TR sunucusu niye yok?

Users who are viewing this thread

Bozuk Üslup
90-120 ping arası oynuyorum delirdim az önce sinirden maçı kapattım. Aylardır deniyorum oynamayı Allah Allah ben mi beceriksizim niye böyle bu Pinge bir bakıyorum 120 oyuncuların yanına gittiğim anda başlıyor laglar takılmalar donmalar sinir krizi geçirecem artık.rakiplerle bir türlü mücadele edemiyorum hayır karşımdakinde var 20 30 ping e şimdi burda nasıl rekabetten söz edebiliriz? Taleworlds birde bu oyunu espor haline getirmek istiyor sadece ben değilim bu konudan muzdarip Türk oyuncular olarak nasıl mücadele edeceğiz?

Last edited:
ben konu hakkında bilgim olmadığı için soruyorum custom serverlar gelince pingler 10a falan düşer mi ? csgoda türk serverlerine girin herkesin pingi 5 10 ama csgonunda tr sunucusu yok belki bannerlordda da aynısı olur (şahsen ben şuan 50 pingle oynuyorum ping sorunum yok ama merak ettim)

Oyunu Türkler yapıyor ama TR sunucusu yok, dünyanın en saçma şeyi. Karşımdakiler 10 pingle oynarken ben niye 80 pingle oynuyorum?
90-120 ping arası oynuyorum delirdim az önce sinirden maçı kapattım. Aylardır deniyorum oynamayı ulan Allah Allah ben mi beceriksizim niye böyle bu Pinge bir bakıyorum 120 oyuncuların yanına gittiğim anda başlıyor laglar takılmalar donmalar sinir krizi geçirecem artık.rakiplerle bir türlü mücadele edemiyorum hayır karşımdakinde var 20 30 ping e şimdi burda nasıl rekabetten söz edebiliriz? Taleworlds birde bu oyunu espor haline getirmek istiyor sadece ben değilim bu konudan muzdarip Türk oyuncular olarak nasıl mücadele edeceğiz?
Arkadaşlar! Oyunu adam akıllı oynayan toplam kitle bile zaten çok az, Türk oyunculardan da fazla oynayan yok. Adamlar niye boşu boşuna server açıp buna para versin. Hepi topu zaten 100'ü aşamayacak oyuncular için (Anlık) boşu boşuna bir server açıp niye bunun bakımıyla şusuyla busuyla uğraşsınlar. Onun yerine Avrupa serverları açıp; hem Türk hem de Avrupalı oyuncuların oynayabilmesini sağlamak daha mantıklı bir seçim. Lütfen olaya tek taraflı bakmayın. Tamam 120 ping kesinlikle oynanamayacak bir ping, bu konuda internet sağlayıcınızla konuşup daha iyi bir internet alabilirsiniz. Doğu illerinde yaşıyor olsanız bile 80 ortalama pingle rahat oynarsınız. Ha ben de minimum 80 ping alıyorum, hatta bazen 65 ping falan olunca "Allah Allah, acaba başımıza taş mı yağacak" diye düşünüyorum :grin: . 20 pingli adamın karşısında kesinlikle rahat oynanamıyor olsa da Dedicated Serverlar gelene kadar böyle idare edeceğiz, mecbur.
ben konu hakkında bilgim olmadığı için soruyorum custom serverlar gelince pingler 10a falan düşer mi ? csgoda türk serverlerine girin herkesin pingi 5 10 ama csgonunda tr sunucusu yok belki bannerlordda da aynısı olur (şahsen ben şuan 50 pingle oynuyorum ping sorunum yok ama merak ettim)
Evet, kendi serverlarımızı açabildiğimizde pinglerimiz normale düşecektir, aynı Warband'deki gibi. Ama bunun için de belli başlı server sağlayıcıları ile anlaşılması falan lazım, bu sağlayıcıların oyun için kendi sunucularını ayırıp, bunları bize kiralaması lazım. İlerleyen safhada Türk oyuncu kitlesi hatırı sayılır bir miktara ulaşırsa bence TaleWorlds de bir Türk sunucusu açmaya çekinmez. Ha belki öncelik olmayız, en nihayetinde oyunun asıl satışı Avrupa pazarında gerçekleşiyor; ama yine de ikinci, üçüncü sıralarda falan bize de özel sunucular açarlar (Riot'un da sunucuları sırayla başka ülkelere özel açması gibi).

