Tp-link modem, DNS saldırısı ve modem arayüzü

Users who are viewing this thread

Hobeto13

Section Moderator
Arkadaşlar bugün internette dolaşırken sürekli Adfly reklam sitesi ile karşılaştım. Aslında o site aracılığı ile girmesem de karşılaştım. Bir kontrol edeyim ne olur ne olmaz diye işlemler penceresi temiz görünüyordu ancak msconfig'de mobilegeni deamon diye bir program buldum. Bilinmeyen bir program. Eh işkillendim tabi. Şuan ciddi bir desteğe ihtiyacım var sizce ne yapmalıyım. Bu dosya bir virüs dosyası mıdır, önerilerinizi almalıyım.  :???:

Edit: İnternette araştırdığımda PUP diye bir terimle karşılaştım, sanırım tehlikeli bir şey.

Edit 2: Kısa bir süre önce de Norton tarafından izinsiz giriş önlenmişti. Bu saldırı da downloadmovie tarzı bir siteden geldi. "Fake Flash Update Download 2" diye bir kimlik vermiş. Bununla bir bağlantısı olabilir mi?

21lvldz.jpg

Şuan virüs taraması yaptırıyorum. İnternette Mobogenie'ye direkt bağlı bir uygulama denmiş. DeamonProcess.exe adı verilen bir programla çalışıyor. Ben vaktinde bu mobogenie'yi bilgisayarımdan kaldırmıştım. Ancak ayarlarına dokunmamıştım. İşlemler penceresinde herhangi bağlı bir program çalışmıyor. Sadece msconfig'de başlatmada çalışacak programlar arasında bulunuyor. Zaten dosyalar arasında da DeamonProcess.exe diye bir dosya bulamadım. Acaba daha önce ayarlarını değiştirmediğim için öyle kalmış olabilir mi?

Her şeyden öte bunu yaşarken bi yandan internet sitelerine girerken sürekli Adfly sitesine yönlendiriliyorum. O daha başka bir sorun.  :neutral:

Aslında herhangi bir program kullanmamayı düşünüyorum. Elimde zaten Norton 360 var. Yani tarama veya Adware programına şimdilik ihtiyacım yok gibi. Ben daha çok buna sebep olan şeyi bulmak istiyorum. Yani bahsettiğim Adfly sitesine yönlendirmeye sebep olan şey.

Edit: Adfly meselesi epey ciddi. Şuan her girdiğim sitede bu siteye geçip yönlendiriliyorum.  :neutral:

Arkadaşlar spam gibi olmasın ancak son olarak problemin Adfly reklamı olduğuna karar kıldım. Mobogenie bilgisayardan tamamen silinmiş durumda. Bilgisayara etki etmesi mümkün değil. Ancak buna rağmen Adfly reklamı alıyorum her siteye girdiğimde. Şöyle ki:

Atıyorum bolumsonucanavari.com'a girmeye çalışıyorum. Siteyi ilk kez açıyorsam bilgisayarın açılmasından itibaren linkin önüne adfly sitesinin url biçiminde eklenmiş bir versiyonuna yönlendiriyor. Yani aslında url'de esas sitenin linki var. 5 sn bekledikten sonra siteye erişebiliyorum. Bir daha aynı siteye girmeye çalıştığımda reklamla karşılaşmıyorum ancak diğer sitelerde yine aynı şekilde reklam alıyorum. Bu sorunu ne şekilde çözebilirim? Ayrıca eğer bir program veya bir eklenti bunu yapıyorsa aynı zamanda benim kayıt defterlerime ulaşabilir mi? Norton neden hiçbir halt yemiyor ve virüsü bulamıyor? Bu bir program veya dosya ise bunu bilgisayardan nasıl kaldırabilirim?

157ku8g.jpg

Bu mobilegeni moda oldu. Benim bilgisayarada bulaşsa ne olduğuna bakar bilgilendiririmde sadece başkaların msconfig görüntülerinde gördüm. mobil egeni devre dışı bırak. Hijacker yada trojan sanırım.

Devre dışı zaten. Esas problem nereden kaynaklanıyor onu bilmiyorum. İşlemler penceresi bomboş.(Derken bu zamana kadar hep kullandığım Microsoft ve Toshiba programları) Sadece tek bildiğim istediğim siteye önce adfly yönlendirmesi ile girebiliyorum. Yol gösterebilirseniz kaynak bulabilirim ancak.

hobeto13 said:
Devre dışı zaten. Esas problem nereden kaynaklanıyor onu bilmiyorum. İşlemler penceresi bomboş.(Derken bu zamana kadar hep kullandığım Microsoft ve Toshiba programları) Sadece tek bildiğim istediğim siteye önce adfly yönlendirmesi ile girebiliyorum. Yol gösterebilirseniz kaynak bulabilirim ancak.
Konudaki iletileri okumadım. Gördüğüm ve anladığım kadaryıla cevap verdim. Sanırım sorun sürekli adfly reklamları çıkması. Mscofngiden onu sonlandırdıktan sonra durmayabilir. Çünkü web browserına bulaşmıştır. Ad.fly resmi bir kuruluş böyle virüslerle uğraşmaz. Ama normal bir kullanıcı ad.flydan para kazanmak için linkini senin bilgisayarında sürekli açıyor olabilir.

Hijacker temizleyici kullan.

İnternete Hijacker temizleme yazdığımda bile çıkan linklere şöyle bir baktım. Fazla seçenek var mı? Veya önerdiğin program?

