Ticaret

Users who are viewing this thread

Unique

Grandmaster Knight
Biliyoruz ki, şehirlerin içerisinde stokları azalan/artan/eklenilen eşyalarımız var. Merak ettiğim bir konu var; bu eşyaların nasıl bir sistemle değiştiği. Ticaret ile içli dışlı olan arkadaşlarımın bana yardım edebileceğini umuyorum, şimdi sorumuza geçelim.
Şimdi arkadaşlar, atıyorum bir köylümüz var haritada dolanan, bu köylünün bir envanteri var mı? Yani, bir köylünün envanterinde bulundurduğu eşyaları x şehrine satması sonucunda mı o şehrin pazarındaki eşya sayısı değişiyor veya herhangi bir yeni eşya ekleniyor? Veya tam tersi olarak herhangi bir köylünün, lordun veya kervanın x şehrinden bir eşya satın alması sonucunda mı o şehrin pazarındaki stoklar değişim gösteriyor? Yoksa tüm bunlar olmayıp, o şehir içerisindeki pazarlar tamamen rastgele olarak eşyaların sayısına azaltma, arttırma veya yeni bir eşya ekleyip çıkarma mı yapıyor?
Eskiden oyunun bloglarında "Isı haritasından" bahsedildiğini hatırlıyorum fakat pek hatırlamıyorum ne olduğunu veya şuan hala olup olmadığını.

temel ürünleri köylüler üretiyor ve şehirlere satıyor. kervanlar bir yerde bol olan ürünü ucuza alıp (vlandiya taraflarında 8 dinardan zeytin gibi) kar elde edebileceği yerlere satıyor. kervanlar, bazen şehirlerdeki dükkanları etkileyebiliyor, mesela şehre bağlı veya yakın hiçbir köyde demir cevheri çıkarılmıyor, kervanın getirdiği cevher bir dükkana yetebildiği için o şehirde demirci oluyor.

temel ürünleri köylüler üretiyor ve şehirlere satıyor. kervanlar bir yerde bol olan ürünü ucuza alıp (vlandiya taraflarında 8 dinardan zeytin gibi) kar elde edebileceği yerlere satıyor. kervanlar, bazen şehirlerdeki dükkanları etkileyebiliyor, mesela şehre bağlı veya yakın hiçbir köyde demir cevheri çıkarılmıyor, kervanın getirdiği cevher bir dükkana yetebildiği için o şehirde demirci oluyor.
Anladım teşekkür ederim.

Köylerde üretilen malların şehirlerde daha ucuza alınabildiğini biliyoruz. Başlangıç aşamasında buna dikkat ediyoruz en azından. Asker temininde ise köylerde bulunan askerlere göre genel itibari ile daha yüksek rütbeli olduğunu (belki şehrin gelişmişliğine göre ) görüyoruz. Biz sadece toplamaya yöneldiğimiz için oluşum koşulları ile pek ilgilenmesek te verimi arttırmanın yollarını keşfetmemiz yararımıza olabilir.
Savaşlardan arta kalan zamanlarımız olduğunda yerleşkelerin özellikleri iyileştirmeye yönelmemiz şu an için gıda sutoğu eksildiğinde ticaret seçeneği ile suni olarak etraftan topladığımız gıda ürünlerini şehre satarak dengelemeye çalışmaktan ibaret olsa da ileride krallık kültüründen vali atamasına ve bina geliştirme seçeneklerine kadar daha çetrefilli müdahalelerimiz gerekebilir.

Hazır tiraret başlığı açılmışken sorularımızı yazalım müsaadenizle :smile:
Ticaret skillerimizi geliştirip kervan oluşturduğumuzda daha iyi askerlerin yer aldığı bir kervan oluşturma seçeneğini elde edebiliyoruz ama bu kervan sayısı 30 kişi iken etrafta gezen kervanlar 50 kişilik. Bu sayıyı 50 ye nasıl tamamlarız ?
Ticaret skillerini son sınıra kadar geliştirmenin suni yollarını keşfetsem de tam anlamıyla işin içerisinde bulunan arkadaşlar biliyorlardır belki.
Kervana verdiğimiz yoldaşımızın özelliklerine göre görevini seçerek , mesela baharat tüccarı isimli idarecilik skili yüksek (ki oluşturulan birlik içerisinde onu görevlendirip 200 e kadar çıkarmıştım) bir yoldaşımız ile oluşturacağımız kervan sayısı daha yüksek sayıda asker veya taşıma kapasitesine vesile olabilir mi? Belki güncelleme ile çalışmayan özellikler devreye girip te mi yükselir ?

Last edited:
Rastgele olmuyor, köylüler gerçekten ürünlerini satıyor. Hatta dikkat edersen şehre bir kervan veya köylü girince yanında hangi ürünleri sattğını gösteren küçük yazılar çıkıyor. Hoş bir detay, Warband'de biraz anlamsız ve böyle değildi. Burada gerçek arz talep üzerinden ilerlemesi güzel.

Back
Top Bottom