasyon sağlıyor ve bu yüzden doğru olduğuna inanmak istiyorum biraz da. Aynaya baktığımda birazcık daha inceldiğimi görüyorum ama kas da kaybetmiş gibi hissediyorum. Definasyonda kas kaybından korkardım hep bu yüzden doğrudur inşallah sonuçlar. Diyetisyen de spor salonuna bağlı zaten ayda bir kontrol hakkı verdiler kaydolurken. Sonuçlardaki almam gereken kalori miktarı mantıklı çıktı(2400-2500). Her tartıldığım yerde kilom 80 civarı çıkıyorken diyetisyendeki ilk kontrolde 76.9 çıktı. Vücut tipine obez dedi alet :grin: ama diyetisyen sallama onu saçmalıyor %24 üstüne obez diyor erkekte dedi.
JVAg5J.jpg
L.B.M yağsız vücut kütlesi, M.B.F yağ kütlesi, S.L.M kas kütlesi, A.C. de bel çevresi. Boyun vs de ölçüyor galiba ama gerisini bilmiyorum. Devamı da var kağıdın da sığmadı kameraya.
Karbonhidrat kalorisi %50yi geçmesin, yağ kalorisi %25-30 civarı olsun ve 130 gram civarı protein al dedi bir de diyetisyen.
Bu da antrenman programı, başta yazan sayılar antrenman günleri, no altında yazanlar da hareket sıraları. Aylar karıştı biraz, üzerinde çizgi olmayanlar şuanda yaptıklarım.
OrAjqP.jpg
Haftada en az 3 gün, 15 eğimde 10 dakika 5km/h hızda kardio var bir de, sabah aç karna ya da antrenman sonrası.

Karatasak said:
Ya ben de çok bel bağlamıyorum ama geliştiğini görmek motivasyon sağlıyor ve bu yüzden doğru olduğuna inanmak istiyorum biraz da. Aynaya baktığımda birazcık daha inceldiğimi görüyorum ama kas da kaybetmiş gibi hissediyorum. Definasyonda kas kaybından korkardım hep bu yüzden doğrudur inşallah sonuçlar. Diyetisyen de spor salonuna bağlı zaten ayda bir kontrol hakkı verdiler kaydolurken. Sonuçlardaki almam gereken kalori miktarı mantıklı çıktı(2400-2500). Her tartıldığım yerde kilom 80 civarı çıkıyorken diyetisyendeki ilk kontrolde 76.9 çıktı. Vücut tipine obez dedi alet :grin: ama diyetisyen sallama onu saçmalıyor %24 üstüne obez diyor erkekte dedi.
JVAg5J.jpg
L.B.M yağsız vücut kütlesi, M.B.F yağ kütlesi, S.L.M kas kütlesi, A.C. de bel çevresi. Boyun vs de ölçüyor galiba ama gerisini bilmiyorum. Devamı da var kağıdın da sığmadı kameraya.
Karbonhidrat kalorisi %50yi geçmesin, yağ kalorisi %25-30 civarı olsun ve 130 gram civarı protein al dedi bir de diyetisyen.
Bu da antrenman programı, başta yazan sayılar antrenman günleri, no altında yazanlar da hareket sıraları. Aylar karıştı biraz, üzerinde çizgi olmayanlar şuanda yaptıklarım.
OrAjqP.jpg
Haftada en az 3 gün, 15 eğimde 10 dakika 5km/h hızda kardio var bir de, sabah aç karna ya da antrenman sonrası.
Amacım ukalalık yapıp kimsenin hocasını gömmek değil ama antrenman programı acayip saçma sanki adam bildiği tüm hareketleri yazmış gibi benzer bir programı bende uygulamıştım ama hiç verim aldığım bir program değildi. Mesela göğüs gününde  12 set press hareketi ve 6 set fly var birde pullover eklemiş, inanılmaz gereksiz volume var bu antrenmanda mesela, hele push up ve dumbell pres süperset yazmış ama mesala bir adam dumbell press yaptıktan sonra bir tane bile şınav çekememesi lazım öyle ağır kilo ile girip göğüs ve tricepsini bitirmesi lazım gelişim için, süperset neyle yapılır farklı bir adele veya aynı adeleyi farklı bir yardımcı kas grubu ile çalıştırsın dumbell press ile bir fly hareketi bir süperset yapılabilir ama iki press hareketinin beraber yapılamaması lazım. Aynı mantıklı çok fazla press hareketi var ben ısınma hariç 5-6 set bench press yapsam başka press hareketi aramam mesela üstüne 3-4 set fly yaparsın birde pull over yaparsın 3-4 set bitti gitti benim 12 set press yapabilmem için hiç birinde tam kapasite kullanmam yada diğer setlerde çok hafif kaldırmam lazım buda progresive overload özellikle diyette gücünü ve kas kütlesini korumak isteyen biri için hiç mantıklı değil. Bunların dışında aynı mantık diğer günler içinde geçerli mesela sırtta 10 set row koymuş 8 set lawpull down var, aynı kası aynı tipte çok set çalıştırıyor. Ne bileyim bari 3-4 set lat p. down bir kaç set deadlift bir tane row eklese yetermiş. Yani demek istediğim daha az volume daha fazla temel hareket daha ağır kilo. Kas kaybı da çok zor gerçekleşen bir şey aslında, sadece diyette düşük karb alımında kas içindeki su boşalıyor o yüzden kas sönümleniyor gerçek kas kaybı çok uzun süreli (günlerce) olan açlıklarda meydana geliyor. Yağ oranından tam emin değilim 80 kiloysan ve yağ yakmaya çalışıyorsan 2400-2500 kalori fazla olabilir onu bir kontrol et derim.