Arkadaşlar! Oyunu adam akıllı oynayan toplam kitle bile zaten çok az, Türk oyunculardan da fazla oynayan yok. Adamlar niye boşu boşuna server açıp buna para versin. Hepi topu zaten 100'ü aşamayacak oyuncular için (Anlık) boşu boşuna bir server açıp niye bunun bakımıyla şusuyla busuyla uğraşsınlar. Onun yerine Avrupa serverları açıp; hem Türk hem de Avrupalı oyuncuların oynayabilmesini sağlamak daha mantıklı bir seçim. Lütfen olaya tek taraflı bakmayın. Tamam 120 ping kesinlikle oynanamayacak bir ping, bu konuda internet sağlayıcınızla konuşup daha iyi bir internet alabilirsiniz. Doğu illerinde yaşıyor olsanız bile 80 ortalama pingle rahat oynarsınız. Ha ben de minimum 80 ping alıyorum, hatta bazen 65 ping falan olunca "Allah Allah, acaba başımıza taş mı yağacak" diye düşünüyorum :grin: . 20 pingli adamın karşısında kesinlikle rahat oynanamıyor olsa da Dedicated Serverlar gelene kadar böyle idare edeceğiz, mecbur.

Evet, kendi serverlarımızı açabildiğimizde pinglerimiz normale düşecektir, aynı Warband'deki gibi. Ama bunun için de belli başlı server sağlayıcıları ile anlaşılması falan lazım, bu sağlayıcıların oyun için kendi sunucularını ayırıp, bunları bize kiralaması lazım. İlerleyen safhada Türk oyuncu kitlesi hatırı sayılır bir miktara ulaşırsa bence TaleWorlds de bir Türk sunucusu açmaya çekinmez. Ha belki öncelik olmayız, en nihayetinde oyunun asıl satışı Avrupa pazarında gerçekleşiyor; ama yine de ikinci, üçüncü sıralarda falan bize de özel sunucular açarlar (Riot'un da sunucuları sırayla başka ülkelere özel açması gibi).
Oyunun Adam akıllı kitlesinin az olma sebebi de oyunu yapanların kendisi zaten. Oyunu adam akıllı oynayan kitle az, Türk oyunculardan fazla yok vs. bunların olmasının sebebi düzgün ve ilgi çekici oyun deneyimine erişemiyor oluşumuz. Zaten içerik az, oyuncu sayısı da az, e öyleyse yeni gelen oyuncular ne kadar tahammül eder multiplayer'a? Üzerine kaldı ki düzgün bir oyun deneyimi de yaşayamıyorlar lag ve ping problemlerinden. Doğu ilinde de oturmuyorum İstanbula çok yakın bir şehirdeyim ama interneti iyi olan arkadaşımda aynı pingden şikayetçi kötü olanda. Ben M&B Multiplayer'a Bannerlord ile başladım Warband ile değil. Bu da beni yeni bir oyuncu yapar ama MP içerisinde beni cezbedecek hiçbir şey yok. Tamami ile kendi Bannerlord'a olan sevgim ile giriyorum, 1 maç attıktan sonra da sinirlenip çıkıyorum. Kendimi geliştirmek için oyun içinde antreman bile yapamıyorum ping sorunu yüzünden. Duel serverlarında pingim 160-260 arasına çıkıyor. Sağolsun Taleworlds yeni oyuncular için rehber bir sistemde hazırlamamış, bu sebeple oyunu oynayarak öğrenmekten başka çarem de yok. Eğer Taleworlds daha fazla oyuncu istiyorsa veya hali hazırda elinde olan oyuncu kitlesini korumak istiyorsa ne yazık ki düzgün hizmet vermek zorunda. Gerek Feature anlamında Gerekse performans anlamında.

Burda birazda tahammülsüz bir oyuncu profili çizmiş olabilirim. Oyunun kolay yapılmadığının , sıfırdan oyun motoru geliştirildiğinin ve sandbox yapısının oyunu geliştirmesi zor bir hale soktuğunun farkındayım. Ama neredeyse oyun çıkışından 1 sene olacak ve bazı konular üzerinden Taleworlds'ten içimi rahatlatan bir açıklama da alamamak beni biraz bu seviyeye getirdi. Bu sebeple bu problemler düzeltilecek mi düzeltilmeyecek mi düzgün bir sonuca varamadığım için tahammülüm evet gerçekten düşmeye başladı. Sadece problemlerin farkındayız ilgileniyoruz deseler de bir umut içim rahatlar en azından uğraşıldığının farkında olurum bu konu için. Çünkü ben bu oyuna 120 TL bir ücret verdim ve neredeyse 1 seneye varmak üzereyiz. Temiz bir oyun deneyimi yaşamak bizimde hakkımız.

Oyunu Türkler yapıyor ama TR sunucusu yok, dünyanın en saçma şeyi. Karşımdakiler 10 pingle oynarken ben niye 80 pingle oynuyorum?
Oyunun bir tam sürümü çıksın bakalım neler olacak. Belki o zaman açarlar. Ama açıkçası en çok beklediğim rp sunucuları. Warbandta steam üzerinden toplamda 685 saat oynamışım. %70 rp sunucuları %20 Klan Eventleri %10 multiplayer sunucuları . Şuan Bannerlordta %10 luk kısımı oynuyorum diyebilirim. Elbet bir gün eninde sonunda Türk sunucularını göreceğiz.

