Ticaret Şirketleri-Ahilik

Users who are viewing this thread

HadjiNazmi

Aslında geç mi kaldım artık bu öneri için bilmiyorum ama gene de yapacağım.

Ticari Şirketler

Ortaçağ'da sizin de bildiğiniz gibi erken dönemde değilse de geç orta dönemde ve geç dönemde ticaret şirketleri vardı. Bunlar bugünkü anladığımız manada şirketler değildiler. Daha ziyade parasının olan bir kişiyle iş gücü olan bir kişinin bir araya gelip iş yapması şeklinde tasavvur edilebilir. Daha sonraki geç ortaçağ dönemlerinde şimdiki manada şirketler ortaya çıktı. Fakat biz oyuna iyi uyabileceği için ve oyunun zamanı bir kaç yüzyıldan birden esinlendiği için bunu eski zamana götürebiliriz. Mesela İmparatorluk'ta Başkentte "Başkent Tahıl Şirketi" şeklinde başkentin ve çevre şehirlerin tahıl ihtiyacını tahılın esas yetişme yeri olan (mesela) Vaegir şehirlerinden ithal edebilirler. Aynı şekilde bir "Shariz Kuru Meyve Şirketi" olabilir. Bu şirket de Kergit obalarından kurutulmuş meyve ve kuruyemiş getirebilir.

Önemli

Bu ticari şirketlerden her yerde olmamalı. Sadece Kalradya'nın en gelişkin bir iki şehrinde olmalı.

Muhafazası

Bu bir iki şirketten biri olarak Başkent Tahıl Şirketi'ni ele alırsak, bunları ve kervanlarını bizzat Svadyalı Şövalyeler korumalı. Yani kralın yarı resmi bir savunma şekli olmalı, çünkü Başkent'te ve çevresindeki şehirlere tahıl getiren kervanlar yağmalanırsa açlıktan ötürü isyan çıkabilir. Bu yüzden bu kervanlara saldırmak çok zor olmalı.

Bir Birlik Olarak Ahilik

Oyunda buna bağlı olarak her şehirde Ahi teşkilatları da olabilir. Mesela Shariz Şehrinde "debbağlar loncası", "yüncüler loncası", "çarıkçılar loncası" gibi loncalar olabilir. Tabii bu her şehrin üretim nesnesiyle alakalı olmalı ve tüm bu loncalar "büyük loncayı" oluşturmalı. Bunların her birinden ayrı ayrı görev alabilmeliyiz.

Neye Yarayacak?

Aslında düşünüldüğünde oyunun gidişatını çok da değiştirmeyecek bir öneri. Tabii ki daha da ayrıntılandırılabilir ve oyuna katılırsa ortaçağı yaşatmak bakımından daha büyük bir gerçekçilik sağlar. Fakat oyunun geçtiği tarihler yüzünden ya da herhangi bir sebepten ikinci oyuna uygun olmasa da bir köşeye not edilmesi fena olmaz.

Back
Top Bottom