2400-2500 kilomu korumam için gereken. 500 kalori daha az almam gerekiyor yağ yakmak için. Hoca diyette açık verme, 500 kaloriyi antrenmanda yak dedi. Antrenman programının mantığı konusunda emin değilim, bir süre daha devam ederim bunda herhalde. Süperset yazan yerde çekemiyorum şınav zaten. Emin değilim valla deneyip bakacağım.

%18 yağ oranına düştüm ancak son ayda bir şey oldu 2 hafta spor yapmayınca 3 kilo düştüm birden. kas su atmış gibi duruyor çünkü küçüldüm ve omuz ölçüm düştü karın çevrem ise daha az azaldı. clean bulka başladım bugün.

kosuda anlamadigim bi sekilde platoya oturdum. elimden geleni yapiyorum da hizlanamiyorum degil. nedense hizlanmaya calissam da bacaklarim hizlanmiyo. hadi hadi diye kendimi zorlasam da bi 10 sn hizlaniyorum belki sonra yine yavasliyolar. yazinki gibi olabildigince oksijen almaya calismiyorum, nabzim asiri yukselmiyor. neyden oturu olabilir bu?
Hocam kaltik asitten uzak durun en büyük düşmanınızdır. Aşağıdaki nox ürünlerinden de birisini tercih edebilirseniz. Ben bisiklet sürerken bahsettiğiniz olayları yaşıyordum. Noxpro ile aştım durumu.

Hocam kaltik asitten uzak durun en büyük düşmanınızdır. Aşağıdaki nox ürünlerinden de birisini tercih edebilirseniz. Ben bisiklet sürerken bahsettiğiniz olayları yaşıyordum. Noxpro ile aştım durumu.
Ben protein 7 sitesinin epey açığını okudum ve oradan alışveriş yapan arkadaşların hüsrana uğradığına şahitlik ettim zira kullanılan wheyder ürünlerin sahte olduğu tespit edilmişti en başta markayı karalamak için söylemiyorum ama forumdaki arkadaşların alışveriş yaparken dikkatli olması için dikkatli olmasını öneriyorum iyi sporlar.

Back
Top Bottom