Oyunun Adam akıllı kitlesinin az olma sebebi de oyunu yapanların kendisi zaten. Oyunu adam akıllı oynayan kitle az, Türk oyunculardan fazla yok vs. bunların olmasının sebebi düzgün ve ilgi çekici oyun deneyimine erişemiyor oluşumuz. Zaten içerik az, oyuncu sayısı da az, e öyleyse yeni gelen oyuncular ne kadar tahammül eder multiplayer'a? Üzerine kaldı ki düzgün bir oyun deneyimi de yaşayamıyorlar lag ve ping problemlerinden. Doğu ilinde de oturmuyorum İstanbula çok yakın bir şehirdeyim ama interneti iyi olan arkadaşımda aynı pingden şikayetçi kötü olanda. Ben M&B Multiplayer'a Bannerlord ile başladım Warband ile değil. Bu da beni yeni bir oyuncu yapar ama MP içerisinde beni cezbedecek hiçbir şey yok. Tamami ile kendi Bannerlord'a olan sevgim ile giriyorum, 1 maç attıktan sonra da sinirlenip çıkıyorum. Kendimi geliştirmek için oyun içinde antreman bile yapamıyorum ping sorunu yüzünden. Duel serverlarında pingim 160-260 arasına çıkıyor. Sağolsun Taleworlds yeni oyuncular için rehber bir sistemde hazırlamamış, bu sebeple oyunu oynayarak öğrenmekten başka çarem de yok. Eğer Taleworlds daha fazla oyuncu istiyorsa veya hali hazırda elinde olan oyuncu kitlesini korumak istiyorsa ne yazık ki düzgün hizmet vermek zorunda. Gerek Feature anlamında Gerekse performans anlamında.
Tabi ki kitlenin az olmasının sebebi yapımcılarının kendisi. Benim demeye çalıştığım şey oyunun mekaniklerini bir kenara bırakıp sadece server açısından bakmak. Bununla alakalı konularda da mekanikleri eleştirdiğimi görebilirsiniz. 160 ping gerçekten çok, büyük ihtimal sizinle alakalıdır. VPN ile falan giriyorsanız özellikle ondan dolayı bu kadar çok olabilir, İstanbul'daki oyuncular genel olarak 54 ping falan alıyor çünkü. Yakınsanız sizin de en fazla 60 falan almanız lazım, modeminizin gecikme süresi fazla olabilir.

Mount And Blade'den haberi olan 2 kişinin dahi olmadığı Okyanusya'ya server açan Taleworlds, konu Türkiye'ye gelince niye bu kadar tasarruflu oluyor anlamıyorum. Sanki EA, NA, OC serverları dopdolu da böyle bir açıklama yapıyorlar, saçma sapan yerlere server açacaklarına en başta Türkiye'ye açsalardı ne olurdu? Ne zaman TDM'deki pinglere baksam yarısının pingi 70-80 civarında ki bunlar Türk. Yani oyunu Avrupalılardan sonra en çok oynayanlar Türkler. Şu durumda Taleworlds'ü savunmanız gerçekten de komik.

Mount And Blade'den haberi olan 2 kişinin dahi olmadığı Okyanusya'ya server açan Taleworlds, konu Türkiye'ye gelince niye bu kadar tasarruflu oluyor anlamıyorum. Sanki EA, NA, OC serverları dopdolu da böyle bir açıklama yapıyorlar, saçma sapan yerlere server açacaklarına en başta Türkiye'ye açsalardı ne olurdu? Ne zaman TDM'deki pinglere baksam yarısının pingi 70-80 civarında ki bunlar Türk. Yani oyunu Avrupalılardan sonra en çok oynayanlar Türkler. Şu durumda Taleworlds'ü savunmanız gerçekten de komik.
+1

türkiye sunucusu kesinlikle açılması lazım eu duel serverinde rdm atanların hepsi türk çünkü açıcaksın tr duel orda kendi kendilerine rdm atıp eğlensinler bende eu da oynamaya devam ederim böylece :grin:

Türkiye sunucusunun açılması lazım, hatta sunucu dosyalarının kamuoyuna bile paylaşılması gerekiyor. Fakat Türk oyuncuların yerli sunucularda vakit kaybetmesi yerine yabancılar ile aynı çatıda sunucularda oynaması gelecekte olan lig ve turnuvalar, e-spor için daha iyi olacaktır.