Edit: Bu arada program başlatmada mobogenie programını sonlandırdım. Bunun adfly'la alakası yok sanırım. Çünkü bu dosyalar uzun zamandır bilgisayarımda ancak Adfly sorunu ile ilk kez bugün karşılaştım. Adfly'a dair hiçbir dosya yok ne sistem dosyalarında ne başlatma ve işlem programlarında ne da kayıtlarda. (Regedit'i bildiğim kadar kontrol ettim ancak hiçbir tersliğe de rastlamadım. Gerek güvenlik olsun. Gerek izinler olsun.

hobeto13 said:
İnternete Hijacker temizleme yazdığımda bile çıkan linklere şöyle bir baktım. Fazla seçenek var mı? Veya önerdiğin program?

Edit: Bu arada program başlatmada mobogenie programını sonlandırdım. Bunun adfly'la alakası yok sanırım. Çünkü bu dosyalar uzun zamandır bilgisayarımda ancak Adfly sorunu ile ilk kez bugün karşılaştım. Adfly'a dair hiçbir dosya yok ne sistem dosyalarında ne başlatma ve işlem programlarında ne da kayıtlarda. (Regedit'i bildiğim kadar kontrol ettim ancak hiçbir tersliğe de rastlamadım. Gerek güvenlik olsun. Gerek izinler olsun.
Zaten sistem başlangıcına eklemesine filan gerek yok. Chrome dosyalarının içine bulaşmıştır. Chrome çalışıcınca oda chrome dosyaları içinde olduğu için çalışıyordur.

hijackthis filan varmış Ayrıca chromeda bunun için eklentiler var.

IE kullanıyorum. Bu durumda IE'nin program dosyaları içinde midir yoksa başka bir yerde mi tutuluyodur? (Çerezlerin tutulduğu dosya gibi.)

Edit: Ona göre silip tekrar yüklemeyi veya çerezleri temizlemeyi düşünüyorum.

hobeto13 said:
IE kullanıyorum. Bu durumda IE'nin program dosyaları içinde midir yoksa başka bir yerde mi tutuluyodur? (Çerezlerin tutulduğu dosya gibi.)

Edit: Ona göre silip tekrar yüklemeyi veya çerezleri temizlemeyi düşünüyorum.
başlat >> çalıştır >> temp yaz enterla karşına çıkan herşeyi sil
başlat çalıştır >> %temp% herşeyi sil
başlat >> çalıştır >> prefetch >> herşeyi sil.

internet explorer kullanma istersen.

IE dışında bir tarayıcıya alışmam epey zaman alır. Onca ayardan sonra vazgeçmem sanırım.

Şimdilik tonla tarama yaptırıyorum. Gece taramalar bitince bilgisayarı yeniden başlatacağım. O zaman sorunun çözülüp çözülmediğini yazarım.

Yine spam gibi olacak ancak cevap olarak atıyorum bunu. Taramalar hiçbir sıkıntı bulmadı. Tüm Temp dosyalarını temizledim. Üstüne Norton da geçici dosyaları sildi. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor. Ancak ilerde bir şey olması ihtimaline karşın konu açık dursun bir yanda.

İşin garibi böyle bir şey yaşayan bir tek ben miyim onu merak ediyorum? İnternette her yerde arattım, çoğu kişiyi sadece bir linke yönlendirmiş. Beni sitenin linkinin önüne adfly eklenmiş haline yönlendiriyor. Benzerini bulamadım daha.  :neutral:

Arkadaşlar aradan 1 gün geçti. Tam sorunum bitti derken bu sefer benzer bir sıkıntı ile karşı karşıyayım ekstra konu açmaya gerek duymadım. Yine sıkıntım adware tarzı bir sorun.

Bugün internette gezinirken sürekli İnternet Bağlantısı ile ilgili bir reklam ile karşılaştım. Bu önceki sorun gibi bir bağlantı değil pop-up tarzı bir pencere olarak karşıma çıkıyor. Aslında bana fazla zararı yok ancak esas sorun bu reklamın kaynağı ve amaçları. Araştırdığımda reklamın mediaget diye bir arama programının reklamı olduğunu öğrendim. Tıpkı Google tarzı arama motoru. Bu şirket arama motorunun popüler olması için olacak herhalde reklam teklifi sunuyorlar. Herhangi bir kişi bu reklam kodunu kendi sitesinde kullanırsa tıklayanlar başına veya herhangi bir tarife ile para kazanıyorlar.

Tıklamadığım sürece elbette sorun teşkil etmiyor ancak bu reklam ile ger sitede karşılaşıyorum. Yine önceki durumun pop-up'lı hali gibi. Eğer bilgisayar açıldığından itibaren ilk kez o siteye giriyorsam bu reklamı sokuyor dibine. Hatta Steam'da bile karşılaşır oldum. Nasıl bir şeyle karşı karşıyayım, daha önce bu tarz bir adware ile karşılaşan varsa lütfen yardımınız gerekiyor.

lBByWk.png

2vvkEv.png

Google'a rapor et. Eğer reklamı hazırlayan kişiler açığa çıkarılırsa Telif hakkıyla para kazanırlar. Sende dersin ki: "Komşuda pişer, Bize de düşer."

Sorun orda değil ki, reklam zaten yasal. Sorun bu reklamın her sitede gözükmesi. Normalde anlaşmalı sitelerde bu tarz reklamlar görünür. Yani bu siteyle ilgili bi durum normalde. Ancak ben herhangi bir siteye girdiğimde bu reklamla karşılaşıyorum. Aslında siteye kodlanmamış olsa bile.  :???:

Kim yaptıysa zekice yapmış. Tarayıcıda filan değil bence virüs. Arka planda işlem yada servis olarak çalışıyor olabilir.

Zararlı yazılım kendini klasik bir site reklamı gibi göstererek davranıyor.

Önceki iletileri okumadım sadece resimlere baktım. Daha önce tartışılıysa kusura bakmayın.

Back
Top Bottom