Türkiye sunucusunun açılması gerektiğini düşünmüyorum açıkçası en azından şimdilik ve mevcut kitle ile. Geleceğin işi geleceğe bırakılsın diyorum daha yapılacak çok daha önemli işler var rekabetçi olarak herhangi bir etkinlikte bulunacağınız zaman sunucular ona göre ayarlanıyor zaten.

arkadaşlar nelerden bahsetmişsiniz öyle şıp diye yapılacak aşırı kolay bir durum gibi bahsetmişsiniz warbandda 100 kişilik sunucu açmaya benzemez bu sunucuları açmak koskoca riot games bile türkiye sunucusunu türkiyeye taşımadı kaç sene ayrıca türkiyeden oyunu düzenli olarak oynayan ne kadar insan var allah aşkına tamam EA ve OC ve hatta belki de NA serverindeki birilerine göre ufak ta olsa fazla olabilir ancak bizim avrupa serverlarına bağlanıp oyunu çok uçuk olmayan ortalama pinglerle oynama imkanımız var diğer serverların açık olmasının anlamı yok falan yazılmış yukarıda ancak o bölgelerdeki oyuncular hiç oynamasın o zaman :grin: oyun yapılırken sadece bir ülkeye değil tüm dünyaya yapılıyor bunu aklınızda bulundurun lütfen

İstanbul'da oturuyorum. Superonline varken 48-55 ping arası alıyordum Vodafone'a geçtim 55-60 arası alıyorum. Bence 120 ping falan tamamen abartı. Diyarbakır'dan oynayan üyemiz bile 80-90 ping arası alıyordu maksimum. Kişisel internet problemleriniz yüzünden serverlara laf atmanız bana boş geldi biraz. Onun dışında TR serveri açılsa bile oyunu oynayan yok denecek kadar az olduğu için sadece oyunu öldürmek adına yapılan bir adım olur.

Durum gerçekten benle mi alakalı diye bir araştırmak istedim. İnternet işleri hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım için üzerine bilmeden fazla yorum da yapmak istemedim. Bu sebeple biraz araştırdım ve internetimi değiştirdim. Mevcut olarak adsl bir internet kullanıyordum, şimdi ise vdsl'deyim. Görünen o ki sorun gerçekten benle alakalıymış. Maç deneme şansım olmadı, mâlumunuz Multiplayer oyuncu kısırlığı döneminde bu sebetendir maç bulamadı oyun. Ama sunucularda oyuna girince ve aynı şekilde duel sunucusunda da girince (EU için konuşuyorum) Pingim bir hayli düştü. Şu anda oyunu 67 ping civarında oynuyorum. Konuyla alakalı - biraz bilgisizliğimden olsa gerek - gösterdiğim tepki için başta Taleworlds'ten ve bu konuda toplanmış herkesten özür diliyorum.

İstanbul'da oturuyorum. Superonline varken 48-55 ping arası alıyordum Vodafone'a geçtim 55-60 arası alıyorum. Bence 120 ping falan tamamen abartı. Diyarbakır'dan oynayan üyemiz bile 80-90 ping arası alıyordu maksimum. Kişisel internet problemleriniz yüzünden serverlara laf atmanız bana boş geldi biraz. Onun dışında TR serveri açılsa bile oyunu oynayan yok denecek kadar az olduğu için sadece oyunu öldürmek adına yapılan bir adım olur.

Oyuncu sayısı az olduğu için Türkiye sunucusu açmamaya eyvallah, bunların hepsinin maliyetinin olmasına da eyvallah, ancak Avrupa sunucuları sizce çok mu stabil? Bir oyuna giriyorsun lag var, ping yüksek, başka bir oyunda böyle bir sıkıntı yok, sunucu çökmeleri desen zaten almış başını gitmiş, Vodofone fiber kullanan insanlar olarak akşam saatlerinde 160 170 pingle oynadığımız zamanlar bile oldu. Düzgün bir sunucu sağlayıcı firma ile anlaşılsın o zaman. Artık 50 60 ping alıyorum diye gocunmuyorum bile bu sebeplerden ötürü. Tek derdimiz Türkiye sunucularının olmamasıyken, şimdi Avrupa menşeili oyuncuların çoğu (diğer lokasyonlarda oynayan oyuncuların böyle bir problemi var mı bilmiyorum) bu durumdan bıkmış durumda. Hala bu durumda bile olumlu yaklaşımları gösteren arkadaşların sabrına sağlık ya da fazlasıyla oyunu oynamıyorlar.

zaten bu ping sorunu yüzünden oyun çıktığında 2-3 gün multi oynayıp bidaha hiç oynamadım 120 lirada sadece single için vermişim gibi oldu yani tr sunucusu falan olsa oynamaya devam ederdim burada da tw nin suçu var adam akıllı bi rekabet ortamı oluşmayınca multide oyuncu kalmamış oldu

Back
Top Bottom